Bezhladovania.sk

Podrobná typológia postavy: Podľa čoho spoznáte hrušku, čo jej pristane a čomu sa radšej vyhnúť

U žien rozlišujeme niekoľko typov postáv. Hlavným kritériom je spôsob ukladania tuku, respektíve to, v akých partiách sa ukladá najviac. Najčastejšie sa uvádzajú dva typy: jablko a hruška. Kým u jabĺk je problematické brucho, hrušky trápi tuk v oblasti bokov, stehien a zadku. 

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Jablko verzus hruška

Väčšie brucho, nevýrazný pas, úzke boky a malý zadok, to je typické pro postavu typu jablko. U mužov je to bežný typ obezity. U žien je to však menej častý typ. V prípade hrušiek je to naopak! 

Horná polovica je v porovnaní s dolnou viditeľne drobnejšia. Boky sa rozširujú, zadok býva väčší a guľatejší, stehná silnejšie. U žien je to asi najtypickejší tvar tela a ak ženy priberajú, tak to začína práve v oblasti bokov a stehien. Naopak, keď chudnú, tuk najprv mizne z oblasti hrudníka (pŕs), rúk a brucha. To však neznamená, že v dolnej časti nemizne. Je ho tam však trochu viac, a preto to trvá o niečo dlhšie.

Neznamená to ale, že musíte mať hneď “boky ako skriňa”, aby ste boli typ hruška. V prípade športujúcich a štíhlych žien je to hlavne o tendencii ukladania tukov. Pre ženy s postavou hrušky sú typické úzke ramená a pás, a naopak, žensky zaoblené boky. Riešením je zvýrazniť ramená a ubrať v oblasti bokov.

Zmerajte sa a zistite, či ste hruška alebo jablko

K rozpoznaniu, aký typ postavy ste, môžete použiť krajčírsky meter. S jeho pomocou zmerajte obvod pása a bokov a vydeľte ich medzi sebou. Porovnajte získanú hodnotu s tabuľkou a hneď sa dozviete, či ste jablko alebo hruška. Použiť môžete aj našu WHR kalkulačku.

WHR ženy WHR muži Typ postavy
menší než 0,75 menší než 0,85 typ hruška
0,75 až 0,80 0,85 až 0,90 rovnomerné rozloženie tuku
0,8 až 0,85 0,90 až 0,95 skôr typ jablko
väčší než 0,85 väčší než 0,95 typ jablko

Charakteristické znaky, podľa ktorých spoznáte hrušku

Postava typu hruška, niekedy sa jej hovorí tiež typ trojuholník, je pre ženy typická rovnako, ako typ jablko pre mužov. 

Ženy s typom postavy hruška majú drobnú vrchnú časť tela. Ramená sú na pohľad užšie než boky. Hrudník, a väčšinou aj prsia, sú menšie, pás býva oproti bokom štíhly. Spodná časť tela je, naopak, výraznejšia. Boky a zadok sú zaoblené a stehná i lýtka bývajú silnejšie.

Ako hlavný nedostatok vnímajú ženy – hrušky svoje široké boky, malé prsia a úzke ramená. U žien s nadváhou sa rozdiel medzi hornou a dolnou polovicou tela ešte zväčšuje. Tuk sa usadzuje viac na bokoch a zadku, nevyhne sa však ani bruchu a pažiam. 

Opäť platí, že obezita je obezita. Je jedno, či ste hruška alebo jablko, nadmerný tuk škodí zdraviu v oboch prípadoch a zvyšuje riziko vzniku celej škály ochorení, ako je cukrovka a choroby srdca a ciev.

Je lepšie vyzerať ako hruška?

Predstaviteľky žien – hrušiek sa často sťažujú na príliš veľký zadok a silné stehná. Radšej by vyzerali ako ženy – jablká, pretože majú štíhle nohy, drobné členky, úzke boky a menší zadok. Navyše, tuk z brucha sa zhadzuje ľahšie, než väčší zadok a boky. Tak jednoduché to však nie je! Ženy – jablká to vnímajú podobne.

