Bezhladovania.sk

Múdry InBody test: Získajte prehľad o zložení svojho tela a zdravotných rizikách

Podiel vody, tuku, bielkovín alebo minerálov v tele má zásadný vplyv na zdravie. Bežným meraním väčšinou ani u praktického lekára skladbu svojho tela nezistíte. Pritom stačí urobiť jednoduché InBody meranie na špeciálnom prístroji. Ako to funguje?

Princíp merania pomocou bioelektrickej impedančnej analýzy

Metódu BIA alebo bioelektrickú impedančnú analýzu používajú vedci už od 60. rokov minulého storočia. Zakladá sa na princípe pôsobenia mierneho – pre človek takmer nepostrehnuteľného – striedavého prúdu na telo. Ako odpoveď prístroj získa a vyhodnotí tzv. index impedance – elektrický odpor tkanív. Z neho vypočíta podiel vody a zvyšných štruktúr v tele.

InBody: Prvý komerčný analyzátor zloženia tela na svete

Zatiaľ čo prvé prístroje na princípe BIA prinášali iba približné výsledky a vyžadovali korekciu pomocou štatistických hodnôt, InBody dokáže veľmi presne zmerať zloženie jednotlivých častí tela konkrétneho človeka. Využíva pokročilé multi-frekvenčné meranie (DSM-Bia). Meria tak priamo bez využitia štatistických premenných podľa veku alebo pohlavia.

InBody predstavil v roku 1996 Dr. Cha ako „prvý svetový komerčný analyzátor zloženia tela.“ Dnes ho používajú a uznávajú odborníci na výživu, šport a celkovo zdravý životný štýl. Uplatňuje sa aj v klinických výskumoch založených na sledovanie zmien v zložení tela. 

Výhody InBody merania: 

 • Mimoriadne presné výsledky
 • Ľahké a bezbolestné použitie prístroja
 • V priebehu cca 15 minút zistíte aktuálnu skladbu svojho tela a odhad potenciálnych rizík

Ako meranie prebieha?

Samotné meranie trvalo asi 3 minúty. Postavil som sa na váhu na určené miesto, chytil držadlá a už iba sledoval proces merania na obrazovke. Na konci vyšli slečne, ktorá prístroj obsluhovala, na počítači kompletné výsledky. Vytlačila mi ich, odovzdala a hotovo,

hovorí Jakub, ktorý nedávno meranie absolvoval. 

Pre presnejšie výsledky odporúčajú odborníci vyzliecť sa do spodnej bielizne, nie je to však nutnosťou. 

TIP: Na meranie príďte najlepšie nalačno. Ani to však nie je podmienkou. Opakované meranie by sa malo robiť za rovnakých podmienok.

4 princípy presného merania

1. Nezávislé meranie trupu a zvyšku tela

V trupe má človek asi 50 % telesnej hmotnosti. Kvantitatívna analýza InBody využíva v trupe iné prierezové plochy ako na končatinách a získava tak presnejšie výsledky s ohľadom na typ postavy a potenciálne zdravotné riziká. 

2. Multifrekvenčné meranie v rozsahu 1 až 1 000 kHz

Metóda rozlišuje odpor vody vnútri a vonku bunky – tzv. intracelulárnu a extracelulárnu vodu, a to v širšom frekvenčnom rozpätí než staršie typy. Prístroj tak dáva presnejšie výsledky využiteľné napríklad aj v nefrológii, diabetológii, kardiológii alebo rehabilitácii. 

3. Osembodová dotyková elektróda

Styčné plochy pri meraní sú vaše dlane a chodidlá. Prístroj sníma prúd a napätie tela celkom na 8 bodoch. Kontakty na ruke a nohe sa zbiehajú v rovnakom mieste – na zápästí a členku. To zaručuje presné výsledky aj pre opakované merania s odstupom času, kedy sa napríklad postavíte na váhu o kúsok ďalej. 

4. Priame meranie bez štatistických premenných

Zatiaľ čo staršie metódy prepočítavali výsledky cez štatistické ukazovatele ako je vek či pohlavie, novšie InBody prístroje merajú priamo bez použitia štatistických premenných.

Čo zistíte meraním?

Pokročilá analýza u dobrých výživových poradcov vám dá pomerne presný prehľad o aktuálnom zložení vášho tela. Zistíte: 

1. Percentuálny podiel 4 základných stavebných látok

InBody metóda pracuje so 4 základnými zložkami tela – vodou, proteínmi, minerálnymi látkami a tukmi. Meraním zistíte percentuálne zloženie jednotlivých stavebných látok tela. Odhalíte tak riziká súvisiace s:

 • Nadbytočným tukom a obezitou
 • Nedostatkom minerálov a osteoporózou
 • Nedostatkom alebo nadbytkom vody
 • Nedostatkom bielkovín a podvýživou

2. Presné údaje o váhe a obvode dôležitých častí tela

Tieto hodnoty sú dôležité hlavne pre porovnávacie meranie. Informácie o obvode pása, bokov, stehien, ale aj hrudníka alebo krku dávajú presnú odpoveď o tom, či chudnete tuky alebo svaly.

