Bezhladovania.sk

Horčíkový olej a zdravie: Účinky a správne použitie

Horčík patrí k najdôležitejším minerálom, ktoré ľudské telo potrebuje. Väčšina populácie však trpí jeho nedostatkom. Ďalšie možnosti, ako organizmu túto zásadnú látku dodať, je okrem potravín a doplnkov stravy tiež horčíkový olej.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

V súčasnej dobe začína byť problematické doplniť magnézium prostredníctvom jedálnička, hoci je pestrý a vyvážený. Okrem stravy totiž predstavuje veľký problém aj úbytok minerálov v samotnej pôde. Ten sa prejavuje aj znižujúcim sa množstvom horčíka v potravinách, ktoré kedysi k jeho doplneniu stačilo.

Ako najúčinnejší spôsob doplnenia chýbajúceho minerálu sa javí pravidelné užívanie doplnkov stravy. Málokto pozná ešte jeden spôsob, ktorý predstavuje horčíkový olej. Aplikuje sa zvonku a dá sa používať aj pri rôznych ťažkostiach.

prírodné oleje
Prírodné oleje prospievajú nielen kráse, ale tiež zdraviu. Horčíkový olej je toho dôkazom.

Kedy je horčíkový olej lepší než doplnky stravy

Najjednoduchšie je akýkoľvek minerál doplniť pomocou tabletiek. V niektorých situáciách je však účinnejšie použiť olej.

Pri užívaní doplnkov stravy môžu nastať problémy:

  • Po prvé: zmysel má užívanie len tých prípravkov, ktoré obsahujú dobre vstrebateľnú a využiteľnú formu. To sa netýka lacných doplnkov z bežných obchodov, ktoré si ľudia kupujú najčastejšie.
  • Za druhé: vnútorne (perorálne) užívaný horčík v tabletách môže vyvolať pohyby čriev a hnačku. Na vine nie je kvalita, ale forma použitého horčíka. Väčšina sa totiž vyznačuje aspoň mierne preháňajúcimi účinkami.

Navyše v prospech používania oleja hovorí fakt, že horčík sa rýchlejšie absorbuje cez pokožku. Zapamätajte si pravidlo, že čo si namažete na telo, to sa do krvného obehu dostane omnoho lepšie než to, čo zjete. 🙂

Účinky horčíkového oleja na zdravie

Pravidelnou aplikáciou prospejete zdraviu hneď niekoľkými spôsobmi. Tento minerál totiž ovplyvňuje stav svalov, kostí, zubov, upokojuje nervy a navodzuje duševnú pohodu.

Utišuje bolesť a regeneruje svaly

Horčík podporuje normálnu činnosť svalov a ich regeneráciu. Tiež tlmí bolesť. Pomáha uľaviť od bolesti chrbta, svalov a kĺbov, syndrómu karpálneho tunela či tendinitídy (zápal šliach).

TIP NA POUŽITIE MAGNÉZIOVÉHO OLEJA: Namažte ho alebo nastriekajte sprej na unavené svaly po náročnejšej fyzickej a športovej aktivite. Rýchlo tak zmiernite bolesti a pálenie svalov, kvôli ktorému by ste sa inak nemohli hýbať ďalšie dva dni. Telu tak navyše doplníte horčík. 😉

horčíkový olej a regenerácia
Bolí vás po tréningu celé telo? Skúste horčíkový olej.

Uvoľní stres, podporí odpočinok a spánok

Magnézium disponuje prirodzenými relaxačnými vlastnosťami a významne ovplyvňuje činnosť nervového systému. Použitím oleja uvoľníte telo nielen po jeho fyzickej, ale tiež duševnej stránke.

Používajte horčíkový olej krátko pred spaním alebo v dobe stresu. Môžete ho naniesť na celé telo, na unavené svaly alebo si behom dňa pár kvapiek oleja votrite do dlaní a jemne si premasírujte svaly na šiji či spánkoch. Horčík uľavuje od stresu, pôsobí proti úzkosti a pomáha v mozgu uvoľniť tzv. gaba receptory, ktoré sú nevyhnutné na ľahké zaspávanie. 

horčíkový olej a spánok
Cítite sa unavení, no aj tak nemôžete zaspať? Pomôže pár kvapiek oleja, ktorý krásne upokojí podráždené nervy.

Prospieva pokožke a podporuje liečbu kožných ťažkostí

Vonkajšia aplikácia má blahodarne účinky aj na samotnú pokožku. Poradí si s mastnou pokožkou, zmierňuje prejavy niektorých typov akné a podporuje hojenie či liečbu ekzémov, ružovky (rosacea), seboroickej dermatitídy, psoriázy a ďalších kožných problémov.

