Bezhladovania.sk

Úloha psychiky pri chudnutí: S pozitívnym prístupom ide všetko ľahšie

Proces chudnutia nie je iba o telesných zmenách. Zásadnú úlohu zohráva tiež psychické naladenie. To, ako sa dotyčný k chudnutiu postaví, či to vníma ako nevyhnutnosť či výzvu, ovplyvní priebeh i výsledok snaženia. Jednoznačne úspešnejší sú tí, ktorí sa k otázke chudnutia stavajú sebavedomo, s úsmevom a odhodlaním.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Rovnako ako chudnutie ovplyvňuje psychiku, tak aj psychika má veľkú moc ovplyvniť proces chudnutia. Ono totiž nie je až tak dôležité rozhodnutie zhodiť desať alebo dvadsať kilogramov. Po tom túži takmer každý, koho trápi nadváha. Dôležitejšie je prekonať momenty, kedy sa nedarí tak ako by ste si priali.

Dodržať zásady „budem lepšie a menej jesť, viac chodiť a začnem cvičiť” je jednoduchšie, pokiaľ idú kilá dolu skoro samé. Ak sa ale ručička na váhe zastaví (a k tomu dôjde vždy), prepadnú ľudia negatívnym myšlienkam, že to nikdy nedokážu, a stratené kilá sú znova späť. Ak nedáte negatívnym myšlienkam šancu, schudnete.

K úspešnému chudnutiu je potrebná pevná vôľa a trpezlivosť 

Veľké zmeny sa nedejú cez noc, prichádzajú krôčik po krôčiku. Podľa odborníkov, ktorí pomáhajú ľuďom zhodiť nadbytočné kilogramy, stojí na začiatku túžba po zmene. K tomu je potrebná pevná vôľa a tiež vedieť ju podporovať. Je potrebné zmeniť dlhoročné návyky, zvyky a stereotypy a nahradiť ich novými a lepšími návykmi.

Spočiatku je to najmä o vôli. Potrebujete ju na to, aby ste zmenili stravovacie návyky, naučili sa nakupovať vhodnejšie potraviny a lepšie a zdravšie variť. Vôľu potrebujete aj na to, aby ste po práci nezamierili rovno domov k televízii a zemiakovým lupienkom, ale zobrali to okľukou cez park a prešli sa. Vôľu potrebujete na to, aby ste si pripravili jedlo do práce a neskončili hladní vo fastfoode a tak ďalej.

Aby to nebolo iba o vôli, hodí sa štipka motivácie. Správna motivácia vaše úsilie podporí a poženie vás dopredu. Ako najlepšia motivácia poslúžia výsledky – nižšia váha je samozrejme skvelá motivácia, zďaleka nie však jediná.

Ak budete jesť zdravšie a viac sa hýbať, vnímajte aj ďalšie detaily, ktoré vám prinesie nový životný štýl:

 • omnoho lepšie sa vám dýcha a celkovo sa vám zlepšila kondícia, 
 • prejdete viac kilometrov a po dlhšej prechádzke už nie ste tak unavení,
 • ste pohyblivejší a pohyb už vám nerobí také problémy, vlastne je to celkom zábava,
 • na prechádzkach a cvičení ste poznali veľa nových priateľov,
 • zabezpečili ste si poriadne topánky na chôdzu a prestali vás bolieť nohy,
 • omnoho menej vás bolí chrbát, ubudli migrény a podobne.

Zdravé návyky nevyžadujú takmer žiadnu vôľu

V čom tkvie hlavný trik? Po čase si uvedomíte, že sa k ničomu nenútite. Po práci bez premýšľania zamierite rovno na prechádzku, večer si automaticky pripravíte jedlo na ďalší deň a na pravidelné lekcie jogy vyrážate s predstihom. 

Nové činnosti už nie sú nové. Stali sa návykmi a tie vyžadujú minimálnu vôľu. Robíte ich automaticky rovnako, ako keď si každé ráno vyčistíte zuby a učešete vlasy. Dokonca zistíte, že, ak vynecháte prechádzku alebo lekciu, cítite sa zvláštne, ako keby vám chýbalo niečo veľmi dôležité.

