Radi by ste zmenili svoje stravovacie návyky k lepšiemu, ale neviete, ako na to? Nevadí! S jedálničkom vám môže pomôcť nutričný terapeut alebo nutričný špecialista. Prečo sa oplatí vyhľadať jeho pomoc a ako si vybrať toho správneho človeka?
Obsah článku:
Zdravá výživa je v súčasnosti horúca téma
Len na internete nájdete stovky „zaručených“ rád a výživových postupov pre dokonalú postavu, neutíchajúce zdravie a večnú mladosť. Niet divu, že sa v poslednej dobe považuje za odborníka na výživu pomaly každý. Lenže tomu, ako správne upraviť jedálniček, naozaj rozumie len málokto.
Veľa ľudí dnes zverí svoje zdravie do rúk šarlatánov a influencerov, ktorí o výžive nevedia prakticky nič a zdieľajú na sociálnych sieťach akurát univerzálne výživové plány.
Ako sa teda vyznať medzi odborníkmi na výživu a vybrať si toho správneho, ktorý vám skutočne pomôže? A viete, aký je rozdiel medzi výživovým poradcom, nutričným terapeutom či špecialistom?
Nutričný terapeut, nutričný špecialista a výživový poradca. Aký je medzi nimi rozdiel?
Určite ste sa už s vyššie uvedenými pojmami niekedy stretli – nutričný terapeut, nutričný špecialista, výživový poradca alebo napríklad odborník na výživu. Pokiaľ ste si mysleli, že ide o označenie tej istej profesie, ste na omyle. Hlavný rozdiel medzi nutričným terapeutom (špecialistom) a výživovým poradcom je vo vzdelaní, praxi a jeho kompetenciách.
Nutričný terapeut a nutričný špecialista
Nutričný terapeut
Nutričný terapeut je človek, ktorý absolvoval vysokoškolské štúdium v bakalárskom študijnom odbore fyziologická a klinická výživa na Fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Za nutričného terapeuta sa považujú tiež absolventi odborných stredných zdravotných škôl v odbore asistent výživy.
Treťou možnosťou je absolvovať štúdium v Česku v odbore nutričný terapeut (Praha, Brno, České Budejovice, Ostrava).
Nutričný špecialista
Pokiaľ nutričný terapeut ďalej pokračuje v magisterskom štúdiu a úspešne ho dokončí, stáva sa z neho nutričný špecialista. Nutričný terapeut má za sebou minimálne tri roky vysokoškolského štúdia a nutričný špecialista zasvätil štúdiu dokonca päť rokov. Nutričný špecialista má teda ešte hlbšie znalosti o výžive ako nutričný terapeut.
Čo všetko vie nutričný terapeut alebo špecialista?
Štúdium nutričnej terapie je pomerne náročné a zahŕňa veľa medicínskych odborov. Nutričný terapeut aj nutričný špecialista v priebehu svojho štúdia získavajú široké znalosti napríklad z oblasti fyziológie, anatómie, biochémie, toxikológie, patofyziológie či hygieny výživy. Tak ako nutričný terapeut, aj nutričný špecialista patrí medzi nelekárske zdravotnícke profesie.
Samozrejmosťou je tiež vzdelanie v oblasti špeciálnej výživy, ako je výživa diabetikov, tehotných a dojčiacich žien, seniorov, detí, osôb s vysokým krvným tlakom, pacientov s rakovinou alebo osôb s poruchami príjmu potravy. Nutričný terapeut (špecialista) preto môže pomáhať s výživou aj ľuďom, ktorí majú nejaké zdravotné problémy.
Bez praxe by to nešlo
Neoddeliteľnou súčasťou štúdia je prax v zdravotníckych a kúpeľných zariadeniach alebo súkromných nutričných poradniach. Preto sa dá predpokladať, že nutričný terapeut a nutričný špecialista výžive naozaj rozumejú a dokážu zostaviť kvalitný jedálniček na mieru podľa individuálnych potrieb človeka.
Výživový poradca
V oblasti výživy sa ďalej môžete stretnúť s označením výživový poradca. Výživové poradenstvo patrí medzi voľnú živnosť a na jej vykonávanie nie je potrebné akékoľvek odborné vzdelanie. Človek, ktorý chce byť výživovým poradcom, musí mať iba čistý trestný register a musí zaplatiť poplatok nutný na zriadenie živnostenského listu.
