Bezhladovania.sk

Podrobná typológia postavy: Ako vyzerá jablko, čo tejto postave prospieva a čo škodí

Tuk sám o sebe nie je nebezpečný. Škodí však v prípade, ak je ho priveľa. Okrem množstva zohráva dôležitú úlohu aj to, kde sa tuk ukladá. Nadbytok tuku v niektorých telesných partiách môže totiž ohrozovať zdravie. Aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo by ste mali poznať typológiu postáv, hlavne jablko a hrušku, pri ktorých sa tuk ukladá najviac.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Základné rozdiely medzi postavami typu jablko a hruška

Typológia postáv sleduje rozmiestnenie tuku v tele. Ten sa môže ukladať rovnomerne alebo v niektorých častiach tela, napríklad na bruchu alebo na zadku a stehnách. Dva hlavné typy pripomínajú obľúbené ovocie: jablko a hrušku. 

 • Typ jablko býva označovaný ako obezita horného či mužského typu. Tuk sa ukladá v oblasti brucha, v okolí životne dôležitých vnútorných orgánov pečene, obličiek, čriev či pankreasu. 
 • Typ hruška, tiež obezita ženského typu, sa vyznačuje priberaním tuku hlavne na stehnách a zadku. Naopak, horná polovica tela je pomerne drobná.

Je rizikovejší typ jablko alebo hruška?

Všeobecne sa považuje za zdraviu nebezpečnejší typ jablka, a to kvôli väčšiemu množstvu tuku nazývaného viscerálny (vnútorný), uloženého okolo vnútorných orgánov. 

Niektoré štúdie však oponujú, že by mal byť typ hruška menej nebezpečný, a to napríklad v prípade veľkej nadváhyobezity, ktorú spôsobuje kombinácia nezdravých stravovacích návykov, prejedanie sa, nízka až nulová pohybová aktivita, stres a do určitej miery i genetika. 

Nadmerné množstvo tuku zvyšuje riziko vzniku mnohých ochorení, a bohužiaľ, i predčasného úmrtia bez ohľadu na typ postavy. 

Ako zistíte, či ste jablko alebo hruška? Čo znamená WHR?

Väčšinou je to možné rozpoznať letmým pohľadom, a to i na štíhlych ľuďoch. Postava typu jablko máva úzke boky a chudé nohy, a naopak, menej výrazný pás. Ak priberá, tak predovšetkým na bruchu a v oblasti bedier. Postava typu hruška máva, naopak, v porovnaní s bokmi užší pás. Boky a zadok mávajú zaoblené ženské tvary. Ak priberá, tak na zadku, bokoch a stehnách. 

Ak si chcete byť istí, spočítajte si pomer medzi pásom a bokmi (WHR). Krajčírskym metrom si zmerajte obvod pása v jeho najužšom mieste a boky v ich najširšom mieste. Čo sa týka pása, zo zdravotného hľadiska sa za zdraviu bezpečné považuje obvod 80 centimetrov u žien a 94 centimetrov u mužov. 

WHR ženy WHR muži Typ postavy
menší než 0,75 menší než 0,85 typ hruška
0,75 až 0,80 0,85 až 0,90 rovnomerné rozloženie tuku
0,8 až 0,85 0,90 až 0,95 skôr typ jablko
väčší než 0,85 väčší než 0,95 typ jablko

Príklad:

Ak napríklad máte v páse 100 centimetrov a cez boky 110 centimetrov, WHR sa spočíta ako 100/110, čo sa rovná 0,90. To znamená, že ste jablko.

NÁŠ TIP: Zmerajte si svoje WHR na našej WHR kalkulačke.

Ako vyzerá postava typu jablko

U postavy typu jablko sa tuk ukladá v strednej časti tela na bruchu, podbrušku a spodnej časti chrbta. Pre jablko sú typické tukové vankúšiky i nad bedrami. Dolná polovica tela, naopak, býva veľmi štíhla. Zadok je malý a plochý, boky nevýrazné, stehná a lýtka chudé.

Ľudia s postavou pripomínajúcou jablko nemajú pri relatívne normálnej váhe problém s podkožným tukom, ale s tukom viscerálnym (vnútorným alebo útrobným) ukladajúcim sa v okolí vnútorných orgánov, ktorý predstavuje ohrozenie v podobe vysokého krvného tlaku, kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice a ďalších chorôb. 

Z výsledkov zahraničného výskumu vyplýva, že viscerálny tuk vylučuje retinol, ktorý zvyšuje rezistenciu na inzulín a môže tak viesť ku vzniku cukrovky.

