Bezhladovania.sk

Port de Bras: Tanečný fitness program, ktorý natiahne a posilní svaly a naučí ladným pohybom

Milujete tanečné cvičenie, ale rýchle pohyby a sexy vrtenie zadkom vás skôr odrádza? Skúste relatívne mladé cvičenie Port de Bras, ktoré vás uchváti ladnosťou takmer ako pri balete. V podstate aj z neho vychádza. Naučíte sa kontrolovať svoje pohyby, uvoľníte chrbticu, zlepšíte držanie tela a navyše posilníte svaly.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Port de Bras je názov špecifickej formy ženského cvičenia, ktorá na prvý pohľad pripomína elegantný tanec. Je to prirodzené, pomalé a ladné tanečné cvičenie, ktoré kombinuje tanečné pohyby s vybranými fitness prvkami. Čo všetko o ňom vieme?

Čo je Port de Bras?

Od známych, starších a rozšírených skupinových lekcií, ako sú hlavne joga či pilates, sa odlišuje tým, že využíva prvky prevzaté z baletu a klasického tanca a kombinuje ich s posturálnymi technikami, ktoré sa sústredia na hlboký stabilizačný systém. Port de Bras môžeme popísať aj ako dynamický strečing inšpirovaný tanečnými, baletnými a jogovými pozíciami.

Výsledkom je neuveriteľne elegantné cvičenie s perfektne kontrolovanými (a predsa prirodzenými) ladnými pohybmi. Pri Port de Bras tancujete, no zároveň posilňujete ochabnuté svaly a uvoľňujete skrátené svaly aj stuhnuté kĺby. 

Pri Port de Bras zapojíte všetky svalové skupiny. Zaťažujú sa hlavne paže, ktoré u žien bývajú problematické. Pohyby rúk a nôh sa neustále prelínajú, čo vedie k zlepšeniu rovnováhy a koordinácie vrátane správneho držania tela. 

Cieľom cvičenia je nielen posilnenie a uvoľnenie svalov, ale tiež uvedomenie si každého pohybu a kontrola tela. Vďaka správne vedeným a kontrolovaným pohybom docielite ladnosť.

Kto vymyslel Port de Bras?

S cvičebným, presnejšie tanečným fitness programom pre ženy, prišiel v roku 2006 ruský choreograf Vladimír Snežik a španielsky fitness tréner Julio Dieguez Papi

Spoločne vytvorili na pohľad krásne a pre zdravie prínosné cvičenie pre ženy, v ktorom prepojili prvky klasického tanca, baletu, pilatesu, strečingu a ďalších posturálnych techník. Nazvali ho Port de Bras.

Čo presne znamená výraz Port de Bras?

Autori využili francúzsky výraz z klasického baletného slovníka, pričom port de bras znamená pohyb paží. Správne sa číta pór-d-brá. Pohyb paží (alebo tiež práca rúk) má niekoľko pozícií: prípravnú, tri základné a niekoľko odvodených.

Napríklad v prípravnej pozícii majú byť paže voľne spustené pred telom, dlane na úrovni podbruška a v predĺžení paží. Lakte smerujú do strán od tela. V inej pozícii ruky zdvihnite nad čelo tak, aby ste paže mohli vidieť celé periférne.

Na rôznych weboch sa môžete stretnúť s variáciami názvu, napríklad portdebras, PortDeBras alebo len skratka PdB.

pohyb paží
Stačí pár minút a budete sa cítiť ako ladná baletka.

Port de Bras patrí do kategórie Body & Mind

PortDeBras podporuje správne držanie tela. Dôraz kladie na prirodzený pohyb a vzpriamený postoj, paže sú pri cvičení napnuté a dôležité je mať každý pohyb pod kontrolou. Rovnako prispieva k zníženiu stresu a zlepšuje náladu.

Prínosy Port de Bras pre zdravie:

 • podporuje vzpriamené a zdravé držanie tela,
 • posilňuje svaly, hlavne svalstvo trupu,
 • pomáha uvoľniť a mobilizovať svaly kolien, chrbtice, zlepšuje pohyblivosť kĺbov,
 • zlepšuje koordináciu, rovnováhu a flexibilitu,
 • pomáha docieliť ladné pohyby,
 • pozitívne pôsobí nielen na telo, ale prospieva aj duševnej pohode,
 • môže podporiť zdravú redukciu hmotnosti, 
 • môže uľaviť pri bolestiach chrbta (vážnejšie a chronické problémy je potrebné konzultovať s lekárom).

Port de Bras a zdravé chudnutie

Pohyb ako pohyb. Port de Bras vďaka ladnému prevedeniu vyzerá ako ľahké, nenáročné až ledabolo preťahovanie sa na pomalú hudbu. Hoci sa to nemusí zdať, pokiaľ budete tancovať naozaj poctivo, značne si zlepšíte fyzickú kondíciu, posilníte oslabené svaly, uvoľníte stuhnutú chrbticu a kĺby a navyše budete spaľovať kalórie (čiže chudnúť).

