Bezhladovania.sk

Ako posilniť imunitu: 2. diel – vitamíny a minerály pre silnejší imunitný systém

Zdravo fungujúci imunitný systém je dôležitý pre úspešný boj s ochoreniami a škodlivými látkami, ktoré útočia na organizmus každý deň. Na svojej strane budete potrebovať silných bojovníkov. Zoznámte sa s vitamínmi a minerálmi, ktoré vám môžu vybudovať neporaziteľnú armádu menom imunita.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

V druhom diely nášho seriálu o silnom imunitnom systéme sa zameriame na vymenovanie vitamínov a minerálov, pri ktorých bol preukázaný prospešný vplyv na prirodzený obranyschopný systém. Presnejšie a podľa legislatívy Európskej únie povedané prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Ktoré to sú?

Ktoré vitamíny a minerály fungujú na imunitu?

V súvislosti s imunitným systémom si väčšina ľudí predstaví starý dobrý vitamín C a možno tiež vitamín D, o ktorom sa v poslednej dobe hovorí čoraz častejšie. Mikroživín, ktoré pôsobia na imunitný systém, je však omnoho viac.

Konkrétne ide o tieto vitamíny a minerály:

 • vitamín A,
 • vitamín B6,
 • vitamín C,
 • vitamín D,
 • vitamín E,
 • meď,
 • selén,
 • zinok,
 • železo.

Vitamín A podporuje tvorbu lymfocytov

Áčko je prospešné predovšetkým kvôli svojmu pozitívnemu vplyvu na zrak. Zlepšuje videnie za šera a pomáha lepšie rozoznávať farby. Ovplyvňuje tiež zdravie a pevnosť kostí a podporuje krvotvorbu. Je dôležité pre mužské aj ženské rozmnožovacie ústrojenstvo ale aj zdravý vývoj plodu.

Ako ovplyvňuje vitamín A imunitu?

V spojení s imunitným systémom je áčko nevyhnutné pre tvorbu bielych krviniek – konkrétne T a B lymfocytov, ktoré predstavujú významnú skupinu imunitných buniek nevyhnutných pre fungovanie špecifickej (získanej) imunity. Vždy spolupracuje s vrodenou (prirodzenou) imunitou. Poruchy špecifickej imunity vedú k vzniku vážnych chorôb (napr. AIDS).

Najlepšie zdroje vitamínu A v potravinách: pečeň, ryby, vajíčka, maslo, syry, kaviár, bataty, kapusta, varená mrkva, špenát, mango, žltý melón a grep.

zdroje vitamínu A
Jedným z najlepších zdrojov vitamínu A je hovädzia pečeň.

Nedostatok vitamínu B6 znižuje tvorbu protilátok

Vitamín B6 je skôr známy pod názvom pyridoxín. Hraje dôležitú rolu pri metabolizme cukrov, tukov a bielkovín a zúčastňuje sa mnohých enzymatických procesov. Nemenej dôležitý je jeho vplyv na činnosť a funkciu nervového systému.

Ako ovplyvňuje vitamín B6 imunitu?

Podobne ako vitamín A je béčko dôležité pre správnu tvorbu lymfocytov a protilátok. Ak máme v tele málo vitamínu B, ich produkcia klesá. Vitamín B6 je tiež nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a protilátok.

Najlepšie zdroje vitamínu B6 v potravinách: mäso a ryby, pečeň, mlieko, mliečne výrobky, vajíčka, droždie, ovsené vločky, strukoviny, orechy, kapusta, špenát, slivky, banány a ďalšie.

zdroje vitamínu B6
Vynikajúcim zdrojom vitamínu B6 je droždie.

Vitamín C bojuje s voľnými radikálmi

Najznámejším imunitným vitamínom je céčko, ktoré sa odborne nazýva kyselina askorbová. Má antioxidačné účinky a chráni organizmus pred voľnými radikálmi. Vitamín C je nevyhnutný aj pre tvorbu kolagénu.

Ako ovplyvňuje vitamín C imunitu?

Vitamín C v prípade potreby mobilizuje a aktivuje biele krvinky (leukocyty), ktorých hlavnou a najdôležitejšou úlohou v tele je ničenie všetkých zlých vírusov, baktérií, parazitov, rakovinotvorných buniek a ostatných patogénov.

Najlepšie zdroje vitamínu C v potravinách: drobné plody rakytníka rešetliakového, šípky, ríbezle, egreše, citrusy, červená paprika, jahody, kapusta, paradajky a ďalšie.

zdroje vitamínu C
Oranžové plody rakytníka sú bohaté na vitamín C.

Vitamín D je súčasťou prirodzenej imunity

Déčko je zásadné pre správny vývoj a zdravé kosti a zuby. Pri nedostatku dochádza k mäknutiu a rednutiu kostí (krivice u detí a osteomalácie u dospelých).

Ako ovplyvňuje vitamín D imunitu?

Je dôležitý pre prirodzenú aj špecifickú imunitu. V prvom prípade aktivuje biele krvinky T-lymfocyty a v druhom reguluje imunitnú odpoveď na vzniknutý problém. T-lymfocyty pomáhajú napríklad zničiť poškodené a nádorové bunky.

