Bezhladovania.sk

Ako správne vybrať výživového poradcu?

Ako nájsť v záplave výživových poradcov toho pravého? Choďte na to od piky a riaďte sa niekoľkými zaručenými pravidlami, vďaka ktorým nikdy nešliapnete vedľa.

Poznajte naozajstného odborníka

V dnešnej dobe existuje veľa škôl a kurzov, ktoré vzdelávajú v oblasti stravovania. Nie všetky inštitúcie majú, bohužiaľ, kvalitný systém výuky a kvalitných lektorov a nie všetky školy vychovávajú naozaj dobrých výživových poradcov.

Za výživových koučov sa považujú (často mylne) všetci, ktorí vyštudovali vysokú školu telovýchovy a športu, distribútori doplnkov stravy, inštruktori vo fitness centrách, ľudia pracujúci v potravinárskom priemysle alebo zástancovia alternatívnej medicíny.

Podľa Health Central je dôležité nepliesť si napríklad osobného trénera s výživovým poradcom.

Napriek tomu, že niektorí tréneri môžu mať základné znalosti v oblasti výživy, neznamená to, že vám budú dávať kompetentné rady. Niektorí vám naordinujú prísnu a jednostrannú diétu, iní zase odporučia zbytočné doplnky stravy. Najlepším spôsobom je nechať vášho osobného trénera spolupracovať s výživovým poradcom alebo nutričným terapeutom, 

odporúča Amy Hendl P.A. v článku What to look for in a Dietitian/Nutritionist.

Záleží na uhle pohľadu: Lekára, nutričného terapeuta alebo zamestnanca fitka?

Radiť v oblasti zdravého životného štýlu môže takmer každý. Spôsob myslenia a interpretácia faktov bude ale zodpovedať jeho vzdelaniu a profesii. Iný prístup tak bude mať dietológ, ktorý vyštudoval lekársku fakultu, zľahka odlišný nutričný terapeut a úplne iný zamestnanec fitness centra. 

Aký je rozdiel medzi výživovým poradcom, dietológom a nutričným terapeutom? 

Všetci vám budú vedieť poradiť v oblasti stravovania. Hlavný rozdiel sa však týka ich kvalifikácie.

  • Nutričný terapeut vyštudoval vyššiu odbornú zdravotnícku školu v odbore Diplomovaný nutričný terapeut alebo bakalársky program Nutričný terapeut na lekárskej fakulte.  
  • Dietológ je absolventom lekárskej fakulty, teda ide o lekára. Pacientom pomáha riešiť oblasť zdravotných problémov spôsobených zlými stravovacími návykmi a taktiež rôzne ochorenia, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, celiakia a pod.

Podľa PhDr. Karolíny Hlavatej, PhD. dietológ hodnotí súčasné stravovacie a pohybové návyky a pomáha ich zmeniť k lepšiemu. Dôležitou súčasťou práce dietológa je aj podrobná nutričná anamnéza, laboratórne vyšetrenie krvi, edukácia o výžive a pohybovej aktivite.

  • Výživový poradca podniká s voľnou živnosťou, ktorá sa neviaže na žiadne vzdelanie. Väčšinou má za sebou kurz výživového poradenstva a preukazuje sa certifikátom o absolvovaní kurzu. Väčšina kurzov je akreditovaná Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu.

Magazín NHS UK dopĺňa, že výživový poradca by mal byť schopný poskytovať informácie o potravinách a zdravom stravovaní, ale nie o špeciálnych diétach vhodných pre konkrétny zdravotný stav.

Kto je to „Výživár, špecialista“?

Absolvent špecializovaného vzdelania na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, konkrétne Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, odbor Výživa ľudí. Absolventi získavajú titul Bc., Ing. aj PhD. v závislosti od dosiahnutého stupňa vzdelania. V praxi sa potom môžete stretnúť s titulom Výživár, špecialista.

Dostali ste tip? Najskôr si ho preklepnite

Zamerajte sa na jeho skúsenosti a kvalifikáciu a o absolvovaných kurzoch si zistite čo najviac informácií. Myslite na to, že kvalitný výživový poradca by mal rozumieť všetkým disciplínam a na svojho klienta pozerať z rôznych uhlov pohľadu.

Kedy najčastejšie hľadáme služby odborníka na výživu?

Podľa servera nytimes.com ľudia najčastejšie využívajú služby odborníkov z troch dôvodov:

  • Ochorenie, rozvoju ktorého môže zabrániť zmena v oblasti stravovania
  • Únava, bolesti alebo celkové preťaženie
  • Módny “konzumerizmus”, ktorý núti ľudí vyhľadávať netradičné služby, ako je analýza prvkov z vlasov, psychologické sedenia, alternatívne smery výživy a pod.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Ako vybrať výživového poradcu pre deti?