V skutočnosti majú hrušky lepší základ pre dosiahnutie ideálnej predstavy o ženskej postave. Stačí cvičiť a zdravo jesť. Správnym cvičením je možné zmierniť rozdiely medzi hornou a dolnou polovicou tela, ale zachovať ženské krivky v podobe štíhleho pásu a pekne tvarovaných stehien a bokov.

Naopak, ženy – jablká mávajú nielen problém zhodiť nadbytočný tuk v oblasti brucha, ale ešte ťažšie je u nich vytvarovať sexy stehná a boky, ktoré zostávajú príliš úzke a ploché. Je ľahšie schudnúť, než vytvoriť svalovú hmotu.

postava typu hruška
Hruška má úzke ramená, štíhly pás, väčšie zadok, širšie boky a silnejšie stehná. Čo je úžasná východisková pozícia, ak chcete docieliť pevných a pritom krásne ženský zaoblených kriviek.

Ako by mali ženy – hrušky športovať?

Ako z opisu vyššie vyplýva, ženy s postavou hrušky trápia úzke ramená, silné boky a väčší zadok. Zamerať by sa mali na zvýraznenie hornej polovice tela: ramená a chrbát a na vytvarovanie dolnej polovice tela: spevnenie bokov a nôh.

Ignorujte tipy a výzvy ako “zamerajte sa na zadok“. Znovu a zas zdôrazňujeme, že schudnúť len z niektorých partií nejde. Lokálne chudnutie nefunguje, pretože nie je možné oddeliť hornú polovicu tela od tej dolnej. Čo funguje, je správne zloženie a zacielenie tréningu

Tréningový plán by mal zahŕňať silový tréning a aeróbne cvičenie. Pri ňom dochádza k spaľovaniu tukov. Nie je to také jednoduché, pretože dobrý silový tréning vedúci k rastu svalovej hmoty je rovnako dôležitý. 

Silové tréningy pre ženy – hrušky

Silový tréning by mal precvičiť celé telo. Zo začiatku zabudnite na delené tréningy. Tie sú vhodné až pre pokročilých. 

Precvičujte celé telo, najlepšie pomocou základných cvikov, medzi ktoré patria:

 • kliky
 • doska alebo plank
 • drepy
 • výpady
 • mŕtvy ťah

Tieto cviky precvičia celé telo. Niektoré sú viac zamerané na spodnú, iné na vrchnú časť tela. Naučte sa správnu techniku a nebojte sa používať činky a závažie. S ich pomocou aktivujete svaly omnoho intenzívnejšie. Cviky s vlastnou váhou, prípadne s gumami, sú tiež veľmi účinné.

Všetky cviky majú jeden základný variant a mnoho ďalších verzií, ktoré viac či menej pozmeňujú účinok cviku. Pri drepoch a výpadoch sa môžete zamerať nielen na veľký sedací sval, ale tiež na jeho nie menej dôležitých pomocníkov – stredný a malý sedací sval a sval hruškovitý, ktoré sú často oslabené. 

Okrem klasického silového tréningu cvičeného v posilňovni môže mať spevňovacie účinky aj jóga a pilates. Jóga má navyše naťahovací a uvoľňovací efekt na svaly a kĺby a ako každá fyzická aktivita podporuje proces chudnutia.

Aeróbny tréning pro ženy – hrušky

Neodmysliteľnou súčasťou tréningového plánu sú takzvané aeróbne aktivity. Nejde pritom len o spaľovanie tukov. Ich prínos je omnoho väčší. Zlepšujú celkovú fyzickú kondíciu, hlavne srdcovo-cievny či kardiovaskulárny systém.

Aeróbne aktivity vhodné pro hrušky:

 • chôdza,
 • nordic walking,
 • beh,
 • jazda na kolieskových korčuliach (inline),
 • jazda na rotopéde či eliptickom trenažéri,
 • jazda na bicykli,
 • plávanie,
 • tanec,
 • rýchlejšie štýly jógy.