Ako vyzerá hodina Port de Bras?

Opakujeme to pri každom cvičení – prvú lekciu je najlepšie absolvovať pod vedením a dohľadom profesionálnej lektorky. Na začiatok sú ideálne lekcie Port de Bras pre začiatočníkov, na ktorých sa naučíte robiť základné kroky a pohyby správne. Po niekoľkých lekciách už zvládnete cvičiť sami podľa videí dostupných na internete. 

Podoba lekcie Port de Bras závisí od inštruktorky alebo inštruktora a od toho, akú zostavu zvolí. Dôležitú úlohu zohráva aj hudba, ktorá pomáha navodiť správnu atmosféru, udržiavať tempo a rytmus. Väčšinou sa cvičí na príjemnú až relaxačnú hudbu. 

Verejné lekcie Port de Bras trvajú 60 minút. Začína sa pozvoľným zahriatím a naladením a končí sa príjemným upokojením a pretiahnutím, ktoré vás vráti do reálneho života. Počas hlavnej časti sa naučíte jednotlivé prvky choreografie a na záver hodiny si choreografiu zatancujete celú. Niektoré lekcie môžu zahŕňať posilňovanie brušných svalov a panvového dna. 

Dobrá choreografia býva zostavená tak, aby nebola príliš jednoduchá ani zložitá. Zvládne ju tancom nepoľúbený začiatočník, ale nudiť sa nebude ani zdatný športovec so slušnou tanečnou prípravou.

lekcie Port de bras
Máte už základní baletní průpravu? Tady se nudit rozhodně nebudete.

Ako sa obliecť na Port de Bras?

Na Port de Bras nepotrebujete špeciálne športové cvičenie a cvičebné pomôcky. Vystačíte si s pohodlným oblečením, ako sú legíny a tričko. Obuv nepotrebujete, cvičí sa naboso. Pribaľte si ešte fľašu s vodou a uterák. Je to síce pokojné cvičenie, ale zapotíte sa pri ňom tiež.

Kde si zacvičíte Port de Bras?

Veľké množstvo rôzne dlhých online lekcií Port de Bras nájdete na internete. Pokiaľ nemáte s tancom skúsenosti, vyhľadajte vo svojom okolí fitness či tanečné štúdia, ktoré ponúkajú lekcie Port de Bras. Nie je to síce tak rozšírené cvičenie ako iné skupinové lekcie, ale za tých 16 rokov už si našiel solídnu základňu inštruktorov a nadšencov.

Pre koho je Port de Bras vhodné?

Tanečnú lekciu Port de Bras možno s pokojným svedomím odporučiť všetkým ženám aj mužom, ktorí preferujú pokojnejšie a pomalšie druhy cvičenia a zároveň milujú klasický tanec (najmä balet). Zároveň sa pri cvičení snažia dosiahnuť harmóniu medzi telom a mysľou

Nie je nutné riešiť ani počiatočnú kondíciu. Port de Bras je pre začiatočníkov aj pokročilých. Ocenia ho všetci, ktorých trápi stuhnutá chrbtica a kĺby, bolesti chrbta či drobné svalové dysbalancie.

Pokiaľ vás však trápia vážnejšie zdravotné problémy s pohybovým aparátom, navštívte najskôr svojho lekára a porozprávajte sa o tom, že by ste si chceli vyskúšať cvičenie Port de Bras.

Tipy na online lekcie Port de Bras

Port de Bras pre začiatočníkov

Port de Bras: Lucie Dědičová

Port de Bras: zbavte sa bolesti chrbta

Cvičení port de bras pre začiatočníkov

Aké ďalšie druhy ženských cvičení si môžete vyskúšať?

S čím Port de Bras skombinovať? Ideálny je akýkoľvek prirodzený pohyb, ako chôdza, beh alebo bicykel. Efektívne je posilňovanie, pilates, joga, TRX a mnoho ďalších. Nezabúdajte aj na relaxačné aktivity a vyrazte do sauny alebo si zájdite na masáž.

Záverečné zhrnutie: Chcete sa pohybovať ladne ako baletky? Skúste Port de Bras

Pokiaľ budete tancovať (teda cvičiť) pravidelne, správne a naplno, Port de Bras vám pomôže:

 • zvýšiť fyzickú kondíciu, 
 • posilniť oslabené svaly, 
 • uvoľniť stuhnuté kĺby a celú chrbticu,
 • zlepšiť držanie tela,
 • spaľovať prebytočné kalórie a schudnúť,
 • zmierniť bolesti chrbta spôsobené sedavým zamestnaním,
 • zmierniť stres, úzkosť a zlepšiť náladu.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)