Prácu výživového poradcu môžete robiť prakticky hneď
Výživový poradca v skutočnosti nemusí absolvovať ani žiaden výživový kurz. Väčšina výživových poradcov si však nejaký kurz urobí, aby mohli klientom ukázať certifikát odbornosti – tzv. chcú „mať niečo v ruke“.
Medzi výživovými poradcami sú dosť veľké rozdiely
Dôvodom je hlavne rôznorodosť medzi kurzami, ktoré sú určené na výučbu výživových poradcov. Niektoré (kvalitnejšie) kurzy obsahujú 150 hodín výučby (rekvalifikačný kurz s akreditáciou MŠMT), zatiaľ čo iné (menej kvalitné) kurzy zahŕňajú len pár desiatok hodín výučby. V priebehu tak krátkej doby nie je, samozrejme, možné zhrnúť celú problematiku výživy.
Výživový poradca má na rozdiel od nutričného terapeuta a nutričného špecialistu omnoho nižšie vzdelanie
Z tohto dôvodu by sa mal výživový poradca neustále vzdelávať a navštevovať semináre, kurzy, konferencie v oblasti výživy a získavať nové skúsenosti v odbornej praxi. Kvalitnejších výživových poradcov potom nájdeme aj medzi absolventmi vysokých škôl (napríklad odbor Výživové poradenstvo a športová diagnostika), no ide len o hŕstku z nich.
S čím vám (ne)poradí výživový poradca
Hlavný rozdiel medzi výživovým poradcom a nutričným terapeutom je to, že výživový poradca nesmie radiť a zostavovať jedálničky klientom so zdravotnými problémami. Po správnosti by nemal zostavovať jedálniček ani pre osoby s laktózovou intoleranciou alebo celiakiou (bezlepkový jedálniček) a ľuďom s cukrovkou či vysokým krvným tlakom.
Výživový poradca môže poskytovať rady o výžive a chudnutí iba zdravým ľuďom
Svojím odporúčaním by mal pomáhať predovšetkým pri úprave telesnej hmotnosti a podporovať zdravý životný štýl. Nie vždy sa to tak deje, a to najmä kvôli nedostatku znalostí z oblasti fyziológie, biochémie či internej a špeciálnej výživy.
Pozor na predajcov nezmyselných doplnkov stravy
Medzi výživovými poradcami sa navyše skrývajú predajcovia „zázračných“ doplnkov stravy, detoxikačných nápojov a zástancovia módnych diét. Pozor teda na to, komu zveríte svoje zdravie. Vždy je lepšie si výživového poradcu najskôr preklepnúť. Pri výbere akéhokoľvek odborníka na výživu je dôležité sledovať jeho vzdelanie, prax, skúsenosti, referencie a celkový prístup.
Dietológ
Dietológ je absolventom lekárskej fakulty a ide o lekársku profesiu. Nezameriava sa iba na diéty a chudnutie, ale rieši všetky problémy vyplývajúce zo zlých stravovacích návykov. Venuje sa tiež vplyvu výživy na rôzne ochorenia.
Pracovná náplň dietológa je podobná práci nutričného terapeuta a špecialistu s tým rozdielom, že dietológ môže pacientom predpísať niektoré lieky – napríklad lieky na liečbu obezity (antiobezitiká). Lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu obezity, sa potom nazýva obezitológ.
Kde hľadať nutričného terapeuta (špecialistu)?
Nutričného terapeuta nájdete najčastejšie v nemocniciach alebo kúpeľoch, kde dohliadajú na stravu pacientov a môžu odporúčať špeciálnu tekutú výživu na doplnenie živín (tzv. sipping).
Nutričných terapeutov a špecialistov môžete nájsť aj v športových tímoch, v školských jedálňach alebo v niektorých ďalších zdravotníckych zariadeniach (domovy dôchodcov, hospice a pod.) a vedeckých inštitúciách.
Pokiaľ ale chcete poradiť od nutričného terapeuta aj mimo týchto zariadení, nemusíte zúfať. Niektorí nutriční terapeuti a špecialisti majú svoje vlastné súkromné poradne, v ktorých zostavujú jedálničky a odovzdávajú informácie z oblasti výživy bežným ľuďom.
