Bezhladovania.sk

Čo je piloxing: Zábavné cvičenie kombinuje pilates, box a tanec + tipy na online lekcie

Väčšina ľudí si dobre uvedomuje prínos pravidelného pohybu pre zdravie. Pre niekoho je to samozrejmosť, pre iných sú to zas hodiny presviedčania sa k druhu športu, ktorý ich nebaví. Beh je náročný a zaťažuje kĺby, pri jumpingu sa príliš skáče a pilates je pomalý. Máme pre vás ďalší tip – piloxing, čiže cvičenie pre ženy, ktoré kombinuje pilates s tanečnými krokmi a prvkami boxu.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Ponuka indoorových športových cvičení sa v posledných rokoch veľmi rozrástla. Mnoho ľudí nad niektorými z nich nesúhlasne krúti hlavou s tým, že ide o nezmysly. Veď stačí si obuť športové topánky, ísť sa prejsť alebo si zabehať. Za indoorovú klasiku považujú iba posilňovanie, jogu a pilates, TRX a ako tak uznávajú crossfit.

Zďaleka nie každý má však k športu pozitívny vzťah, a pokiaľ ich k pohybu naláka nejaké menej tradičné, neobvyklé či trochu bláznivé cvičenie, má to zmysel. Zvlášť ženy rady skúšajú niečo nové, čo im okrem driny a potu prinesie úprimnú radosť.

Čo je piloxing a kto ho vymyslel?

Piloxing je mladé cvičenie, ktoré sa vo svete rozšírilo len pred niekoľkými rokmi z Kalifornie, kde si ho obľúbili slávne hollywoodske hviezdy, ako herečky Vanessa Hudgens, Kirsten Dunst, speváčka Hilary Duff a mnoho iných. V roku 2011 ho svetu predviedla pôvodom švédska fitness trénerka a tanečnica Viveca Jensen, ktorá začala ako baletka a preslávila sa ako trénerka celebrít.

Energická a športovo všestranne založená žena sa venovala kulturistike, baletu, boxu a je známou inštruktorkou pilatesu. Svoju lásku k pohybu a športové znalosti a skúsenosti využila na vytvorenie zábavného, svižného a veľmi ženského tréningového programu pre ženy, ktorý okrem intenzívneho pálenia kalórií krásne tvaruje svaly. 

Už z názvu je zjavné, že piloxing kombinuje kontrolované cvičenie pilates s prvkami boxu, čím vzniklo nové cvičenie zlepšujúce flexibilitu, mobilitu, silu, vytrvalosť, obratnosť a výkon

Pri piloxingu sa cvičí naboso a používa sa záťaž v podobe rukavíc na suchý zips so závažím pre väčšie zameranie na paže. Cvičí sa pri dynamickej hudbe, preto rozhodne nejde o pokojné cvičenie.

Ako vyzerá piloxing?

Prečo zájsť na lekciu piloxingu: aké sú benefity?

Pilates vďaka kontrolovaným a precízne vykonaným cvikom zlepšuje pružnosť a zvyšuje silu. Nevedie však k väčším váhovým úbytkom. Túto časť v prípade piloxingu zastrešujú prvky z boxu, ktoré si na vykonávanie pevných a presných úderov vyžadujú spevnené telo a nohy sú navyše neustále v pohybe. Vyskúšate si aj ladné tanečné kroky.

To, samozrejme, neznamená, že sa ide len na 100 %. Inštruktori striedajú dynamické pohyby a údery z boxu s pomalými pohybmi, podobne ako pri pilatese. Výsledkom je efektívne aeróbne a súčasne silové cvičenie, ktoré preťahuje, posilňuje, zvyšuje fyzickú kondíciu, zlepšuje výkon a spaľuje tuky.

Podľa autorky Vivecy Jensen piloxing pomáha:

 • znížiť percento telesného tuku,
 • zvýšiť objem svalovej hmoty,
 • zmenšiť objem stehien a zadku,
 • vytvarovať ploché brucho,
 • spevniť paže,
 • zlepšiť držanie tela,
 • zvýšiť silu a zlepšiť flexibilitu,
 • trénovať rovnováhu a koordináciu pohybov,
 • znížiť stres a zlepšiť náladu,
 • zdvihnúť sebavedomie a chuť do života.

Ako vyzerá lekcia piloxingu?

