Bezhladovania.sk

Kustovnica čínska alebo goji: Pôvod, zloženie, účinky na zdravie a chudnutie + recepty

Kustovnica čínska, goji berry alebo len krátko goji je ázijský krík, ktorého plody obsahujú mimoriadne vysoké množstvo antioxidantov a ďalších látok, ktoré majú blahodarné účinky na ľudské zdravie. Patrí do skupiny exotických superpotravín a často sa označuje ako rastlina večnej mladosti alebo rastlina dlhovekosti.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Čo je kustovnica čínska a odkiaľ pochádza?

Goji je opadavý krík s listami mandľovitového tvaru, ktorý dorastá do výšky jedného metra. Pôvodne rástol na rozsiahlom území od juhovýchodnej Európy až po juhozápadnú Áziu. Ako prví ju pre jej blahodarné účinky na zdravie začali pestovať Číňania.

Dnes sa kustovnica pestuje po celom svete a vysadiť si ju môžete aj na svojej záhrade. Existuje niekoľko druhov, najznámejšia je kustovnica čínska, latinsky Lycium chinense.

Počítajte však s tým, že obsah aktívnych látok sa líši podľa miesta, kvality pôdy a klimatických podmienok.

Drobné polodlhé plody pripomínajú vzhľadom naše šípky. Sú červenej a oranžovej farby, majú 1 až 2 centimetre a majú príjemne sladkastú chuť. Sušené goji vyzerajú trochu ako hrozienka.

Plody sa môžu jesť čerstvé aj sušené. Bežnejšie je sušené goji, ktoré môžeme kúpiť v obchodoch so zdravou výživou aj vo veľkých supermarketoch. Goji sa rovnako pridáva do rôznych liečiv, doplnkov stravy a z plodov sa vyrábajú bylinné šťavy aj víno. 

Superpotravina goji

Pre vysoký obsah cenných látok sa plody, listy a koreň goji užívajú na liečbu mnohých problémov a ochorení. Najžiadanejšie sú drobné červené plody goji, ktoré radíme medzi „superpotraviny“. Tým sa sa prisudzujú významné pozitívne účinky na ľudské zdravie, vitalitu a predlžovanie mladosti.

Tradičná čínska medicína goji odporúča užívať pri únave, bolestiach hlavy, tráviacich problémoch či kašli alebo pri liečbe neplodnosti. S ohľadom na „protistarnúce“ účinky sa látky získané z goji využívajú aj v kozmetickom priemysle.

VIETE, ŽE superpotravina goji sa často vyhľadáva pod slovom „goja“? Je to nesprávne a ide skôr o hovorový názov. Naraziť môžete tiež na názov godži, wolfberry, chinese wolfberry, barbary matrimony vine, mede berry, red medlar, matrimony vine, gouqi, murali, Ningxia goji a ďalšie.

Kustovnica čínska versus kustovnica cudzia

Sú to dve blízke a príbuzné rastliny, ich plody majú červenú farbu aj podobné účinky. Líšia sa miestom výskytu a drobné rozdiely sa týkajú aj chuti a obsahu cukru. Kustovnica čínska sa považuje za chutnejšiu a zdravšiu.

Ktoré ďalšie svetové superpotraviny poznáte?

kustovnica čínska
Čerstvé vyzerajú ako šípky, sušené skôr ako hrozienka.

Goji berry, ich zloženie a účinky na zdravie

Z nutričného hľadiska sa kustovnica radí medzi najlepšie druhy ovocia. Goji sa zaoberá veľa vedeckých štúdií zameraných na zistenie zloženia a účinkov. Zatiaľ nemá schválené žiadne zdravotné tvrdenia.

Konkrétne sú plody goji bohatým zdrojom:

 • aminokyselín vrátane všetkých esenciálnych,
 • minerálov zinok, selén, meď, vápnik, fosfor, železo a ďalšie, 
 • vitamínu A, C, skupiny B (B1, B2 a B6), E, 
 • silných antioxidantov,
 • karotenoidov (zeaxantín), 
 • polysacharidov, 
 • flavonoidov (kvercetín), 
 • steroidov, 
 • organických kyselín a ďalších dôležitých a ochranných látok. 

Nutričné hodnoty goji (v 100 g):

Energia 346 kcal
Bielkoviny 11 g
Sacharidy 54 g
Tuky 4,7 g
Vláknina 21,7 g
Vitamín C 19,2 mg (32 % DDD)
Železo 9 mg (50 % DDD)
Meď 2 mg (100 % DDD)
Selén 634 mcg (91 % DDD)

Zdroj: kalorické tabuľky a blendea.cz

VIETE, ŽE plody goji obsahujú 50-krát viac vitamínu C ako pomaranče a patria medzi významné zdroje betakaroténu?

