Viete, aké recepty sa hodia pri protikvasinkovej diéte? S čím všetkým vám môže pomôcť? Pozrite si návrh, ako upraviť jedálniček pre obnovu prirodzenej rovnováhy v črevách. Vzrastie vaša imunita voči kvasinkovým infekciám a možno odznie aj únava, tráviace problémy, kožné problémy a iné.
Obsah článku:
Základné princípy protikvasinkovej diéty
- Kladie dôraz na príjem potravín, ktoré obnovujú zdravý mikrobióm a obmedzuje potraviny podporujúce rast kvasiniek.
- Obmedzenie niektorých potravín môže spomaliť premnoženie kvasiniek, obnoviť prirodzenú rovnováhu črevného prostredia a znížiť náchylnosť ku kvasinkovým infekciám.
- Základ protikvasinkovej diéty tvorí čerstvá zelenina, kvalitné bielkoviny, komplexné sacharidy, zdravé tuky a prírodné probiotiká, ktoré podporujú črevnú mikroflóru.
- Jedálniček podľa kvasinkovej diéty je ľahký, pestrý a zdravý. Hodí sa aj na dlhodobé dodržiavanie.
Čo si o protikvasinkovej diéte myslí naša nutričná terapeutka Mgr. Daniela Krčová?
Protikvasinková diéta môže byť účinným nástrojom pri liečbe kvasinkovej infekcie a zlepšovaní zdravia. Nie je nijako drastická, naopak, je nutrične vyvážená a je možné si podľa nej zostaviť pestrý jedálniček.
V článku sa dozviete, čo je to protikvasinková diéta, komu môže pomôcť a ako sa drží. Ak je však vaším najväčším problémom nadváha a prajete si zdravo schudnúť a naučiť sa lepšie jesť a celkovo žiť zdravšie dlhodobo, odporúčame vám navštíviť odborníka na výživu s ohľadom na závažnosť vašich problémov: nutričného terapeuta, nutričného špecialistu, dietológa či obezitológa.
Veľa užitočných informácií, ktoré sa týkajú chudnutia a zdravého životného štýlu vo všeobecnosti, nájdete na našej stránke Bezhladovania.sk.
Čo je to protikvasinková diéta?
Kvasinky, najmä druh Candida Albicans, sú prirodzenou súčasťou ľudského mikrobiómu a v malom množstve sú pre udržanie zdravého organizmu nevyhnutné. Candida sa v ľudskom tele nachádza v tráviacom trakte, v ústach a u žien tiež v pošve, kde udržuje prirodzenú mikroflóru.
Pokiaľ sa však následkom niektorých faktorov kvasinky v organizme premnožia, môže dôjsť ku vzniku kvasinkovej infekcie (tiež kandidózy či mykózy), ktorá môže vyvolať rôzne problémy, ako nadmernú únavu, vaginálnu mykózu, zápach z úst, tráviace problémy, kožné problémy a ďalšie. Niektoré osoby, ženy viac ako muži, môžu byť náchylnejšie k nadmernému množeniu kvasiniek – a teda aj kvasinkovým infekciám.
Aké faktory môžu mať za následok nadmerný rast kvasiniek:
- vysoký príjem sladkostí: kvasinky jednoduchý a rafinovaný cukor doslova milujú a pokiaľ ich majú dostatok, množia sa ostošesť, čo nie je ku prospechu zdravého mikrobiómu,
- nadmerný, dlhodobý až chronický stres: veľké množstvo stresu preukázateľne oslabuje imunitný systém, narušuje črevný mikrobióm a zvyšuje náchylnosť k rôznym ochoreniam a infekciám, vrátane tých vyvolaných kvasinkami,
- znížená a oslabená imunita: osoby s oslabeným imunitným systémom sú náchylnejšie na premnoženie kvasiniek,
- hormonálne zmeny a hormonálna nerovnováha: najmä ženy bývajú náchylnejšie na kvasinkové infekcie, a to kvôli častejším hormonálnym zmenám počas obdobia dospievania, tehotenstva, menopauzy a pod.,
- nadužívanie antibiotík: antibiotiká ničia baktérie bez rozdielu, či sú škodlivé alebo prospešné a ich časté užívanie likviduje aj tzv. dobré baktérie a narúša mikrobióm,
- ďalej tiež fajčenie a nadmerné pitie alkoholu či časté striedanie sexuálnych partnerov.
