Bezhladovania.sk

Zdravé chudnutie do svadobných šiat: Kedy začať a ako si získanú váhu udržať aj po svadobnej ceste?

Deň D sa blíži a vy si okrem predsvadobných príprav lámete hlavu nad tým, ako rýchlo zhodiť nadbytočné kilá, aby ste vo vysnívaných svadobných šatách vyzerali ako princezná? Zabudnite na zázračné diéty a choďte na to zdravo. Svadbu si užijete a váhu si navyše udržíte aj po svadobnej ceste.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Neodporučíme vám zázračnú diétu ani tablety, vďaka ktorým sa za niekoľko pár dní zbavíte nadváhy. Nepoznáme žiadnu, ktorá by naozaj fungovala bez toho, aby neobmedzovala, nediktovala a nezakazovala.

Je pravda, že jednostranné diéty a prísne hladovky fungujú. Pri radikálnom obmedzení príjmu potravy to ale nie je nič zvláštne. Navyše nezhodíte tuk, ale predovšetkým vodu a svaly. Takýto spôsob chudnutia je nezdravý, rizikový a spravidla s krátkodobým efektom. 

Nič z toho vám s čistým svedomím nemôžeme a ani nechceme odporučiť. Schudnúť sa dá lepšie a hlavne zdravšou cestou. 

Začnite včas a nehanbite sa požiadať o pomoc odborníka

Svadbu predsa tiež neplánujete zo dňa na deň. Dokonca sa odporúča s prípravami začať rok alebo aspoň pol roka dopredu. Venujte svojmu telu aj zdraviu rovnakú pozornosť a starostlivosť. Nebudete ľutovať. 

Ak začnete plánovať svadbu a chudnúť rovnakú dobu, šanca na štíhlejšiu a spokojnejšiu nevestu bude výrazne vyššia. 

Ak však necháte chudnutie na poslednú chvíľu, ťažko môžete očakávať zázraky. S ohľadom na aktuálnu a vysnívanú váhu si chudnutie rozložte na niekoľko mesiacov. Predsa len je rozdiel medzi tým, či chcete zhodiť 5 alebo 20 kilogramov.

Pokiaľ netušíte, ako začať, vyhľadajte výživového špecialistu. Investovať do svadby tisícky eur vám nevadí, niekoľko konzultácií s odborníkom vás vyjde omnoho lacnejšie. Investujete do svojho zdravia 🙂

Zabudnite na hladovky a jednostranné diéty

Striktným obmedzením stravy svoje telo ochudobníte o dôležité živiny. Prvé, čo začnete strácať, je voda a hneď po nej svalová hmota. Výsledné číslo na váhe je zavádzajúce a ak prejdete späť k pôvodnému spôsobu stravovania, stratené kilogramy sa rýchlo vrátia a často aj nejaké navyše. Hovoríme tomu jojo efekt.

Nehovoriac o tom, že nepríjemné pocity hladu a hlasné škvŕkanie v bruchu k radostnej nálade pred svadbou rozhodne neprispejú. Ak začnete chudnúť včas, hladovku nepotrebujete. Bude stačiť len niekoľko šikovných úprav, ktoré vedú síce k pomalšiemu, ale zato trvalému úbytku tukového tkaniva, nie vody a svalov. Tak je to správne a predovšetkým zdravé.

zdravé chudnutie
Zdravé chudnutie je otázkou priorít.

Ako zdravo schudnúť (nielen) pred svadbou?

Pokiaľ vás trápi nadváha, môže byť žiadosť o ruku a následná svadba perfektnou motiváciou, ako schudnúť. Plánovanie svadby má svoj vlastný postup a jednotlivé kroky sú rozdelené do dlhšieho časového úseku. Vďaka tomu všetko v deň D pobeží hladko a všetci vrátane nevesty a ženícha si tento deň užijú v dobrej nálade.

Pri chudnutí ideálne postupujte rovnako. Nesnažte sa všetko urobiť naraz. Nie je to nutné. Vďaka menším krôčikom si nové a zdravšie návyky osvojíte prirodzeným spôsobom a vyhnete sa tak zbytočne radikálnym zmenám životného štýlu. Vďaka tomu schudnete bez stresu aj príliš veľkého očakávania.

Krok prvý: Zaznamenajte všetko, čo zjete za 14 dní

Prvých štrnásť dní venujte reportu o tom, ako sa bežne stravujete. Väčšina ľudí svoj príjem značne podceňuje a domnieva sa, že toho cez deň vlastne veľa nezje. Zabúdajú pritom na kávičky, limonády, zákusky a čokoládky. Veľký problém tiež predstavujú veľké porcie, ale k tomu sa dostaneme v ďalšom kroku.

