Bezhladovania.sk

Ako posilniť imunitu: 1. časť – zdravá strava je základ

Jar je tu a s ňou prichádza aj obdobie plné zmien v počasí a teplotných výkyvov. Takéto podmienky však svedčia virózam, ktoré útočia na po zime oslabený organizmus. Či sa im ubráni, závisí od odolnosti imunitného systému. Nedajte chorobám šancu a posilňujte imunitu skrz potraviny, ktoré sú pre zdravie obzvlášť prínosné.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Na imunitný systém a zdravie celkovo je najlepšie myslieť v priebehu celého roka, nielen na jar a jeseň, kedy si na nás brúsia zuby nepríjemné prechladnutia a chrípky. Dôležitý pilier pre budovanie silného a odolného organizmu predstavuje vyvážený jedálniček. To, čo si každý deň naložíte na tanier, má rozhodujúci vplyv na odolnosť voči chorobám.

Správne stravovanie sa s mierou je otázkou dobrého zdravia

Dnes je už dobre známe, že strava ovplyvňuje celkové zdravie. Zlý a nezdravý jedálniček – obsahujúci minimum základných živín, vitamínov a minerálov – je príčinou mnohých problémov a chronických chorôb vrátane slabého imunitného systému, hlavnej ochrannej bariéry pred vírusmi a baktériami útočiacimi zvonku.

Ochorenia sa liečia podávaním liekov a doplnkov stravy, ktoré by sme často pri trochu zdravšom životnom štýle ani nepotrebovali. Liečia sa len následky (symptómy) a príčiny problémov sa ignorujú, pretože je to pohodlné a nevyžaduje si to žiadnu zmenu. :/

Pritom by stačilo nájsť zdravú rovnováhu a vyhýbať sa extrémom. Tie na jednej strane predstavuje nezdravý jedálniček obsahujúci množstvo cukrov, tukov a takmer žiadne živiny a na druhej strane extrémne výživové štýly, ktoré vynechávajú jednu či viac zložiek potravín.

zdravý životný štýl
Zdravým životným štýlom sa dá predchádzať mnohým chorobám.

VIETE, ŽE hlavný problém nie je v tom „čo“, ale „koľko“ toho zjete? Vášmu zdraviu neškodí ani tak čokoládová tyčinka, hranolky alebo biele pečivo. Škodí mu to, že sladké a tučné jedlá konzumujete denne, a že sa prejedáte. Problém tak často nespočíva vo výbere potravín, ale v prijatom množstve.

15 extra zdravých potravín pre silnú imunitu

Každodenný jedálniček založte na zdravom jadre, ktoré bude zahŕňať všetky typy potravín od zeleniny a ovocia cez orechy, obilniny a strukoviny až po mäso a živočíšne produkty. Týmto spôsobom najlepšie doplníte do organizmu všetky potrebné živiny vrátane vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok.

Niektoré bežne dostupné potraviny ich dokonca obsahujú nadštandardné množstvo. Do svojho jedálnička preto zaraďte nasledujúcich 15 extra zdravých potravín, ktoré majú na imunitný systém veľký vplyv.

Ide o:

 • vitamín A,
 • vitamín B9 (kyselina listová),
 • vitamín C,
 • vitamín D,
 • vitamín E,
 • minerál selén,
 • minerál meď,
 • minerál železo,
 • minerál zinok,
 • minerál horčík. 

Nečakajte žiadnu exotiku. Tieto potraviny máte väčšinou bežne doma, tak ich začnite konzumovať. 😉

1. Jogurty obsahujú probiotiká pre čisté črevá

Jogurty a ostatné kvasené mliečne výrobky sú dôležitým zdrojom probiotík, ktoré sa starajú o čisté črevá. Tie potom predstavujú základ zdravej a silnej imunity. Ideálne sú jogurty s pridaným vitamínom D.

2. Červená paprika

Jedným z najlepších zdrojov vitamínu C vo všeobecnosti sú červené papriky. Céčko je kľúčový vitamín v úspešnom boji proti infekciám. Paprika ďalej obsahuje vitamíny A, E, K1, B6 a karotenoidy s antioxidačnými účinkami.