Tento typ postavy je bežnejší u mužov a ženy s týmto typom postavy ich tak trochu pripomínajú. U žien sa tento typ obezity objavuje aj v dôsledku veľkých hormonálnych zmien, hlavne počas tehotenstva a menopauzy, ktoré vedú k hromadeniu brušného tuku.

postava typu jablko
Hromadenie tuku na bruchu u žien väčšinou spôsobujú hormonálne zmeny.

Aké športy sú pre typ jablko vhodné

Na pohybové aktivity tento typ postavy reaguje zvyčajne veľmi dobre. Aby cvičenie prinášalo výsledky, je nutné sa mu venovať pravidelne aspoň 3krát až 4krát týždenne. Nejakému druhu pohybu je vhodné sa venovať denne, aj keby malo ísť len o každodennú cestu do práce, na nákup či krátku prechádzku v parku. Všetko pešo, samozrejme.

Ideálne je spojenie posilňovania celého tela s aktivitami typu rýchla chôdza, pomalší beh či jazda na bicykli. Šikovná kombinácia podporuje spaľovanie tukov, a zároveň buduje potrebnú svalovú hmotu.

Dôležité je spevnenie stredu tela. Kvôli väčšiemu množstvu tuku na bruchu sú oslabené nielen brušné, ale aj chrbtové svaly v oblasti bedrovej chrbtice. V tomto prípade je na mieste opatrnosť a dôraz na správne predcvičovanie cvikov. 

Ľudia trpiaci nadváhou a obezitou by určite mali začínať svižnejšou chôdzou než behom a základnými posilňovacími cvikmi. Spevnený stred tela zlepší držanie tela a navyše vytvorí ilúziu štíhlejšieho pásu.

Vhodné športy pre postavy typu jablko:

 • svižná chôdza alebo pomalý beh, 
 • jazda na bicykli alebo jazda na rotopéde,
 • inline (jazda na kolieskových korčuliach),
 • plávanie,
 • power jóga,
 • pilates,
 • intervalový tréning,
 • silový tréning.
športy pre ženu - jablko
Jazda na rotopede ponúka príjemnú formu cvičenia aj pri nadváhe. Šetrí totiž kĺby.

Na čo dávať pozor?

V žiadnom prípade nemá zmysel sústrediť sa len na brucho a cvičiť primárne túto partiu pomocou veľkého množstva sklápačiek. Lokálne chudnutie neexistuje, len zbytočne preťažíte bedrá vzhľadom k oslabeným brušným i chrbtovým svalom. 

Cvičením celého tela bez ohľadu na “problematické” partie vylepšíte vzhľad všetkých proporcií. Schudnete na bruchu, a zároveň si vytvarujete zadok, stehná a ramená. Nohy tak nebudú pôsobiť príliš štíhlo a zadok získa ženskejšie a zaoblenejšie tvary.

Snahu o schudnutie z brucha podporí zdravý a pestrý jedálniček 

Rovnakú úlohu hrá zdravý jedálniček a správne stravovacie návyky. Priberaniu napomáha strava bohatá na tuky a cukry a každodenné prejedanie sa. Ak sa usilujete o úbytok tuku v oblasti brucha, je potrebné zmeniť pohľad na stravu.

Základom zdravého a vyváženého jedálnička by mali byť kvalitné potraviny a rozmanité zloženie. Na čo by ste sa mali ešte sústrediť?

 • Jedzte zeleninu, ovocie, obilniny, strukoviny a živočíšne produkty. Pestré zloženie stravy zaistí vášmu telu široké spektrum vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok.
 • Dbajte na dostatočný príjem bielkovín. Nemusíte jesť iba mäso, ale aj vajíčka a mliečne výrobky, prípadne strukoviny. 
 • Okrem zloženia hrá významnú úlohu aj primeraná veľkosť porcií. Jedine kalorický deficit vedie k znižovaniu telesnej hmotnosti.

Záverečné zhrnutie: Najlepšie je hýbať sa a jesť zdravšie

Na čo by ste po prečítaní tohoto článku nemali zabudnúť?

 • Nadváha a obezita zdravie poškodzuje bez ohľadu na to, či postava reprezentuje typ jablko alebo hruška.
 • Pre udržanie normálnej telesnej váhy a telesných proporcií je zásadný vyrovnaný príjem a výdaj energie. 
 • Schudnúť sa dá vďaka kalorickému deficitu, teda nižšiemu príjmu kalórií a vyššiemu energetickému výdaju.
 • Najúčinnejším spôsobom, ako schudnúť a získať súmerné tvary, je spojenie zdravého stravovania s pravidelnými pohybovými aktivitami. 
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)