Bezhladovania.sk

Pomoc pri chudnutí: Kokteily, lieky, náplasti i chirurgické zákroky

Chudnete a radi by ste si zhadzovanie kilogramov uľahčili? Objavte možnosti, ktoré vám ponúka súčasný trh.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Proteínové drinky

Kokteily s vysokým obsahom bielkovín potláčajú pocit hladu, znižujú chuť na jedlo, podporujú pocit sýtosti a môžu mať aj ďalšie pozitívne účinky na chudnutie. Vedci sa zhodujú na tom, že stravovanie s vysokým obsahom bielkovín môže pomôcť pri zhadzovaní tukov, najmä v oblasti brucha.

Proteín pohľadom odborných štúdií

V zahraničnej štúdii účastníci na strave poskytujúcej 25 % kalórií z bielkovín stratili po 12 mesiacoch o 10 % viac brušného tuku než tí, ktorí jedli len polovicu tohto množstva.

Podľa štúdie zvyšuje proteín hladinu hormónov znižujúcich pocit hladu (ako je GLP-1) a zároveň znižuje grelín, čo je hormón, ktorý riadi chuť na jedlo.

Ďalšia zahraničná štúdia na 90 dospelých s nadváhou zistila, že tí, ktorí denne konzumovali 56 g srvátkovej bielkoviny po dobu 23 týždňov, stratili o 2,3 kg viac tuku než kontrolná skupina, ktorá nekonzumovala žiaden srvátkový proteín, ale prijímala rovnaký počet kalórií.

Proteínové kokteily môžu rovnako urýchliť metabolizmus. Podľa výskumu môže vysoký príjem bielkovín podporiť každodenné spaľovanie kalórií.

Na trhu nájdete veľké množstvo proteínových práškov obohatených o ďalšie zložky, predovšetkým vlákninu, vitamíny a minerálne látky. Vďaka rôznym príchutiam si môžete dopriať nápoj, ktorý vás zasýti a bude vám aj chutiť. 

Najobľúbenejšie druhy proteínových práškov:

 • Srvátková bielkovina – rýchlo sa vstrebáva a podľa zahraničného výskumu obsahuje celé spektrum esenciálnych aminokyselín.
 • Kazeínový proteín – vstrebáva sa pomaly a rovnako ako srvátková bielkovina obsahuje celé spektrum esenciálnych aminokyselín.
 • Sójový proteín – je čisto rastlinného pôvodu a obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Ďalej poskytuje sójové izoflavonoidy, ktoré majú pozitívne zdravotné účinky na organizmus.
 • Konopný proteín – je čisto rastlinný a má vysoký obsah omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín.
 • Ryžový proteín – táto rastlinná forma bielkoviny má jemnú chuť a často sa mieša s ďalšími druhmi proteínov.
 • Hrachový proteín – ide o veľmi kvalitnú formu rastlinnej bielkoviny.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Minerál mangán: Účinky na zdravie a najlepšie zdroje v potravinách

Doplnky stravy

Garcínia kambodžská

Malé zelené ovocie v tvare tekvice je vo svete chudnutia veľmi populárne. Šupka plodov obsahuje kyselinu hydroxycitrónovú (HCA), ktorá má údajne pozitívne účinky na chudnutie.

Štúdia z roku 2011 zistila, že garcínia kambodžská spôsobuje priemerný váhový úbytok 0,88 kg v priebehu niekoľko týždňov.

Pri garcínii neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie účinky. Niekomu však môže spôsobiť mierne tráviace problémy.

Kofeín

Podľa zahraničného výskumu je kofeín najčastejšie konzumovanou psychoaktívnou látkou na svete. Prirodzene sa nachádza v káve, čaji a horkej čokoláde. Umelo sa pridáva do spracovaných potravín a nápojov. Pretože dobre podporuje činnosť metabolizmu, obľúbili si ho aj výrobcovia doplnkov na chudnutie.

Štúdie dokázali, že kofeín môže podporiť metabolizmus o 3 – 11 % a zvýšiť spaľovanie tuku až o 29 %

Ďalšia štúdia potvrdila, že kofeín môže u ľudí spôsobiť aj mierny úbytok hmotnosti.

Pozor na vedľajšie účinky kofeínu

Doplnky stravy s kofeínom môžu spôsobovať nespavosť, úzkosti, nervozitu, podráždenosť, nevoľnosť, hnačku a navyše aj závislosť. Pokiaľ chcete využiť pozitívne účinky kofeínu, dajte radšej prednosť kvalitnej káve alebo čaju než tabletke na chudnutie. Prostredníctvom čerstvého nápoja do seba totiž okrem kofeínu dostanete aj významný podiel antioxidantov.

Hydroxycut

Už niekoľko rokov patrí hydroxycut k najpopulárnejším doplnkom na podporu chudnutia na svete. Tento prípravok obsahuje niekoľko prísad, ktoré majú mať pozitívny vplyv na chudnutie. Nájdete v ňom výrazný podiel kofeínu a tiež niekoľko rastlinných výťažkov.