10 účinných tipov, ako podporiť vôľu a nájsť ďalšiu motiváciu schudnúť

V prvom rade si urobte poriadok v hlave a odstráňte z nej všetky mýty o chudnutí. To, že v rodine máte predispozíciu na nadváhu rozhodne nie je výhovorka, aby ste mali nadváhu aj vy. Ani gény nie sú všemocné.

S pribúdajúcim vekom je chudnutie o čosi ťažšie. Rozhodne to neznamená, že po tridsiatke sa nedá schudnúť. Nie je to pravda! Naopak stále viac žien okolo štyridsiatky si udržuje lepšiu figúru než v mladosti a „kolegyne” o dvadsať rokov mladšie hravo strčia do vrecka. 

Dôležité je myslieť pozitívne a mať reálne očakávania. Na jednej strane ľudia majú tendenciu zhadzovať sa a podceňovať, ak si myslia, že práve oni to nedokážu. Na druhej strane si každý rok dávajú predsavzatia, že do leta zhodia tridsať kilogramov, ktoré naberali niekoľko rokov. Vrhnú sa do cvičenia, prestanú jesť čokoládu a do mesiaca prídu o všetku energiu a nadšenie.

Desatoro úspešného chudnutia:

 1. Nepreháňajte, ale buďte vždy dôslední a poctiví.
 2. Dávajte si reálne, dosiahnuteľné ciele.
 3. Jedálniček upravujte a pohyb pridávajte postupne.
 4. Vytvorte si zdravý vzťah k jedlu. Venujte mu potrebnú pozornosť, nie však všetku.
 5. Sústreďte sa na každé jedlo a sústo. Jedzte pomalšie a zjedzte toho menej.
 6. Nehladujte, ani sa neprejedajte. Jedzte do polosýta, pite do polopita.
 7. Držte si pozitívny prístup aj v momentoch, kedy máte pocit, že sa nedarí, a všetko zlé sa na dobré obráti.
 8. Radujte sa z veľkých aj malých úspechov.
 9. Ako motivácia skvele fungujú športové hodinky. Súťažiť môžete v počte krokov aj odbehnutých kilometrov. Nezabúdajte ale, že dôležitejšia je účasť, nie víťazstvo.
 10. Nájdite si k vzájomnej podpore a motivácii rovnako odhodlanú spoločníčku, spoločníka či rovno celú skupinu. Aj na to môžu poslúžiť sociálne siete.
úspešné chudnutie
Športové hodinky fungujú ako skvelá motivácia – a to najmä vďaka apelovaniu na prirodzenú ľudskú vlastnosť, ktorou je súťaživosť. 

Nesústreďte sa iba na chudnutie ale tiež odpočívajte

Život je plný radosti a zážitkov. Nerobte z chudnutia stredobod svojho osobného vesmíru. Vaša „štíhlejšia verzia” nie je jediný zdroj šťastia. Príliš veľké snaženie mnohokrát funguje opačne – čím viac sa na nejakú vec sústredíte, tým menej sa darí. Ako sa hovorí, aj cesta je cieľ.

Držte si odstup. Rovnako ako sa z fajčiarov stavajú zarytí odporcovia fajčenia, z odporcov pohybu sa stávajú ľudia závislí na športe. Žiadny extrém nie je zdravý. Berte zdravý životný štýl ako vašu novú súčasť. Nezabúdajte si užívať, baviť sa a stretávať sa s priateľmi. Sem a tam si doprajte pohárik dobrého vína, čokoládu či inú „neresť“.

Rovnako veľa odpočívajte a spite. Chudnutiu aj psychike neuveriteľne prospievajú najrôznejšie relaxačné činnosti. Podporujú regeneráciu fyzického tela po námahe a navyše svedčia psychike. Telo i myseľ sa dokonale uvoľní v saune, pri masáži, ale aj pri čítaní knihy, počúvaní hudby alebo sa naučte maľovať či vyšívať. Možno sa to nezdá, ale ide o úžasne upokojujúce „antistresové” činnosti.

