Bezhladovania.sk

Cambridge diéta (diéta 1:1): Jedálniček, sľubované účinky a názor nutričnej špecialistky

Redukovať hmotnosť sa dá rôznymi prístupmi, napríklad držaním diét. Cambridgeská diéta sľubuje rýchle chudnutie už za niekoľko týždňov – ak budete dodržiavať jej jedálny plán. Ako funguje diéta? Pomôže vám schudnúť? Nie je príliš riziková? A koľko stojí?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Základné princípy Cambridgeskej diéty

 • Cambridge diéta (od roku 2019 The diet 1:1) sľubuje rýchle chudnutie prostredníctvom výrazného zníženia kalorického príjmu.
 • Skladá sa z 3 fáz a 6 krokov založených na nízkom príjme kalórií a konzumácii instantných jedál spolu s bežnou stravou. Súčasťou programu sú schôdzky s výživovým poradcom, ktorý tento diétny režim zastupuje. 
 • Je potrebné počítať s finančnou investíciou. Cena 1 jedla sa pohybuje okolo 4 eur a minimálna čiastka za 30-minútovú konzultáciu činí 2 eurá.

Čo si o Cambridge diéte myslí naša nutričná terapeutka?

Hoci môže Cambridge diéta vyzerať na prvý pohľad lákavo, často napácha viac škody ako úžitku. Viete, že jej dodržiavaním riskujeme množstvo zdravotných problémov?

Nasledujúci článok má iba informatívny charakter a slúži na rozšírenie vašich znalostí. Pre svoje zdravie urobíte najlepšie, pokiaľ svoje doterajšie stravovacie návyky preberiete s nutričným terapeutom, ktorý má potrebné vzdelanie a znalosti a je schopný vám adekvátne pomôcť.

Čo je Cambridge diéta a kto ju zastupuje na Slovensku

Cambridge diéta získala názov podľa známej britskej univerzity, na ktorej v rokoch 1960 až 1990 pôsobil Alan Norman Howard, odborník na výživu, špecialista na liečbu obezity a priekopník nízkoenergetických diétnych programov.

Pôvodne sa radikálny diétny program nazýval Howard´s Diet. Na trh bola uvedená už ako Cambridge diet, v roku 2009 sa premenovala na Cambridge Weight Plan a v roku 2020 značka prešla rozsiahlym rebrandingom vrátane nového názvu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan.

V Česku a na Slovensku je výhradným dovozcom produktov The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan od roku 2012 spoločnosť CWP výživové poradenství.

Diéta 1:1 spočíva v nízkom príjme kalórií a instantných jedál

Ide o pomerne prísnu diétu založenú na nízkom energetickom príjme a konzumácii instantných náhrad jedál, ktoré sľubujú viditeľné výsledky za niekoľko týždňov.

Denný kalorický príjem od 800 do 1500 kcal

Cambridgeská diéta funguje na princípe nízkokalorickej a zároveň nízkosacharidovej (ketogénnej) diéty. Okrem toho, že je radikálne znížený energetický príjem, je obmedzený aj príjem jednej z hlavných makroživín – sacharidov – aby sa telo ako primárny zdroj energie naučilo využívať telesný tuk. 

Kombinácia jedál v prášku s bežnými potravinami

Počas diéty sa konzumujú prevažne produkty, ktoré nahrádzajú normálne jedlo (kokteily a iné instantné jedlá). V 1. a 2. kroku sa jedia predovšetkým tieto produkty a od 3. kroku začínajú prevažovať bežné potraviny a jedlá.

Na výber sú:

 • kokteily
 • polievky
 • kaše
 • smoothie
 • tyčinky
 • cestoviny
 • ryža
 • nápoje
 • hotové jedlá
 • shaky
 • chipsy
Cambridge diéta - instantné jedlá

Všetky ponúkané produkty údajne majú mať také zloženie, aby pokryli požiadavky organizmu na bielkoviny a mikronutrienty a obsahujú aj primerané množstvo vlákniny. 

Priebeh Cambridgeskej diéty

Prvým krokom je konzultácia s výživovým poradcom Cambridge diet (The diet 1:1), ktorý vás vyspovedá a urobí telesnú diagnostiku. Následne vám zostaví jedálniček a vysvetlí vám priebeh diéty, ktorá má 3 fázy a 6 krokov a trvá niekoľko týždňov. Po túto dobu by ste mali striktne dodržiavať predpísaný jedálniček, pričom budete jesť instantné jedlá v kombinácii s normálnym jedlom.

3 fázy diéty

1. Prípravná fáza

Stretnete sa s poradcom Diéty 1:1, ktorý posúdi, či je pre vás ich program vhodný. V rámci návštevy sa opýta na váš zdravotný stav a zistí vaše telesné parametre (meranie a váženie na bioimpedančnom prístroji). Na svojej stránke uvádzajú, že zaradenie do programu overujú s lekárom.

