Bezhladovania.sk

Obezitológ – v čom sa líši od iných odborníkov na výživu?

Vo svete odborníkov na výživu existujú rôzne profesie. Líšia sa od seba úrovňou vzdelania, od ktorej sa následne odvíjajú problémy, s ktorými vám môžu pomôcť. Jedným z dostupných výživových špecialistov je obezitológ, na ktorého náplň práce sa zameriame v nasledujúcom článku.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

V čom spočíva práca obezitológa?

Ako už samotný názov napovedá, obezitológia sa zaoberá diagnostikou a liečbou obezity u ľudí rôznych vekových skupín

Obezitológ či obezitologička poskytuje pacientom odporúčania ohľadom stravy a životného štýlu. Cieľom nie je len liečba obezity, ale tiež chorôb, ktoré ju bežne sprevádzajú. Najčastejšie ide o diabetes 2. typu, vysoký krvný tlak alebo rôzne srdcovo-cievne ochorenia.

Rady obezitológa okrem samotnej liečby obezity a s ňou spojených ochorení slúžia tiež ako prevencia. Jeho práca i vzdelanie sa veľmi podobajú práci dietológa, avšak s tým rozdielom, že obezitológ sa zameriava na špecifické ťažkosti.

Obvykle sa s odborníkmi v oblasti obezitológie stretávame v nemocniciach a na poliklinikách, ale môžu mať aj svoje súkromné ordinácie.

Často spolupracuje s ďalšími lekárskymi odborníkmi, ako napríklad kardiológmi, diabetológmi, pediatrami, psychológmi či ortopédmi, aby pacientovi spoločne poskytli komplexný plán, ktorý ku svojmu uzdraveniu potrebuje.

V čom je obezitológ iný?

Od iných odborníkov sa obezitológ líši tým, že má úplné vysokoškolské lekárske vzdelanie – podobne ako už spomínaný dietológ. Na rozdiel od neho však okrem atestácie  z interného lekárstva potrebuje pro výkon svojho zamestnania absolvovať školenie v odbore obezitológ organizovanej Obezitologickou spoločnosťou.

Než sa na toto školenie ale vydá, musí dokončiť šesťročné štúdium na lekárskej fakulte – obvykle kombináciu odborov všeobecného lekárstva a nutričnej terapie. Oba odbory v Českej republike a na Slovensku ponúkajú tieto vysoké školy:

 • Karlova Univerzita v Prahe
 • Juhočeská univerzita v Českých Budejoviciach
 • Masarykova univerzita v Brne
 • Ostravská univerzita

Štúdium na lekárskej fakulte dáva budúcim obezitológom potrebnú kvalifikáciu pre úpravu životosprávy dlhodobo chorých osôb. V tomto ohľade sa zásadne líši od výživových poradcov, ktorí môžu poskytovať poradenstvo iba zdravým ľuďom.

Reklama

Kedy vyhľadať obezitologické poradenstvo a ako prebieha?

Návšteva obezitológa je vhodná v prípade, že vy alebo vaše deti trpíte obezitou a zdravotnými problémami, ktoré sú s ňou spojené. Najčastejšie ide o:

 • cukrovku 2. typu
 • vysoký krvný tlak (hypertenzia)
 • ischemickú srdcovú chorobu
 • vysoké hladiny triglyceridov alebo LDL cholesterolu
 • ochorenie žlčníka
 • osteoartrózu a bolesti kĺbov v dôsledku ich nadmerného zaťažovania
 • spánkovú apnoe a problémy s dýchaním
 • duševné ochorenie, ako je klinická depresie, úzkosť a ďalšie psychické poruchy

Hlavnou náplňou práce obezitológa je diagnostika a obezitologické poradenstvo. Pri prvej návšteve môžete počítať s tým, že si vás zváži, zmeria vám telesné miery a tiež krvný tlak, prípadne i hladinu cukru v krvi.

Často využívajú špecializované prístroje určené na meranie podielu tukového, svalového a kostného tkanivá, čo umožňuje omnoho presnejšiu diagnostiku ochorenia a jeho závažnosti.

Potom nasleduje rozhovor, v ktorom sa vás obezitológ opýta na vašu rodinnú históriu nadváhy a obezity, zdravotné komplikácie, aktuálny jedálniček, medikáciu a ďalšie informácie, ktoré pomôžu zistiť, aká je príčina vašich problémov.

Po komplexnom vyšetrení vám obezitológ či obezitologička prezradí, aké nedostatky má váš aktuálny režim a poskytne odporúčania ohľadom stravovania, pohybu a ďalších oblastí životného štýlu, ktoré váš stav pomôžu dostať pod kontrolu.

