Bezhladovania.sk

Citrát horečnatý: Účinky na zdravie a tipy na použitie

Aj keď patrí horčík k životne dôležitým minerálom, trpí väčšina ľudí jeho nedostatkom. Správny príjem horčíka vám spolu s vyváženou a zdravou stravou zaistia aj vhodné doplnky stravy. Vyberajte si ich s prihliadnutím na formu magnézia, ktorú produkt obsahuje.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Horčík sa nevyskytuje “samostatne”, je vždy viazaný na iný prvok. Vďaka tomu vznikajú rôzne formy, ktoré sa mierne líšia svojimi účinkami na ľudský organizmus. Jednou z foriem magnézia je aj citrát horečnatý, ktorý spoločne s malátom a bisglycinátom patrí do skupiny organických foriem.

Čo je citrát horečnatý

Formy horčíka môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Za účinnejšie sa považujú organické formy oproti anorganickým. Omnoho lepšie sa vstrebávajú a majú ďalšie pozitívne účinky na zdravie a fyzickú kondíciu človeka. A minimálne vedľajšie účinky.

Ďalšie organické formy horčíka:

Citrát horečnatý, latinsky magnesium citrate, je známa a často používaná forma magnézia, ktorá sa pridáva do mnohých produktov. Táto forma predstavuje chelátovú väzbu s kyselinou citrónovou a ide o horečnatú soľ kyseliny citrónovej.

citrát horečnatý - doplnky stravy
Doplnky stravy obsahujúce citrát horečnatý majú vysokú vstrebateľnosť magnézia.

Vstrebateľnosť, využiteľnosť a nežiaduce účinky

Na rozdiel od vyššie uvedených organických foriem má vyšší obsah elementárneho horčíka a to 15 %. Dôležitejšia je však vysoká vstrebateľnosť, ktorá predstavuje 80 až 90 % a pre ľudské telo je najvyužiteľnejšia.

1 tabletka 1 000 mg zlúčeniny Obsah elementárneho magnézia v 1 000 mg zlúčeniny Vstrebateľnosť
Citrát horečnatý 15 % 80 až 90 %

Hlavné negatívne účinky citrátu

Citrát horečnatý sa síce môže pýšiť vysokou vstrebateľnosťou, má však jednu “chybičku krásy”, a tou sú preháňavé, čiže laxatívne účinky. To znamená, že pri vyššom dávkovaní môže vyvolať nežiaduce črevné pohyby, teda hnačku. 

Preto by ste nemali dennú dávku horčíka prijímať len v tejto forme. Je lepšie, ak horčík skombinujete vo forme, ktorá na vaše telo pôsobí omnoho priaznivejšie, napríklad s vyššie uvedeným bisglycinátom horečnatým či malátom horečnatým. 

citrát horečnatý - laxatívne účinky
Pozor však, aj v prípade tejto organickej formy neprekračujte doporučenú dennú dávku. Inak sa môžu dostaviť laxatívne účinky.

Účinky citrátu horečnatého na zdravie

Okrem štandardných účinkov horčíka na zdravie má táto forma navyše povzbudzujúce účinky. Aj preháňavé účinky môžeme za istých okolností vnímať pozitívne. 

Dodáva energiu

Okrem vysokej vstrebateľnosti patria k výhodám citrátu horečnatého povzbudzujúce účinky na organizmus

Kyselina citrónová je jednou zo základných zložiek citrátového, teda Krebsovho cyklu. Ide o zložitý proces premeny potravy na bunkovú energiu, na konci ktorej stojí molekula ATP. Preto doplnky stravy obsahujúce citrát horečnatý najčastejšie užívajú športovci s cieľom energetického nabudenia pred tréningom

Zbaví vás zápchy a upraví trávenie

Preháňajúce účinky niektorých foriem magnézia najviac ocenia osoby, ktoré majú časté problémy so zažívaním, hlavne so zápchami. Citrát spôsobuje zadržiavanie vody v stolici, zvyšuje pohyb čriev, a tak prispieva k zmäkčeniu stolice, ktorá prejde jednoduchšie tráviacim traktom. Pozor však na nadmerné dávky, ktoré by mohli viesť k vzniku opačného problému s trávením, a to k hnačkám.

citrát horečnatý - fyzická kondícia
Užívaním citrátu horečnatého podporíte fyzickú kondíciu.

Ako správne užívať citrát horečnatý

Organický citrát horečnatý sa vyznačuje vysokou vstrebateľnosťou. Preto sa hodí ako doplnok pri väčšom nedostatku horčíka. Kvôli laxatívnym účinkom je však potrebné dávať pozor na odporúčané dávkovanie. Nie je vhodné užívať ho dlhodobo.

Táto forma horčíka sa vyznačuje aktivizujúcimi účinkami na organizmus, a to znamená, že zvyšuje energetickú hladinu. Jeho užívanie je vhodné pri intenzívnej fyzickej námahe a za účelom zlepšenia výkonu a vytrvalosti.

Z rovnakého dôvodu by sa citrát horečnatý nemal užívať v neskorých popoludňajších hodinách, večer a pred spaním, kedy môže spôsobiť problémy pri zaspávaní i so samotným spánkom. 

Záverečné zhrnutie: Citrát horečnatý má najlepšiu vstrebateľnosť, ale aj laxatívne účinky

Pri ďalšej forme magnézia, ktorú predstavuje citrát horečnatý, si predovšetkým pamätajte, že:

 • organizmu dodáva väčšie množstvo energie
 • pomáha lepšie zvládnuť intenzívnu fyzickú činnosť
 • posilňuje výkonnosť a zlepšuje športové výsledky
 • má laxatívne účinky, zlepšuje pohyb čriev a uvoľňuje zápchu
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)