2. Redukčná fáza

Táto fáza je najdlhšia a jej súčasťou sú kroky 1 až 5. Poradca vyhodnotí výsledky a navrhne vám ďalší postup. Po celú dobu diéty by vám mal byť k dispozícii. Súčasťou procesu by mala byť tiež pohybová aktivita a spolupráca s lekárom v prípade, ak máte stanovenú diagnózu a užívate nejaké lieky.

3. Stabilizačná (udržiavacia) fáza

Cieľom poslednej fázy je stabilizovať váhu a zabrániť jojo efektu. Jej súčasťou je 2 až 6 krokov. Postupne budete prechádzať na normálnu stravu a od poradcu získate dlhodobý individuálny jedálniček.

1. až 6. krok diéty

Kroky môžete absolvovať všetky tak, ako idú po sebe, ale tiež nemusíte. Pokiaľ vám nesedí výrazné zníženie príjmu na 800 kcal za deň, môžete si vybrať kroky, ktoré ponúkajú pomalšie chudnutie s príjmom 1 000, 1 200 nebo 1 500 kcal. To isté platí v prípade konzumácie produktov Diéty 1:1, keď 3. a ďalšie kroky sú viac založené na normálnom, avšak zdravom, vyváženom a pestrom jedálničku.

1. krok

Obdržíte individualizovaný jedálniček od poradcu zhotovený na základe získaných informácií (telesné parametre, miera pohybovej aktivity, fyzická náročnosť zamestnania, zdravotný stav). Jedálniček sa skladá z produktov Diéty 1:1 a bežných potravín a denný energetický príjem je 800 až 850 kcal. Odporúčaná doba trvania je 2 až 12 týždňov.

Zloženie jedálnička: 3 produkty, bielkovina + biela/zelená zelenina

2. krok

Denný energetický príjem činí 800 kcal. Minimálna dĺžka trvania sú 2 týždne. V tejto fáze jete ako produkty Diéty 1:1, tak aj väčšie množstvo bežného jedla (pokiaľ chcete).

Zloženie jedálnička: 3 produkty + mliečny produkt + bielkovina + zelenina

3. krok

Tento krok je vhodný pre osoby, ktoré chcú chudnúť pomalšie, prípadne im doterajší zdravotný stav neumožňuje prejsť predchádzajúcimi prísnejšími krokmi. Poradca vám navrhne postup na mieru. Denný energetický príjem činí 1000 kcal a kombinuje viac normálneho jedla a menej produktov Diéty 1:1. Minimálna odporúčaná dĺžka trvania sú 2 týždne. 

Zloženie jedálnička: 2 produkty + mliečny produkt + obed (bielkovina so zeleninou) + večera (bielkovina so zeleninou)

4. krok

Tento krok predstavuje pozvoľný štýl chudnutia, ktorého súčasťou sú zdravé vyvážené jedlá. Denný energetický príjem činí 1200 kcal a obsahuje len dva produkty Diéty 1:1. Minimálna odporúčaná dĺžka trvania sú 2 týždne. Je vhodný aj pre pozvoľnú redukciu váhy a dlhodobé udržiavanie hmotnosti.

Zloženie jedálnička: 2 produkty + mliečny produkt + obed (bielkovina so zeleninou) + večera (bielkovina so zeleninou) + 1 ks ovocie + 1 príloha (sacharidy)

5. krok

Opäť by malo ísť o pozvoľnejší spôsob chudnutia vhodný napríklad pre osoby zvyknuté na vysoký energetický príjem, ktorí by ho radi znížili, no postupne a pomalšie. Denný energetický príjem činí 1500 kcal. Jedálniček zahŕňa normálne jedlá s jedným produktom Diéty 1:1. Minimálna odporúčaná dĺžka trvania sú 2 týždne.

Zloženie jedálnička: 1 produkt + mliečny produkt + obed (bielkovina so zeleninou a prílohou) + večera (bielkovina so zeleninou a prílohou) + 1 ks ovocie + 1 doplnok

6. krok

V záverečnom kroku vám poradca odporúča pre vás vhodný denný kalorický príjem, pomer makroživín a odporučí jedálniček tak, aby nedošlo k jojo efektu. Denný energetický príjem činí 1500 kcal. Jedálniček zahŕňa primárne normálne jedlá, ktoré môžete doplniť o ľubovoľné produkty Diéty 1:1. Odporúčaná dĺžka nie je určená. Je vhodný na udržanie váhy.

Zloženie jedálnička: Vyvážený a pestrý jedálniček. Môžete užívať produkty The Diet 1:1.