3. Citrusy 

Aj citrusové plody sú skvelým zdrojom vitamínu C. Doprajte si každý deň pomaranč, mandarínku, grep alebo aspoň čerstvú citrónovú šťavu v rannej šálke čaju.

zdroje vitamínu C
Citrusy patria medzi zdroje vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre silný imunitný systém.

4. Brokolica

Sýto zelená brokolica predstavuje kokteil nabitý vitamínmi a minerálmi. Obsahuje vitamíny A, C a E, kyselinu listovú, vlákninu a látky s antioxidačnými účinkami (glutatión). Varením na pare si uchováva najviac živín.

5. Cesnak

Najmä cesnak v surovej podobe sa vyznačuje silnými účinkami proti baktériám, vírusom a infekciám. Taktiež pomáha regulovať hladinu cholesterolu. Obsahuje látku alicín, ktorá podľa niektorých štúdií znižuje riziko prechladnutia.

6. Čierne ríbezle

Drobné tmavé bobule sú nabité živinami, vitamínmi a minerálmi, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu. Vďaka antioxidačným účinkom efektívne bojujú s oxidačným stresom zvonku. 

7. Huby

Vynikajúcim zdrojom vitamínov A, C a D sú hríby, hliva ustricová, ale aj obyčajné šampiňóny, ktoré obsahujú hneď tri látky pre silnejšiu imunitu: selén, niacín a riboflavín.

8. Zázvor

Zázvor – kedysi exotická, dnes už bežne dostupná potravina, ktorá vďaka vysokému obsahu účinných látok s antioxidačnými účinkami posilňuje imunitný systém a podporuje liečbu prechladnutia a chrípky. Naviac znižuje cholesterol v krvi a pomáha pri žalúdočných nevoľnostiach.

9. Sladké zemiaky (bataty)

Bataty obsahujú vitamín C, B6, draslík a betakarotén, z ktorého si organizmus tvorí dôležitý vitamín A. Ten posilňuje imunitný systém, likviduje škodlivé radikály a naviac má omladzujúce účinky.

10. Kurací vývar

Keď je najhoršie, uvarte si silný a výživný kurací vývar. Doma pripravený vývar má ohromnú silu, ktorá dokáže zmierniť príznaky a urýchlene uzdraviť. Môže za to látka karnosín, ktorá chráni telo pred chrípkou.

kurací vývar
Dokonalý liek, ale aj prevencia prechladnutia či chrípky.

11. Čučoriedky

Malé modré plody obsahujú vysoké množstvo flavonoidu s názvom antokyanín, ktorý má antioxidačné vlastnosti a podporuje imunitný systém. Jedna vedecká štúdia naznačila, že chráni horné dýchacie cesty pred prechladnutím.

12. Horká čokoláda 

Kvalitné čokolády s vysokým obsahom kakaa sú skvelým zdrojom ďalšieho z antioxidantov s názvom teobromín, ktorý chráni imunitný systém pred voľnými radikálmi. Je však nutné dávať si pozor na množstvo, a to kvôli vyššiemu obsahu cukru a tukov.

13. Špenát

Podobne ako brokolica aj špenát je jedinečným zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre odolný imunitný systém. Konkrétne ide o vitamíny C a E, flavonoidy a karotenoidy.

14. Voda

Obyčajná voda je pre zdravý prirodzený obranný systém absolútne nevyhnutná a mala by tvoriť základ pitného režimu. Doplniť ju môžete o bylinné, zelené a biele čaje, minerálky a čerstvé ovocné a zeleninové šťavy.

15. Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje, na rozdiel od iných druhov čaju, minimum kofeínu a množstvo účinných látok vrátane flavonoidov, ktoré posilňujú imunitu a bránia prechladnutiu. Zelený čaj skvelo doplní zdravý pitný režim.

Záverečné zhrnutie: Silnú imunitu môžu vybudovať správne potraviny

Ako najlepšie zvýšiť odolnosť organizmu voči virózam a chorobám? 

 • Dodržiavajte zásady zdravej výživy.
 • Do svojho jedálnička zaraďte potraviny, ktoré posilňujú imunitný systém.
 • Choďte von na čerstvý vzduch a venujte sa aktivitám, ktoré vás bavia.
 • Udržujte sa v psychickej pohode – radujte sa, bavte sa a občas aj zhrešte. 😉
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)