3. Potenciálne riziko súvisiace so zadržiavaním vody

Tzv. index retence vody ukazuje, či vám nehrozia opuchy (edémy) a s nimi súvisiace ochorenia.

4. Percento nebezpečného vnútrobrušného tuku

Žiadnou inou metódou zatiaľ nezmeriate tak presne podiel viscerálneho tuku ako práve pomocou InBody.

5. Podiel aktívnej hmoty v tele

Dôležitá hodnota nielen pred začiatkom chudnutia, ale aj v jeho priebehu. Čím viac aktívnej hmoty máte, tým rýchlejší je váš bazálny metabolizmus. Pri porovnávacom meraní sa skúma, či vám aktívna hmota zostáva – pri zdravom chudnutí strácate iba tuky, nie aktívnu hmotu. Tá, naopak, môže mierne narásť v dôsledku úpravy životosprávy. 

6. Rýchlosť bazálneho metabolizmu

Zloženie tela napovie takisto to, ako rýchlo vaše telo spaľuje. Cieľom chudnutia a celkovej zmeny životosprávy je dosiahnuť optimálnu rýchlosť metabolických procesov.

7. Odporúčaná cieľová hmotnosť, zmena svalovej hmoty a tukov

Čísla, ktoré vás pravdepodobne najviac zaujímajú, sa dozviete na poslednej strane výsledkov. Prístroj vám odporučí vašu optimálnu váhu s ohľadom na stavbu tela a dá návrh ideálnych zmien tukovej a svalovej hmoty.

Ako často meranie opakovať?

Pokiaľ ste sa rozhodli absolvovať InBody meranie, pravdepodobne ste na začiatku svojej cesty za krásnejším a zdravším telom. Prístroj vám prvýkrát „vypľuvne“ hodnoty, ktoré vás možno potešia, možno nie. Od výživového poradcu alebo trénera potom dostanete odporúčanie, čo robiť ďalej.

Na začiatku chudnutia, priberania váhy alebo svalovej hmoty odporúčajú odborníci opakovať meranie po 14 dňoch až jednom mesiaci, na overenie, či zvolený postup funguje. Udržiavacie meranie potom uskutočnite podľa odporúčania odborníka – zhruba do pol roka. 

Typy prístrojov

V nákupných alebo fitness centrách, ale aj v obezitologických poradniach sa stretávate s prístrojmi rôznej kvality. Prístroje InBody majú niekoľko produktových radov, rozlíšených trojmiestnymi číslami – od 270 až po 770. Čím vyššie číslo, tým kvalitnejšie meranie.

Zorientujte sa jednoducho v radoch InBody prístrojov

 • 270 – prenosné prístroje pre rýchlu analýzu na spoločenských akciách a podobne.
 • 370 – základný model pre analýzu tela do telocviční a fitness centier.
 • 570 – pokročilá analýza svalov, tukov a extracelulárnej a intracelulárnej vody. 
 • 770 – „ultimátna“ analýza zloženia tela využívaná aj v obezitologických i nefrologických centrách. 

Kde sa nechať zmerať?

Záleží, aký je váš cieľ. Pokiaľ si len chcete overiť hmotnosť a ďalšie základné údaje, stačí vám meranie zadarmo na prenosnom prístroji. Väčšinou ich nájdete v nákupných centrách, na výstavách, festivaloch a ďalších verejných miestach. 

Prípadne môžete navštíviť výživovú poradňu, kde tieto prístroje majú, a spravidla za poplatok (okolo 20 €) vás na InBody zmerajú a výsledky vám vysvetlia.

Zoznam miest, kam sa môžete objednať na bioimpendačné vyšetrenie zloženie tela

Nezáväzná konzultácia stojí len 5,10 € alebo 7,90 € v závislosti od poradne. V rámci nej získate presnú bioimpedančnú analýzu vášho tela, posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť.

Odporúčanie pre čo najpresnejšie výsledky

Meranie sa hodí pre dospelých aj deti od 1 roku veku. 

 1. V deň merania sa vyhnite náročnejšiemu cvičeniu.
 2. Nejedzte cca 2 hodiny vopred, takisto nepite väčšie množstvo vody.
 3. Nesprchujte sa tesne pred vyšetrením.

TIP: Dámy, nechajte si meranie po menštruácii, kedy sú hladiny vody v tele stálejšie.

InBody test ocení každý, kto dbá na svoje zdravie. Môžete sa cítiť a dokonca aj vyzerať skvele, napriek tomu vo vašom tele možno tiká časovaná bomba v podobe nedostatku minerálov, zradného viscerálneho tuku alebo nadbytku vody.

Jednoduchým meraním v priebehu 5 minút budete mať jasno – vrátane odporúčaní ďalších krokov. 

Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.