Ako každá iná skupinová lekcia, aj piloxing začína krátkym zahriatím, nasleduje hlavná časť lekcie, ktorej súčasťou je aj posilňovanie na podložkestrečing na konci

Hlavnú časť tvoria rôzne kombinácie cvikov (z pilatesu a boxu) a tanečné kroky. Striedajú sa ladné pohyby s rýchlymi a tvrdými údermi alebo kopmi. Rýchle bloky striedajú pokojnejšie. Piloxing sa cvičí na energickú hudbu, ktorá funguje ako účinná motivácia. 

Pre začiatočníkov môže byť piloxing veľmi náročný, pretože zahŕňa pohyby, na ktoré neboli zvyknutí a v ich tele navyše prebudí svaly, o ktorých možno netušili. Po niekoľkých hodinách sa ale telo prispôsobí a cvičenie začne byť v prvom rade zábavou.

Pre maximálny účinok by ste mali cvičiť piloxing aspoň 2-krát týždenne. Výsledky nečakajte po týždni, ale až tak po dvoch až troch mesiacoch, keď sa začnete nielen lepšie cítiť, ale budete tiež lepšie vyzerať. 

Ako sa obliecť na piloxing?

Na piloxing toho veľa nepotrebujete. Cvičí sa naboso. Ideálne sú dobre padnúce legíny a tričko, u žien je dôležitá kvalitná športová podprsenka, pretože ide o dynamické cvičenie, kde sa veľa skáče. 

Špeciálne piloxingové rukavice nebudete potrebovať hneď. Najskôr si zájdite na skúšku na niekoľko lekcií a zaobstarajte si ich až potom, ak vás piloxing bude naozaj baviť.

Na čo sú dobré piloxingové rukavice?

Pokiaľ o piloxingu čítate prvýkrát, isto vám na fotke a videu neušlo, že cvičiaci majú na rukách rukavice. Tieto piloxingové rukavice majú v sebe zabudované polkilové závažie. Sú dôležité na správne vykonanie úderov a navyše pomáhajú tvarovať paže, ktoré u žien patria medzi problematické partie. 

Najväčší fanúšikovia ich používajú aj pri iných aktivitách. Chodia s nimi behať alebo s nimi dokonca umývajú okna! Fantázii sa pri využití rukavíc na piloxing medze nekladú 😉

lekcie piloxingu
Cvičením v skupine získate potrebnú motiváciu aj dobrú náladu.

Kam si zájsť na piloxing a piloxing podľa videí

Piloxing nie je na Slovensku rozšírený tak ako klasické lekcie pilatesu, jogy a iných skupinových cvičení pre ženy. Najlepšie sú na tom väčšie mestá, kde určite nájdete fitness centrá, ktoré ponúkajú pravidelné lekcie piloxingu. Pokiaľ nejaké fitko navštevujete, pozrite si najskôr jeho rozvrh.

Tí ostatní majú možnosť cvičiť piloxing doma podľa videí na YouTube. Práve Viveca Jensen nejaké lekcie ponúka aj zadarmo. Nájdete ale aj lekcie piloxingu od iných inštruktorov. Avšak väčšia zábava je to, samozrejme, vo väčšej skupine a pod vedením dobrej inštruktorky.

Free 15 mins piloxing workout: round 1

Free 15 mins piloxing workout: round 2

Free 15 mins piloxing workout: round 3

Piloxing: pilates boxing ballet dancing: basic steps, swingpunch fitness

Piloxing s Míšou

Aké ďalšie druhy cvičení už sme pre vás spracovali?

Piloxing môžete striedať s inými aktivitami, ako je svižná chôdza, beh, cyklistika, klasické posilňovanie, joga, moderné tance a mnoho ďalších.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Veľký prehľad športov, cvičení aj skupinových lekcií pre ženy

Záverečné zhrnutie: Nudia vás klasické fitness lekcie pre ženy? Skúste kombináciu pilatesu a boxu!

Piloxing predstavuje vysokoúčinné aeróbne a silové cvičenie, ktoré:

 • zlepšuje fyzickú kondíciu, silu a výkon, flexibilitu, rovnováhu aj koordináciu pohybov,
 • spaľuje tuky a zvyšuje podiel svalov v tele,
 • tvaruje stehná, zadok, brucho a paže, 
 • zlepšuje držanie tela,
 • znižuje stres, dvíha sebavedomie a prináša radosť z pohybu.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)