Zmysel má cvičiť aj 15 minúť každý deň

Niektoré ženy mávajú problém s cvičením začať a vytrvať v ňom kvôli nedostatku času na cvičenie. Ak je aj pre vás problém nájsť si 3krát  až 5krát  týždenne 45-60 minút na tréning, začnite s kratšími časovými úsekmi. 

V priebehu 15 minút zvládnete odcvičiť rýchlu zostavu klikov, drepov a výpadov, ale nebudete také unavené, aby ste to nezvládali zopakovať ďalší deň. Na začiatok je to lepšie než hodina v posilňovni, po ktorej sa nebudete schopné kvôli bolesti svalov hýbať ďalšie tri dny alebo si na ňu vôbec čas neurobíte. 

Pre mnoho žien sú kratšie tréningy omnoho príjemnejšie a na začiatku sú rovnako účinné, ak nie dokonca účinnejšie. Je to predsa omnoho ľahšie donútiť sa cvičiť 15 minút než celú hodinu. Myslite na to, že je lepšie cvičiť 15 minút denne alebo 30 minút každý druhý deň než vôbec.

šport pre ženy - hrušky
S vytvarovaním správnych kriviek vám pomôže správny silový tréning. Jedným z najlepších cvikov je klasický drep.

Ako by mali ženy – hrušky jesť?

Hľadaním ideálneho zdravého jedálnička na chudnutie stráca mnoho ľudí drahocenný čas. Je úplne jedno, či ste jablko alebo hruška. Najlepšie je dodržiavať všeobecné princípy zdravého stravovania. S dobrými stravovacími návykmi nielen schudnete, ale vytúženú váhu si ľahko udržíte.

6 rád, ako jesť zdravo bez veľkého obmedzovania:

 1. Dbajte na pestrý jedálniček zložený ideálne zo všetkých skupín potravín: živočíšnych produktov, obilnín, strukovín, zeleniny a ovocia. 
 2. Nakupujte kvalitné potraviny v základnej neupravenej podobe.
 3. Vyhýbajte sa polotovarom
 4. Varte si doma, aby ste vedeli, čo jete. Zloženie jedla i veľkosť porcií tak budete mať pod svojou kontrolou. 
 5. Neprejedajte sa a strážte si rozumné veľkosti porcií. Jedzte tak, aby ste boli sýti, ale nie prejedení.
 6. Hrešte s chuťou, ale s mierou. V obmedzenom množstve si môžete dopriať nezdravé jedlá, ktoré máte radi. 

Na posledný bod nezabúdajte. Mnoho ľudí si zbytočne zakazuje zbožňovanú čokoládu či zmrzlinu. Nie je dôvod. Doprajte si svoje “malé hriechy” v obmedzenom množstve a s chuťou. Platí to i pre iné jedlá. Problém totiž nepredstavujú nezdravé jedlá, ale ich množstvo.

Záverečné zhrnutie: Hruška má skvelé predpoklady pre ženské krivky

Čo si z dnešného článku vziať? Muži nám snáď odpustia, ale tento článok je hlavne pre ženy.

 • Najlepší spôsob, ako dosiahnuť oblé ale pevné krivky, je spojenie zdravej stravy (žiadne drastické diéty) a pravidelného cvičenia.
 • Hýbte sa každý deň. Choďte na prechádzku do parku. Zapojte do svojich nových aktivít celú rodinou.
 • Posilňujte s vlastnou váhou a ešte lepšie, aj s činkami. Vhodný silový tréning tvaruje svaly, a tým pádom aj celé telo.
 • Jedzte s mierou a dodržujte rozumne veľké porcie. Príčinou priberania je primárne prejedanie sa, nie kúsok vynikajúceho koláča po nedeľnom obede.
 • Pohyb by vás mal baviť, nie ničiť. Skúste napr. tanec.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)