Naberanie svalovej hmoty môže byť rovnaký oriešok ako chudnutie. Pokiaľ sa nerobí správne, môžete si nevhodným jedálnym lístkom a tréningom mnohokrát skôr ublížiť ako pomôcť.
Než sa do naberania svalov pustíte, radšej si dobre rozmyslite, či viete ako na to. Veľa ľudí robí pri naberaní svalov chyby, ktoré sú v lepšom prípade kontraproduktívne. V tom horšom môžu viesť k zdravotným problémom.
Obsah článku:
Aké sú najčastejšie chyby pri naberaní svalovej hmoty?
Téma: Zdravé priberanie
Základné informácie
- Ako zdravo pribrať na váhe?
- Čo a ako jesť, ak chcete pribrať?
- Ako nabrať svalovú hmotu? Nezabúdajte na jedálny lístok
- Chcete nabrať svaly? Pomôže vám výživový poradca! – Práve čítate
Ukážkové jedálničky
Zlý jedálny lístok
K zvyšovaniu percenta svalovej hmoty je dôležitý správny pomer sacharidov, plnohodnotných bielkovín a zdravých tukov v strave, ktorý laici často volia nesprávne. Takisto by sme mali myslieť na pravidelnosť a dostatok potrebných mikroživín.
Nevhodný tréning
Ľudia často svoje telo preťažia alebo, naopak, cvičia nedostatočne. K efektívnemu naberaniu svalov je dôležité zvyšovať každý týždeň intenzitu a záťaž pri tréningu, ale iba v prípade, že to vaše telo technicky zvládne. Taktiež je nevyhnutné cviky obmieňať a neprepadnúť stereotypu.
Nedostatok odpočinku
Ďalším veľmi častým javom je nedostatočná regenerácia po tréningu. Cvičiť každý deň rovnaké partie je po prvé zbytočné a po druhé sa tým skôr dopracujete k únavovému zraneniu. Naučte sa nechať svoje telo dostatočne si odpočinúť a dbajte na pravidelný spánok (aspoň 7-8 hodín denne). Pamätajte, že svaly rastú práve v procese regenerácie, nie pri tréningu.
Stres
Rovnako ako pri chudnutí, aj pri naberaní svalovej hmoty je nevyhnutné sa vyhýbať stresu. Pri vypätí naše telo vylučuje hormón kortizol, ktorý sa okrem iného podieľa aj na katabolizme svalového tkaniva. Snažte sa byť preto čo najviac v pohode a nerobte si hlavu z každej chybičky, ktorej sa dopustíte či už v živote, pri tréningu alebo v jedle.
Neváhajte sa poradiť s odborníkom
Pokiaľ si nie ste 100 % istí, že viete, ako si zostaviť jedálny lístok a tréningový plán, je lepšie začať s pomocou výživového poradcu. Ten vás zoznámi so základnými faktami nielen o výžive, ale aj o naberaní svalov.
- Odborník na výživu vás vypočuje, preberie s vami vašu základnú anamnézu a pohovorí si s vami o vašich cieľoch.
- Potom urobí základné merania, ktoré okrem výšky, váhy, BMI a percenta tuku v tele ukážu napríklad aj biologický vek vášho organizmu.
K poradcovi nechoďte unavení, pretrénovaní ani prejedení
Nakoľko sú tieto merania relevantné, sa odvíja od aktuálneho stavu vášho organizmu. Ak teda výživového poradcu navštívite, skúste predtým nevykonávať žiadnu náročnú aktivitu a neprejedať sa.
Na výsledky merania môže mať vplyv aj to, ako dlho ste poslednú noc spali alebo váš aktuálny zdravotný stav. Pokiaľ na sebe napríklad pociťujete začínajúcu virózu, schôdzku radšej odložte.
A to najdôležitejšie na začiatku? Poznať a zmeniť skladbu svojho jedla!
Najdôležitejším ukazovateľom pre výživového poradcu je na začiatku hlavne vaša aktuálna skladba jedla (skúste si aspoň 2 týždne zapisovať podrobný jedálny lístok) a takzvaný Body Mass Index – BMI.
Po dôkladnej konzultácii a zhodnotení vašej aktuálnej kondície vám následne výživový poradca zostaví výživový plán, ktorý budete na získanie svalovej hmoty dodržiavať.
Poskytne vám aj základné tréningové tipy, prípadne odporučí trénera na spoluprácu. Aj pri samotnom tréningu vzniká pri naberaní svalovej hmoty veľa chýb, ktorými ľudia svoje telo skôr týrajú ako posilňujú.
Vyhnite sa začiatočníckym chybám a zverte sa do rúk odborníka. Namotivuje vás a uvidíte, že vás budú pravidelne merané pokroky aj viac tešiť.