Bezhladovania.sk

Tvárová joga: 10 minút denne zjemní vrásky, vypne pleť a spevní kontúry

Starnutie je prirodzený proces, ktorému neunikne nikto z nás. Samo o sebe nie je zlé, veď prináša cenné životné zážitky a skúsenosti, ktoré z nás kreujú jedinečné osobnosti. Avšak menej žiaducim sprievodným efektom je zvädnutá pleť a vrásky, ktoré sa najmä nám ženám nepáčia. Našťastie existujú rôzne možnosti, vďaka ktorým si môžeme obdobie bez vrások predĺžiť a vyzerať výborne. Jednou z nich je face yoga.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

V žiadnom prípade nebudeme hovoriť za všetky ženy. Niektoré starnutie a jeho prejavy riešia omnoho viac ako iné. Okrem omladzujúcej kozmetiky ponúka pomoc v boji s vráskami aj plastická chirurgia, kde sa veľkému záujmu tešia hyalurónové a botoxové injekcie. Nič proti. Pokiaľ sa s touto technikou nakladá opatrne a odovzdáte sa do rúk skúseného lekára alebo lekárky, dokáže zázraky.

Existujú ale aj iné spôsoby, ako pokožku udržiavať mladistvú a sviežu aj bez drahých zákrokov.

Ako sa starať o zrelú pleť a udržiavať ju mladú a bez vrások?

Čas sa prejaví na každej tvári v podobe vrások a unavenej pokožky. Otázkou je, kedy sa tak stane a ako veľmi. Vznik vrások je možné vďaka správnej starostlivosti oddialiť a zmierniť. Vďaka tomu budete vyzerať výrazne mladšie než ukazuje číslo vo vašom občianskom preukaze.

Základom je každodenná poctivá starostlivosť. Tá by mala zahŕňať dôsledné vyčistenie pleti ráno a večer pomocou kvalitných kozmetických prípravkov, ktoré zodpovedajú danému typu pleti. Spomaliť tvorbu vrások a zjemniť tie existujúce pomáhajú najmä špeciálne omladzujúce pleťové a očné séra a krémy.

Do starostlivosti o starnúcu pokožku môžete zaradiť masážne valčeky a kamene Gua Sha (quaša), ktoré vychádzajú z princípov tradičnej čínskej medicíny. Medzi ďalšie techniky, ktoré sľubujú pevnejšie kontúry a menej vrások na tvári, na krku a dekolte, patrí tvárová alebo face yoga. Práve na tú sa zameriame v tomto článku.

10 dôvodov, prečo do starostlivosti o pleť zapojiť tvárové masáže a cvičenia:

 1. Rozjasňujú pleť a zanechávajú ju žiarivejšiu.
 2. Podporujú prirodzenú produkciu kolagénu.
 3. Okamžite vypínajú pokožku.
 4. Zjemňujú vrásky aj kruhy pod očami.
 5. Redukujú nerovnosti na tvári.
 6. Zlepšujú krvný obeh a čistia pleť od škodlivých toxínov.
 7. Znižujú opuchy a zápaly.
 8. Uvoľňujú napätie a pomáhajú tvarovať tvárové svaly.
 9. Nenarúšajú štruktúru kože.
 10. Príjemne masírujú pokožku.
výhody tvárových masáží

Čo je tvárová joga?

Najväčší zástancovia prirovnávajú tvárovú jogu k elixíru mladosti, ktorý je dostupný pre všetkých a navyše zadarmo. Stačí sa niekoľko minút denne venovať vykonávaniu na pohľad úsmevných grimás a odmenou vám bude tvár bez vrások s vypnutou pleťou a celkovo mladistvejším vzhľadom.

Úspech face yogy je však založený na pravidelnosti. Cvičenie raz mesačne z vás dvadsiatničku neurobí.

Každodenným precvičovaním tvárových svalov ich posilníte a zlepšíte cirkuláciu krvi a najmä, vylepšíte celkový vzhľad pokožky. Potvrdzuje to Zuzana Klingerová, známa česká lektorka jogy, ktorá hovorí: „Svaly na tvári sú ako ktorékoľvek iné svaly na tele. Pokiaľ ich budete pravidelne precvičovať, stačí niekoľko minút denne, uvidíte výsledky.”