V prípade častejších a opakovaných problémov s kvasinkovými infekciami môže pomôcť protikvasinková diéta. Táto diéta sa sústredí na obmedzenie príjmu potravín, ktoré v tele nastoľujú prostredie umožňujúce nadmerné množenie kvasiniek. Diéta sa usiluje o spomalenie ich rastu, udržiavanie správneho množstva kvasiniek v tele a tým pádom o obnovenie zdravej črevnej mikroflóry a súčasné zlepšenie celkového zdravia.
Hlavné princípy protikvasinkovej diéty
- Premnoženie kvasiniek môže viesť ku vzniku zdravotných problémov a ochorení. Cieľom protikvasinkovej diéty je preto upraviť stravu tak, aby obsahovala minimum potravín, ktoré vytvárajú prostredie podporujúce nadmerné množenie kvasiniek.
- Dlhodobým cieľom diéty je pomocou pestrej a vyváženej stravy obnoviť zdravý mikrobióm a potom ho udržiavať v kondícii bez rizika premnoženia kvasiniek, ktoré sú inak zdraviu prospešné.
- Keďže sa kvasinky živia primárne cukrom, je zásadné v jedálničku obmedziť potraviny, ktoré sú na jednoduché cukry zvlášť bohaté. Predovšetkým sladkosti, cukrovinky, ale tiež výrobky z bielej múky a alkohol.
Protikvasinková diéta a čo (ne)jesť
Väčšina diét rozdeľuje potraviny na vhodné a menej vhodné. Niektoré diéty sú veľmi prísne, iné menej. Niektoré nediktujú vôbec nič, ale iba odporúčajú. Protikvasinková diéta predstavuje variant pestrého jedálnička, ktorý iba obmedzuje príjem potravín všeobecne považovaných za menej zdravé. Potraviny v rámci protikvasinkovej diéty môžeme rozdeliť na vhodné a odporúčané a na tie, ktorých príjem je vhodné redukovať na minimum.
Odporúčané potraviny
- Zelenina: mrkva, kapusta, brokolica, špenát, stopkový zeler, paprika, paradajky, cesnak, cibuľa, bataty, chren,
- Menej sladké druhy ovocia: skôr kyslejšie druhy, ako maliny, černice, ríbezle, čučoriedky, čerešne, egreše a podobne,
- Mäso a ryby, vajcia: chudé druhy mäsa s nižším obsahom tuku (hydinové, baranie, teľacie, chudé hovädzie, králičie), sladkovodné a morské ryby,
- Mliečne výrobky: najlepšie kyslé produkty (jogurty, kefíry a pod.), nesladené a neochutené,
- Fermentované potraviny: kyslá kapusta, kimchi, kombucha a ďalšie,
- Strukoviny: fazuľa, šošovica, hrach, cícer, sója (tempeh, tofu),
- Obilniny: rôzne druhy najlepšie v celozrnnej forme, pšeno, pohánka, quinoa,
- Byliny a koreniny: kurkuma, zázvor, tymian, oregano, ostropestrec mariánsky, škorica a ďalšie,
- Zdravé tuky: v rozumnom množstve rastlinné oleje aj živočíšne tuky, avokádo, orechy a semená.
Samozrejmosťou by mal byť aj dostatočný pitný režim založený na čistej vode. Tú možno v prípade potreby doplniť o nesladené zeleninové a ovocné džúsy, bylinné čaje a podobne.
Tipy na fermentované potraviny:
- Fermentované alebo kvasené potraviny: Zdravie a vitalita po celý rok
- Zdravá kyslá kapusta: Obsah živín, domáca výroba a účinky na zdravie + recepty
Potraviny, ktoré je vhodné obmedziť
Úmyselne zdôrazňujeme slovo obmedziť, nie úplne vylúčiť z jedálnička. Väčšina nižšie uvedených potravín spôsobuje, respektíve zvyšuje riziko premnoženia kvasiniek iba vtedy, pokiaľ to s ich konzumáciou preháňate a jete ich často a vo veľkom množstve.
