Bezhladovania.sk

Bylinky na chudnutie: Prehľad 11 zelených pomocníkov pre zdravie

Chcete svoje chudnutie podporiť bylinkami? Pozrite sa na účinky obľúbených darov prírody a vyberte si tie pravé.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Bylinky za vás neschudnú, ale môžu pomôcť

Určité druhy byliniek a korenín môžu významne uľahčiť proces chudnutia. Neznamená to však, že iba ich konzumáciou zmizne váš telesný tuk. Aby ste sa mohli radovať z úspechu, spoločne s bylinnou kúrou je nevyhnutné dodržiavať aj zdravý životný štýl, dbať na vyvážený jedálniček a pravidelne sa hýbať.

Ako pôsobia bylinky na chudnutie?

Byliny obsahujú látky, ktoré ovplyvňujú metabolizmus. Niektoré ho vedia zrýchliť, a tým stimulovať spaľovanie tukových zásob, iné zase obmedziť chute na jedlo a ovplyvniť látkovú premenu cukrov. Ďalšie bylinky zas podporujú odvodnenie organizmu a zabraňujú opuchom nielen na problémových partiách.

11 najlepších byliniek na podporu chudnutia

1. Alchemilka

Je známa blahodarnými účinkami na ženský organizmus. Reguluje tvorbu hormónov a zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu. Alchemilka pôsobí priaznivo aj na tráviace ústrojenstvo a tlmí psychiku. Uľavuje aj pri problémoch so zadržiavaním vody. Obsahuje veľké množstvo chlorofylu, čím zlepšuje metabolické pochody a čistí telo.

Pokiaľ chcete alchemilku využiť na odvodnenie, pite 2 šálky alchemilkového čaju denne. Po pár dňoch či týždňoch si môžete dať na cca 3 týždne pauzu a potom opäť pokračovať v bylinkovej kúre.

2. Pestrec mariánsky

Má veľký význam pri očiste organizmu. Vďaka obsahu flavonolignanov veľmi pozitívne pôsobí na funkciu pečene, podporuje činnosť žlčníka a pomáha v boji s únavou a malátnosťou. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a napomáha rýchlejšiemu spaľovaniu tukov. Podporuje vyplavovanie škodlivých látok z tela, zlepšuje chod metabolizmu a umožňuje účinnejšie využívanie všetkých živín z potravy.

Semená pestreca mariánskeho sa užívajú pomleté alebo vo forme liehovej tinktúry. Čerstvo pomleté semienka sú výborné do čaju aj jedla, napríklad do zeleninových šalátov.

3. Guarana

Rastlinka pôvodom z južnej Ameriky je vo svete chudnutia dobre známa. Jej účinok tkvie najmä v pomalom uvoľňovaní kofeínu, ktorý stimuluje metabolizmus a umožňuje podávať lepšie fyzické výkony. Vhodnou dobou na užívanie je pár minút pred tréningom alebo telesnou námahou.

Guarana pôsobí rovnako proti únave a vyčerpaniu. Podporuje regeneráciu tela, znižuje chuť na jedlo a má pozitívny vplyv na krvný obeh a hladinu cholesterolu.

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí užívali vitamínový doplnok obsahujúci guaranu, sa pri absolvovaní niekoľko mentálnych testov cítili menej unavení než tí, ktorí užívali placebo.

4. Ženšen

Patrí medzi poklady tradičnej čínskej medicíny. Podporuje metabolizmus a má podobné účinky ako kofeín, avšak s dlhodobým pôsobením. Vďaka tomu zabraňuje vedľajším účinkom, ktoré sú spojené s konzumáciou kofeínu z kávy. Nedochádza totiž k energetickému dlhu, ktorý kofeín bežne spôsobuje. Ženšen je silným antioxidantom a zásobárňou ďalších veľmi cenných látok.

Zahraničná štúdia zistila, že užívanie kórejského ženšenu dvakrát denne po dobu 8 týždňov viedlo k zníženiu telesnej hmotnosti a k zmenám v zložení črevného mikrobiómu.

5. Žihľava

Obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok, karotenoidov, flavonoidov, trieslovín a aminokyselín. Čistí organizmus od škodlivín, má močopudné a žlčopudné účinky. Vďaka chlorofylu v listoch povzbudzuje látkovú výmenu a ďalšie telesné pochody.

Žihľava pôsobí priaznivo na činnosť tráviaceho ústrojenstva, čistí krv a podporuje chod metabolizmu. Má priaznivý vplyv na krvný obeh i hladinu cukru v krvi, takže ju ocenia aj diabetici.

Vplyv žihľavy na znižovanie krvného cukru potvrdila i zahraničná štúdia.

Najlepšie fungujú mladé listy žihľavy, ale priaznivé účinky má i vyrastená bylinka. Žihľavový čaj popíjajte po dobu 2 – 3 týždňov. Potom si môžete urobiť niekoľkodňovú prestávku.

6. Púpava

Púpava lekárska obsahuje vlákninu, antioxidanty, minerály i vitamíny. Odstraňuje z tela nežiaduce látky, tlmí zápalové procesy, pôsobí močopudne, zlepšuje činnosť pečene a čistí krv. Veľmi účinný je predovšetkým koreň púpavy, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi a stimuluje činnosť obličiek, pankreasu a pečene. Všetky časti púpavy (koreň, listy i kvet) sú vynikajúcim pomocníkom pri chudnutí i detoxikácii organizmu.

