Bezhladovania.sk

Každý pohyb sa počíta, hovorí fitness trénerka Petra Valachová

Športu sa venuje už od detstva. Logicky preto prišiel nápad aplikovať získané skúsenosti nielen na seba, ale aj ostatných. A úspešne. Dnes sa Petra Valachová venuje tréningu klientov a klientok už niekoľko rokov. Aktuálne pôsobí v Banskej Bystrici.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Petra, z akého dôvodu si u vás klienti najčastejšie objednávajú súkromné lekcie?

Najčastejšie ma ako fitness trénerku v Banskej Bystrici klienti kontaktujú asi ako každého kolegu z brandže, čiže za účelom redukcie hmotnosti. Najmä po období pandémie, keď bola možnosť pohybovej aktivity pre ľudí značne obmedzená a veľa klientov, ktorí nemajú základné vedomosti ohľadom výživy, nabrali na hmotnosti.

Málokedy sa mi stáva, že ma klienti kontaktujú za účelom nabrať hmotnosť. Avšak treba zdôrazniť, že ani ja ani iný tréner nie je kúzelník a nedokážeme garantovať klientom ich vysnívanú hmotnosť behom jedného mesiaca (ako si veľa ľudí predstavuje). Nie je to ani možné, pretože pribrali postupne počas roka, možno dvoch a chudnutie si tiež vyžaduje čas a adaptáciu na zmeny.

Aké vlastnosti a prístup by podľa vás mal mať profesionálny fitness tréner?

Určite individuálny prístup ku každému klientovi, pretože každý človek je jedinečný. To, čo funguje na jedného, zákonite nemusí fungovať na druhého. Samozrejme, dôležitá je aj stránka psychológie, klient sa pod vedením trénera musí cítiť príjemne a byť motivovaný. Ja sama som príkladom, keď skôr ako motivácia zaberá pekné slovo, nie krik 🙂

Naši čitatelia často riešia kilá navyše a možno sa aj trochu hanbia navštíviť vás. Dodáte im štipku sebavedomia?

Určite áno. Chvalabohu doba, kedy faldíky boli neskutočným faux pas sú už za nami a momentálne sú in trošku plnšie krivky. Takže dámy, ktoré nemajú miery 90-60-90, sa vôbec nemajú za čo hanbiť 🙂 Na všetkom sa dá pracovať, avšak vyžaduje si to sebadisciplínu a vytrvalosť. Ani Rím nebol postavený za deň…

fitness trénerka Petra Valachová

Namotivujte trochu aj ostatných: Prečo začať cvičiť? Čo všetko zaistí správne cvičenie?

V prvom rade je bude zmena telesných proporcií, vyformuje sa postava, človek naberie na sebavedomí a v neposlednom rade sa zlepší zdravie a imunita. O psychohygiene v dnešnej uponáhľanej dobe taktiež nemusím hovoriť.

Endorfíny po cvičení sa vám postarajú o dobrú náladu. 

Ako vyzerá prvý tréning u vás? Ako sa naň pripraviť?

Nič zložité, s klientom sa v prvom rade snažím nadviazať vzťah a vytvoriť príjemnú atmosféru, vďaka čomu vznikne aj priestor pre vzájomnú dôveru. Častokrát sa stáva, že na tréningoch som aj akýmsi psychológom a bútľavou vŕbou 🙂

Na prvom tréningu si väčšinou otestujem klienta prostredníctvom rôznych cvikov a zistím, ako je na tom klient po fyzickej stránke. Samozrejme, v prípade nejakých zdravotných ťažkostí konzultujeme a dávam si záležať na tom, aby bol klient úprimný, pretože nie každý cvik preňho môže byť vhodný.

Vediete aj skupinové lekcie. Ako sa líši od individuálneho tréningu? Komu ich odporúčate?

Skupinové cvičenia vyhľadávajú najmä ženy. Cítia sa pri nich viac uvoľnene a možno je to aj pre ne motiváciou, keď vidia ostatné ženy, ako cvičia a prekonávajú tak samé seba. A práve to je v konečnom dôsledku pri cvičení a napredovaní alfou a omegou.

Ktorý typ skupinového cvičenia najlepšie funguje pri chudnutí?

Chudnutie je komplexný proces, čiže ťažko definovať, ktoré je najúčinnejšie. Zaručená cesta je však kombinácia silového tréningu a kardio cvičenia. Už aké kardio cvičenie si klientka vyberie, je iba na jej voľbe.

Mojím mottom je: každý pohyb sa ráta. 

rozhovor s Petrou Valachovou

Venujete sa aj strave. Vždy klientom odporúčate aj to, ako majú jesť, alebo len na prianie?

Tréningy pod mojím vedením majú okrem cvičenia aj edukatívny charakter a častokrát musím vyvracať mýty o stravovaní. Základná rovnica, ktorá funguje, je príjem vs. výdaj. To klientov učím a v žiadnom prípade nezakazujem nejaký druh potravín ani nevytváram jedálničky presne na mieru, pretože z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné.

Aké chyby v stravovaní ľudia robia najčastejšie?

Veria hlúpostiam v „ženských” časopisoch, majú názor, že pečivo je zlé, nejedia, prípadne jedia príliš veľa „zdravého “. Lenže treba si uvedomiť, že porekadlo „všetko s mierou“ má svoj význam. Z hľadiska chudnutia je telu jedno, či mu dáte nutellu zo supermarketu alebo si urobíte doma nutellu z avokáda a kakaa. Teraz sa nebavíme o nutričnej stránke, ale čisto len o kalorickej, a to sú dve odlišné veci.

Ostáva vám pri náročnom programe čas aj na vlastné cvičenie? Pokiaľ áno, čomu sa venujete práve teraz?

Samozrejme áno, mojím hlavným zamestnaním je práca vo finančnom sektore, čiže cvičenie je pre mňa okrem zdravotných benefitov aj psychohygienou. Venujem sa štandardnému silovému tréningu vo fitnesscentre a kardiu, väčšinou behávam.

Petra, ďakujeme za príjemný rozhovor a hromadu skvelých tipov. Nech sa darí pri cvičení aj vo finančnom sektore 🙂

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.