Bezhladovania.sk

Oxid horečnatý: Účinky na zdravie, použitie a výhody

Horčík patrí do skupiny najdôležitejších minerálov nevyhnutných pre normálne fungovanie organizmu. Zároveň však ide o nedostatkový minerál, ktorý nie je ľahké doplniť len zo stravy bohatej na horčík. Preto sa odporúča užívať aj doplnky stravy bohaté na tento životne dôležitý minerál. 

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Pretože sa horčík vždy viaže na iný prvok, existuje niekoľko rôznych foriem, ktoré sa vyznačujú odlišnou vstrebateľnosťou, využiteľnosťou a ďalšími účinkami. Bežne užívanou formou je oxid horečnatý.

Čo je oxid horečnatý

Formy horčíka sa delia na dve skupiny: organické a anorganické. Oxid horečnatý patrí do skupiny anorganických foriem, ktoré sa od organických odlišujú horšou vstrebateľnosťou a mierne preháňajúcimi účinkami.

Anorganické formy horčíka:

 • oxid horečnatý
 • uhličitan horečnatý
 • síran horečnatý

Oxid horečnatý patrí k najstarším a najbežnejším využívaným formám. Nájdete ho najmä v lacnejších doplnkoch stravy, napríklad v obľúbených horčíkových šumivých tabletkách a vo vitamínových produktoch predávaných v supermarketoch.  

Nie je nutné ho kvôli nižšej vstrebateľnosti, a tým pádom aj využiteľnosti, zatracovať a nahrádzať viac odporúčanými organickými formami magnézia. Jeho užívanie má totiž okrem doplnenia horčíka aj iné pozitívne účinky na organizmus.

anorganické formy horčíka
Oxid horečnatý obsahujú šumivé tabletky.

Vstrebateľnosť, využitie a nežiaduce účinky

Oxid horečnatý obsahuje vysoké množstvo elementárneho horčíka (až 60 %). Vstrebateľnosť je však veľmi nízka. Organizmus z tejto formy vstrebá iba približne 4 %.

1 tabletka 1 000 mg zlúčeniny Obsah elementárneho magnézia v 1 000 mg zlúčeniny Vstrebateľnosť
Oxid horečnatý 60 % Len 4 %

Hlavné negatívne účinky

Okrem slabšej vstrebateľnosti sú až príliš negatívne hodnotené laxatívne účinky oxidu horečnatého. Opatrní by mali byť hlavne vrcholoví športovci a osoby, ktoré trápi “príliš aktívny” tráviaci systém, teda časté hnačky.

Účinky oxidu horečnatého na zdravie

Ak vám ide len o doplnenie magnézia, doplnky stravy s oxidom horečnatým nie sú najlepšou voľbou. Dennú odporúčanú dávku môžete doplniť len užitím väčšieho množstva tabletiek. A to nie je ideálne riešenie vzhľadom na laxatívne účinky tejto formy

Vďaka laxatívnym účinkom lieči zápchu

Preháňajúce (laxatívne) účinky oxidu horečnatého nemusia byť vnímané len ako negatívum. V mierne zvýšených dávkach predstavujú prínos pre osoby, ktoré trápi zápcha. Spoločne s upokojujúcimi a uvoľňujúcimi účinkami dokáže táto forma horčíka podporiť normálne fungovanie zažívacieho traktu. Neužívajte ju však, ak sa chystáte na náročný tréning v posilňovni či polmaratón. 

Pomôže pri pálení záhy

Nesmieme zabudnúť ani na jeho vplyv na prekyslený žalúdok. Oxid horečnatý pôsobí podobne ako jedlá sóda. Zmierňuje pálenie záhy a tíši žalúdok po ťažkom jedle či nadmernej konzumácii alkoholu. Ide o takzvané antacidá (skupinu liekov, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku)

oxid horečnatý - pálenie záhy
Oxid horečnatý pomáha pri pálení záhy.

Ako správne užívať oxid horečnatý

Doplnky stravy obsahujúce oxid horečnatý sú vhodné najmä pre nešportujúcu verejnosť, a tiež pri miernej fyzickej aktivite. Pri pravidelnom užívaní táto forma deficit horčíka spoľahlivo doplní, a to hlavne u ľudí, ktorí športujú minimálne a ich bežný jedálny lístok neobsahuje dostatok prirodzených zdrojov magnézia.

Naopak, v prípade osôb s vyššou až extrémnou fyzickou a športovou záťažou, je vhodné užívať doplnky stravy obsahujúce organické formy magnézia. Títo ľudia totiž nedostatkom horčíka vďaka vyváženej a zdravšej strave väčšinou netrpia a viac sa u nich prejavuje nežiaduci laxatívny účinok.

S ohľadom na vedľajšie preháňajúce účinky sa dôrazne odporúča dodržiavať odporúčané dávkovanie. Kvôli laxatívnym účinkom je vhodné užívať oxid horečnatý ráno pred raňajkami a s dostatočným predstihom pred akoukoľvek aktivitou.

Záverečné zhrnutie: Oxid horečnatý upokojí žalúdok a zbaví vás zápchy

Oxid horečnatý je šikovný pomocník za pár korún, ktorý:

 • je vhodný pre širokú nešportujúcu verejnosť a pri ľahšej fyzickej námahe
 • má laxatívne účinky a pomáha pri zápche
 • zmierňuje pálenie záhy.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)