Rola výživového poradcu

Nie je lekár ani nutričný terapeut. Nesmie preto odporúčať svojim klientom lieky alebo ich od užívania liekov odrádzať. Pokiaľ ale uzná za vhodnú suplementáciu určitých látok, môže ju nenásilne klientovi odporučiť a vysvetliť prínosy aj prípadné negatíva. 

Absolvent kurzu výživového poradenstva by mal byť schopný na základe získaných informácií odporučiť klientovi zmeny vo výžive na mieru podľa jeho osobných cieľov. Zmeny by v každom prípade mal klient konzultovať aj so svojím lekárom. Obzvlášť dôležité je to vtedy, pokiaľ trpí nejakým ochorením a pravidelne užíva lieky.

Podľa New York Times vám pomôže poradca pre výživu uviesť do praxe požadované dietetické zmeny aj odporúčania lekára, a to v medziach vašich aktuálnych možností. 

Ako by mal správny výživový poradca postupovať?

  1. Zistiť potreby svojho klienta.
  2. Získať čo najviac informácií o jeho metabolizme a zdravotnom stave.
  3. Prebrať doterajší spôsob stravovania a fyzickú aktivitu.
  4. Navrhnúť nový stravovací režim, ktorý povedie k splneniu klientovho cieľa.
  5. Odporučiť prípadné výživové doplnky, pokiaľ je to nevyhnutné alebo o ne klient sám vyslovene požiada.
  6. Poskytnúť dlhodobú starostlivosť a podporu.

10 znakov dobrého výživového poradcu

1. Zistí si o vás maximum informácií

Pri prvej návšteve sa vás spýta nielen na vašu váhu, výšku a vek. Zaujímať ho bude aj váš zdravotný stav, vaše potreby, priania a ciele. Okrem toho urobí analýu vášho metabolizmu a pokiaľ vlastní bioimpedančný prístroj, zmeria podiel tuku (vrátane vnútorného), svaloviny aj vody v tele. Výsledky vám zrozumiteľne vysvetlí a zo získanými údajmi bude ďalej pracovať. 

2. Zanalyzuje vaše súčasné stravovacie zvyklosti

Súčasný jedálny lístok poskytne veľa informácií o stravovacích zvyklostiach, prioritách, preferenciách a možných diétnych chybách.

New York Times upozorňuje, že poradca pre výživu by mal svojho klienta vyspovedať a získať od neho rozsiahle informácie o tom, ako žije, ako sa stravuje, aké jedlá má rád, akú vykonáva profesiu a kto z rodiny nakupuje potraviny, varí a chystá jedlo na stôl.

3. Stanoví reálne ciele

Základom každej spolupráce je stanovenie si reálnych cieľov. Mnoho ľudí očakáva zázraky a chce príliš rýchlo schudnúť alebo naopak pribrať, uzdraviť sa z nevyliečiteľných chorôb alebo získať vysnívanú postavu bez akejkoľvek námahy a pohybovej aktivity. Spoločne nájdete reálne ciele, ktoré je možné skutočne dosiahnuť.

Podľa New York Times je dôležité, aby výživový poradca nastavil u klienta realistické očakávania. Správna strava môže predchádzať ochoreniam srdca, cukrovke, mŕtvici alebo rakovine, ale nemôže ich vyliečiť. Nie je vhodné si myslieť, že zmena k lepšiemu nastane cez noc. Okamžité zmeny, čo sa týka hmotnosti alebo pokojného trávenia sa nedejú, naopak, vyžadujú čas a najlepšie sa uskutočňujú postupne. 

4. Dobre komunikuje

Jedná s vami s úctou a môžete s ním hovoriť o všetkom. Poskytne vám dostatok informácií a podkladov, aby ste vedeli, ako a s čím vlastne začať.

Týka sa to nielen receptov, ale aj nákupného zoznamu, informácií súvisiacich so skladovaním potravín, technológiou ich spracovania, ale aj správnej frekvencie požívania tak, aby to neskončilo diétou na kuracích prsiach, ryži a proteínových nápojoch, 

hovorí konzultant na personalizovanú výživu Jakub Pribyl. 

Ako hlavný kľúč vidí komunikáciu aj výživová poradkyňa Keish Luke, pôsobiaca v Spojených štátoch amerických:

Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, potrebujete nájsť niekoho, kto vám bude načúvať a nesúdiť vás, ponúkne vám riešenie a bude zapálený pre vašu víziu rovnako ako vy.

5. Navrhne rozumný stravovací režim

Nový stravovací plán bude vychádzať z vašich stravovacích zvyklostí a bude nastavený tak, aby ste boli schopní dosiahnuť svoje vytýčené ciele. Pokiaľ ste napríklad zvyknutý jesť 4x denne a olovrant počas dňa nepotrebujete, nebude na ňom trvať.

V prípade, že si nedokážete predstaviť raňajkovať vajíčka alebo zeleninový šalát, nebude vám nič z toho nútiť. Iba vám odporučí alternatívu k sladkým raňajkám a zostaví pre vás vhodné raňajky v slanej verzii s dostatkom tých správnych živín.