- Cukry a sladidlá: jednoduché cukry v nadmernom množstve podporujú množenie kvasiniek,
- Rafinované zdroje sacharidov a ultra spracované potraviny: slané a sladké pečivo pripravované z bielej múky,
- Kofeín: káva, čierny čaj a iné kofeínové nápoje (energy drinky),
- Plesnivé syry: niektoré druhy obsahujú látky podporujúce rast kvasiniek,
- Ovocie: veľmi sladké druhy ovocia môžu kvasinky priživovať,
- Kvasnice a potraviny obsahujúce kvasnice: chlieb s kváskom, kvasený alkohol, potraviny s kvasnicami kvôli zvýrazneniu chuti,
- Sladké nápoje a sladené džúsy,
- Alkohol: oslabuje imunitu, škodí zdraviu a tiež podporuje množenie kvasiniek.
DÔLEŽITÉ: Toto je iba orientačný zoznam. Každé telo je jedinečné a na rôzne potraviny môže reagovať odlišne. Ak si nie ste istí správnym zložením svojho jedálnička, poraďte sa s odborníkom na výživu alebo lekárom.
Tipy na recepty pri protikvasinkovej diéte na našej českej stránke Bezhladoveni.cz
- Fit mrkvová torta ala mrkváč bez múky
- Quiche s údeným tofu
- Ryžové rezance s tempehom, šampiňónmi portobello a bambusovými výhonkami
- Pšenová plnka s údeným tofu
- Jednoduché slané palacinky so špenátom
- Jablkové muffiny s mrkvou a vločkami
- Vegetariánska čína s tofu a cuketou
Možné prínosy a výhody protikvasinkovej diéty pre zdravie
- Bráni nadmernému rastu kvasiniek druhu Candida a udržuje ich v množstve, ktoré je pre zdravý ľudský organizmus nevyhnutné.
- Môže pomôcť pri príznakoch, ako sú únava, tráviace problémy, kožné problémy a ďalšie.
- Môže obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry.
- Môže posilniť prirodzenú obranyschopnosť proti patogénnym mikroorganizmom.
Nevýhody a možné zdravotné riziká
Protikvasinková diéta predstavuje vyvážený a pestrý jedálniček s drobnými obmedzeniami. V jedálničku odporúčame výrazne obmedziť konzumáciu potravín s vysokým obsahom cukrov. To platí aj pre sladké druhy ovocia, ktoré však možno ľahko nahradiť kyslejšími druhmi. O prínosoch nižšieho príjmu sladkostí, cukroviniek a alkoholu nie je nutné diskutovať.
S protikvasinkovou diétou sa nespájajú žiadne nevýhody a zdravotné riziká, ktoré by vychádzali z jej zloženia. Naopak môže ľuďom pomôcť nielen s opakovanými kvasinkovými infekciami, ale tiež ďalšími neduhmi vrátane nadváhy, ktorú spôsobuje nezdravé stravovanie.
Ako podporiť prínosy protikvasinkovej diéty
Popri obmedzení príjmu nezdravých potravín, ktoré podporujú nadmerné množenie kvasiniek, je dôležité zohľadniť životný štýl ako taký. Účinnosť protikvasinkovej diéty zvýšia ďalšie režimové opatrenia, najmä zaradenie aj menšej fyzickej aktivity. Aj krátka prechádzka každý deň má na celkové zdravie ohromný vplyv. Ako to môžete dosiahnuť?
- Snažte sa viac hýbať počas dňa. Každý pohyb navyše sa počíta. Využite voľný čas na prechádzky, choďte pešo kedykoľvek môžete, trávte viac času aktívne a vonku.
- Neseďte dlho. Ak máte sedavé zamestnanie, nezabúdajte na pohybové pauzy.
- Vo voľnom čase športujte. Pohyb a šport pomáhajú udržiavať telo v dobrej fyzickej kondícii. Nájdete si najlepšie také aktivity, ktoré vás budú baviť.
- Zdravá strava a pohyb zlepšujú kvalitu života v každom veku. Je preukázané, že zdravý životný štýl zvyšuje kvalitu života najmä v staršom veku.
Pre koho je protikvasinková diéta vhodná?
Diéta je určená pre osoby, ktorých trápi kvasinková infekcia. Tá postihuje ženy častejšie ako mužov. Okrem stravy sa odporúča dodržiavať aj ďalšie odporúčania, najmä pokiaľ ide o vaginálnu infekciu.
Opatrnosť sa vyžaduje u detí a dospievajúcich, tehotných a dojčiacich žien či seniorov. Čo sa týka osôb s nejakým akútnym, dlhodobým či chronickým ochorením, je na mieste konzultácia s lekárom či aspoň nutričným terapeutom alebo špecialistom. Niektoré ochorenia si vyžadujú špecifický štýl stravovania.
