Bezhladovania.sk

Čo a ako jesť, ak chcete pribrať?

Čo a ako jesť, keď chcete pribrať?

Už roky sa snažíte schudnúť, vyskúšali ste všetky možné diéty a neustále sa naháňate za redukciou pár kilogramov?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné priberanie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a odhalenie chýb, ktoré vám bránia zdravo pribrať
  • Odporúčania, čo robiť pre lepšiu kondíciu, viac svalovej hmoty a sily
  • Motiváciu a návrh postupu pre zdravé a trvalé priberanie

Áno, je to boj, ale väčšinu z vás by pravdepodobne ani nenapadlo, že existujú ľudia, ktorí majú opačný problém. 

Prílišná útlosť, málo svalovej hmoty a nemožnosť pribrať dnes trápi veľké percento populácie a verte, že to môže byť rovnako nepríjemným problémom ako zhadzovanie nadbytočných kíl. 

Pokiaľ sa aj vy snažíte o nabranie nejakých pár kilogramov a stále sa vám to nedarí, čítajte ďalej.

Prejedám sa, ale napriek tomu nepriberám. Čo s tým?

Toto je jedna z najväčších chýb u ľudí, ktorí sa snažia nabrať váhu. Od rána do večera sa ládujú sladkosťami, nezdravými vecami a na normálne jedlo im pomaly ani nezostáva kapacita. V tomto prípade si však väčšinou ubližujú, pretože telo nedostáva základné živiny, ktoré pre naberanie svalovej hmoty potrebuje. 

Zabudnite teda na čokoládové hody a radšej si namiesto toho doprajte poriadne výdatné a hlavne zdravé jedlo! Také, ktoré dodá vášmu telu nevyhnutné látky na budovanie netukovej hmoty. 

Ako sa líši diéta na priberanie od tej na chudnutie?

V zásade nelíši. Dôležité je jesť pestro, vyvážene a zdravo, iba o niečo výdatnejšie jedlá (tučnejšie jogurty, syry, väčšie prílohy), než keď sa snažíte schudnúť. 

Dbať by sme mali takisto na pravidelnosť jedenia a nevynechávať desiatu či olovrant. 

Zaraďte druhú večeru

Ďalšie odlišnosti od redukčnej diéty je zaradenie 2. večere, ktorú si môžete dať pokojne hodinku pred spaním. Neznamená to však, že do seba naládujete rezeň so zemiakovým šalátom! 

Uprednostnite niečo ľahšie, celozrnný chlieb s tvarohom alebo napríklad ovocný šalát s vanilkovou zálievkou. Fantázii sa medze nekladú, hlavné je neprejesť sa tak, že by sa vám potom s preplneným žalúdkom zle zaspávalo. 

Raňajky sú základ dňa

Po zobudení a niekoľkohodinovom nejedení nezabudnite na raňajky, ktoré vaše telo skvele naštartujú do nového dňa. Pokiaľ máte problém s prijímaním veľkého množstva jedla, začnite postupne zvyšovať dávky a neordinujte si spočiatku prílišný extrém. 

Pite radšej až po jedle

V pokrytí potrebnej dennej dávky energie vám pomôže pravidelnosť v strave, ktorá by mala byť, samozrejme, doplnená aj vhodným pitným režimom. 

Čo sa týka tekutín, pokúste sa piť vždy až po jedle, aby ste si zbytočne nezapĺňali pri jedle žalúdok vodou. 

Čo by mala obsahovať strava, ak chcete pribrať

Zloženie stravy je ďalšou vecou, ktorá je pri priberaní dôležitá. Každé jedlo by malo obsahovať všetky potrebné živiny v zdravej forme, čo znamená komplexné sacharidy, bielkoviny a zdravé tuky. 

Samozrejme nevadí, ak si raz za čas doprajete sladkosti alebo iné nezdravé pochutiny, ale zbytočne si s nimi zaplníte žalúdok a na hodnotný pokrm vám už nezostane miesto ani chuť. 

Nezabúdajte na pohyb!

Snažíte sa čo najmenej hýbať, aby ste náhodou ešte viac neschudli? Ďalšia z veľkých chýb, ktorých sa pri naberaní kíl dopúšťame. Pohyb je totiž veľmi dôležitý. 

Pokúste sa do svojho denného režimu zaradiť najmä posilňovanie, ale pokojne si choďte aj zabehať. Čím intenzívnejší tréning, tým viac energie bude telo potrebovať na regeneráciu a rast svalovej hmoty, čiže budete mať aj oveľa väčšiu chuť do jedla a pociťovať hlad. 

Športovať sa teda rozhodne nebojte, práve naopak, buďte aktívni a uvidíte, že je to oveľa účinnejší spôsob naberania než váľanie sa na gauči!

Máte aj iné problémy? Spozornite. 

Dôležité je zhodnotiť to, prečo vlastne nemôžete pribrať. U niektorých ľudí to naozaj môže byť dané “iba” genetickou výbavou, u iných to však môže znamenať iný, závažný problém. 

Obzvlášť pokiaľ máte nejaké zažívacie či iné problémy, zvážte vždy najskôr návštevu lekára, ktorý vás podrobne vyšetrí a prípadne stanoví diagnózu, kvôli ktorej strácate hmotnosť. 

V prípade diagnostikovaného problému už je často nutné zaradiť do jedálneho lístka aj iných pomocníkov v podobne suplementov, doplnkových produktov obsahujúcich koncentrovanú energiu so živinami, či naopak, vyradiť z potravy niečo, čo môže daný problém vyvolávať. 

Nebuďte teda ľahostajní a riešte svoju situáciu hneď. Akonáhle zistíte, že ste zdravotne v poriadku a jediným problémom, prečo sa vám nedarí pribrať, je zloženie jedálneho lístka, urobte vo svojom živote radikálnu zmenu. 

Rozhodne sa nebojte vyhľadať rady nutričného špecialistu, ktorý vám v boji s váhou dokáže pomôcť najlepšie. Uvidíte, že pribrať sa dá aj zdravo a vy sa vďaka kvalitnej strave budete cítiť dobre nielen fyzicky, ale aj po psychickej stránke.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné priberanie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a odhalenie chýb, ktoré vám bránia zdravo pribrať
  • Odporúčania, čo robiť pre lepšiu kondíciu, viac svalovej hmoty a sily
  • Motiváciu a návrh postupu pre zdravé a trvalé priberanie
Mgr. Sandra Figalová

Mgr. Sandra Figalová