Bezhladovania.sk

Nutričná terapeutka radí: Motivácia pri chudnutí, ktorá naozaj funguje

Motivácia je váš pomyselný motor pri procese chudnutia. Tiež sa hovorí, že: „lano sa musí ťahať, nie tlačiť.“ Z toho vyplýva, že nájsť a udržať si tú správnu motiváciu na chudnutie a udržanie váhy je základným kľúčom k úspechu. Nájdite ho a odomknete si cestu k dlhodobému udržaniu optimálnej telesnej hmotnosti. 

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Krátkodobá motivácia

Väčšina ľudí, ktorí začnú chudnúť, vie, prečo chce schudnúť. Alebo si to aspoň myslia. Predpokladajú, že keď budú mať svoju vysnívanú postavu alebo váhu, tak v tej chvíli príde TÁ spokojnosť. Preto toľko ľudí chudne na základe krátkodobých (a krátkozrakých) motívov.

Príklady krátkodobých motívov na chudnutie:

 • do šiat/oblečenia/plaviek…
 • do svadby/maturitného plesu a pod.
 • kvôli partnerovi/novej láske
 • kvôli stávke
 • ako trendy záležitosť
 • kvôli určitej telesnej hmotnosti, ktorá by mala navodiť pocit spokojnosti, šťastia a sebavedomia
 • kvôli telesnému a vzhľadovému nepohodliu (tesné oblečenie, „prekážajúce“ brucho, „dve brady“, nechcené tukové vankúšiky a pod.)
 • kvôli operácii (niekto potrebuje schudnúť, aby ho lekári prijali na operáciu – napr. kolena, bedra a pod.)

Prečo krátkodobá motivácia nefunguje dlhodobo?

Tieto dôvody sú bez debaty motiváciou na chudnutie. Ja ich ale označujem za krátkodobé a krátkozraké. Chudnete tu kvôli určitému momentu, no nezameriavate sa na to, ako si udržať zhodené kilá. Často ide o motívy, ktoré vyplodí váš rozum, vaša hlava, vaša racionálna zložka osobnosti.

Čo sa deje ďalej?

Pokiaľ chudnete na základe krátkodobých motívov vyplývajúcich z racionálnych úvah, tak v momente, keď schudnete, nájdete si novú motiváciu. Tentokrát však na dlhodobé udržiavanie zhodených kíl. A je možné, že v takom okamihu to bude chcieť hlbší ponor do svojej duše, aby ste objavili skutočnú motiváciu.

Alebo možno ju ani neobjavíte. Napríklad zistíte, že máte len krátkodobé motívy na chudnutie, ale chýba vám dlhodobá motivácia udržiavať si svoju telesnú hmotnosť.

Prečo si ľudia nedokážu udržať hmotnosť?

Nechcem paušalizovať, pretože niekto si dokáže udržať chudú postavu len vďaka tomu, že je pre neho dôležitejšie byť štíhlejší než podľahnúť chutiam. V skutočnosti vidím, že i keď mnoho ľudí schudne, tak si svoju hmotnosť nedokážu udržať. Práve preto, že nenašli ten zásadný dôvod trvalého schudnutia. Nenašli to hlboké a dlhodobé „prečo“.

podliehanie chutiam
Nie je to o tom nikdy si nedopriať, na čo máte chuť. Hlavné je vedieť, kam a prečo smerujete.

Objavte svoje prečo

Odporučila by som každému, kto chce chudnúť, chudne alebo si chce udržať peknú postavu, nájsť to najvnútornejšie „prečo“ alebo dlhodobú motiváciu. 

Pokiaľ pri predsavzatiach, ktoré vám pomohli schudnúť, nedokážete vydržať dlhodobo, tak si trúfnem povedať, že ste to pravé „prečo“ ešte neobjavili. Racionálne dôvody sú síce dobrým prostriedkom, ale pravdepodobne nie sú tým faktorom, ktorý vám pomôže vytrvať.

V krátkodobých motívoch je obvykle silný emočný náboj

Premýšľate nad tým, aké môžu byť dlhodobé motívy, ak tie vyššie uvedené to vraj nie sú? Môžu to byť tie motívy, ktoré často nemajú taký emočný náboj ako cesty krátkodobé. Napríklad, ak niekto nenávidí svoju postavu a chce kvôli tomu schudnúť, tak tam asi všetci cítime veľký emočný náboj. Je to motivácia kvôli zásadnej nespokojnosti z aktuálneho stavu, silne podnietená emóciami.

Emočná motivácia nemáva dlhé trvanie

Predstavte si situáciu – natiahnete na seba džínsy, do ktorých sa nevojdete a dosť vás to rozčúli. Opäť ide o veľmi silnú motiváciu, no len v daný okamih. Môže vydržať až do stavu, kým schudnete a do džínsov sa zasa vojdete. Ale čo potom? Už tam nie je ten emočný náboj (naštvanie sa na seba), ktorý bol doteraz tým ťahúňom.