Vyjadrenie našej nutričnej špecialistky Mgr. Daniely Krčovej
Protikvasinková diéta nie je tak úplne diéta, ako skôr úprava jedálnička s obmedzením potravín, ktoré podporujú tvorbu kandidových kvasiniek. Protikvasinková diéta obmedzuje predovšetkým jednoduché cukry a rafinované sacharidy, ktoré sú najlepšou výživou pre tieto kvasinky. To je hlavnou a nespornou výhodou tejto diéty.
Nadmerná konzumácia cukrov totiž prispieva aj k nadváhe, obezite a metabolickým ochoreniam. Znížením príjmu jednoduchých cukrov v strave môže dôjsť nielen k zlepšeniu príznakov kvasinkovej infekcie, ale tiež k zlepšeniu celkového zdravia.
Jedálniček sa skladá predovšetkým z kvalitných bielkovín, zeleniny, zdravých tukov, ovocia s nižším podielom cukru a menšieho množstva komplexných sacharidov. Protikvasinková diéta preto nie je nijako reštriktívna a spĺňa zásady zdravej výživy.
Pri dlhodobom dodržiavaní protikvasinkovej diéty je potrebné strážiť si vyvážený príjem všetkých nevyhnutných živín, najmä vitamínov a minerálnych látok. To môžeme docieliť tým, že bude jedálniček pestrý. Pred zahájením protikvasinkovej diéty však odporúčam konzultovať vhodnosť tejto diéty s lekárom a nutričným terapeutom, nemusí byť vhodná pre každého.
Naše odporúčania
Protikvasinková diéta môže podporiť liečbu kvasinkovej infekcie, ale môže pomôcť aj ľuďom, ktorí majú záujem udržiavať svoj mikrobióm v rovnováhe a posilniť aj imunitný systém. V tom je zdravá a vyvážená strava obsahujúca všetky makroživiny a mikroživiny prínosná. Skombinujte zdravšie stravovacie návyky s aktívnym životným štýlom a udržíte si dobré zdravie a kondíciu v každom veku.
UPOZORNENIE: Avšak tiež platí, že diéta je určená primárne na podporu liečby menej závažných problémov – môže zmierniť priebeh ochorení, obmedziť sprievodné prejavy choroby a urýchliť liečbu. Závažné problémy odporúčame konzultovať s lekárom.
Ktoré ďalšie známe diéty nájdete na Bezhladovania.sk?
- Cambridge diéta
- Paleo diéta
- Nízkosacharidová diéta
- Low carb diéta
- Prerušovaný pôst pre ženy aj mužov
- Dukanova diéta
- Diéta pri vysokom cholesterole
- Vitariánstvo a raw food
- Stredomorská diéta
- Carnivore diéta
- MIND diéta
- Bezlepková diéta
- Diéta podľa krvných skupín
- Vegánstvo
- Krabičkové diéty a chudnutie: Ako fungujú?
- Pescetariánstvo
- Sirtfood diéta
- IIFYM diéta
- TLC diéta
- Vitariánstvo a raw food
Vyššie sme vybrali týchto pár diét. Na našej stránke však nájdete celý katalóg diét a nechýbajú ani odporúčania alebo varovania od odborníkov na výživu. Chudnite zdravo a bez stresu!
Záverečné zhrnutie: Problémom z dôvodu premnoženia kvasiniek je možné brániť vhodnou stravou
Protikvasinková diéta sama o sebe kvasinkovú infekciu nevylieči, ale liečbu efektívne podporí a do budúcna môže znížiť riziko opakovaného výskytu nepríjemných problémov.
- V malom množstve sú kvasinky prospešné aj pre zdravý mikrobióm dokonca nevyhnutné. Pokiaľ sa však premnožia, môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy.
- Protikvasinková diéta odporúča obmedziť konzumáciu potravín, ktoré podporujú nadmerné množenie kvasiniek. Ide hlavne o cukry a rafinované sacharidy, napríklad biele pečivo, sladké pečivo, cukrovinky, ale tiež kvasnice a alkohol.
- Prospešné je naopak jesť viac zeleniny, kvalitné bielkoviny, celozrnné obilniny a zdravé tuky.
- Dôležitou súčasťou by tiež mali byť najlepšie prírodné probiotiká, ako kyslomliečne výrobky a fermentované potraviny (kefír, biely jogurt, kyslá kapusta…).