Nutričný terapeut poradí s chudnutím aj výživou pri zdravotných problémoch
S čím vlastne môže pomôcť nutričný terapeut? Náplňou jeho práce je zostavovanie jedálničkov a poskytovanie výživového poradenstva ľuďom rôznych vekových kategórií, či už s nejakým konkrétnym zdravotným problémom alebo bez neho.
Nutričný terapeut radí klientom v oblasti zdravej výživy, môže však pomôcť aj s nastavením správneho stravovacieho režimu pri redukcii váhy, navýšení športového výkonu, zaistení potrebných živín v tehotenstve a pri dojčení alebo dosiahnutí úľavy od symptómov rôznych ochorení.
Vyhľadať služby nutričného terapeuta (špecialistu) sa oplatí v nasledujúcich prípadoch:
- chcete schudnúť efektívne a bez jojo efektu
- vyskúšali ste mnoho diét, ale bez výsledku
- radi by ste podporili svoje zdravie
- trápi vás neustála únava
- bojujete so zníženou imunitou a ste často chorí
- máte cukrovku, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol
- športujete
- máte potravinovú alergiu alebo intoleranciu (napr. celiakia, laktózová intolerancia)
- plánujete otehotnieť alebo ste tehotná či dojčiaca žena
- chcete zlepšiť stravovacie návyky u svojho dieťaťa
- trápia vás kožné problémy
- máte problémy s vyprázdňovaním
- trpíte nespavosťou
- ste pacient s Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou
- máte podozrenie na poruchu príjmu potravy
Ako vyzerá práca nutričného terapeuta a čo očakávať od návštevy?
Nutričný terapeut (špecialista) poskytuje komplexné poradenstvo v oblasti preventívnej aj liečebnej výživy, odborné zhodnotenie stravovacích zvyklostí a vytvorenie individuálnych výživových plánov na základe komplexnej diagnostiky klientovho stavu.
Už podľa prvej nutričnej konzultácie sa dá zistiť, či daný odborník výžive naozaj rozumie.
Ako by takáto návšteva u kvalifikovaného nutričného terapeuta mala ideálne vyzerať?
- Nutričný terapeut sa vás bude pýtať na zdravotný stav, životosprávu a stravovacie návyky.
- Súčasťou nutričnej konzultácie by malo byť tiež meranie na špeciálnom diagnostickom prístroji, vďaka ktorému zistí aktuálne zloženie vášho tela (tuk, voda, viscerálny tuk, svalová hmota…) a bazálny metabolizmus.
- Ďalej vám výživový poradca vysvetlí, ako funguje ľudské telo a ako reaguje na určité zložky stravy, aké pravidlá by ste mali dodržiavať a predovšetkým odhalí všetky chyby, ktorých sa vo výžive dopúšťate.
- Na základe získaných informácií odporučí ten najvhodnejší výživový plán pre konkrétny cieľ. Rozhodne sa návštevy nutričného terapeuta nemusíte obávať alebo sa hanbiť – je tu presne na to, aby vám pomohol.
Zhrnutie: Odborníci na výživu. Kto je kto?
- Nutričný terapeut je absolvent 3-ročného bakalárskeho štúdia zameraného na výživu človeka, poprípade absolvent strednej odbornej školy v odbore asistent výživy. Nutričný terapeut je zdravotný odborník, ktorý môže radiť a zostavovať jedálničky nielen pre zdravých ľudí, ale aj pre osoby so zdravotnými problémami.
- Nutričný špecialista je absolvent 5-ročného magisterského štúdia zameraného na výživu človeka. Nutričný špecialista je zdravotný odborník, ktorý môže radiť a zostavovať jedálničky pre zdravých ľudí aj pre osoby so zdravotnými problémami.
- Výživový poradca môže byť ktokoľvek, najčastejšie ale absolvent krátkeho rekvalifikačného kurzu so zameraním na výživu človeka. Výživový poradca môže radiť a zostavovať jedálničky pre zdravých ľudí, ale nie pre osoby so zdravotnými problémami.
- Dietológ je lekár so špecializáciou na výživu.
- Obezitológ je lekár, ktorý sa zameriava na liečbu obezity.