6. Sleduje aj ďalšie parametre

Kvalitný parťák na výživu nesleduje iba príjem a výdaj kalórií a zloženie makroživín. Mal by ovládať napríklad metabolické typovanie, mať prehľad o stráviteľnosti potravín, energetických tendenciách alebo termickom vplyve na stravu. Veľkým bonusom sú základy tradičnej čínskej medicíny či ajurvédy.

7. Nenúti vám výživové doplnky

Odporučiť vám ich môže iba v prípade, keď uzná, že je to nevyhnutné alebo o ne vy sami prejavíte záujem.

Podľa Viem, čo jem majú výživové doplnky svoj zmysel. Sú to ale iba doplnky výživy a nijako nenahrádzajú pestrú a vyváženú stravu. Iba ju vhodne dopĺňajú pri zvýšenej potrebe určitých látok. Hodia sa najmä pre tvrdo trénujúcich športovcov alebo osoby s určitými ochoreniami.

8. Neustále sa vzdeláva

Jednou z dôležitých vlastností každého špecialistu je túžba po sebarozvoji, či už formou kníh, prednášok alebo nadstavbových kurzov. Pokiaľ sa vami vyhliadnutý človek neustále v odbore vzdeláva a svoje postupy skúša najprv sám na sebe, pravdepodobne ste našli toho pravého.

9. Poskytne vám kvalitnú a dlhodobú starostlivosť

Podľa správania a následnej starostlivosti spoznáte skutočný záujem vášho konzultanta. Počas celej doby spolupráce by sa mal aktívne zaujímať o všetky vaše pokroky, pocity, obavy aj prípadné prešľapy. Na možné chyby by vás mal upozorniť a pozitívne povzbudiť do ďalšej práce.

10. Má pozitívne referencie

Vyhliadli ste si “svojho človeka”? Ešte predtým, ako mu zavoláte, si ho skúste preklepnúť. Pokiaľ sa vám bude po všetkých stránkach zdať seriózny, bude mať dostatok skúseností a k tomu aj pozitívne ohlasy od spokojných klientov, ste na dobrej ceste.

Ak sa rozhodnete s poradcom stretnúť, nebojte sa ho spýtať na jeho klientov, s ktorými pracoval. Aké výsledky jeho klienti dosiahli? Boli spokojní? Napísali niekam referenciu? To všetko vám k ucelenému pohľadu pomôže.

Magazín Breaking Muscle uvádza, že v konečnom dôsledku ide skôr o to, aké sú vaše ciele a ako ich môžete spoločne dosiahnuť. Nezabudnite na to, že vzdelanie a skúsenosti sú rovnako dôležité ako filozofia a koučovací štýl. 

Dajte na prvý dojem

Pokiaľ na vás od stola pozerá človek s výraznou nadváhou, pravdepodobne vo vás príliš veľa dôvery nevzbudí. Medzi poplašné signály by malo patriť aj arogantné správanie, fajčenie a zatajovanie informácií o vzdelaní. 

Podľa stránok Health Central by mal výživový poradca sadnúť k vašej osobnosti a korešpondovať s vašimi životnými cieľmi. Na spoluprácu preto vyhľadajte človeka, ktorého štýl poradenstva vám bude vyhovovať a vy sa s ním vďaka tomu budete cítiť dobre. 

Kde hľadať toho pravého?

Nezáleží na tom, či sa vrhnete do hľadania v online alebo offline prostredí. Určite vám ale odporúčame rozhodiť siete medzi svojimi priateľmi a známymi. Či už má ktokoľvek z vašich blízkych pozitívnu alebo negatívnu skúsenosť, bude sa vám hodiť. V online svete môžete naraziť na veľa recenzií jednotlivých výživových poradcov aj tisícky diskusií na túto tému.  

Zoznam odporúčaných výživových poradcov podľa krajov a miest

Nezáväzná konzultácia stojí len 5,10 eur alebo 7,90 eur v závislosti od poradne. V rámci nej získate presnú bioimpedančnú analýzu vášho tela, posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť.

Nezabudnite: Bez práce nie sú koláče

Ani najlepší výživový kouč vám nedokáže pomôcť, pokiaľ vy sami neprejavíte snahu. Je preto dôležité, aby ste sa držali jeho rád. V boj s nadbytočnými kilogramami zvíťazíte rovnako ako v iných zápasoch iba vtedy, pokiaľ budete mať silnú vôľu a dodržiavať pravidlá. 

Prajeme šťastnú ruku vo výbere a radosť z výsledkov na celý život. 

Mgr. Šárka Jirchářová

Mgr. Šárka Jirchářová

Mojím veľkým koníčkom je varenie a pečenie. Nepríjemné črevné ochorenie ma priviedlo k diéte Low-FODMAP, ktorá žne vo svete veľký úspech. Uľahčuje život mnohým ľuďom so syndrómom dráždivého čreva. Nedostatok informácií v našich končinách ma priviedol k písaniu vlastného blogu.