Súčasťou liečebného programu často bývajú aj doplnky stravy či lieky určené na pomoc proti zdravotným komplikáciám, ktoré obezitu sprevádzajú. Obezitologické poradne často spolupracujú aj s inými špecialistami, ako sú diabetológovia, nutriční terapeuti či psychológovia, ktorí sa na liečbe podieľajú spolu s obezitológom. 

Kde hľadať obezitologickú poradňu?

Obezitológovia najčastejšie pracujú v nemocniciach na rôznych klinikách. Výnimkou nie sú ani ordinácie v súkromných zdravotníckych zariadeniach alebo v rámci vlastného zázemia, kde poskytujú špecialisti obezitologické poradenstvo ako podnikatelia.

Postup pri hľadaní správneho obezitológa sa bude líšiť v závislosti od toho, či už svoje zdravotné problémy aktívne riešite s nejakým odborníkom alebo vás diagnostika ešte len čaká.

V prvom prípade vám služby obezitológa s veľkou pravdepodobnosťou odporučí nejaký iný odborník a napíše vám žiadanku do konkrétnej ordinácie. Ako sme už povedali, lekári spolu pri liečbe často spolupracujú.

O odporúčanie môžete lekára požiadať aj v prípade, keď obezitu aktuálne neriešite. Alternatívou je tiež vyhľadať odborníka svojpomocne, čo tiež nemusí byť na škodu, získate tak väčšiu možnosť výberu.

Na internete nájdete mnoho obezitológov, ktorí pracujú v rôznom prostredí a za rôznych podmienok. Recenzie vám vďaka hodnoteniam pomôžu vybrať odborníka, ktorý vám bude vyhovovať. Avšak osobná návšteva je pre patričné zhodnotenie problematiky viac než nutná.

3 najdôležitejšie tipy pre výber obezitológa

1. Overte si vzdelanie

Asi tušíte, že existuje mnoho odborníkov na výživu a každý z nich má iné kompetencie. Zatiaľ čo na získanie titulu výživového poradcu potrebujete len špeciálny kurz, v prípade dietológa či obezitologičky je potrebné mať úplné lekárske vzdelanie.

Každý dôveryhodný obezitológ transparentne uvedie informácie o svojom vzdelaní. V nemocniciach sa nemusíte obvykle ničoho báť, pretože svojich zamestnancov dôkladne preverujú. V súkromných ordináciách by však mohol nastať problém.

2. Prax ako dôkaz spoľahlivosti

Ak chcete tú najlepšiu starostlivosť, mala by byť pre vás dôležitá prax odborníka. Každý pacient znamená pre doktora viac skúseností, a tak i väčšiu šancu na úspešnú liečbu ďalších ľudí, ktorí ho navštívia. 

Nejde však len o to, aby obezitológ pôsobil vo svojom odbore dlhé roky – podstatné je aj celoživotné vzdelávanie. So znalosťami z vysokej školy si určitú dobu vystačí, ale veda sa neustále vyvíja a prichádza s novými objavmi. Školenia a certifikáty rozhodne patria medzi dôležité kritériá výberu.

3. Ľudský prístup nadovšetko

Profesionálne zázemie nie je všetko. Sme v prvom rade ľudia a od odborníkov, ktorým sa chystáme prezradiť naše zdravotné problémy a pocity, očakávame istú mieru empatie a porozumenia. Bez týchto kvalít sa efektivita spolupráce znižuje.

Práve preto je osobná skúsenosť veľmi dôležitá. Aj keď bude mať váš obezitológ špičkový životopis, pokiaľ si s ním nebudete rozumieť, určite vám nebude príjemné navštevovať ho.

Záverečné zhrnutie: Obezitológ má špecifickú klientelu

Už asi tušíte, ako vyzerá práca obezitológa a kedy sa oplatí využiť jeho služby. Prečítajte si niekoľko dôležitých informácií, ktoré by ste si mali zapamätať:

 • Obezitológ pracuje s ľuďmi trpiacimi obezitou a pomáha im riešiť nielen ich telesnú váhu, ale i zdravotné komplikácie spojené s obezitou.
 • Týmto termínom sa môže označovať len človek so šesťročným lekárskym  vzdelaním a potrebným obezitologickým školením.
 • Obezitológovia pracujú v nemocniciach a na klinikách, prípadne majú svoje súkromné ordinácie.
 • Pri návšteve poradne sa nehodnotí len telesná váha a stavba tela pacienta, ale aj jeho celkový zdravotný stav.
 • Profesionalita, vzdelanie a skúsenosti sú dôležité, avšak pri výbere obezitológa je dôležitý aj ľudský prístup.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

 • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
 • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
 • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
 • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Redakcia

Redakcia

Každý deň vám prinášame novinky a zaujímavosti zo sveta zdravého životného štýlu a chudnutia.