Pozitívne účinky plodov kustovnice čínskej na ľudské zdravie

Goja sa radí medzi rastlinné adaptogény, ktoré pôsobia proti stresu a zvyšujú psychickú a fyzickú odolnosť. Vďaka obsahu antioxidantov neutralizuje voľné radikály a spomaľuje starnutie organizmu. Čínska medicína označuje kustovnicu za tonikum vyživujúce obličky, pečeň a zrak. 

Pozitívny vplyv na dlhovekosť v 16. storočí opísal Li Š´-čen, jeden z najvýznamnejších lekárov, farmakológov a prírodovedcov v čínskej histórii. Kustovnicové víno označil za príčinu dlhovekosti obyvateľov dedinoy Nan-čchiou, ktorí ho pili často.

Okrem antioxidačného účinku prináša zmiernenie stavu únavy a vzpruh imunity. Zvlhčuje pľúca, podporuje prirodzenú detoxikáciu orgánov a zvyšuje chuť na sex. Môže teda pôsobiť ako afrodiziakum

Môže prispieť k zníženiu vysokého krvného tlaku, pozitívne pôsobí na zrak a pamäť. V goji sa nachádzajú ochranné látky, ktoré pomáhajú pri liečbe bolestí chrbta, kĺbov alebo liečbe cukrovky.

Možné účinky goji berry na zdravie:

 • podporuje ozdravné procesy v tele, 
 • dodáva vitalitu a energiu,
 • podporuje funkcie imunitného systému,
 • pomáha regulovať hladinu krvného cukru a cholesterolu,
 • prispieva k správnej funkcii kardiovaskulárneho systému,
 • pozitívne ovplyvňuje zrak,
 • zlepšuje tvorbu krvi tým, že stimuluje tvorbu bielych a červených krviniek, 
 • má priaznivý vplyv na funkciu pečene,
 • pomáha odbúravať stres a odstraňuje napätie, 
 • zmierňuje bolesti hlavy,
 • odďaľuje prejavy starnutia.
kustovnica čínska a zdravie
Plody kustovnice dodávajú energiu.

Ako goji ovplyvňuje zdravé chudnutie?

Plody kustovnice majú nutrične vyvážené zloženie, vďaka ktorému poskytujú pomoc pri rôznych metabolických obmedzeniach vrátane chudnutia. 

Hlavné výhody užívania goji pri znižovaní telesnej hmotnosti:

 • Dve polievkové lyžice goji obsahujú iba 167 kJ.
 • Kustovnica patrí medzi potraviny s nízkym glykemickým indexom. 
 • Energiu dodáva postupne, bez toho aby rozkolísala hladinu krvného cukru.
 • Obsahuje veľa vlákniny, ktorá predstavuje dôležitého pomocníka pri chudnutí.
 • Znižuje hladinu stresu a pomáha nastoliť duševnú pohodu, ktorá je pre zdravé chudnutie nevyhnutná.
 • Pozitívne ovplyvňuje regeneráciu svalov a podporuje zlepšenie fyzickej zdatnosti.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Ako docieliť odporúčanú dennú dávku vlákniny v jedálničku?

Ako užívať plody kustovnice a odporúčaná denná dávka

Odporúčaný denný príjem goji nie je stanovený. Dosiaľ neboli uvedené žiadne negatívne účinky, ani príznaky predávkovania. Každodenná a dlhodobá konzumácia goji sa tak zdá byť bezproblémová. 

Pri doplnkoch stravy s goji však radíme rešpektovať odporúčané dávkovanie, ak je uvedené, a neprekračovať ho. To isté platí aj pre ostatné produkty obsahujúce plody kustovnice. Obvykle sa pri sušených plodoch uvádza denná dávka 20 až 30 kusov alebo 2 hrste bobulí, pri čerstvých je to okolo 45 gramov. Menšie deti by mali konzumovať polovičnú dávku. 

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním goji poradiť so svojím lekárom. Platí to aj pre osoby s chronickými, zápalovými alebo gastrointestinálnymi problémami.

Môže mať goji negatívne či nežiaduce účinky?

Po zaradení goji do jedálnička sa môžu objaviť mierne tráviace problémy. Vyššie dávky plodov môžu spôsobiť zažívacie problémy a hnačku. 

Väčšie množstvo goji sa rovnako neodporúča jesť či piť pred spaním. Potláča únavu, a tak by mohla mať za následok problémy so zaspávaním a nespavosťou. Vzácne môže zvyšovať citlivosť na slnko, poškodiť pečeň alebo vyvolať alergickú reakciu.