Face yoga vyzerá na prvý pohľad smiešne. Zahŕňa totiž najrôznejšie grimasy, pri ktorých je nutné gúľať očami, špúliť pery, tvár, alebo vyplazovať jazyk. Pokiaľ sa do cvičenia pustíte pred svojím partnerom bez varovania, môžete sa dočkať veľmi zaujímavých reakcií 🙂. Niektoré ženy preto odporúčajú cvičiť pred zrkadlom v ústraní.

S čím všetkým vám môže tvárová joga pomôcť?

 • s hlbokými mimickými vráskami na čele a nad koreňom nosa,
 • s jemnými vráskami okolo očí a úst,
 • s vráskami okolo pier a nosa, ktoré spôsobujú dojem poklesnutých kútikov,
 • s povädnutými kontúrami tváre, ochabnutými a prepadnutými tvárami,
 • s padajúcimi hornými viečkami, ktoré vyvolávajú dojem únavy,
 • s tmavými kruhmi pod očami.

Ako môže byť face yoga prínosná?

Na vzhľade tváre sa však podpisuje nielen postupujúci vek. Negatívny vplyv majú rovnako dlhotrvajúce rodinné aj pracovné starosti a stres, minimum spánku či znečistené životné prostredie. To všetko spôsobuje ochabnutie svalov, a preto je dobré ich precvičovať, posilňovať a preťahovať ako každý iný sval na tele.

Najväčšie prínosy tvárovej jogy:

 • odstraňuje napätie, uvoľňuje a regeneruje svaly tváre, krku a šije,
 • zlepšuje prúdenie lymfy a odvádzanie toxínov,
 • spevňuje kontúry tváre a zjemňuje aj hlbšie vrásky,
 • odďaľuje vznik nových vrások,
 • redukuje kruhy a vačky pod očami, 
 • pozdvihuje spadnuté očné viečka a rozžiari váš pohľad,
 • odstraňuje dvojitú bradu, 
 • spevňuje povädnuté kontúry okolo čeľusti, vypína pokožku,
 • odstraňuje nerovnosti a zlepšuje symetriu tváre,
 • tvaruje plnšie pery,
 • pomáha znížiť stres a odbúravať bolesti hlavy, znižuje očnú únavu,
 • pozitívne pôsobí aj na psychiku a zvyšuje sebaistotu.
prínosy tvárovej jogy

Ako sa cvičí tvárová joga?

Najlepšie urobíte, keď si na internete vyhľadáte lekcie osvedčených lektoriek face yogy, medzi ktoré patrí napríklad Marta Dřímal Ondráčková alebo Simona Rydlová, a naučíte sa cvičiť tvárovú jogu podľa nich. 

Tvárová joga nie je totiž len o grimasách vyvolávajúcich hlasitý smiech, ale zahŕňa rovnako prácu s dychom, bránicou, správne postavenie tela, vizualizáciu a iné techniky, ktoré vás každá dobrá učiteľka naučí.

Nižšie pre vás máme niekoľko tipov na cvičenia, ktoré vám pomôžu odbúrať svalové napätie v tele aj na tvári. Vykonávať ich môžete bez hanby takmer kdekoľvek: doma, v práci, v aute, pri varení aj sledovaní televízie.

Úsmev

S úsmevom ide všetko lepšie. Tento konkrétne je ale trochu iný. Udržujte svoje ústa zatvorené a usmejte sa doširoka tak, ako by ste sa chceli kútikmi úst dotknúť uší. V krajnej polohe vydržte niekoľko sekúnd, uvoľnite sa a opakujte 10×.

Cvičenie proti dvojitej brade

Jedna brada stačí, dve už sú veľa. Stočte jazyk do rolky a chrbát ruky si dajte pod bradu a čeľusť. S výdychom tlačte bradu do ruky a chrbát ruky proti čeľusti. Vydržte niekoľko sekúnd, uvoľnite sa a opakujte 5×.

Pretiahnutie

Celú tvár pevne zatnite. Oči zavrite, pery pevne stlačte a roztiahnite doširoka cez zomknuté čeľuste. Vydržte niekoľko sekúnd a tvár uvoľnite, vyvaľte oči a vyplazte jazyk. Opakujte 5×. 