Jedna štúdia ukázala, že hydroxycut spôsobuje úbytok hmotnosti o 9,5 kg za 3 mesiace.

Nevýhodou sú vedľajšie účinky, ktoré môžu pociťovať predovšetkým ľudia citliví na kofeín. Často sa objavuje nervozita, úzkosť, tras, nevoľnosť, hnačka a podráždenosť.

Extrakt zo zeleného čaju

Medzi obľúbené súčasti mnohých doplnkov stravy patrí extrakt zo zeleného čaju. Podľa štúdie totiž zvyšuje aktivitu noradrenalínu – hormónu, ktorý pomáha spaľovať tuk.

Zahraničná štúdia preukázala, že extrakt zo zeleného čaju zvyšuje spaľovanie tuku najmä v oblasti brucha.

Veľkou výhodou je, že extrakt zo zeleného čaju ľudia obvykle dobre znášajú. Vzhľadom k obsahu kofeínu však môže vadiť osobám, ktoré sú citlivé na kofeín.

extrakt zo zeleného čaju

Glukomanán

Glukomanán je druh vlákniny, ktorá sa nachádza v koreňoch rastliny nazývanej konjac. Táto vláknina absorbuje vodu a potom sa vo forme gélu usadí v črevách a zvyšuje pocit plnosti po jedle. Podľa zahraničnej štúdie tým pomáha ľuďom konzumovať menej kalórií.

Glukomanán navyše vyživuje priateľské baktérie v črevách, čím pôsobí proti zápche a znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridov.

Pozitívne účinky na chudnutie potvrdila aj štúdia z roku 2005, ktorá dokázala, že pravidelné užívanie glukomanánu v kombinácii so zdravou stravou môže ľuďom pomôcť schudnúť 3,6 – 4,5 kg za 5 týždňov.

Medzi nežiaduce účinky glukomanánu patrí nadúvanie a mäkká stolica. Aby ste znížili riziko vedľajších účinkov na minimum, užívajte glukomanán 30 minút pred jedlom a zapite ho pohárom vody.

POZOR: Pokiaľ užívate súčasne s týmto druhom vlákniny lieky, môže dôjsť k ich zhoršenému vstrebávaniu.

Konjugovaná kyselina linolová (CLA)

Jedna z menej škodlivých foriem trans tukov sa nachádza prirodzene v niektorých tučných živočíšnych výrobkoch, ako sú syry a maslo. A pretože CLA znižuje chuť na jedlo, urýchľuje metabolizmus a stimuluje odbúravanie telesného tuku, pridáva sa aj do doplnkov na chudnutie.

V rozsiahlom prehľade 18 rôznych štúdií spôsobila CLA úbytok hmotnosti približne o 0,1 kg týždenne po dobu až 6 mesiacov.

Rovnako ako ostatné doplnky stravy má i CLA vedľajšie účinky na trávenie. Navyše môže spôsobovať dlhodobé škodlivé účinky prispievajúce k zhrubnutiu pečene, inzulínovej rezistencii a zvýšenému riziku zápalov.

Synefrín

Extrakt z horkého pomaranča nazývaný synefrín súvisí s efedrínom, ktorý patril medzi obľúbené ingrediencie v pilulkách na chudnutie. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv však efedrín zakázal pre závažné vedľajšie účinky.

Synefrín zdieľa podobné mechanizmy s efedrínom, ale je o niečo menej účinný. Podľa štúdie znižuje chuť na jedlo a výrazne zvyšuje spaľovanie tukov.

Synefrín môže spôsobovať závažné vedľajšie účinky v podobe srdcových problémov. Navyše si na neho môžete vytvoriť závislosť.

Lieky na predpis

Lieky na chudnutie vždy predpisuje lekár v závislosti od miery nadváhy a zdravotného stavu. 

Podľa revíznej štúdie z roku 2014 ale ani tabletky na predpis nefungujú tak, ako by ste dúfali. V priemere vám pomôžu zhodiť najviac 3 – 9 % telesnej hmotnosti v porovnaní s placebom.

lieky na predpis

Xenical

Farmaceutický liek na podporu chudnutia potláča ukladanie tuku v tele. Obsahuje účinnú látku orlistát, ktorá pôsobí ako inhibítor enzýmu lipázy. Obmedzuje štiepenie a spracovanie tukov, takže väčšina odchádza z tela bez využitia.

Orlistát má bohužiaľ veľké množstvo vedľajších účinkov, ako je nadúvanie, plynatosť, zrýchlený pohyb čriev, hnačka a mastná stolica. Môže tiež prispievať k nedostatku vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K).

V priebehu užívania orlistátu lekári odporúčajú dodržiavanie nízkotučnej stravy, aby ste minimalizovali možné vedľajšie účinky.

Podľa zahraničnej štúdie sa ukázalo, že nízkosacharidová strava bez užívania doplnkov či liekov na chudnutie je rovnako účinná ako nízkotučná strava v kombinácii s orlistátom.

