Bezhladovania.sk

Meranie cholesterolu doma aj v laboratóriu: Poznáte svoje hodnoty?

Cholesterol je pre ľudský organizmus nepostrádateľný. Všetkého ale veľa škodí. Zlá životospráva, nezdravý jedálniček, nedostatok pohybu a nadváha – to všetko môže viesť k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi. Vysoká hladina cholesterolu síce nebolí, ale prináša so sebou mnoho zdravotných rizík. Nezanedbávajte preto prevenciu a majte svoju hladinu cholesterolu v krvi pod kontrolou. Ako na to?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Prečo si nechať zmerať cholesterol?

Vysoká hladina cholesterolu v krvi prispieva k vzniku srdcovo-cievnych chorôb a patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia v Slovenskej republike. Pravidelné meranie cholesterolu nám pomôže zhodnotiť mieru rizika rozvoja srdcovo-cievnych ochorení a je dôležitou súčasťou ich prevencie aj liečby.

S vysokou hladinou cholesterolu sa spája mnoho rizikových faktorov. Medzi najčastejšie príčiny a rizikové faktory srdcovo-cievnych (kardiovaskulárnych) ochorení patrí:

Nezanedbávajte preventívne prehliadky

Na preventívnu prehliadku ku svojmu všeobecnému lekárovi by ste mali chodiť každé dva roky. Vyšetrenie cholesterolu je povinnou súčasťou preventívnej prehliadky u všeobecného praktického lekára. Od 18. roku prebieha meranie cholesterolu vždy minimálne vo veku 30, 40, 50 a 60 rokov.

V prípade, ak má človek zdravotné problémy súvisiace s vysokou hladinou cholesterolu (napríklad nadváha, cukrovka, vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca), prebieha vyšetrenie cholesterolu častejšie. Frekvenciu vyšetrenia určuje lekár a lekárom predpísané merania cholesterolu sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.

Pokiaľ chcete vyšetrenie cholesterolu absolvovať častejšie, môžete oň požiadať svojho lekára alebo rovno zájsť na špecializované odberové pracovisko. V takom prípade však počítajte s tým, že toto vyšetrenie nebude hradené z verejného zdravotného poistenia a budete si ho musieť zaplatiť ako samoplatca.

Ideálne hodnoty cholesterolu v krvi

Lekár vám vypíše žiadanku na odber krvi a vyznačí skupiny požadovaného vyšetrenia. Základné vyšetrenie cholesterolu zisťuje hladinu celkového cholesterolu a hladinu jeho jednotlivých častí: HDL-cholesterolu, LDL-cholesterolu a triglyceridov.

  Celkový cholesterol LDL cholesterol HDL cholesterol TAG (triglyceridy)
Normálna hodnota < 5,0 mmol/l < 3,0 mmol/l > 1,2 mmol/l (ženy)
> 1,0 mmol/l (muži)
< 1,7 mmol/l
Zvýšené riziko 5,15 až 6,19 mmol/l 3,37 až 4,12 mmol/l 0,91 až 1,40 mmol/l 1,80 až 4,00 mmol/l
Vysoké riziko > 6,22 mmol/l ≥ 4,14 mmol/l < 0,91 mmol/l > 4,00 mmol/l
 • LDL cholesterol alebo „zlý“ cholesterol transportuje cholesterol z pečene do ciev. Pri zvýšených hodnotách sa usádza na vnútornej výstelke ciev a podporuje tvorbu aterosklerotických plátov. Vysoká hladina LDL cholesterolu patrí medzi rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení.
 • HDL cholesterol alebo „dobrý“ cholesterol prispieva k odvádzaniu LDL cholesterolu z krvného riečiska do pečene, kde sa metabolizuje. HDL cholesterol pomáha telu zbavovať sa LDL cholesterolu a pôsobí prospešne na cievy tým, že z ich vnútorných povrchov odstraňuje usadený plak a zmierňuje ich poškodenie.
 • Triglyceridy alebo krvné tuky sú drobné tukové častice. Ich zvýšená hodnota predstavuje významný rizikový faktor pre vznik aterosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení. Hladina triglyceridov sa zvyšuje najmä v súvislosti s nadmerným príjmom kalórií, nezdravých tukov a jednoduchých cukrov v strave.
ideálne hodnoty cholesterolu v krvi

Vyšetrenie cholesterolu: Ako sa na neho pripraviť?