Fonetické cvičenie

Vyslovujte samohlásky AEIOU rýchlo za sebou a veľmi starostlivo pri tom artikulujte. Toto krátke cvičenie perfektne modeluje a spevňuje svaly okolo úst. Opakujte 5×.

Pozícia revúceho leva

Sadnite si na päty s kolenami mierne od seba a prsty nôh oprite o podložku. Zovrite päste a položte ich na stehná. Nadýchnite sa nosom a s mohutným výdychom roztvorte dlane a otvorte ústa, ako by ste ziapali ako lev. Pokojne to vykonávajte bez zvuku, ak nechcete vydesiť partnera, deti a susedov 🙂. Opakujte 5×.

Ako často cvičiť face yogu, aby bolo vidno výsledky?

Tvárovú jogu sa odporúča cvičiť každý deň po dobu 5 až 10 minút. Jednoducho si z toho urobte rituál, podobne ako sa staráte o pleť alebo si čistíte zuby. Výsledky sa dostavia po niekoľkých týždňoch. Niektoré ženy sú z výsledkov face yogy ohromené už po 14 dňoch, iné musia cvičiť najmenej jeden až dva mesiace. 

Samozrejme, je nutné cvičiť pravidelne a dlhodobo. Je to cvičenie ako každé iné. Akonáhle s ním prestanete, výsledky sa postupne vytratia a tvár opäť povädne a vrásky sa prehĺbia. Desať minút denne si v nabitom programe ale nájde každý, pokiaľ skutočne chce.

Efekt tvárovej jogy zvyšuje aj celkový životný štýl. Na vzhľad pokožky má zásadný vplyv tiež to:

 • či ste fyzicky aktívni a pravidelne športujete, 
 • ako, čo a koľko toho každý deň zjete, 
 • aký je váš denný pitný režim, 
 • s akou mierou stresovej záťaže sa stretávate,
 • ako dobre a dlho spíte. 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Prehľad potravín a byliniek, ktoré pomáhajú pri zaspávaní a podporujú hlboký spánok

Kam na lekciu tvárovej jogy?

Verejné lekcie face yogy nie sú bežné. Naraziť môžete na kurz tvárovej jogy, ktorý niektoré jogové štúdiá raz za čas svojím klientkam ponúknu, a naučia vás na nich, ako jednotlivé cviky vykonávať správne. To je asi najlepší spôsob, pokiaľ sa chcete face jogu naučiť.

Inak môžete cvičiť podľa videí, ktorých je na YouTube požehnane. Je veľmi dôležité vyberať si videá od kvalitných a skúsených lektoriek, ktoré vedia, čo robia a len neopakujú to, čo videli niekde inde. Vždy si o dotyčnej osobe niečo zistite. Zlé vykonávanie cvikov či nevhodné zloženie lekcie môže mať za následok nulové výsledky.

Simyoga.cz a #udržksicht 

V Česku sú najznámejšie videá od dvoch krásnych žien. Prvá je známa herečka a moderátorka Marta Dřímal Ondráčková, ktorá svoj cvičebný program nazvala vtipne #udržksicht. Marta kombinuje cvičiace a masážne techniky pre dennú rutinu zameranú na európske ženy. Ďalšou je Simona Rydlová a jej stránka simyoga.cz. Obe absolvovali kurz u Fumiko Takatsu, ktorá spolu s Koko Hayashi patrí medzi najväčšie priekopníčky face yogy v celosvetovom merítku.

„Keď som mala tak tridsaťpäť, začala mi padať tvár. Je fakt, že som mala ťažké obdobie a rozvádzala som sa. Mala som vrásku medzi obočím, začali mi padať kontúry tváre, pod očami som mala priehlbiny. Spanikárila som a bežala som si nechať pichnúť do čela botox. Ale hneď som pochopila, že to dlhodobo nechcem. Hľadala som alternatívy a našla Fumiko Takatsu, zakladateľku Face Yoga Method. Začala som cvičiť, rýchlo som videla výsledky a všímala som si, aký dobrý vplyv to má na moju psychiku. Vytvarovala som si tvár tak, že som vyzerala lepšie ako kedykoľvek predtým“, vysvetľuje Zuzana Rydlová v článku na webe Proženy.cz, ktorá na face yogu nedá dopustiť.

