Bezhladovania.sk

Ako zhodiť z brucha: Prečo ani sto sklápačiek denne nepomôže

Ak patríte k ľuďom, ktorým sa tuk usádza zásadne na bruchu, možno máte tendenciu zameriavať sa iba na túto časť tela. To však nestačí. Okrem toho, že tuk neviete zhodiť iba na jednom mieste, si môžete uškodiť. Povieme vám pravdu, ako si vypracovať ploché brucho.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Snívate o perfektne vyrysovaných brušných svaloch? Listovaním časopisov a obdivovaním krásnych fitnesiek a vyrysovaných kulturistov si privodíte iba tak stuhnutý krk. Bez práce brušné svaly nezískate. Ani oni ich nezískali leňošením na gauči pri televízii a za ich vypracovanými telami sa skrývajú roky driny a odriekania si.

Cvičenie len brucha nezaberá, komplexný prístup však áno

Krátka cesta ku krásne plochému bruchu nevedie. Izolované chudnutie nefunguje, aj keby ste sa na hlavu postavili. Pri chudnutí sa tuk spotrebováva z celého tela. Navyše je chudnutie individuálna záležitosť a tuk často mizne najskôr z miest, kde vám tak nevadí, a na miestach, kde vás trápi najviac, sa drží najdlhšie. Nuž, život nie je fér.

Snažiť sa schudnúť iba z brucha či inej telesnej partie iba tým, že ju budete precvičovať častejšie, je rovnaké ako pokúšať sa vyprázdniť bazén plný vody iba v jednom rohu.

Každodenné opakovanie desiatok sed-ľahov brušné pneumatiky neodstráni. Najmä ak je telo slabé a nezvyknuté na pohyb. Naopak si skôr privodíte problémy s pohybovým aparátom, napríklad nezmyselné preťaženie brušných svalov a zároveň oslabenie zadných svalov.

Posilňovaním brušných svalov ich síce posilníte, ale neschudnete. Svaly zostanú skryté pod vrstvou tuku. Chudnutie brucha si vyžaduje komplexnejší prístup.

Faldíkov na bruchu (a nielen tam) sa teda zbavíte iba celkovým úbytkom podielu tukov v tele. Až potom na svetlo vykuknú aj veľmi „plaché” brušné svaly. Základom úspechu je okrem správne nastaveného zdravého jedálnička aj premyslený fyzický tréning.

NAŠA RADA: Dávajte si pozor na rôzne cvičiace výzvy, ktoré sa týkajú iba niektorých častí tela, najmä brucha, zadku či stehien. Sú dobré na spestrenie tréningu, ale určite nie pre začiatočníkov a osoby s nadváhou. Jednoznačne najúčinnejšie je pravidelné cvičenie zamerané na rozvoj celého tela.

4 najdôležitejšie zásady (nielen) pre ploché brucho

Ak chcete schudnúť primárne iba na bruchu, zmierte sa s tým, že bez komplexného prístupu to nepôjde. Pokiaľ však tento zásadný fakt prijmete a budete sa ním riadiť, môžete sa začať tešiť na bonus v podobe štíhlejšej a vypracovanejšej postavy, teda nielen brucha, ale aj výrazne lepšej fyzickej zdatnosti.

Hlavné pravidlá úspešného a zdravého chudnutia brucha:

  1. Začnite rýchlejšie spaľovať prebytočné tukové zásoby.
  2. Zistite, ako najlepšie zvýšiť podiel svalovej hmoty na úkor tuku.
  3. Naučte sa, ako spevniť a vytvarovať všetky telesné partie.
  4. Nezabúdajte na odpočinok, ktorý je nutný na regeneráciu svalov.

VIDEO: Ako schudnúť z brucha? Na sklápačky a sed-ľahy zabudnite

Prvá zásada: Začnite rýchlejšie a lepšie spaľovať tuky

Po prvé platí, že pri chudnutí je dôležitý pravidelný pohyb a správna životospráva. Jedno bez druhého nefunguje. Zmierte sa s tým a váš život bude okamžite jednoduchší. Je vždy lepšie začať drobnými zmenami v stravovaní a zvyšovaním pohybových aktivít, než buď prehnane športovať, alebo sa obmedzovať v jedle.

