Bezhladovania.sk

Prejedanie, nechuť na sex, únava alebo zlá nálada: S čím môže pomôcť výživový poradca či nutričný terapeut?

Výživa, stravovanie a celkovo zdravý životný štýl sú oblasti, v ktorých neustále počúvame o nových informáciách, výskumoch či odporúčaniach. Odborníkom v týchto oblastiach je práve ten, kto priebežne sleduje zmeny a trendy. Pokiaľ sa aj vy potrebujete zorientovať v tomto smere a nechať si poradiť, neváhajte vyhľadať takéhoto človeka.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Výživový poradca vs. nutričný terapeut

Skôr než sa pozrieme na to, v čom všetkom vám môže odborník na výživu poradiť, tak si ujasníme základné pojmy. Respektíve sa pozrieme na to, aké sú rozdiely medzi výživovými poradcami a nutričnými terapeutmi.

Výživový poradca, poradca pre výživu, výživový špecialista

Poradca v oblasti výživy, výživový poradca alebo tiež výživový špecialista je osoba, ktorá poskytuje poradenstvo týkajúce sa zdravej formy stravovania a životného štýlu. Jeho práca je charakteristická tým, že je zameraná na prevenciu a podporu zdravého životného štýlu. Dokáže poradiť ľuďom v oblasti stravovania a pri formovaní postavy.

Je nutné podotknúť, že niekedy nemusí mať výživový poradca dostatočné znalosti v oblasti zdravotných problémov u ľudí. Preto by sa nemal zameriavať na klientelu, ktorá kvôli zdravotným problémom potrebuje špecifické formy stravovania alebo liečebné diéty. Obvykle sú títo poradcovia absolventmi kurzov „poradca pre výživu“.

Nutričný terapeut

Nutričný terapeut je špecialista na výživu, ktorý má oblasť výživy vyštudovanú na vyššej odbornej alebo vysokej škole. Nutričný terapeut máva hlbšiu znalosť a zručnosť v oblasti liečby a riešenia aj zdravotných problémov prostredníctvom stravy. 

Nutriční terapeuti pracujú aj s ľuďmi, ktorí majú už nejaké špecifické zdravotné problémy, ako sú diabetici 1. alebo 2. typu, ľudia s celiakiou, tráviacimi problémami alebo metabolickými poruchami. Špecifická forma stravy má v takýchto prípadoch podporný liečebný efekt.

Avšak, aj nutričný terapeut (rovnako ako poradca pre výživu) pomáha ľudí nasmerovať v rámci stravovania, formovania postavy či zdravého životného štýlu. Niektorí majú aj určitú užšiu špecializáciu (napr. detský nutričný terapeut).

návšteva nutičného terapeuta

Výhodou nutričného terapeuta je aj to, že vám dokáže poradiť v situácii, keď sa vám naakumulovalo viac faktorov naraz, ktoré je nutné dať do súvislosti. Napríklad: ak chcete sformovať postavu, zároveň máte vysoký krvný tlak, zvýšenú hladinu krvného cukru a k tomu ešte napríklad intoleranciu na lepok atď. Skrátka má nadhľad a dokáže zohľadniť všetky okolnosti, s ktorými je nutné počítať.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Rýchlosť chudnutia závisí od mnohých faktorov, hovorí Ing. Eliška Čížková, produktová riaditeľka Nutriadapt

Kedy vyhľadať odborníka?

Človek zvládne veľa vecí v živote úplne sám a bez pomoci, to je jasné. Môžu však nastať situácie, keď daný problém riešite dlhodobo, nevidíte progres či východisko a točíte sa v začarovanom kruhu. 

Preto nie je nič jednoduchšie, ako si napríklad prezrieť náš katalóg špecialistov na výživu a zdravý životný štýl, niekoho si vybrať a nechať si vniesť do problematiky skúsený nadhľad.

Preventívna návšteva a ujasnenie informácií

Návšteva takéhoto odborníka sa hodí ale aj v situácii, keď sa daným problémom ešte len začínate zaoberať a nechce sa vám hľadať informácie a robiť si nejaké závery sami.

Aj v tomto prípade sa hodí kontaktovať odborníka, s ktorým preberiete svoju situáciu a on vám podá rôzne možnosti, ktoré sú vhodné pre vás a vašu individuálnu situáciu. Zbaví vás tak nepotrebných informácií, ktoré by ste si prečítali niekde na internete a zaťažili si nimi hlavu (a možno by aj ovplyvnili následné rozhodnutia a postupy).

Budete prekvapení, s čím všetkým vám môžu títo odborníci pomôcť

Poďme sa pozrieť na rôzne oblasti, s ktorými vám môže pomôcť odborník na výživu a zdravý životný štýl. Niektoré oblasti pre vás nebudú prekvapením, ale iné môžu byť pre vás veľmi podnetné.