Mindfulness: čo to je a ako môže pomôcť aj pri chudnutí?

Akokoľvek si dobre uvedomujete, ako je pozitívne myslenie a prístup dôležitý nielen pri chudnutí, možno sa vám vysnívaný cieľ nedarí dosiahnuť. Prečítali ste veľa článkov a kníh, ako pozitívnejšie myslieť. Vy však stále všetko vidíte čierne. Chudnete pomaly, jete zle a pohyb vás stále nezačína baviť. A rodina vás tiež práve nepodporuje a po mnohých neúspešných pokusoch sa na vaše ďalšie snahy pozerajú skepticky.

Skúste odbornú pomoc. Skúsený kouč vás naučí myslieť pozitívnejšie, poskytne vám motiváciu aj podporu, bude s vami prežívať vaše úspechy a naučí vás, ako zvládnuť ťažké okamihy. S jeho pomocou objavíte doposiaľ skryté zdroje energie, znovu nájdete radosť a zmysel v tom, čo robíte a možno objavíte riešenie, ktoré ste skôr nevideli a naučíte sa veci doťahovať do cieľa.

Mindful eating a chudnutie

V posledných rokoch sa v spojení so zdravým životným štýlom objavuje pojem mindfulness alebo všímavosť, ak použijeme najvhodnejší slovenský ekvivalent. 

Zjednodušene ide o to naučiť sa vnímať a prežívať prítomný okamih – a to bez toho, ste ho posudzovali, hodnotili alebo menili. Mindfulness je uvedomenie si, čo robíte a čo sa deje okolo vás práve teraz.

Pri chudnutí môže byť posilnená schopnosť všímavosti veľmi nápomocná. Vďaka všímavosti sa dokážete sústrediť napríklad na jedlo. Pretože budete jesť vedome a s plnou pozornosťou, skoro pochopíte, kedy ste sýti a nebudete sa zbytočne prejedať. A navyše si každé jedlo vychutnáte do posledného sústa bez toho, aby ste mysleli na pracovné alebo osobné starosti.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Pomoc pri chudnutí: Kokteily, lieky, náplasti i chirurgické zákroky

Vedomý pohyb a chudnutie

To platí tiež pre pohyb, ktorý často vykonávame spustením módu „autopilot”. Pri chôdzi, behu, ale aj na lekcii sa hrabeme v minulosti alebo plánujeme, čo všetko je potrebné zariadiť. Na konci ani pomaly neviete, kde ste šli alebo aké cviky ste robili. 

Vďaka vedomému pohybu si nielen uvedomíte, čo sa vo vašom tele deje, ale môžete pohyb tiež ovplyvniť a vykonávať ho lepšie alebo nezabúdať na správne dýchanie. Vďaka tomu môžete cvičiť a súčasne chudnúť omnoho účinnejšie.

vedomé chudnutie
Mindfulness je o tom, prežiť každý okamžik v živote naplno.

Záverečné zhrnutie: Pozitívne a vedomé myslenie prospieva telu aj mysli

Ako obrátiť psychiku vo svoj prospech a podporiť tak chudnutie:

 • dávajte si vždy splniteľné ciele, radšej menšie než väčšie, pridať môžete vždy,
 • k zdravému jedálničku prechádzajte pomocou drobných zmien,
 • záťaž a intenzitu cvičenia zvyšujte postupne,
 • vyvarujte sa taktiky „všetko alebo nič” a nové zdravšie návyky budujte s citom,
 • radujte sa aj z menších úspechov,
 • sústreďte sa na život, nielen na chudnutie, štíhla postava nie je zárukou šťastia,
 • nájdite si vlastného kouča mindfulness, ktorý vás naučí byť vnímavejší k sebe aj okoliu.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)