Po druhé získajte kontrolu nad svojím stravovaním. Týka sa to zloženia jedálnička a najmä kontroly príjmu a výdaja kalórií.

Stručný návod, ako lepšie kontrolovať energetický príjem a výdaj:

  1. Spočítajte si svoj ideálny denný kalorický príjem. Znížte ho o 10 až 15 % a dosiahnete dlhodobo udržateľný deficit, ktorý povedie k trvalému chudnutiu bez nežiaduceho jojo efektu.
  2. Začnite jesť pravidelne a najlepšie vždy v rovnaký čas. Je jedno, či jete trikrát, štyrikrát alebo šesťkrát denne. Dôležité je nastaviť si režim v jedle a dodržiavať ho. Naštartujete tak metabolizmus a zlepšíte spaľovanie tukov. Vaše telo bude mať stále dostatok energie a nebude mať potrebu ukladať si čokoľvek do zásoby.
  3. Zvýšte príjem zeleniny a ovocia. Obsahujú vitamíny, minerály, stopové prvky a tiež vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre bezproblémové trávenie a vyprázdňovanie. Prípadne do svojho jedálnička zaraďte psyllium, čo je špeciálny druh rozpustnej vlákniny.
  4. Konzumujte väčšie množstvo bielkovín a zdravých tukov. Predlžujú pocit sýtosti a bránia vzniku vlčieho hladu. Zamerajte sa na zdravé zdroje tukov, ako sú ryby, orechy a semienka, kvalitné rastlinné oleje a podobne.
  5. Obmedzte tučné, sladké a ďalšie nezdravé jedlá. Čím viac takých pokrmov jete, tým väčšiu chuť na nich budete mať. Nenechajte sa ovládať jedlom.
  6. Dodržujte pitný režim. Každý deň by ste mali vypiť najmenej 2 litre tekutín. Zdravý pitný režim okrem čistej vody zahŕňa tiež minerálne vody, bylinné čaje, ale i kávu (oboje nesladené), zeleninové a ovocné šťavy.

NÁŠ TIP: Stiahnite si nákupný zoznam 60 zdravých potravín, ktoré sa oplatí mať stále poruke.

Po tretie navýšte bežný každodenný pohyb. Tým nemyslíme venovať sa konkrétnej športovej aktivite, ale jednoducho sa viac hýbať po celý deň. Ku kontrole vám poslúži aplikácia a smart hodinky, ktoré počítajú kroky. Každodennou chôdzou zlepšíte silu svalov, rozsah pohybu, flexibilitu, rovnováhu, uvoľníte kĺby a bude sa vám tiež lepšie dýchať a spať. A samozrejme podporíte spaľovanie tukov.

Tipy, ako rýchlo zvýšiť počet krokov za deň:

  • Nepoužívajte výťah a eskalátory. Myslite na to, že pri chôdzi po schodoch a do kopca spálite významne viac kalórií ako chôdzou po rovine.
  • Choďte zásadne o zastávku či dve ďalej, než by ste mohli.
  • Na menšie nákupy choďte pešo. Ťažkú tašku nahradí batoh a rodine urobia radosť čerstvé potraviny.
  • Po práci vystúpte skôr a choďte zvyšok cesty domov pešo ideálne cez park, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu.
  • V práci nepoužívajte telefóny, ale odkazy vyriešte osobne. Posilníte tak aj spoločenské vzťahy na pracovisku.
  • Neobjednávajte si obed do kancelárie. Vlastnoručne pripravený obed si radšej zjedzte v blízkom parku alebo si v okolí nájdite reštauráciu, kde varia zdravo a výživne.

Po štvrté striedajte aeróbne aktivity. Nemusíte sa hneď stať vášnivým cyklistom ani bežcom, ale skúste každý druhý deň robiť akýkoľvek aeróbny šport. Bežte na výlet, vyrazte na kolieskové korčule, v zime na bežky alebo si choďte zaplávať.