Dobrý výživový poradca a nutričný terapeut by vám mal vedieť pomôcť v týchto oblastiach:

 • zdravšia forma stravovania, zlepšenie stravovacích návykov
 • odporúčanie ohľadom množstva základných živín (bielkovín, tukov, sacharidov), minerálnych látok, stopových prvkov, vitamínov, vlákniny a pitného režimu
 • nastavenie vhodnej energetickej potreby
 • premeranie celkového telesného zloženia na bioimpedančných prístrojoch: zistenie zastúpenia telesného tuku, svalovej hmoty, telesnej vody…,
 • zmeranie telesných obvodov, výšky a prepočítanie sprievodných indexov (napr. WHR index – obvod pásu voči obvodu bokov atď.)
 • orientácia v doplnkoch stravy a športových suplementov

Ďalej tiež so:

 • so základnou znalosťou ohľadom výberu bylinných čajov na rôzne zdravotné situácie (bylinky na zlepšenie trávenia, upokojenia, lepší spánok a pod.)
 • edukačnou činnosťou – poradca vás môže „posunúť“ v tom, ako sa orientovať vo výživových pojmoch, ako sa vyznať v potravinovom sortimente, čo sledovať na obaloch potravín, koho sledovať na sociálnych sieťach, čo čítať, ako si tvoriť vlastný názor na rôzne informácie ohľadom stravovania…
 • ďalej by mal vedieť pomôcť s vhodnou prípravou stravy, technologickými postupmi a ponukou receptov
 • používaním moderných technológií – aplikácia na zápis a sledovanie jedálnička, využitie smart hodiniek, prsteňov, náramkov, nutričných programov…
 • pomôcť pri chudnutí, formovaní postavy alebo naopak pri naberaní celkovej telesnej/svalovej hmotnosti
 • tvorbou jedálničkov a stravovacích plánov
 • zaistením športovej výkonnosti a optimalizáciou výkonov
 • stravovaním špecifických skupín – tehotných žien, dojčiacich žien, stravou v starobe, športovcov, detí, žien v menopauze, pri rekonvalescencii a pod.
online nutričné ​​programy

Pomôcť môže tiež s:

 • so zameraním stravy na zvýšenie odolnosti a imunity
 • stravovaním pre minimalizáciu únavy, zlepšenie nálady, psychických stavov, nespavosti alebo aj zvýšenie libida
 • stravovaním pri zdravotných problémoch a ochoreniach (tu výlučne nutriční terapeuti) – metabolickými poruchami, hypertenziou, cukrovkou, vysokým cholesterolom, kyselinou močovou, tráviacimi problémami (žalúdočnými, žlčníkovými, črevnými, pečeňovými…), pohybovými, kožnými a obličkovými problémami, potravinovými alergiami a intoleranciami, poruchami príjmu potravy a pri mnohých iných ďalších zdravotných situáciách
 • podporou zdravého trávenia, duševného zdravia, ale aj spánkovým režimom či vhodnou pohybovou aktivitou
 • psychologickými aspektmi stravovania – ako podpora, motivácia, „ucho“ na počúvanie, kouč pri zvládaní situácií súvisiacich so stravovaním (ako riešiť oslavy, Vianoce, dovolenky, výlety, vplyv rodiny a okolia a pod.)
 • koučovaním v oblasti nevhodných stravovacích návykov, ako je emočné jedenie, prejedanie, neprospešné vzorce správania v stravovaní, nevhodné návyky a pod.
 • a mnohé ďalšie oblasti.

Záver: Individuálny prístup a správne ciele ako základ úspechu

 • Dôležité je, aby výživový poradca a nutričný terapeut pristupoval ku každému klientovi individuálne a pracoval s ním na základe jeho konkrétnych potrieb a cieľov. 
 • Osobne sa snažím, aby moje odporúčania vždy mali jeden presah u každého klienta, nech už príde s akýmkoľvek prianím. Ide mi o to, aby moje odporúčania podporili okrem iného aj jeho zdravie – nech už je jeho cieľ, s ktorým za mnou prichádza, akýkoľvek.
 • Aby nebolo cieľom napríklad len „schudnúť“, ale aby bolo cieľom „schudnúť a ešte zlepšiť zdravotné ukazovatele“. Pretože schudnúť sa dá so všeličím, ale schudnúť a ešte si zlepšiť zdravie, tak to je už väčšie umenie.

Ak sa pre daného odborníka rozhodnete, odporúčam, aby ste si prešli jeho webovú stránku, sociálne siete, aktivity spojené s jeho profesiou a predovšetkým referencie od iných klientov. Aby ste vopred vedeli, čo máte očakávať a do čoho idete. 😊

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Som nutričná terapeutka, ktorá miluje svoju prácu spočívajúcu v pomoci ľuďom vyzerať a cítiť sa lepšie. To dosahujem vďaka konzultáciám stravovania, jedálničkom na mieru, online jedálničkom pre ľudí vzdialených a celkovému poradenstvu v oblasti životného štýlu. V samotnom srdci Plzne vediem svoju výživovú poradňu už mnoho rokov. Tiež s radosťou píšem články o stravovaní a prednášam na témy z oblasti životného štýlu a zdravia.