Hodnotenie hladiny cholesterolu sa vykonáva z krvi a výsledky sú obvykle k dispozícii nasledujúci pracovný deň. Pred samotným odberom krvi je potrebné dodržať niekoľko opatrení:

 • Na vyšetrenie príďte nalačno alebo nejedzte aspoň 12 hodín.
 • Pred odberom krvi vypite aspoň ¼ litra vody alebo nesladeného čaju.
 • Pred vyšetrením krvi nefajčite.

Meranie cholesterolu doma

Nechce sa vám do preplnených čakární? Kúpte si v lekárni alebo cez internet domáci diagnostický test na cholesterol (existuje ich mnoho). Stačí pár kvapiek krvi z bruška prsta a za pár minút sa dozviete výsledok. Medzi najpredávanejšie testy patrí:

 • Prístroj EasyTouch 3 v 1 – meria hladinu cholesterolu, glukózy a kyseliny močovej v krvi.
 • Veroval značky Hartmann – 3-minútový test na zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi. Výrobca uvádza viac než 96-percentnú spoľahlivosť.
 • Prístroj Accutrend Plus – určuje hladinu glukózy, triglyceridov, cholesterolu aj laktátov.
 • Wellion Luna Duo – meria hladinu glukózy a cholesterolu v krvi.

Domáce meranie cholesterolu je rýchle a pohodlné, má však jednu nevýhodu – neposkytuje totiž prehľad o jednotlivých frakciách cholesterolu. Pri väčšine domácich testov sa dozviete len hladinu celkového cholesterolu, ale údaj o HDL cholesterole, LDL cholesterole či triglyceridoch chýba. K prístrojom si navyše potrebujete pravidelne dokupovať testovacie prúžky.

10 rýchlych tipov, ako znížiť cholesterol

 1. Dbajte na pestrý jedálniček.
 2. Obmedzte konzumáciu priemyselne spracovaných potravín.
 3. Zamerajte sa na prirodzené potraviny – zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, chudé mäso, ryby, kyslomliečne výrobky, strukoviny, zemiaky, orechy, semená, kvalitné rastlinné oleje.
 4. Vyraďte z jedálnička sladkosti a sladené nápoje.
 5. Znížte príjem nasýtených tukov – tučné mäsá, plnotučné syry, maslo, smotana, masť, tučné údeniny.
 6. Zvýšte príjem nenasýtených tukov – tučné ryby, orechy, semienka, rastlinné oleje (s výnimkou kokosového a palmového tuku), avokádo, olivy.
 7. Každý deň si doprajte aspoň 400 gramov zeleniny a 100 až 150 gramov ovocia.
 8. Pri príprave pokrmov voľte šetrné tepelné úpravy – varenie, dusenie, pečenie, opekanie na sucho alebo s malým množstvom kvalitného oleja na nepriľnavej panvici.
 9. Viac sa hýbte – každý deň venujte pohybu aspoň 30 minút (stačia aj prechádzky).
 10. Prestaňte fajčiť a obmedzte spotrebu alkoholických nápojov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Ako na chudnutie po pôrode podľa nutričnej terapeutky, časť 2.

Zdroje

1.      Sovová, E., & Sovová, M. (2020). Medicína pro praxi, 17(3), 144–149.

2.      Špinar, J., Ludka, O., Šenkyříková, M., Vítovec, J., Špinarová, L., & Dušek, L. (2009). Vnitřní lékařství, 55(9), 724–729.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.