VIETE, ŽE väčšina obyvateľov v USA prejde iba 3 000 až 4 000 krokov za deň? Je to zhruba 2,4 až 3,2 kilometra. Menej ako 5 000 krokov denne je lekármi považované za sedavý spôsob života. Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení pritom odporúča, aby dospelí nachodili za každý deň aspoň 10 000 krokov (cca 8 kilometrov).

životospráva a zdravá strava
Zdravá strava a životospráva. Jedno bez druhého nebude nikdy fungovať na 100 %. 

Druhá zásada: Zvýšte podiel svalovej hmoty na úkor tukov

Ak zvýšite podiel svalov na úkor tukov, vaše telo bude nielen lepšie vyzerať, ale aj spaľovať tuky – a to aj keď spíte, sedíte či odpočívate po náročnom dni. Svalová hmota totiž na svoju aktivitu potrebuje omnoho viac energie než tuk.

Aby ste navýšili svalovú hmotu, je potrebné posilňovať. Posilňovanie nie je iba o zdvíhaní ťažkých váh, činiek a používaní posilňovacích strojov. Posilňovať sa dá tiež len s vlastnou váhou či s pomocou cvičebných pomôcok, ktoré nie sú drahé, ani nadmerné a ťažké a tak ich využijete aj pri cvičení doma.

Zoznam obľúbených cvičebných pomôcok na doma:

  • posilňovacie gumy,
  • overball,
  • veľká gymnastická lopta,
  • ľahké dvojručné činky,
  • kettlebell,
  • foam roller.

Rozvoj aktívnej hmoty navyše podporia komplexné takzvané „viackĺbové“ cviky, ktoré pri cvičení zapájajú niekoľko svalových skupín, najlepšie celé telo od hlavy až k päty vrátane stredu tela (tzv. core), ktorého súčasťou je aj brucho:

  • zhyby,
  • kliky,
  • drepy,
  • výpady,
  • mŕtvy ťah,
  • plank.

Uvedené cviky viac či menej zapájajú hornú aj dolnú polovicu tela vrátane brucha. Spočiatku ani nie je nutné cvičiť extra cviky na brucho.

Jednotlivé cviky môžete skúšať v rôznych variantoch od veľmi ľahkých až po veľmi náročné varianty vhodné iba pre pokročilých športovcov. Existujú aj rôzne variácie jedného cviku. Napríklad klasický drep nahradí drep široký, baletný či hlboký, výpady vpred sa dajú robiť aj ako výpady dozadu alebo do strán.

Prečo je dôležité striedať anaeróbny a aeróbny tréning?

Podľa výskumu Dukovej univerzity je ideálne kombinovať oba typy tréningov. Zatiaľ čo aeróbny (tiež kardio) tréning spaľuje tuky, posilňovanie tvaruje telo.

  • Začiatočníci si môžu každý týždeň dopriať dve až tri dlhšie a svižnejšie prechádzky a k tomu dva posilňovacie tréningy s vlastnou váhou.
  • Pokročilí môžu obe aktivity skombinovať a po 30-minútovom intenzívnom posilňovaní vyraziť na 30-minútovú (ale pokojne aj dlhšiu) prechádzku.

VIETE, PREČO JE TUK V OBLASTI BRUCHA ŠKODLIVÝ? Možno ste sa dočítali, že brušný tuk ohrozuje zdravie omnoho viac než tuk v oblasti zadku a stehien. Okolo vnútorných orgánov sa totiž ukladá takzvaný viscerálny alebo vnútrobrušný tuk. Jeho nadbytok významne zvyšuje riziko srdcových ochorení, mŕtvice, diabetu, vysokej hladiny cholesterolu, depresie, rakoviny, demencie, artritídy, sexuálnych dysfunkcií a ďalších chorôb.

Tretia zásada: Spevnite a vytvarujte brušné svaly

Budeme sa opakovať, ale ak chcete schudnúť iba na bruchu, je potrebné cvičiť celé telo. Začnite s aktiváciou hlbokých svalov stredu tela, aby ste si vybudovali kvalitný základ pre náročnejšie cviky.

