Bezhladovania.sk

Homeopatia a chudnutie: Existujú homeopatiká priamo na zníženie váhy? Pomáhajú?

Ľudia, ktorí sa snažia chudnúť z väčšej nadváhy a nedarí sa im to, sa mnohokrát uchyľujú k alternatívnym metódam, ktoré sľubujú pomoc. Lenže nie sú lacné a výsledky nezaručujú. Ako funguje homeopatia a ponúka konkrétne prípravky priamo na redukciu váhy?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Homeopatia má mnoho priaznivcov aj odporcov rovnako ako ďalšie alternatívne medicíny, medzi ktoré patrí tiež ajurvéda a čínska medicína. Homeopatia nie je súčasťou konvenčnej medicíny, hoci sa jej produkty bežne predávajú v lekárňach. Účinky homeopatík neboli dostatočne vedecky preukázané, už len preto, že nepodliehajú prísnym reguláciám ako bežné liečivá a nemusia prechádzať prísnymi testami.

Čo je homeopatia?

Homeopatia je alternatívna prírodná terapeutická metóda založená na myšlienke, že ľudské telo je silné a schopné liečiť sa samo bez chemických liečiv. Jej zakladateľom bol nemecký chemik, prekladateľ a lekár Samuel Hahnemann žijúci na prelome 18. a 19. storočia. Formu novej prírodnej liečby popísal v knihe Prostriedok racionálnej liečby.

Spolu s akupunktúrou je homeopatia najrozšírenejším typom alternatívnej medicíny v západných krajinách. U nás aj v cudzine je o homeopatiká záujem a lekári ich bežne odporúčajú. Najväčší záujem je o homeopatiká na kašeľ a chrípku. 

Homeopatia – podobne ako ajurvéda – uprednostňuje celostný prístup. Zdôrazňuje, že v prvom rade ide o odhalenie a následné odstránenie skutočnej príčiny zdravotného problému, nie len o potlačenie symptómov ochorenia. Vhodný homeopatický prípravok údajne posilní prirodzenú obranyschopnosť tela a zabráni tomu, aby akútne problémy prešli do chronického štádia.

„Ochorenie ľudí nie je spôsobené žiadnymi látkami, žiadnou chorobnou matériou ochorenia, ale sú iba narušením duchovnej sily oživujúcej ľudské telo.“

Samuel Hahnemann

Ako funguje homeopatia a čo znamená jav podobnosti

Homeopatia stojí na jave podobnosti. Zjednodušene povedané, zdravotné a iné problémy sa liečia podávaním látky či látok, ktoré by vo vysokej koncentrácii u zdravého jedinca vyvolali to isté ochorenie. V danom homeopatickom prípravku je obsiahnutá veľmi malá koncentrácia tejto látky, ktorá by dané ochorenie naopak mala liečiť alebo liečbu aspoň podporiť.

Ako príklad sa uvádza rastlina kýchavica biela (Veratrum album), ktorá v toxickom množstve vyvoláva silné hnačky a vracanie. Malé dávky sa však používajú pri liečbe silného vracania. Iná rastlina pľuzgiernik (Cantharis) obsahuje látku, ktorá spôsobuje zápal močového mechúra. Malé dávky tieto infekcie však naopak pomáhajú liečiť.

Z čoho a ako sa homeopatiká vyrábajú

Na výrobu sa využíva viac ako 3 000 látok rastlinného, živočíšneho, nerastného a chemického pôvodu. Prípravok môže obsahovať jednu účinnú látku (monokomponenty) či viac účinných látok (polykomponenty).

výroba homeopatík

Prípravky sa vyrábajú z materskej tinktúry, ktorá sa získava máčaním látky v zmesi vody a alkoholu, u nerastných látok trením s laktózou. Potom prípravok prejde riedením. Počet riedení poznáte podľa označenia CH a pripojenej číslovky (napr. CH60 znamená, že riedenie prebehlo 60-krát). Čím viac riedení, tým menej účinnej látky prípravok obsahuje.

Môžu homeopatiká liečiť alebo len podporia liečbu?

Pri niektorých úrazoch a ochoreniach, ako sú zlomeniny, zápal slepého čreva a iné, môže homeopatia liečbu iba podporiť a urýchliť, ale pri niektorých problémoch môžu byť homeopatiká účinnejšie ako klasické lieky.