Alebo vás dosť silno bolí koleno a hovoríte si, že ak schudnete, aby by ste už konečne mohli ísť na operáciu. A čo sa stane, keď už koleno nebude po operácii bolieť? Zasa priberiete? Potom je potrebné nájsť si dlhodobý vnútorný motív.

motivácia k chudnutiu
Našli ste svoj dlhodobý vnútorný motív na chudnutie? Meranie môže ukázať, že ste na správnej ceste.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
11 tipov, ako nestratiť motiváciu pri chudnutí

Ako spoznáme dlhodobú motiváciu?

Dlhodobá motivácia nemusí byť vôbec tak nápadná ako motivácia krátkodobá so silným emočným nábojom. 

 • Dlhodobú motiváciu by som prirovnala k pokojnému nasledovaniu vízie. 
 • Dlhodobá motivácia vám prináša určitý životný zmysel. 

Je to viac než emócia

Je to o tom, že v tom, čo robíte (chudnutie a udržiavanie postavy), vidíte zmysel. Cítite ten rozdiel? Dlhodobá motivácia je pokojný stav, ktorý vás krok po kroku tiahne dopredu. 

Netlačí a nebesní ako emócia (krátkodobá motivácia). Dlhodobú motiváciu veľmi nehľadajte „v hlave“. Hľadanie zmyslu (dlhodobej motivácie) je skôr o pocitoch. O prioritách a hodnotovom systéme.

Aké sú najčastejšie motívy, ktoré naozaj môžu fungovať?

A teraz už konkrétne. Aké sú príklady pokojnej dlhodobej motivácie, ktorá vám prinesie zmysel do procesu chudnutia až po udržanie postavy?

Na základe skúseností s úspešnými klientmi pri udržiavaní zhodených kíl mi napadajú tieto motívy:

 • byť dlhodobo fit a v kondícii, aby si som si mohol užívať každodennú radosť
 • byť aktívny, aby som stačil svojim deťom či vnúčatám
 • dlhodobo si udržiavať zdravie, žiť bez bolesti a mať vďaka tomu vysokú kvalitu života
 • mať energiu na prežitie plnohodnotného dňa a nebyť unavený a vyčerpaný
 • mať každodenne dobrý pocit pri pohľade do zrkadla
 • zdravé a fit telo vnímať ako prostriedok, vďaka ktorému môžem žiť plnohodnotný a bohatý život
 • mať odolné telo, ktoré sa vďaka vhodným opatreniam lepšie ubráni chorobám, stresu, ťažkým životným situáciám…
 • podpora malých farmárov, bio produkcie, lokálnych producentov potravín, podpora udržateľnosti planéty… = vďaka tomu jesť kvalitne, striedmo a takto si nenásilne udržiavať nižšiu hmotnosť (ísť po kvalite než po kvantite)
 • byť vzorom v stravovaní pre svoju rodinu, deti, ďalšie generácie

Cítite ten rozdiel medzi krátkodobou a dlhodobou motiváciou? 

Zdravé, spokojné a príťažlivé môže byť aj telo s ľahkou nadváhou. Ale je to telo odolné, sebaisté a vyžarujúce energiu. Je to telo, ktoré si život užíva a prežíva, a nie sa každý deň trápi diétami, extrémnymi fyzickými výkonmi alebo neustálym odopieraním si obľúbeného jedla. Je to dlhodobá cesta a nie krátkodobé ničenie sa.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Chudnutie podľa typu osobnosti: Ako ísť na ajťáka, vedátora, pohoďáka alebo puntičkára?

Na záver: Hĺbavo rozmýšľajte, skúmajte a objavujte svoje telo a myseľ

 • Pokiaľ si prajete chudnúť/naberať/jesť zdravšie/športovať/stravovať sa lepšie atď., hľadajte skutočné dlhodobé vnútorné motívy a nielen tie racionálne. Hľadajte zmysel v tom, čo chcete. 
 • Racionálne dôvody totiž fungujú často len krátkodobo alebo len na určitú časť populácie (na ľudí zameraných na výkon a výsledky).
 • Skúmajte pokojne aj tie dôvody, ktoré sa bežne hovoria a udávajú: „Mala by som schudnúť a jesť zdravšie, pretože vysoký cholesterol je nebezpečný…“. Hm, to ale nestačí, to nie je to správne prečo. To je len dôvod pre dôvod. Poznám mnoho ľudí a klientov, ktorí vedia, že majú vysoký cholesterol/cukor/krvný tlak…, no i tak pri predpísanej diéte vydržia len chvíľu. To preto, že vysoký tlak v skutočnosti pre mnohých ľudí nebude to správne „prečo“. Je to len všeobecne udávaný dôvod, prečo jesť lepšie. Ale nemusí to byť ten váš vlastný vnútorný dôvod. 
 • Hĺbavo rozmýšľajte, skúmajte, objavujte. Zamerajte sa na zmysel chudnutia a schudnutia a nie na jeden konkrétny výstup.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Som nutričná terapeutka, ktorá miluje svoju prácu spočívajúcu v pomoci ľuďom vyzerať a cítiť sa lepšie. To dosahujem vďaka konzultáciám stravovania, jedálničkom na mieru, online jedálničkom pre ľudí vzdialených a celkovému poradenstvu v oblasti životného štýlu. V samotnom srdci Plzne vediem svoju výživovú poradňu už mnoho rokov. Tiež s radosťou píšem články o stravovaní a prednášam na témy z oblasti životného štýlu a zdravia.