Hlavné benefity poctivého tréningu core:

  • zlepšenie držania tela,
  • stabilizácia postoja,
  • obnovenie funkčnosti a výkonu,
  • lepšia rovnováha i koordinácia,
  • prevencia zranenia bedrovej chrbtice,
  • preventívne pôsobenie proti bolestiam chrbta, krčnej chrbtice aj veľkých kĺbov,
  • spevnenie panvového dna,
  • efektívnejšie zapojenie a precvičenie brušných svalov.
jogová pozícia loďka
Perfektným cvikom na brucho je jogova pozícia loďka. Pri variante s natiahnutými nohami navyše pracujú aj svaly prednej strany stehien.

K osvedčeným cvikom na stred tela, patrí hlavne:

  • plank alebo doska,
  • lietajúci pes: poloha na štyroch a zdvíhanie vždy protiľahlej hornej a dolnej končatiny,
  • výdrž na boku (bočný plank),
  • priťahovanie nôh k hrudníku s nohami na veľkej lopte,
  • mŕtvy chrobák,
  • mostík alebo zdvíhanie panvy z ľahu.

Štvrtá zásada: Odpočinok a kvalitný spánok

Nezabúdajte tiež na ďalšie zložky zdravého a aktívneho životného štýlu. Ide o odpočinok a spánok, ktoré sú nevyhnutné pre regeneráciu tela nielen po fyzickej, ale i psychickej stránke. Denne by ste mali v priemere prespať 7 až 9 hodín.

Snažte sa rovnako znížiť mieru stresu, respektíve naučte sa stresové situácie lepšie zvládať a uvoľniť sa. Nájdite si obranné mechanizmy a nenoste si starosti z práce domov. Dostatočný odpočinok, kvalitný a hlboký spánok a menej stresu tiež posilňuje imunitný systém.

Metódy a techniky, ktoré podporujú odpočinok a regeneráciu:

  • pohodová prechádzka,
  • pomalé bicyklovanie na štýl „kochanie sa okolím”,
  • saunovanie,
  • masáže,
  • otužovanie,
  • rolovanie na penovom valci,
  • relaxačná a restoratívna joga,
  • meditácia a dychové techniky.

Najlepšie cviky na brucho

Naposledy zdôrazníme, že je nutné cvičiť celé telo aj vtedy, ak chcete schudnúť iba na bruchu. Do posilňovacieho tréningu však nezabudnite zaradiť nasledujúce cviky na brucho, ktoré vám pomôžu svaly brucha spevniť a vyrysovať. Poctivo ich striedajte, aby ste precvičili všetky brušné svaly. Ktoré sú tie najlepšie?

Skracovačky

Ide o základný cvik na ploché brucho. Cvičí sa v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami v kolenách. Chodidlá sú celou plochou na zemi. Prstami sa zľahka dotýkajte hlavy, ramená a lakte držte smerom od uší. S výdychom aktivujte brušné svaly a zdvihnite hlavu a hornú časť trupu. Bedrá udržujte na zemi a neprehýbajte sa. S nádychom sa položte.

Plank alebo doska

Začnite v polohe na štyroch. Napnite nohy a zeme sa dotýkajte iba špičkami. Položte sa na predlaktie rukou. Narovnajte a predĺžte celú chrbticu. Stred tela držte spevnený. Dbajte na to, aby ste sa neprehýbali v bedrách, nepodsadzovali panvu a neprepadávali v lopatkách.

Bočná doska

Ľahnite si na bok. Oprite sa o lakeť, ruka smeruje kolmo k telu a natiahnite nohy. Zeme sa dotýkajte iba vnútornou hranou chodidla. Spevnite stred tela, narovnajte chrbticu a s výdychom kontrolovane zdvihnite bok zo zeme. Neuhýbajte panvou do strany a nepovoľujte brušné svaly. Nezabúdajte striedať strany.

