Bezhladovania.sk

Kúzlo pečenia kváskového chleba je v pochopení princípu a načasovania, hovorí Lenka Mančíková zo Zdravého pečenia

Nadšená pekárka Lenka žije so svojou rodinou v centre Bratislavy. Keď ako 21-ročná piekla prvý koláč, zarazilo ju, že do receptu patrí toľko bielej múky, cukru a masla. Od tej chvíle hľadá iné cesty a vymýšľa vlastné recepty. Uchvátilo ju aj pečenie kváskového chleba.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Na svojom webe píšete, že sa vaša kuchyňa stala takým laboratóriom chutí. Čo ste vybádala za posledný týždeň? 🙂

Podaril sa mi naozaj skvelý bezlepkový chlieb. Nakoľko ja pečiem z prirodzene bezlepkových múk a s nimi je to naozaj ťažké, tak som veľmi vďačná, že chlieb bol mäkkučký a chutný aj na tretí deň.

Poďme sa zastaviť pri kváskovom chlebe. V čom tkvie sila kvásku?

kvások

Sila je najmä v tom, že je to vlastne len múka a voda. Neprestáva ma to fascinovať. A jeho sila je tiež v zdravotných benefitoch. Rozloží totiž všetky zložky múky a výsledok je tak lepšie stráviteľný. Ide pri ňom o tzv. mliečne kvasenie, ktoré je prospešné pre naše trávenie.

Na čo iné okrem pečenia chleba sa dá použiť kvások?

Asi na všetko – od lievancov po čokoľvek čo ste kedy piekli s droždím. Pokojne aj parené buchty, na sladké ale zvyknem používať pšeničný kvas a nie ražný.

Ako veľmi sa líši zakladanie klasického kvásku a toho bezlepkového?

Zakladanie je rovnaké, tiež trvá určitý čas a treba prikrmovať rovnako dvakrát denne: čiže pridávať múku a vodu. Vzhľad sa líši veľmi. Bezlepkový po rozkvasení vyzerá skôr ako taký tvaroh. Preto ak doma kváskujete normálne a potrebujete prejsť na bezlepkový, tak to treba vidieť, zažiť (napr. aj na online kurze).

Ako dôležité je nechať chlieb kysnúť v správnej ošatke? Aké materiály a typy odporúčate?

ošatka na chlieb

Chlieb môže kysnúť hocikde. Ale je určite lepšia ošatka, pretože chlebík má krásny požadovaný tvar. Materiály sú hlavne dva: pedig a celulóza. Mám oba v ponuke a to, ktorý si vyberiete, záleží iba od vkusu a čo vám je sympatickejšie. V oboch mi kysnú chlebíky rovnako.

Zvládne pečenie kváskového chleba naozaj každý? Napríklad podľa vášho kurzu?

Myslím, že áno. Jasné, že treba motiváciu, možno na začiatku sa to zdá príliš náročné. Ja opakujem na svojich kurzoch, že všetko je o pochopení princípu a toho načasovania, potom to ide samé. Pochopíte, že to netrvá tak dlho, že vy robíte len pár úkonov, ostatné si robia kvasinky samé, vy môžete ísť pokojne do práce či spíte a potom sa už len tešíte domácemu chlebu. Tá vôňa je pre mňa vôňa domova. 🙂

Odozva na moje kurzy pečenia je myslím fajn, väčšina ľudí pokračuje v pečení a darí sa im. Neskôr sa vracajú na iné kurzy.

Aké kurzy pečenia sa tešia väčšej obľube: online alebo naživo?

Asi tie naživo. Je to lepšie aj pre mňa. Zistila som, že moja cieľová skupina nechce online kurzy cez zoom, ktoré začínajú v presne stanovený čas. Preto som vytvorila kurz v uzatvorenej fb skupine a tam sa môžete hocikedy pridať a tiež akokoľvek dlho a opakovane pozerať. Takto mám v ponuke bezlepkové kváskovanie a kurz pšenično-ražného chleba. Čisto ražný chlieb mám tiež v online verzii na mojej stránke.

Pečiete aj sladké či slané koláče. Aké recepty odporúčate tým, ktorí práve chudnú?

sladké pečenie

Dobré je zamerať sa na celozrnnú múku, najlepšie špaldovú, a striedať ju s bezlepkovými múkami. Používajte tiež iné sladidlá ako bežný cukor, napr. brezový cukor alebo kokosový, ktoré majú nižší glykemický index. Skúste si zvyknúť na menej sladké koláčiky a uberajte nielen cukor, ale aj tuk. Pre mňa je veľmi fajn koláčik slivkový pie, ktorý tvorí ovocie a tenučké celozrnné cesto sladené figovým džemom bez pridaného cukru.

A aký koláč máte najradšej vy osobne a prečo?

Určite už spomínaný slivkový pie z mojej stránky. Pečiem ho snáď pre každú našu návštevu a tiež mám pár kamarátok, ktorým ho zvyknem darovať na meniny, tak ho majú rady. 🙂 Človek má pocit, že keď zje kúsok takéhoto koláča, ako by ani nič nezjedol. 🙂

Prezradíte ďalšie plány s blogom a e-shopom? Chystáte novú kuchárku alebo niečo iné? 🙂

Nedávno sme vynovili môj web: zmenili farby (farby mojich knižiek) a upravili tak, aby bol pre ľudí zrozumiteľnejší a aby sa im dobre nakupovalo. Čiže to bol taký môj dlhodobý cieľ, ktorý sa konečne podaril. Plán je momentálne opäť viac rozbehnúť po korona-období živé kurzy a na e-shop chystám nejaké novinky v podobe mojich merch produktov.

Čo sa týka kníh, ešte stále ma neopúšťa chuť mať svoj vlastný zápisník na recepty, len náročná situácia nielen v knižnom biznise tento môj plán stále odsúva. Tak uvidíme. 🙂

Ďakujeme a držíme palce (všetkým), nech sa situácia čoskoro upokojí. A dovtedy je tu slivkový pie!

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.