Ako používať plody goji berry pri varení

Z mladých výhonkov kustovnice sa pripravujú čaje a čerstvé listy sa pridávajú do šalátov ako listová zelenina. Celá mladá rastlina slúži ako bylinka v kuchyni. V našich končinách sa najčastejšie používajú plody, a to skôr sušené ako čerstvé. Vďaka nízkemu glykemickému indexu sa konzumuje ako zdravšia náhrada hrozienok a sladkostí vo všeobecnosti.

Plody sa jedia čerstvé, varené, nakladané aj sušené. Pripravujú sa hlavne na sladko a pridať ich môžete do zdravých raňajkových zmesí a kaší, hodia sa ale aj na varenie. Pridať ich môžeme aj do polievok alebo do pečeného či mletého mäsa. Z čerstvých plodov sa získava zdravá šťava a tiež víno.

Goji môžeme jesť studené aj tepelne spracované. Absorbujú vlhkosť. Keď ich namočíte do vody, zmäknú a napučia. Takto pripravené sa hodia do smoothie alebo jogurtu.

Uvarte si ovocný čaj s goji pre dostatok energie

Kustovnicu môžete využiť na prípravu domáceho ovocného čaju. Potrebovať budete len sušené plody a vriacu vodu, prípadne iné sušené ovocie.

Suroviny:

 • cca 30 sušených goji a ďalšie ovocie
 • 0,5 l vriacej vody

Postup:

Vriacou vodou zalejete zmes sušených plodov a necháte chvíľu vylúhovať. Sušené plody v čaji krásne zmäknú a žiadne vitamíny ani minerály v nich nevyjdú nazmar.

Tip na dezert s goji

Suroviny:

 • ovsené vločky
 • zmes orechov
 • sušené alebo lyofilizované plody goji
 • mlieko

Postup:

Do pohára navrstvite ovsené vločky, orechy a plody goji. Potom zalejte mliekom, aby bola zmes ponorená a dajte na noc do chladničky. 

Goji môžete pridať do domáceho müsli

Chuť goji pripomína niečo medzi brusnicami a hrozienkami. V čerstvom stave sú plody sladké a súčasne mierne kyslé. Sušené plody môžete zobať ako klasické sušené ovocie alebo ich primiešať do domáceho müsli.

Pridať môžete všetko, čo máte v raňajkovom müsli radi – napríklad ovsené vločky, ľanové semienka, tekvicové či slnečnicové semienka, para orechy, kukuričné lupienky a ďalšie. Goji osvieži každodenný raňajkový repertoár. Navyše neobsahuje jednoduché cukry, stužené tuky, ani arómy a iné látky.

domáci müsli s goji
Goji sa hodí ako ďalšia prísada do vašich zdravých raňajok.

Kde a za koľko kúpite plody goji?

Časy, kedy sušené plody goji bolo dostať na pultoch len v niekoľkých obchodoch, eshopoch so zdravou výživou a v lekárňach, našťastie skončili. Dnes ich zoženiete takmer všade. 

Goji sa predáva v malých kamenných obchodoch aj veľkých supermarketoch, v špeciálnych obchodoch so zdravou a špeciálnou výživou aj na internete.

Cena je rôzna podľa predajcu a väčšinou sa pohybuje okolo 1,50 eura až 1,70 eura za 100 gramov. Pri nižšej cene sa najskôr uistite, že ide o kvalitný produkt.

Ako kustovnicu čínsku úspešne pestovať na Slovensku?

Domovinou menšieho opadavého kríka sú síce nehostinné Himaláje, pestovať ho ale môžete aj u nás. Sadenice kúpite ľahko cez internet za pár eur.

Je to nenáročná rastlina, ktorej sa dobre darí aj v menej kvalitnej pôde. Jediné, čo jej nevyhovuje, je premokrená pôda. Kustovnica vyžaduje slnečné miesto a vlahu tak akurát. Ideálna je piesčito-ílovitá pôda s vyšším pH.

V letnom období (zhruba od druhej polovice mája až do septembra) kvitne peknými fialovými kvetmi a na jeseň vás odmení zrelými a šťavnatými červenými bobuľami plnými zdravia.

Recepty s goji

Záverečné zhrnutie: Goji poteší vaše chuťové bunky a zároveň podporí zdravie

Čo by ste si mali pamätať o kustovnici čínskej alebo goji:

 • ako rastlinný adaptogén pôsobí proti stresu a zvyšuje psychickú a fyzickú odolnosť,
 • neutralizuje voľné radikály a spomaľuje starnutie organizmu, 
 • prináša zmiernenie stavov únavy a zlepšuje imunitu,
 • podporuje prirodzenú detoxikáciu orgánov,
 • môže pôsobiť ako afrodiziakum,
 • prispieva k zníženiu vysokého krvného tlaku, 
 • pozitívne pôsobí na zrak a pamäť,
 • môže pomôcť aj pri liečbe bolesti chrbta, kĺbov či liečbe cukrovky.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)