Najlepšie zdroje vitamínu D: slnečné žiarenie,mastné ryby, morské ryby, rybí tuk, vnútornosti, huby, vajíčka, mliečne výrobky.

zdroje vitamínu D
Základným zdrojom déčka je slnko.

Vitamín E

Menej známy vitamín E predstavuje v skutočnosti jeden z najdôležitejších antioxidantov, ktoré v organizme chránia bunkové membrány pred pôsobením voľných radikálov. Znižuje tiež hladinu cholesterolu v krvi.

Ako vitamín E ovplyvňuje imunitu?

Okrem antioxidačných účinkov sa podieľa na tvorbe protilátok, bráni vzniku oxidačného stresu, spomaľuje starnutie buniek a je nevyhnutný pre zdravé srdce a cievy. Nedostatok éčka spôsobuje poruchy funkcií nervového systému, svalov a oslabuje imunitný systém.

Najlepšie zdroje vitamínu E v potravinách: orechy a semená, sója, mak, olivový olej, mrkva, hrášok, vajíčka, pečeň, bravčové a králičie mäso.

zdroje vitamínu E
Vitamín E nájdete najmä v slnečnicových semienkach a mandliach.

Meď

Meď je v ľudskom tele zastúpená v stopovom množstve. Aj to je však dôležité pre priebeh mnohých enzymatických procesov, bunkového dýchania a naviac pôsobí ako silný antioxidant.

Ako ovplyvňuje meď imunitu?

Minerál meď podporuje tvorbu bielych krviniek a B-lymfocytov. Ďalej bráni vzniku rôznych abnormálnych stavov v imunitnom systéme.

Najlepšie zdroje medi v potravinách: hovädzia pečeň, sušené marhule, slnečnicové semienka, kešu, mandle, šošovica, huby, kel, chren a varená kvaka.

zdroje medi
Meď dodajú telu aj sušené marhule. Pridať ich môžete napríklad do zdravej ovsenej kaše.

Selén

Selén je významný minerál s antioxidačnými účinkami. Podporuje normálnu činnosť srdca a ciev, spomaľuje starnutie kože a odďaľuje vznik vrások. Vo vyšších dávkach je však toxický a môže vážne ohroziť zdravie.

Ako ovplyvňuje selén imunitu?

V správnom množstve je selén dôležitý pre produkciu bielych krviniek – ako B-lymfocytov, tak aj T-lymfocytov. Má tiež vplyv na tvorbu protilátok.

Najlepšie zdroje selénu v potravinách: para orechy, ovsené vločky, syry, mlieko, jogurty, špenát, huby, strukoviny, vajíčka, morské ryby, mäso a vnútornosti.

zdroje selénu
Jedným z najlepších zdrojov selénu sú para (brazílske) orechy.

Zinok

Ďalší z minerálov zinok sa zúčastňuje enzymatických procesov, tvorby bielkovín a významného hormónu inzulín. Zinok je dôležitý pre zdravú pokožku, zmierňuje akné, pupienky či vyrážky a podporuje hojenie rán a popálenín.

Ako ovplyvňuje zinok imunitu?

Zinok je dôležitý pre správnu činnosť monocytov, čo sú najväčšie biele krvinky v ľudskom tele nevyhnutné pre normálnu funkciu imunitného systému.

Najlepšie zdroje zinku v potravinách: ustrice a morské plody, orechy, tekvicové semienka, droždie, strukoviny, ovsené vločky, hovädzie mäso, pečeň, ryby, celozrnné obilniny a syry.

zdroje zinku
Tekvicové semienka sú najlepším rastlinným zdrojom zinku a ďalších minerálov a vitamínov.

Železo

Železo je ďalší z dôležitých a nenahraditeľných stopových prvkov. Je súčasťou hemoglobínu (červeného krvného tkaniva) a ten zas súčasťou červených krviniek, ktoré zabezpečujú prenos kyslíka z pľúc do ostatných tkanív. Je nevyhnutný pre činnosť dýchacieho systému a svalov.

Ako ovplyvňuje železo imunitu?

Tento minerál je nevyhnutný pre vytvorenie odolnosti voči infekciám. Nedostatok železa vedie k oslabeniu imunitného systému, ktoré vyvoláva nižšia tvorba bielych krviniek.

Najlepšie zdroje železa v potravinách: hovädzie a jahňacie mäso, vnútornosti, vajíčka, orechy, sušené ovocie, ovsené vločky, jahody, maliny, tekvicové a slnečnicové semienka a droždie.

zdroje železa
Dopriať si poriadny hovädzí steak znamená aj slušnú dávku železa. 🙂

Záverečné zhrnutie: Silný imunitný systém zaisťuje pestrý jedálniček

Čo by ste si mali odniesť z článku?

 • Silný a odolný imunitný systém vyžaduje dostatočný prísun vitamínov a minerálov.
 • Dostatok vitamínov a minerálov zaistí telu predovšetkým zdravý, vyvážený a pestrý jedálniček.
 • Jedálniček pre silný imunitný systém by mal zahŕňať rastlinné aj živočíšne produkty.
 • V prípade nedostatku mikroživín z bežnej stravy siahnite po vhodných doplnkoch stravy. Ich zaradenie do jedálnička radšej konzultujte s lekárom.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)