Ako dlho možno držať Cambridgeskú diétu?

Diéty s veľmi nízkym obsahom kalórií zvyčajne pri dlhodobom držaní môžu viesť k zdravotným komplikáciám až k vážnemu ohrozeniu života. Podľa odborníkov a všeobecných odporúčaní by sa diéty s príjmom nižším ako 1000 kcal za deň nemali dodržiavať dlhšie ako 12 týždňov

Účinky a výsledky diéty 1:1

Cambridge diéta sľubuje výrazný úbytok telesnej hmotnosti za niekoľko týždňov, pokiaľ človek presne dodrží postup podľa jednotlivých fáz. Uvádza sa, že v rámci 1. a 2. kroku klienti programov schudli priemerne 6 až 8 kilogramov za mesiac. 

Zapamätajte si však, že táto a podobné typy nízkokalorických a nízkosacharidových diét vám môžu pomôcť ku krátkodobému úbytku hmotnosti, ale z dlhodobého hľadiska prínosné nie sú. Naopak, môžu vážne poškodiť zdravie.

Pre koho je určená Cambridgeská diéta?

Diéta 1:1 je určená hlavne osobám s nadváhou a obezitou, u ktorých môže byť razantný úbytok váhy za kratšiu dobu žiaduci a prospešný. S nadváhou sa spája mnoho zdravotných (ale tiež psychických) problémov, ako je zvýšená hladinu cukru, cholesterolu, vysoký tlak, ochorenia srdca a ciev, poruchy spánku a ďalšie.

Diéta Cambridge sa zvykne odporúčať pri liečbe:

zdravotné účinky Cambridge diéty

ODPORÚČANIA: Aby takáto striktná diéta bola bezpečná a prospešná, je veľmi dôležité, aby ju človek absolvoval bezpečne pod dohľadom nutričného terapeuta (a prípadne aj lekára).

Výhody, nevýhody aj možné riziká

Cambridge diétu je potrebné brať iba ako extrémne riešenie pre ľudí s vysokou nadváhou až morbídnou obezitou. V ich prípade môžu byť počiatočné obmedzenia razantnejšie. Diétu by ale nemali držať na vlastnú päsť. 

 1. Najskôr by mali títo ľudia prejsť vstupnou konzultáciou u nutričného terapeuta a absolvovať odporúčané lekárske vyšetrenia. 
 2. Diétu by mali držať pod odborným dohľadom. V takomto prípade môže byť prísna diéta zdraviu prospešná. 
 3. Aby si výsledky diéty udržali a nedošlo k jojo efektu, mali by ďalší postup a úpravu stravovacích návykov ďalej riešiť so svojím nutričným terapeutom.

Diéta 1:1 sľubuje nasledujúce prínosy:

 • individuálny stravovací plán
 • podpora výživového poradcu: pravidelné schôdzky a merania
 • strava obsahujúca všetky potrebné živiny
 • žiadne hladovanie a dostatok energie
 • účinnosť programu už v prvých fázach diétneho programu
 • až 3× vyšší úbytok váhy v porovnaní s bežnými redukčnými programami
 • výrazný úbytok váhy za pár týždňov
 • pozitívny vplyv na zdravie
 • odstránenie prejavov cukrovky II. typu
 • menej nakupovania, prípravy jedál a varenia

Negatívny vplyv a riziká Diéty 1:1

Problémy pri tomto type diét nastávajú, pokiaľ ju držia ľudia bez konzultácie s nutričným terapeutom či jednotlivci, ktorí žiadnu nadváhu nemajú a chcú schudnúť niekoľko kilogramov. Ohrozené bývajú napríklad mladé dievčatá, ktoré sa snažia o zníženie telesného tuku na úkor optimálneho zdravia, ktoré pri takto striktnej diéte navyše často cvičia.

Hlavné riziká pri držaní nízkoenergetických diétnych programov:

 • príliš nízky energetický príjem
 • strata svalovej hmoty
 • jednotvárny jedálniček založený na konzumácii instantných jedál 
 • riziko nedostatočného príjmu živín
 • väčšia pravdepodobnosť jojo efektu po návrate k normálnemu spôsobu stravovania
 • iba krátkodobý efekt
 • slabosť a únava
 • strata fyzickej aj psychickej výkonnosti
 • nespavosť
 • nevoľnosť a hnačka
 • vlčí hlad a následné prejedanie sa
 • negatívny vplyv na hormonálne zdravie u žien
 • nie každý si takto osvojí zdravšie stravovacie návyky
 • cena: nákup instantných jedál a výživové poradenstvo v rámci vlastnej siete poradcov 

Táto diéta je navyše založená na konzumácii instantných produktov, s ktorými sa ťažko naučíte jesť zdravšie a osvojíte si lepšie stravovacie návyky, ktoré zvládnete dlhodobo dodržiavať. Držať nízkokalorickú diétu dlhšiu dobu (či dokonca po zvyšok života) rozhodne nemožno považovať za zdravý spôsob stravovania, ktoré vám okrem dôležitých živín prináša tiež príjemný pôžitok.