Nahradí deodorant

Klasické deodoranty obsahujú hliník, ktorý môže spôsobovať nepríjemne zdravotné problémy. Ako alternatíva sa ponúka olej s magnéziom, ktorý je schopný minimalizovať zápach potu. Na tieto účely sa najviac hodí horčíkový olej v spreji s rozprašovačom.

Vo všetkých uvedených prípadoch myslite na to, že svojmu telu doplňujete významný minerál, ktorý sa považuje za nedostatkový tovar, a ktorý má mnoho účinkov na zdravie:

  • znižuje vysoký krvný tlak,
  • reguluje hladinu cukru a zlepšuje citlivosť na inzulín,
  • podporuje vstrebávanie vápnika, a ovplyvňuje tak zdravé a silné kosti i zuby,
  • odstraňuje napätie a dodáva vitalitu a energiu.

Magnéziový olej a jeho správne použitie

Najčastejšie ho využívajú športovci a ľudia s fyzicky náročným povolaním. Magnézium je schopné tzv. transdermálnej absorpcie, čo znamená, že sa dobre vstrebáva cez pokožku.

Horčíkový olej je určený len na vonkajšie použitie, nie na konzumáciu. Nanáša sa priamo na pokožku, ideálne na postihnuté miesto (napr. natiahnutý či stuhnutý sval). Pri prvom použití sa môžu objaviť pocity mierneho pálenia či brnenia. Tieto pocity by sa mali po niekoľkých použitiach vytratiť.

Pokiaľ by nepríjemnosti po aplikácii pretrvávali, alebo boli príliš intenzívne, prestaňte olej používať, prípadne ho zrieďte s teplou vodou a ďalšie používanie konzultujte s lekárom.

Najčastejšie spôsoby použitia:

  • vmasírovanie do pokožky: nechá sa pôsobiť 15 až 30 minút, prebytok oleja sa dá umyť alebo utrieť,
  • klasické aj športové masáže: používa sa na postihnuté miesta,
  • kúpeľ: riedenie vo vode je vhodné pri silnejšom pálení v prípade aplikácie na kožu
  • zábaly nôh: do teplej vody sa dá pridať pár kvapiek, a nechať tak olej pôsobiť len na unavených chodidlách.

Návod na domácu výrobu horčíkového oleja

Magnéziový olej si môžete kúpiť v obchode alebo si ho pomerne ľahko vyrobiť doma. Potrebovať budete polovicu hrnčeka vločiek chloridu horečnatého, ktorý predstavuje ľahko vstrebateľnú formu horčíka, a rovnaké množstvo destilovanej vody. Technicky správne nejde o pravý olej, ale o tekutinu s olejovitou konzistenciou.

Aký je postup prípravy?

Vločky nasypte do misky a prilejte vriacu vodou. Dôkladne miešajte, pokiaľ sa nerozpustí. Vzniknutú zmes nalejte do sklenenej fľaše a nechajte vychladnúť. Aplikujte len na pokožku. 

horčíkový olej - domáca výroba
Magnéziový olej si môžete vyrobiť aj doma.

Na čo si dávať pozor?

Nikdy nenanášajte na čerstvé a nezahojené rany. Pri používaní oleja namiesto deodorantu sa vyvarujte použitiu na čerstvo oholené podpazušie, aby ste si nespôsobili nepríjemné podráždenie.

Pri používaní oleja s magnéziom by mali byť opatrné osoby:

  • trpiace nízkym tlakom: olej nanášajte v menšej vrstve a nechajte pôsobiť kratšiu dobu,
  • užívajúce lieky proti úzkosti: kombinácia horčíka a antidepresív môže vyvolať prílišné uvoľnenie až hyperaktivitu nervového systému,
  • s citlivou pokožkou: olej je možné zriediť vodou, a znížiť tak prejavy pálenia či predchádzať podráždeniu pokožky,
  • s poruchou obličiek: odporúča sa konzultácia s lekárom,
  • pravidelne užívajúce lieky na predpis: opäť je vhodné poradiť sa s lekárom kvôli prípadným nežiaducim účinkom.

Záverečné zhrnutie: Horčíkový olej sa ľahšie vstrebáva

Oproti tabletám má hneď niekoľko zásadných výhod:

  • Cez pokožku sa minerál vstrebe omnoho lepšie.
  • Lokálne použitie prináša rýchlejší účinok napríklad pri bolestiach svalov.
  • Vmasírovanie oleja do pokožky pred spánkom podporí zaspávanie.
  • Poradí si aj s potom a skvelo nahradí deodorant.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)