V tejto časti nič nemeňte, len zaznamenávajte všetko, čo zjete. Môžete si viesť denník, ale omnoho lepšie je si každé jedlo aj nápoj odfotiť mobilom. Foťte všetko, aj keby malo ísť o jeden malý štvorček čokolády. Až po štrnástich dňoch prejdete fotky všetkých jedál, možno budete nemilo prekvapení, koľko toho v skutočnosti zjete.

Krok druhý: Zmenšite porcie jedál

Nevenujte pozornosť iba zloženiu jedálnička, ale tiež veľkosti porcií. Jete dostatok zeleniny, ovocia, mliečnych výrobkov, celozrnných produktov a kvalitného mäsa, a predsa nechudnete? Čo všetko ďalšie jete? Problémom môžu byť aj zbytočne veľké prílohy. Celkové množstvo jedla totiž môže byť rovnako problematické ako nezdravé zloženie jedálnička.

Ďalších štrnásť dní skúste ubrať na prílohách typu zemiaky, cestoviny, ryža, a zvýšte porcie zeleninovej prílohy. Zjedzte menej plátkov chleba, ale doprajte si viac kvalitnej šunky a ešte viac zeleniny. Povedzme, že zjete podobné množstvo jedla, ale v odlišnom pomere. 

Faktom je, že ak budete jesť zdravo, ale veľa, neschudnete. Bez kalorického deficitu sa nedá schudnúť. Aby ste schudli, je nutné zvýšiť výdaj a znížiť príjem energie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Najčastejšie chyby v stravovaní, kvôli ktorým priberáme

Krok tretí: Zamerajte sa na zloženie jedálnička

Dôležité je získať kontrolu nad všetkým, čo vložíte do úst. Nakupujete a varíte si alebo väčšinou jete v reštauráciách či dokonca fast foodoch? Ako vyzerá váš bežný nákupný košík? Jete každý deň zeleninu a ovocie? Ako často jete mäso? Ako vyzerajú vaše raňajky? Jete strukoviny? Jete denne niečo sladké?

Vďaka fotografiám sa zoznámite s tým, ako vyzerá váš bežný deň, a iste prídete na to, v čom je povestný pes zakopaný. Zlé návyky meňte postupne a hlavne si nič nezakazujte. Nie nadarmo sa hovorí, že zakázané ovocie chutí najviac. Pokiaľ si napríklad zakážete čokoládu, vaša chuť na ňu vzrastie. Takže si bez výčitiek svedomia vychutnajte každý deň štvorček, ale nie celú tabuľku.

Dodržujte pritom nasledujúcich 7 pravidiel zdravého chudnutia:

 1. Dodržujte princíp 80 : 20. 

To znamená, že 80 % vášho jedálnička bude spĺňať zásady zdravého stravovania a zvyšných 20 % si doprajte, na čo máte práve chuť.

 1. Základ jedálnička tvoria kvalitné bielkoviny, zdravé tuky a komplexné sacharidy. 

Dbajte na dostatok zeleniny a ovocia, plnohodnotných bielkovín a celozrnných obilnín.

 1. Jedzte pestro. 

Bielkoviny nie sú iba mäso, ale tiež mliečne výrobky a hlavne strukoviny. Jedzte rôzne druhy zeleniny, ovocia i obilnín. Vyskúšajte pohánku alebo pšeno. Pripravíte si z nich naozaj chutné prílohy. 

 1. Dbajte na dostatok vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre normálne trávenie.

Vlákninu obsahujú celozrnné obilniny, strukoviny, zelenina a ovocie. Prípadne je možné užívať psyllium, prírodný doplnok stravy obsahujúci vlákninu.

 1. Obmedzte príjem nezdravých tukov a jednoduchých cukrov. 

Nesmažte, ale pečte alebo grilujte. Zvýšte denné porcie zeleniny a ovocia. Sladké jedzte v menších porciách. Jeden kúsok buchty neuškodí, pekáč už áno. 

 1. Vyhýbajte sa polotovarom a spracovaným potravinám. 

Jedzte maximálne čerstvé a neupravené potraviny. Varte si a pripravujte jedlá sami. Ak nemáte na prípravu jedla čas, vyskúšajte kvalitnú krabičkovú diétu. Vyberajte ale starostlivo.