Ide hlavne o niektoré problémy počas tehotenstva, pri pôrode, s dojčením, ďalej pri nachladnutí u novorodencov a dojčiat, poruchách spánku a iných akútnych stavov s výnimkou život ohrozujúcich.

V závažných prípadoch sa homeopatia odporúča len ako doplnenie klasickej liečby. Užívanie homeopatík nie je vhodné pri vážnych chronických ochoreniach, ako astma, srdcové choroby, rakovina a podobne.

Pozitíva homeopatík

 • užívanie je bezpečné
 • nemajú vedľajšie účinky
 • neobsahujú jedy ani toxické látky
 • možno ich užívať dlhodobo
 • nespôsobujú závislosť
 • sú vhodné pre všetkých: vrátane dojčiat a malých detí, dospelých, tehotných a dojčiacich žien

Nevýhody homeopatík

 • neexistujú dôveryhodné vedecké štúdie, ktoré by preukazovali skutočné účinky pri liečbe ochorení ani chudnutí
 • môžu vyvolať nevoľnosť a alergické reakcie
 • obsahujú sacharózu a je nutné brať do úvahy množstvo cukru (hlavne u diabetikov)
 • vysoká cena, ktorá sa pohybuje aj v desiatkach eur mesačne

Ako prebieha liečba homeopatikami?

Vhodné homeopatiká sa pritom vyberajú na základe starostlivého vyšetrenia človeka, aby sa čo najviac podobali jeho popisovaným problémom. Čím väčšia podobnosť, tým rýchlejší a väčší efekt by mal priniesť správne zvolený prípravok.

Chorý by si nemal homeopatiká vyberať sám bez predchádzajúcej konzultácie s homeopatom. Skladba liečiv a ich dávkovanie je totiž veľmi individuálne. Účinok by sa mal v prípade akútnych problémov prejaviť do 12 až 24 hodín, pri chronických problémoch to môže trvať dlhšie. Pokiaľ homeopatiká nezaberú, odporúča sa vyhľadať lekára.

liečba homeopatík

Alternatívne spôsoby liečenia a prevenciu v starostlivosti o zdravie rozhodne neodsudzujeme. Pokiaľ sa rozhodnete homeopatiu vyskúšať, obráťte sa na skúseného homeopata, ktorého si zvolíte na základe odporúčaní či recenzií. Je celkom isté, že sa medzi nimi nájdu zodpovední odborníci, ale, bohužiaľ, aj rôzni šarlatáni, ktorí využívajú vysoký záujem verejnosti o alternatívne prírodné liečby vo svoj prospech a zisk.

Priaznivci verzus odporcovia homeopatie

Téma homeopatie je chúlostivá a u ľudí často vyvoláva intenzívnu reakciu – či už pozitívnu, alebo negatívnu. Medzi jej priaznivcami a odporcami sa vedú veľmi vášnivé diskusie.

Najväčší kritici zdôrazňujú, že homeopatiká nie sú skutočné lieky, a teda by sa tak s nimi nemalo nakladať. Napriek tomu sú homeopatiká registrované ako lieky, hoci ich vlastnosti a obsiahnuté zložky nemajú celkom preukázaný liečebný účinok.

Odporcovia ďalej kritizujú veľkú podporu zo strany lekárov a lekárni, ktoré ich ponúkajú a pacientom a zákazníkom často odporúčajú, či už ako samostatný liek, alebo ako doplnok ku klasickej liečbe. 

Široká verejnosť, ktorá homeopatiká neuznáva, ich väčšinou vníma ako predražené placebo, pretože cena homeopatík rozhodne nízka nie je. Avšak efekt placeba je ohromný a rozhodne nesmie byť podceňovaný.

Podľa lekární sú častými užívateľkami tehotné ženy a mamičky, pre ktoré je zásadné, že užívanie homeopatík nemajú zakázané (na rozdiel od iných doplnkov stravy). Prípravky nemajú preukázané vedľajšie účinky a dajú sa rôzne kombinovať. Mamičky riešia pomocou homeopatík prevažne ľahšie zdravotné problémy.

VIDEO: Rozumný pohľad ponúka Margit Slimáková vo videu Homeopatia: Áno alebo nie a prečo?

Homeopatiká a chudnutie

Hoci sa predchádzajúci text priamo nevzťahoval k téme zdravej redukcie hmotnosti, bol veľmi dôležitý pre základné pochopenie toho, čo homeopatia je, ako funguje, čo homeopatiká obsahujú, z čoho a ako sa vyrábajú a v čom spočíva ich údajný úspech pri liečení.