Tip na čaj z púpavy a mäty: Zmiešajte 1 lyžičku sušených listov púpavy a 1 lyžičku sušenej mäty. Bylinky zalejte vriacou vodou, prikryte a nechajte lúhovať 5 – 10 minút. Potom preceďte a podľa potreby dochuťte citrónom. Čaj popíjajte dvakrát denne.

7. Mäta pieporná

Bylinka s osviežujúcim efektom stimuluje organizmus, tlmí zápaly a pôsobí blahodarne na tráviacu sústavu. Potláča chuť na jedlo, zlepšuje trávenie, pôsobí proti nafukovaniu a je ideálnym pomocníkom pri syndróme dráždivého čreva.

čaj z mäty

8. Senovka grécka

Rastlinka pochádza zo západnej Ázie, oblasti Stredomoria a južnej Európy. Používa sa pri liečbe zápalov, zápchy, vysokého cholesterolu i obezity. Najviac cennými účinkami senovky je regulácia chuti na jedlo, zvýšenie pocitu nasýtenia a podpora chudnutia.

Štúdia ukázala, že každodenná konzumácia 8 g vlákniny zo senovky zvyšuje pocit plnosti, tlmí hlad a prirodzene znižuje príjem jedla.

Semená senovky kúpite v obchodoch so zdravou výživou, špecializovaných obchodoch s indickými výrobkami alebo online.

Návod na prípravu nápoja zo senovky

Namočte 2 lyžice semienok senovky gréckej do šálky s vodou a nechajte cez noc lúhovať. Nápoj vypite ráno nalačno – podporíte tým vyplavovanie toxínov z tela a nakopnete metabolizmus.

8. Oregano

Vytrvalá bylinka je bohatým zdrojom bioaktívnych látok, ako sú polyfenoly a flavonoidy. Oba tieto enzýmy sú dôležité pre správnu funkciu inzulínu, ovplyvňujú jeho sekréciu a aktivitu v tele. Vďaka obsahu látky karvakrol pomáha so znižovaním prebytočných kilogramov. Oregano ďalej pôsobí pozitívne na metabolizmus, podporuje vylučovanie žlče, napomáha tráveniu a funguje ako účinná prevencia zápchy.

9. Gymnema lesná

Gymnema lesná (gymnema sylvestre) je drevnatá rastlina pochádzajúca z južnej Indie. Je neodmysliteľne spätá s ajurvédou a odporúča sa ako prírodný liek na zníženie hladiny cukru v krvi.

Obsahuje kyselinu gymnemovú, ktorá podľa štúdie znižuje vnímanú sladkosť potravín a tlmí tak chuť na sladké.

10. Rozmarín

Obsahuje mnoho antioxidačných látok, ktoré vyplavujú z tela voľné radikály a majú protizápalové vlastnosti. Zároveň je bohatým zdrojom lipázy – enzýmu zodpovedného za rozklad tukových molekúl. Rozmarín je čiastočne tvorený vlákninou, ktorá zabraňuje vstrebávaniu tukov a predlžuje pocit sýtosti po jedle. Znižuje hladinu cukru v krvi a chráni organizmus pred metabolickými poruchami.

Čaj z rozmarínu

Priveďte k varu šálku vody. Vhoďte do nej 1 lyžičku čerstvého rozmarínu, vypnite plameň a nechajte lúhovať 5 – 7 minút. Čaj popíjajte kedykoľvek v priebehu dňa.

11. Petržlen

Môže byť veľkým spojencom pri chudnutí. Funguje ako prírodné diuretikum, zamedzuje zadržiavaniu vody a uľavuje pri nadúvaní. Olej z petržlenu znižuje hladinu krvného cukru a pomáha s liečbou hyperglykémie. Vďaka tomu ho ocenia najmä diabetici.

Zahraničná štúdia zistila, že antioxidanty obsiahnuté v petržlene sú dôležité pre správny metabolizmus pečene, ktorý je pri chudnutí obzvlášť dôležitý.

Pri užívaní byliniek buďte opatrní

Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať pozitívny vplyv byliniek na chudnutie, nepreháňajte to s ich množstvom. Držte sa maximálne jednej polievkovej lyžice denne a zároveň dodržujte pestrý a vyvážený jedálniček plný všetkých potrebných živín.

Dietológička Karolína Hlavatá z projektu Viem, čo jem apeluje na opatrnosť pri užívaní byliniek: „Každá bylinka je niečím špecifická, preto by nemali byť užívané dlhodobo. S výnimkou neutrálnych, ako je žihľava, šípky, jahody, maliny. Čaj z nich môžu piť aj deti a dlhodobo.“

V prípade, že sa rozhodnete bylinky užívať vo forme doplnkov stravy, dodržiavajte odporúčané dávkovanie uvedené na obale. Predídete tak možných nepriaznivým účinkom.

Užívate pravidelne lieky alebo vás trápi nejaké ochorenie?

Tak sa ešte pred užívaním byliniek radšej poraďte so svojím lekárom. Za lekárom sa ponáhľajte aj vo chvíli, keď sa u vás objaví aj mierna alergická reakcia.

Prajeme vám dobrú chuť a skorú radosť z úspešného chudnutia.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Šárka Jirchářová

Mgr. Šárka Jirchářová

Mojím veľkým koníčkom je varenie a pečenie. Nepríjemné črevné ochorenie ma priviedlo k diéte Low-FODMAP, ktorá žne vo svete veľký úspech. Uľahčuje život mnohým ľuďom so syndrómom dráždivého čreva. Nedostatok informácií v našich končinách ma priviedol k písaniu vlastného blogu.