Bezhladovania.sk

Akupunktúra, čínska medicína a chudnutie: Ukážky jedálnička a overených postupov

Pokiaľ sa vám v minulosti osvedčila čínska medicína na rôzne chronické neduhy, tak si možno hovoríte, či by vám nevedela pomôcť aj s kilami navyše. Je to síce spôsob, ktorý nie je príliš vyhľadávaný, ale môže do určitej miery pomôcť.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Máme niekoľko postupov, ktorými vám môže čínska medicína pomôcť s chudnutím. Základom je čínska dietetika alebo úprava stravovania.

Schudnite s čínskou medicínou

Ide o omnoho viac než len počítanie kalórií. S čínskou dietetikou budete objavovať rovnováhu medzi jin a jangom, ale aj harmóniu piatich prvkov na vašom tanieri. Možno sa to na prvý pohľad zdá komplikované, ale pravda je taká, že je to prekvapivo jednoduché. Základ tejto stravy tvoria neutrálne potraviny, ktoré predstavujú pevný základ našich stravovacích návykov.

Jedálniček s čínskou medicínou: Čo si môžete dopriať v rámci tejto stravy?

 • Tepelne upravené pokrmy: Napríklad kaše alebo polievky na raňajky sú výborným štartom. Dodajú vám energiu a zasýtia na dlho.
 • Zelenina: Do svojho jedálnička zaraďte viac zeleniny ako ovocia.
 • Kvalitné bielkoviny: Ryby, hydina a strukoviny sú skvelým zdrojom bielkovín.
 • Varené obilniny: Pšeno, pohánka, slzovka, quinoa alebo celozrnná ryža sú vynikajúce prílohy k hlavným jedlám.
 • Teplé nápoje: Vypite počas dňa dostatok teplej vody a vyskúšajte napríklad čaj pu-erh, ktorý podporuje metabolizmus.

A aký bude výsledok? Pocítite väčšiu sýtosť a vaša chuť na sladké sa výrazne zníži.

jedálniček s čínskou medicínou

Akupunktúra: Ihličky, ktoré pomáhajú s chudnutím

Áno, viem, že to znie trochu neobvykle: Nechať sa prepichnúť ihličkami, aby človek schudol. Ale verte mi, toto môže byť cesta, ktorá funguje. Aj keď možno nie tak rýchlo a dramaticky, ako by sme si niekedy priali.

Napriek tomu môže akupunktúra urobiť s chudnutím svoje. Či už ide o ušnú alebo celotelovú, môže podporiť metabolizmus, utlmiť chuť na jedlo a upokojiť myseľ.

Ušná akupunktúra

Princíp fungovania ušnej akupunktúry pri chudnutí spočíva v tom, že dochádza k stimulácii špecifických bodov na uchu, vďaka ktorým môže pomôcť regulovať chuť na jedlo, zlepšiť metabolizmus a zvýšiť celkovú pohodu.

Ako základ sa používa akupunktúrny bod „hladu a smädu“. Môže byť stimulovaný malými ihlami, semienkami, magnetickými guličkami alebo guličkami z rôznych kovov, aby sa znížil apetít a podporilo sa chudnutie.

Pri stimulácii tohto bodu dochádza k optimalizácii pocitu hladu a smädu. Pokiaľ je vaša vyššia váha spôsobená nadmerným príjmom stravy, tak to môže pomôcť chuť na jedlo zmierniť. Ale ak nie ste veľký jedák (i keď kilá navyše naznačujú niečo iné), tak sa naopak môže váš apetít zvýšiť. Vaše telo presne vie, čo potrebuje, a začne podľa toho fungovať.

Celotelová akupunktúra

Celotelová akupunktúra na chudnutie je ďalšou formou tradičnej čínskej medicíny, ktorá zahŕňa vkladanie tenkých ihiel do špecifických bodov na tele s cieľom podporiť zdravie a liečbu rôznych stavov vrátane obezity. Táto metóda sa opiera o predstavu, že stimulácia určitých energetických dráh (meridiánov), ktoré prechádzajú telom, môže obnoviť rovnováhu a zlepšiť funkcie organizmu.

Účinok môže byť pozorovaný až po sérii niekoľkých ošetrení, obvykle 1 až 2× týždenne po dobu 6 až 12 týždňov. Účinok sa môže líšiť podľa použitých bodov.

Skúsený terapeut po úvodnej konzultácii vyberie určité body. Môže sa podľa potreby zamerať na prácu s psychikou a emóciami: aby nedochádzalo k emočnému prejedaniu, vie nájsť body na odstránenie nadbytočnej vody v tele alebo napríklad podporiť funkcie jednotlivých orgánov. Môže prispieť k zlepšeniu trávenia, harmonizácii funkcie pečene, obličiek atď.

Bylinky, ktoré podporujú telo (podľa čínskej medicíny)

Čínska fytoterapia je neoddeliteľnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny a zahŕňa použitie rôznych bylín a rastlinných extraktov na liečbu širokého spektra zdravotných problémov, vrátane obezity

Podľa tradičnej čínskej medicíny môže byť nadváha spôsobená nerovnováhou niekoľkých energií v tele, predovšetkým sleziny a žalúdka. 

 1. Slezina zohráva kľúčovú úlohu v transformácii a transporte živín a tekutín. 
 2. Bylinné prípravky cielené na posilnenie sleziny môžu pomôcť zlepšiť metabolizmus a redukovať telesný tuk.

Niektoré byliny sa zameriavajú na zlepšenie trávenia a odstránenia „vlhkosti“ a „tepla“ z tela, čo sú stavy, ktoré čínska medicína považuje za príčiny hromadenia tuku a vody. Zlepšením trávenia a eliminácie týchto stavov sa môže podporiť chudnutie.

Niektoré bylinné zmesi majú mierny diuretický účinok, ktorý pomáha telu zbavovať sa nadbytočnej vody a toxínov, a to môže viesť k dočasnej strate hmotnosti.

čínska fytoterapia

Záver: Komplexný prístup je pri chudnutí základ, akupunktúra ale môže pomôcť

 • Pokiaľ to s chudnutím myslíte vážne, je najlepšie skĺbiť akupunktúru, dietetiku aj fytoterapiu dohromady. A nezabúdať pritom na psychickú pohodu a zvládanie stresu. Aj kvalitný spánok a pohyb na čerstvom vzduchu sú neoddeliteľnou súčasťou nielen úspešného schudnutia. 
 • Kľúčom k dlhodobému udržaniu váhy je totiž trvalá zmena životného štýlu, nielen prechodná diéta alebo jednorazové ošetrenie. S čínskou medicínou sa postupne naučíte načúvať svojmu telu a dopriať mu to najlepšie: a kilá pôjdu dole pomaly, ale isto!

Nech sa vám na ceste k trvalým výsledkom darí.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Monika Rychlovská Tělupilová, DiS.

Mgr. Monika Rychlovská Tělupilová, DiS.

Som vyštudovaná nutričná terapeutka s viac než 14-ročnou praxou. V minulosti som založila 2 výživové poradne: v Šumperku a v Brne, no teraz pracujem s klientami výhradne online.

Pomáham hlavne ženám nielen schudnúť bez zbytočných diét a nepríjemného obmedzovania sa, ale hlavne si získané výsledky dlhodobo udržať.

Vďaka mojej metóde chudnutia Telupilka pracujem s klientami na 3 pilieroch, ktoré im pomáhajú dosiahnuť trvalé výsledky.