Tento liek je síce u nás registrovaný, no momentálne nie je dostupný.

Mysimba

Tento liek obsahuje 2 účinné látky – naltrexóniumchlorid a bupropióniumchlorid. Účinkuje na oblasti mozgu, ktoré sú zapojené do kontrolovania príjmu potravy a výdaja energie.

Užívanie lieku je dôležité kombinovať aj s diétou so zníženým príjmom kalórií a fyzickým cvičením.

K veľmi častým vedľajším účinkom lieku patrí pocit na vracanie, vracanie, zápcha a bolesť hlavy. Častých vedľajších účinkov (pocíti ich menej ako 1 z 10 osôb) je ešte viac a môže ísť o úzkosti, zvýšený krvný tlak, vypadávanie vlasov, pocit paniky a niekoľko ďalších. 

Liek je navyše nevhodný pre ľudí, ktorí trpia depresiou, pretože môže zvyšovať riziko samovražedných sklonov. 

Nevýhody liekov na chudnutie

Nevýhodou voľnopredajných prípravkov a liekov na predpis sú ich vedľajšie účinky vo forme zvýšenej srdcovej frekvencie, točenia hlavy, nevoľnosti alebo črevných problémov. Lieky na chudnutie vás navyše samé o sebe nespasia. Sú účinné iba v kombinácii s úpravou jedálnička, pravidelnou pohybovou aktivitou a zdravším životným štýlom.

Náplasti na chudnutie

Náplasti na chudnutie sľubujú rýchly úbytok hmotnosti. Docieliť to majú zrýchlením metabolizmu, detoxikáciou tela a zníženým vstrebávaním sacharidov. Náplasti sa zvyčajne denne nanášajú na pokožku a po celú dobu do organizmu cez kožu uvoľňujú rôzne zložky, ako napríklad guaranu, l-karnitín, yerba maté, extrakt zo zeleného čaju alebo extrakt z bielej fazule.

Neexistuje však stále dôkaz o tom, že náplasti na chudnutie skutočne fungujú. Najlepším spôsobom, ako zistiť, či by vám mohli náplasti pomôcť, je poradiť sa so svojím lekárom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Priberanie aj nechcené chudnutie často súvisí s psychikou, hovorí výživová špecialistka Ing. Michaela Korpášová

Chirurgické a nechirurgické zákroky

Žalúdočný balónik

Pri tejto neinvazívnej metóde sa ústnou dutinou zavedie do žalúdka silikónový balónik. Ten sa potom pomocou trubičky naplní tekutinou. Vďaka zaplneniu žalúdka sa cítite skôr sýty a každý deň skonzumujete menej jedla. Tento zákrok nie je hradený poisťovňou a je určený iba pre osoby s BMI vyšším než 30.

Bandáž žalúdka

V priebehu tohto chirurgického zákroku sa horná časť žalúdka priškrtí sťahovacím krúžkom. Vďaka tomu sa pri konzumácii potravy veľmi rýchlo zasýtite, pretože sa vyvíja tlak na steny orgánu a mozog prijíma rovnaký signál, ako keď je žalúdok preplnený. Zákrok býva hradený zdravotnou poisťovňou a vykonáva sa len v nevyhnutných prípadoch. Priemerný váhový úbytok predstavuje 30 kg za 2 roky života s bandážou.

Plikácia žalúdka

Plikácia alebo zmenšenie žalúdka má za úlohu obézneho človeka donútiť k menším porciám jedla a následnému chudnutiu. Napriek tomu však musí dodržiavať diétne pravidlá, jesť pestrú stravu a hýbať sa. Zákrok sa vykonáva laparoskopicky v celkovej anestéze. Pomocou niekoľkých malých rezov lekár zasunie do žalúdka trubičku so svetlom, malú kameru a chirurgické nástroje.

V priebehu operácie lekári žalúdok rozdelia do dvoch nerovných častí a odstránia asi 80 % vonkajšej zakrivenej časti žalúdka. Zostávajúcich 20 % potom zošijú dohromady a vytvoria orgán v tvare banánu, ktorý má len cca 25 % svojej pôvodnej veľkosti.

Podľa Americkej asociácie pre metabolickú a bariatrickú chirurgiu môžeme očakávať v priebehu 18 až 24 mesiacov po operácii elimináciu minimálne 50 % kíl nadváhy. Dôjde k tomu však len v prípade, ak je človek odhodlaný dodržiavať výživový plán a pravidelnú pohybovú aktivitu.

Prajeme vám úspešné chudnutie, či už s pomocníkmi alebo bez nich. 

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Šárka Jirchářová

Mgr. Šárka Jirchářová

Mojím veľkým koníčkom je varenie a pečenie. Nepríjemné črevné ochorenie ma priviedlo k diéte Low-FODMAP, ktorá žne vo svete veľký úspech. Uľahčuje život mnohým ľuďom so syndrómom dráždivého čreva. Nedostatok informácií v našich končinách ma priviedol k písaniu vlastného blogu.