Bezhladovania.sk

Meranie Bodystat postráži podiel tuku v tele aj pokroky pri chudnutí

Chudnete a chcete si pravidelne kontrolovať svoj pokrok? Okrem bežných metód ako váženie, meranie obvodu pása alebo počítanie indexu telesnej hmotnosti (BMI), môžete  takisto vyskúšať bioelektrickú impedanciu. V priebehu pár minút zistíte svoje percento telesného tuku, svalovej hmoty a vody.

Percento telesného tuku napovie viac než číslo na váhe

Či už chudnete alebo sa snažíte udržiavať svoju postavu vo forme, telesná hmotnosť by pre vás nemala byť hlavným ukazovateľom úspechu. Oveľa viac vám napovie percento telesného tuku. Vďaka hĺbkovej analýze telesnej stavby zistíte, z čoho sa vaša váha skladá a koľko tuku, svalov a vody v tele máte.

Výživový poradca Ing. Martin Jelínek vysvetľuje, prečo by sme mali poznať percento telesného tuku

Bioelektrická impedancia

BIA alebo bioelektrická impedancia patrí medzi veľmi rozšírené metódy merania telesných parametrov. Prístroj meria odpor, ktorý telo kladie elektrickému prúdu s nízkou intenzitou a vysokou frekvenciou.

Princíp BIA spočíva v tom, že rôzne tkanivá v tele pôsobia ako vodiče, polovodiče alebo dielektriká (izolátory). Napríklad svalové tkanivá sú vysokovodivé, pretože obsahujú veľké množstvo vody. Oproti tomu tukové a kostné tkanivá patria medzi dielektrické látky a sú zlými vodičmi.

Obzvlášť odolný je telesný tuk. Vedie elektrinu menej účinne než iné tkanivá a látky v tele. Tento fakt potvrdil aj zahraničný výskum. Preto merania, ktoré vykazujú väčší odpor, ukazujú na vyšší podiel telesného tuku.

Napriek tomu, že bioelektrická impedancia nie je tou najpresnejšou dostupnou metódou merania, podľa štúdie z roku 2016 môže spoľahlivo poskytnúť primeraný odhad percenta telesného tuku.

Ako vyzerá meranie bioelektrickou impedanciou?

Výhody metódy BIA

 • Dobrá dostupnosť (meranie telesných parametrov ponúka takmer každé fitness centrum)
 • Nízka cena za jednotlivé merania
 • Pohodlie
 • Rýchlosť merania
 • Veľké množstvo informácií v priebehu pár minút

 Nevýhody bioelektrickej impedancie

 • Nevhodné pre majiteľov kardiostimulátorov
 • Presnosť merania je výrazne ovplyvnená príjmom potravy a tekutín
 • Výkyvy môže spôsobiť aj pohybová aktivita krátko pred meraním
 • Neodporúča sa tehotným ženám

Najrozšírenejšie značky prístrojov na bioelektrickú impedanciu

Bodystat

Prístroj Bodystat umožňuje rýchle neinvazívne vyšetrenie telesných tkanív. Po nalepení jednorazových elektród na končatiny stačí počkať 5 minút. Následne prístroj vyhodnotí všetky dôležité hodnoty. Bodystat využíva tzv. predikčnú rovnicu, pomocou ktorej zistí percento telesného tuku, vody a svalovej hmoty.

Čo všetko Bodystat meria?

Ako meranie prebieha?

 1. Meranie na Bodystate prebieha poležiačky. Na ruky aj nohy vám asistent prilepí vodivé elektródy, ktoré sú spojené s meracou jednotkou.
 2. Potom zadá vstupné informácie (výška, váha, pohlavie, vek, úroveň fyzickej aktivity, prípadne aj miery pásu a bokov).
 3. V priebehu merania prejde vaším telom bezpečná dávka slabého elektrického prúdu. Bioelektrická impedancia sa meria pri pevnej frekvencii 50 kHz.
 4. Za pár sekúnd získate kompletnú analýzu telesnej stavby.

Najväčšie výhody Bodystatu

Komplexné informácie

Z Bodystatu získate komplexný report zahŕňajúci obsah telesného tuku, svalovej hmoty, celkovej telesnej vody, dennú potrebu kalórií, telesnú hmotnosť, rýchlosť metabolizmu a takisto normálny rozsah hodnôt pre váš vek, hmotnosť a výšku. 

Vysoká citlivosť

Hydratačná rovnica prístroja Bodystat citlivo zachytáva aj malé zmeny v presunoch tekutín medzi jednotlivými časťami tkanív.

Uloženie dát

Prístroj Bodystat umožňuje uloženie vašich dát a sledovanie zmien v ďalších týždňoch a mesiacoch. Vďaka tomu môžete starostlivo sledovať všetky zmeny týkajúce sa zloženia svojho tela. Získate aj trendové grafy, analýzy rizika srdcového zlyhania a prípadne aj správy o svojom chudnutí.

Vhodný aj pre deti

Novšie typy Bodystatu merajú zloženie tela deťom už od 6 rokov.

Na čo si dávať pred meraním pozor?

 • Pre presnosť merania aspoň 3 hodiny predtým nič nepite ani nejedzte.
 • Pred meraním vynechajte kávu, čierny čaj, kolové a energetické nápoje.
 • Ženy by v dobe merania nemali menštruovať.
 • Na bioimpedanciu nechoďte, pokiaľ prechádzate očistnou kúrou v podobe pôstu alebo detoxikácie.
 • Myslite na to, že pokiaľ máte v poslednej dobe výrazný nadbytok či nedostatok pohybu, môže dôjsť pri meraním k určitým odchýlkam.

Kam zájsť na meranie prístrojom Bodystat?

Meranie Bodystat nájdete vo všetkých väčších mestách na Slovensku. Spýtajte sa v niektorom z nasledujúcich typov zariadení: 

 • Fitness centrum
 • Športové stredisko
 • Výživový poradca
 • Nutričný terapeut
 • Zdravotnícke zariadenie (nutričná poradňa, obezitológia)

Zoznam miest, kde sa môžete objednať na bioimpedančnú analýzu tela

Nezáväzná konzultácia stojí len 5,10 € alebo 7,90 € v závislosti od poradne. V rámci nej získate presnú bioimpedančnú analýzu vášho tela, posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť.

Meranie opakujte v intervale, ktorý vám odporučí špecialista na základe vašich cieľov a aktuálneho plánu.

Mgr. Šárka Jirchářová

Mgr. Šárka Jirchářová

Mojím veľkým koníčkom je varenie a pečenie. Nepríjemné črevné ochorenie ma priviedlo k diéte Low-FODMAP, ktorá žne vo svete veľký úspech. Uľahčuje život mnohým ľuďom so syndrómom dráždivého čreva. Nedostatok informácií v našich končinách ma priviedol k písaniu vlastného blogu.