Homeopatia ponúka prípravky na množstvo ochorení a zdravotných problémov. Prípravok na chudnutie medzi nimi nenájdete. Vyskúšať môžete iné homeopatiká, ktoré môžu redukciu váhy účinne podporiť zrýchlením metabolizmu, zlepšením látkovej výmeny, odstránením porúch tráviaceho systému či nadmerného zadržiavania vody. Pomoc ponúkajú aj pre rôzne psychické problémy, predovšetkým pocit úzkosti a depresívne stavy.

3 homeopatiká, ktoré môžu podporiť snahu schudnúť 

Graphites

Prípravok má potláčať pocity úzkosti a neistoty, ktoré môžu byť aj príčinou nadmerného jedenia. Navyše môže potláčať chuť na jedlo. Dodáva energiu a zvyšuje chuť do života. Tiež sľubuje úľavu pri bolestiach kĺbov a pomoc pri problémoch s vlasmi a nechtami. Odporúča sa aj pacientom so psoriázou (lupienkou).

Koľko stojí? Jedno balenie obsahuje 60 tabliet a stojí okolo 9 eur. Dospelí užívajú 2 tablety 3-krát denne. Jedno balenie teda vydrží 10 dní. Na mesiac potrebujete 3 balenia, ktoré vás vyjdú na cca 27 eur.

Calcarea Carbonica

Prípravok pre dospelých aj deti sľubuje rýchlejší metabolizmus, zmiernenie pocitov úzkosti a strachu, zbavenie bolesti hlavy, pomoc pri kožných problémoch a pôsobiť by mal aj proti únave a vyčerpaní.

Koľko stojí? Jedno balenie obsahuje 60 tabliet a stojí okolo 10 eur. Dospelí užívajú 2 tablety 3-krát denne. Jedno balenie teda vydrží 10 dní. Na mesiac teda budete potrebovať 3 balenia, ktorá vás vyjdú na cca 30 eur.

Ignatia

Tento prípravok v podobe rozpustných práškov by mal pomáhať lepšie zvládať emocionálne výkyvy, upokojovať, zmierňovať stres, úzkosť a depresívne nálady.

Koľko stojí? Cena 4g balenia sa pohybuje okolo 4,5 eura. Ide o monokomponentný homeopatický prípravok, ktorý môže byť predpísaný pri rôznych ochoreniach. Dávkovanie sa líši podľa ochorenia a zdravotného stavu. Konkrétne dávkovanie stanoví homeopat.

Natrum sulfuricum + Natrum muriaticum

Tieto dva prípravky sa používajú striedavo a telo môžu zbaviť zadržiavania vody a podporiť tak zníženie váhy. 

Koľko stoja? Cena 4g balenia sa pohybuje okolo 4,5 eura. Ide o monokomponentný homeopatický prípravok. Dávkovanie sa líši podľa ochorenia a zdravotného stavu. Konkrétne dávkovanie stanoví homeopat.

Antimonium crudum

Prípravok môže pomôcť pri stavoch záchvatovitého prejedania sa.

Koľko stojí? Cena 4g balenia sa pohybuje okolo 4,5 eura. Ide o monokomponentný homeopatický prípravok. Dávkovanie sa líši podľa ochorenia a zdravotného stavu. Konkrétne dávkovanie stanoví homeopat.

Záverečné zhrnutie: Homeopatiká vám môžu pomôcť, ale nadváhy vás samé o sebe nezbavia

 • Homeopatiká rovnako ako iné prípravky prírodného pôvodu a doplnky stravy všeobecne môžu vašu cestu k zdravej váhe iba podporiť, zázraky však nečakajte.
 • Pripravte sa aj na variant, že hoci vaši známi budú o účinkoch homeopatík na chudnutie spievať oslavné piesne, vám nemusia pomôcť vôbec. Každé telo je totiž iné a vaše problémy môžu prameniť z niečoho iného.

Majte, prosím, na pamäti, že aj napriek všetkým skvelým recenziám nie sú homeopatiká schváleným liečebným prípravkom.

Naša triezva rada znie – radšej než míňať veľa peňazí za kapsule so značne neistým výsledkom investujte do dobrého výživového poradcu a osobného trénera. Kvalitná strava a pravidelný pohyb prospievajú telu aj psychike. A to je vedecky preukázané.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)