Ruský twist

Skvelý cvik na šikmé brušné svaly. Sadnite si na podložku, pokrčte kolená a chodidlá položte na zem. S rovným chrbtom a spevneným stredom sa mierne zakloňte. Natiahnite paže (môžete napríklad v rukách držať overball) a rotujte nimi z jednej na druhú stranu. Náročnejší variant sa cvičí s chodidlami od zeme alebo záťažou v rukách (napr. činka, kettleball, kruh, ale stačí aj plná fľaša s vodou).

Priťahovanie nôh na lopte

Ak máte doma veľkú gymnastickú loptu, zapojte ju do tréningu brucha. Ide o náročný cvik, ktorý vyžaduje rovnováhu a koordináciu pohybov. Kľaknite si na štyri a špičky nôh oprite o hornú časť lopty. Spevnite stred, zrovnajte chrbticu a s výdychom pritiahnite kolená k hrudníku, potom narovnajte nohy a opakujte.

Lietajúci pes (Bird dog)

Podivne nazvaný cvik sa dá jednoducho popísať ako zdvíhanie protiľahlých končatín v kľaku na všetkých štyroch. Pri tomto cviku udržujte pevný stred, rovnú a predĺženú chrbticu. Končatiny zdvíhajte tak vysoko, aby ste sa neprehýbali v bedrách a neprepadali v lopatkách.

lietajúci pes
Tento cvik je dôležitý pre pevné brucho a silnú chrbticu.

Mŕtvy chrobák (Dead bug)

Ďalší cvik so zvláštnym názvom sa cvičí v ľahu na chrbte. Spevnite stred a celé bedrá položte na podložku. Zdvihnite ruky i nohy. Striedavo spúšťajte k zemi natiahnuté protiľahlé končatiny. Spočiatku môžete pokrčiť nohy v kolenách, cvik je potom jednoduchší.

Zdvíhanie panvy v ľahu na chrbte (Most)

Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy v kolenách. Ruky uvoľnite položte vedľa tela s dlaňami smerom hore. Chrbát pritisnite k podložke a zdvihnite panvu a spodnú časť chrbta. Lopatky zostanú položené na zemi. Vydržte chvíľu, spusťte sa na zem a opakujte.

TIP NA ÚČINNÝ TRÉNING (NIELEN) BRUCHA : Skúste HIIT (High Intensity Interval Training) pre ešte intenzívnejšie spaľovanie tuku. Počas 20 minút v rýchlom slede vystriedajte aeróbne aj posilňovacie cviky. Zvýšite tak pokojný energetický výdaj a hladinu rastového hormónu pre viac svalovej hmoty.

Čo je to bráničné dýchanie a prečo je dôležité?

Na koniec si vysvetlíme princíp bráničného dýchania, ktoré je pre zdravie a pevný stred dôležité. Málokto si uvedomuje, ako dýcha a či vôbec zapája bránicu. Veľa ľudí dýcha len povrchne. Naučte sa dýchať vedome a prehlbujte dýchanie do brucha nielen pri cvičení, ale kedykoľvek si spomeniete.

Začnite nasledujúcim dychovým cvičením:

  • Položte obe dlane na miesto, kde nahmatáte spodné rebrá.
  • Zhlboka sa nadýchnite proti dlaniam, až zacítite, ako sa vám rebrá akoby rozťahujú do oboch strán.
  • Potom pomaly vydychujte a hrudník vedome sťahujte dole. Vytvoríte tak silný tlak, ktorý spevní brucho.

Nádych a výdych by ste mali cítiť vo svojich dlaniach. Postupne získate v bráničnom dýchaní prax a začnete ho využívať prirodzene. Správne bráničné dýchanie navyše prospieva pozornosti a zmierňuje stresujúce stavy.

Záverečné zhrnutie: Cvičením celého tela schudnete aj na bruchu

Ploché a pevné brucho dosiahnete, pokiaľ:

  • budete dodržiavať komplexný prístup,
  • zlepšíte svoje stravovacie návyky,
  • znížite kalorický príjem oproti výdaju,
  • zvýšite každodenný pohyb,
  • budete striedať kardio cvičenie s posilňovaním,
  • nezabudnete na odpočinok a spánok.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)