Pre koho je face yoga vhodná?

Tvárová joga je vhodná pre každého. Platí to hlavne pre ženy po tridsiatke, ktoré pozorujú vznik prvých vrások. Avšak je vhodná aj pre mladšie ženy a, samozrejme, aj pre mužov, ktorí iste ocenia mladistvejší vzhľad.

Čím skôr s precvičovaním tvárových svalov začnete, tým lepšie. Hlbšie vrásky a povädnutá tvár sa predsa len odstraňujú horšie ako jemné takmer neviditeľné vrásky. Horná veková hranica neexistuje a prekvapivé výsledky si budete užívať, aj keď s face jogou začnete až v 50 či 60 rokoch.

Tvárová joga na YouTube.sk

Nemáte tušenie, čo presne si máte pod tvárovou jogou predstaviť? Vybrali sme niekoľko videí od Marty z jej programu @udrzksicht a Simony. Obe sa omladnutiu tváre, krku a dekoltu pomocou face jogy venujú niekoľko rokov. Pozrite si videá a vyskúšajte toto cvičenie na vlastnej koži.

TOP 5 cvikov tvárovej jogy

Zbavte sa vačkov pod očami

O niekoľko rokov mladšia v priebehu pár minút (3. ranná rýchlovka tvárovej jogy)

Nechajte zmiznúť vrásky okolo očí

Zdvihnite padajúce kútiky a vymažte smutný výraz z tváre

Recept na perfektný dekolt

Mračivka

Ako sa zbaviť vrások na čele a v ryhách okolo pier?

Ako na krásne pery prirodzene

7 najobľúbenejších cvikov z Face Yogy pre krásnu tvár bez botoxu

Face Yoga pri behaní

Sledujúce Marty a Simony si tvárovú jogu nemôžu vynachváliť. Pokiaľ sa ju rozhodnete vyskúšať tiež, dajte nám vedieť, či vám naozaj pomohla 😉

Tipy na lekcie pre ženy na Bezhladovania.sk

Dnes sme sa zamerali na tvárové svaly a cviky na nich. Pokiaľ si chcete precvičiť celé telo, skúste niektoré z obľúbených športových a relaxačných činností. Nezabúdajte na odpočinok, regeneráciu aj spánok.

Lekcie, ktoré nájdete na našej stránke:

Aqua aerobik: Kondičné cvičenie vo vode
BOSU: Cvičenie na balančnej podložkeCore tréning: Pre zdravý pohybový aparátCrossFit: Intenzívny silovo-kondičný tréning
Funkčný tréning: Pre fyzickú zdatnosť
Jumping: Zábavné skákanie na mini trampolínach
Kruhový tréning (nielen) pre ženy: Kondície aj posilnenie
Pilates: Rehabilitačné cvičeniaPiloxing: Kombinácia pilates, boxu a tancaHIIT: High Intensity Interval Training: Cvičenie so striedaním záťažePole dance: Tanec pri tyči
Port de Bras: Tanečný fitness programPower joga: Posilňovanie s prvkami jogy
Spinning: Indoorová jazda na stacionárnom bicykliTabata: Intervalový tréningZávesný posilňovací systém TRX: Pre posilnenie aj stabilitu
Zumba: Cvičenie s prvkami tanca

Záverečné zhrnutie: Posilniť a spevniť môžete akékoľvek svaly na tele vrátane tých tvárových

Tvárová joga pomáha udržať tvár bez vrások a s pevnejšími kontúrami. Ako to dosiahnuť:

 • Tvárové svaly precvičujte poctivo každý deň 5 až 10 minút,
 • Cvičenie vykonávajte najlepšie večer a pokojne aj ráno, ak máte čas,
 • Cvičte podľa skúsených lektoriek face yogy,
 • Používajte kvalitnú kozmetiku, ktorá zodpovedá vášmu typu pleti,
 • Do starostlivosti zapojte aj masážne pomôcky určené na tvár.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)