Koľko to stojí?

Cena instantných jedál nie je zanedbateľná. Polievka, kaša, cestoviny a ryža vychádzajú na necelé 4 eurá za jedno balenie. Porcie hotového jedla stoja vyše 6 eur (napr. kura na karí, hovädzie so zeleninou). Za jednu tyčinku dáte tiež necelé 4 eurá.

Za 3 produkty denne miniete 12 eur, s drahším hotovým jedlom sa dostanete na čiastku 13 –14 eur. Ak prihodíte do košíka 1 tyčinku ako desiatu, dostanete sa na vyše 17 eur. K tomu je potrebné pripočítať cenu za zeleninu a bielkovinu, ktorú by ste mali jesť každý deň. 

Denný jedálniček s Diétou 1:1 vás tak vyjde na 16 až 20 eur. To platí v prípade 1. a 2. kroku, ktorý sľubuje najrýchlejšie chudnutie. V ďalších krokoch sa počet odporúčaných instantných jedál znižuje až na 1 a v poslednom 6. kroku je na vás, či budete nejaký užívať.

Vyjadrenie nutričného špecialistu

Cambridge diéta patrí medzi najviac drastické módne diéty a z môjho pohľadu je úplne nevhodná pre zdravú a trvalú redukciu váhy. Táto diéta je postavená na extrémne nízkom kalorickom príjme a konzumácii instantných výrobkov namiesto skutočných kvalitných potravín.

Kalorický príjem je často nastavený tak nízko, že nepokrýva ani bazálny metabolizmus daného človeka (tj. množstvo kalórií potrebných pre základné životné funkcie). Dodržiavanie Cambridge diéty vedie postupne k spomaleniu metabolizmu, strate svalovej hmoty a určitým zdravotných problémom (bolesti hlavy, závraty, vypadávanie vlasov alebo tiež problémy s trávením). 

Cambridge diéta je navyše dlhodobo neudržateľná a v drvivej väčšine prípadov vedie k veľkému jojo efektu. Zmyslom chudnutia nie sú hladovky a extrémne redukčné diéty, ale trvalá zmena stravovacích návykov, konzumácia kvalitných prirodzených potravín, pravidelný pohyb a hlavne primeraný kalorický deficit (príjem energie musí byť nižší ako výdaj energie).

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Krabičková diéta Považská Bystrica - Zdravé stravovanie bez práce

Naše odporúčanie

Kľúčom k dlhodobému úspechu je vyvážený jedálniček a pravidelná pohybová aktivita s tým, že ani jedno nie je nutné dodržiavať na 100 % po celý život, ale napríklad na 80 %. Zdravý životný štýl nie je o zákazoch a obmedzeniach, ale ani o nekontrolovanej konzumácii nezdravých jedál s minimálnym obsahom živín. S rozumným prístupom dôjdete ďalej bez toho, aby ste si museli zakazovať čokoládu a tráviť hodiny na trenažéri.

Záverečné zhrnutie: Prínosnejšie je osvojiť si zdravé návyky a schudnúť postupne

 • Pri príjme 800 až 1200 kcal za deň schudne takmer každý. Obzvlášť to platí pre ľudí, ktorí do tej doby fungovali na omnoho väčšom príjme. Lenže s takýmto príjmom (najmä 1000 kcal a menej) sa väčšina ľudí dostáva pod hodnotu svojho bazálneho metabolizmu, čo rozhodne nemožno považovať za zdravé a bezpečné. Po ukončení diéty a návrate k pôvodnému stravovaniu hrozí jojo efekt, čiže tento typ diét máva len krátkodobé účinky. 
 • Výnimku môžu predstavovať prípady, keď človek drží striktnú nízkokalorickú diétu pod dohľadom špecialistu: nutričného terapeuta a lekára. Teoreticky tiež môže pomerne dobre fungovať u žien a mužov s vysokou nadváhou, sedavým zamestnaním a minimálnou pohybovou aktivitou, ktorých energetický výdaj je veľmi nízky. 
 • Pre aktívne osoby ide o príliš nízky energetický príjem, ktorý je nebezpečný a môže viesť k celkovej únave, strate psychickej aj fyzickej výkonnosti, vzniku chutí na sladké a ďalším negatívnym vplyvom na zdravie. Túto diétu nemožno bezpečne odporučiť nikomu bez konzultácie s odborníkom.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)