 1. Dodržujte správny pitný režim. 

Základom by mala byť čistá voda doplnená o bylinné a ovocné čaje, nesladené džúsy a šťavy. V menšej miere neuškodí káva. Naopak pozor dávajte na príjem sladených limonád a alkoholických nápojov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Krabičkové diéty a chudnutie: Ako fungujú?

Prehľad dovozcov krabičkových diét

Krok štvrtý: Zapojte do svojho života pohyb

Aktívny pohyb je pre zdravé chudnutie celkom zásadný. Pravidelný pohyb každý deň zvýši váš kalorický výdaj. Pohyb vedie nielen k úbytku tukového tkaniva, ale súčasne k nárastu svalovej hmoty, ktorú zjednodušene povedané potrebuje viac nakŕmiť. 

Dôležité je začať pozvoľne. Nie je nutné začať telo týrať v posilňovni, jazdiť denne na bicykli a behať. Zničené telo je unavené a únava nepredstavuje najlepšiu motiváciu. Začnite radšej kratšími ale pravidelnými prechádzkami. Postupne navyšujte dĺžku, intenzitu aj náročnosť. Skúste beh striedať s chôdzou, nájdite si kamarátku na pohodové jazdy na bicykli. Nájdite si aktivity, ktoré vás bavia.

Čím skôr pred svadbou začnete, tým lepšie výsledky dosiahnete. Zmeníte život, osvojíte si nové a zdravé návyky a o návrate k pôvodnému životnému štýlu už nebudete uvažovať. Navyše sa vyhnete obávanému jojo efektu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Chudnutie pre ženy v každom veku: Ako sa udržať fit v 20, 30, 40, 50, 60 aj 70 rokoch

kvalitná krabičková diéta
S kvalitnou krabičkovu diétou nebudete hladní a vaše telo prijme všetky nevyhnutné živiny v správnom pomere.

NÁŠ TIP: Plánujete svadbu a chcete sa o svadbe dozvedieť všetky dôležité informácie či sa inšpirovať najnovšími svadobnými trendmi? Navštívte Svet svadieb, český svadobný portál, ktorý vás prevedie perfektnou svadbou a jej plánovaním krok za krokom.

Ďalšie účinné tipy, ktoré podporia chudnutie

 • Lymfodrenáže – pomáhajú odbúravať tukové bunky a mierne prejavy celulitídy. Pred prístrojovou lymfodrenážou uprednostnite skôr manuálnu, ktorá je šetrnejšia a hlavne účinnejšia.
 • Saunovanie – podporuje metabolizmus, prekrvovanie a vyplavovanie tekutín z tela. Zdravá frekvencia saunovania je raz týždenne na hodinu a pol, aby ste stihli dva až tri cykly saunovania.
 • Zoštíhľujúca bielizeň – kvalitná bielizeň vykúzli dokonalé krivky v podstate okamžite.
 • Buďte šťastní a v pohode – dobrá nálada má na chudnutie významný vplyv. Chudnite s úsmevom, pôjde to výrazne lepšie.

Sťahovacia bielizeň a svadobné šaty

Je pochopiteľné, že každá žena chce v svadobných šatách vyzerať dokonalo. S menšími nedostatkami si poradí kvalitná spodná bielizeň a dobrá sťahovacia bielizeň môže na pohľad ubrať až 10 kilogramov.

Vyberať si môžete z mnohých typov sťahovacích nohavičiek a tvarujúcich body, pásov či korzetov. Pokiaľ sa nestihnete dostať do vysnívanej formy, môžete si dopomôcť vhodnou bielizňou. Nesmie vás ale nikde tlačiť ani škrtiť.

Nezabúdajte tiež na výber samotných svadobných šiat – správny strih dokáže s postavou urobiť doslova zázraky.

sťahovacia bielizeň
Dobre zvolená bielizeň a šaty urobia z vašej postavy dokonalú.

NÁŠ TIP: Chcete mať istotu, že do svadby stihnete schudnúť? Objednajte sa na konzultáciu do jednej z pobočiek Nutriadapt. Špecialisti vám zostavia výživový plán na mieru, aby ste na svojej svadbe bola v najlepšej forme a udržala si ju aj po zvyšok života.

Záverečné zhrnutie: Svadba je dôvod na radosť, nie hladovanie

Svadba je najmä pre ženy jednou z najdôležitejších životných udalostí. 

 • Nekazte si spomienky na tento úžasný deň tým, že celé týždne pred svadbou budete hladovať. 
 • Urobte to správne a zdravo. Dátum svadby stanovte tak, aby ste na chudnutie mala dostatok času.
 • Na nové návyky si zvykajte postupne, aby ste si štíhlou postavu hravo udržala tiež po svadbe. 
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)