Bezhladovania.sk

Symptóm menopauzy: Nadmerné nočné potenie

Prechádzate menopauzou a trápi vás nočné potenie? Hlavu hore, tento jav je úplne normálny a v určitom období ho zaznamenáva takmer každá žena.

Príznaky silného nočného potenia u žien

Poznáte to, uprostred noci sa prebudíte a vy aj vaša posteľ vyzeráte akoby na vás niekto vylial kanister s vodou. Často sa nezaobídete bez prezlečenia, váš spánok je narušený a o kvalitnom odpočinku nemôže byť ani reč. Nočné potenie u žien môže mať niekoľko podôb. Niektorým ženám býva nevoľno, iné sa cítia slabo a je im na omdlenie. Ďalšími príznakmi sú nepravidelný srdcový tep, zimnice, bolesti hlavy a návaly tepla

Internetový magazín Medical News Today v článku zameranom na nočné potenie v menopauze poukazuje na veľké rozdiely medzi ženami:

Frekvencia návalov tepla a nočného potenia sa u žien veľmi líši. Niektoré ich zažívajú iba občas, pre iné ide o nepríjemnú súčasť každodenného života.

Nepríjemné dôsledky v každodennom živote

  • nespavosť a iné poruchy spánku
  • únava a vyčerpanie
  • podráždenosť a výkyvy nálad
  • stres
  • problémy so sústredením

Čo môže znamenať nočné potenie? Hormonálne výkyvy aj stres

Príčiny nočného potenia u žien môžu byť rôzne. Najčastejším dôvodom je však práve menopauza. V tomto období dochádza k veľkým hormonálnym zmenám, ktoré ruka v ruke s nevhodnými podmienkami na spánok (napríklad príliš vykúrená miestnosť či emocionálny stres) môžu vytvoriť práve onen nepríjemný jav.

Podľa serveru thefemedic.som je nočné potenie jedným z najčastejších symptómov menopauzy.

Nočné potenie trápi viac než 75 % žien počas menopauzy. Napriek tomu, že tento symptóm ustupuje po 5-7 rokoch, niektoré ženy sa s ním vysporiadajú aj 10-15 rokov.

Hlavnú rolu hrá znížená produkcia estrogénu

Už v období pred zánikom menštruácie sa znižuje tvorba estrogénu. Tento hormón odovzdáva informácia hypothalamu, ktorý má za úlohu regulovať telesnú teplotu. Postupné znižovanie hladiny estrogénu v priebehu menopauzy nastáva v rovnakú dobu, keď zároveň oblasť hypothalamu začína pociťovať oveľa menšie zmeny telesnej teploty. Následkom mierneho zvýšenia teploty potom môže byť nepríjemné potenie na prsiach, hrudi, hlave alebo iných miestach na tele.

Na webových stránkach thefemedic.com sa dočítate:

Potenie sa je iba spôsob organizmu, ako sa ochladiť a udržať vnútri tela stabilnú teplotu. Avšak pokiaľ je potenie nežiaduce a narušuje kvalitu vášho spánku, je logické hľadať riešenie.

Editorka internetového magazínu health.harvard.edu Nancy Ferrari upozorňuje:

Návaly tepla patria medzi tzv. vazomotorické symptómy menopauzy. Sú často popisované ako náhle pocity tepla na hrudi, tvári a celej hlave, nasledované potom a niekedy aj zimnicou. Keď ženy zastihnú počas noci, môžu byť sprevádzané aj silným potením.

Kedy navštíviť lekára?

Pokiaľ vás pot v noci zobudí a narúša vám spánok, navštívte svojho praktického lekára alebo gynekológa. Lekár vás dôkladne vyšetrí a vylúči aj iné príčiny nočného potenia. Pokiaľ uzná, že za vašimi narušenými nocami je práve menopauza, odporučí vám režimové opatrenia alebo medikáciu.

Možnosti liečby

Uľaviť vám môže napríklad dočasné užívanie hormonálnej antikoncepcie, ktoré pomôže vaše hormóny vrátiť späť do rovnováhy. Konkrétna liečba ale záleží na dohode a odvíja sa od individuálneho stavu ženy.

Najúčinnejšou liečbou nočného potenia je hormonálna terapia, napriek tomu má aj niekoľko nevýhod. Dlhodobejšia liečba so sebou nesie zvýšené riziko rakoviny prsníkov a vo vyššom veku je spojená s väčším rizikom mŕtvice, vzniku krvných zrazenín a ďalších zdravotných problémov. Preto je dôležité, aby ženy najskôr preskúmali aj ďalšie možnosti liečby,

odporúča lekárka a profesorka Lekárskej fakulty na Harvarde JoAnn Manson pre magazín health.harvard.edu.

6 tipov proti nočnému poteniu

nočné potenie

 1. Upravte si jedálny lístok

Tryptofán

Zaraďte do svojho jedálneho lístka viac mliečnych výrobkov, orechov a vajec. V týchto produktoch sa totiž nachádza aminokyselina zvaná tryptofán, ktorá vám pomôže navodiť zdravý spánok.

Náhrada estrogénov

Zamerajte sa na potraviny obsahujúce genisteín a daidzeín. Tieto látky sú totiž veľmi podobné ženským hormónom estrogénom a pomáhajú tak vyrovnať hormonálne výkyvy. Imitátorov hormónov nájdete predovšetkým v sóji a sójových výrobkoch. Doprajte si pravidelne tofu, tempeh, sójové jogurty a mlieka. Pokiaľ nepatríte medzi milovníkov sóje, spýtajte sa v lekárni na doplnky stravy obsahujúce sójové extrakty.

Vitamíny a minerály

Pomôže vám jedálny lístok bohatý na vitamín E, omega-3 mastné kyseliny, vápnik a horčík. Najlepšie fungujú za studena lisované oleje, listová zelenina, morské riasy, kapustová zelenina, orechy a semienka.

TIP: Vyskúšajte jedálny lístok proti nedostatku horčíka.

2. Skúste alternatívnu medicínu

Hormonálnu nerovnováhu skúste liečiť alternatívnymi medicínskymi postupmi. Ponúka sa napríklad homeopatia alebo liečba prírodnými bylinkami.

Najlepšie bylinky na obdobie menopauzy

  • ľubovník bodkovaný
  • ďatelina lúčna
  • medovka
  • šalvia
  • žihľava
  • levanduľa
  • yzop
  • chmeľ
  • alchemilka
  • hloh
  • praslička

3. Znížte riziko prehrievania

Nepite pred spaním teplé nápoje, nejedzte polievky, nekúpte sa v horúcej vani ani nenavštevujte saunu.

4. Hýbte sa

Do svojho bežného dňa v rámci zdravšieho životného štýlu zaraďte pohybovú aktivitu. Do ničoho sa ale nenúťte a robte iba to, čo vás baví. Či už sa rozhodnete navštevovať lekcie spinningu, posilňovať s činkami alebo radšej dávate prednosť pešej turistike, vaše telo sa vám poďakuje.

5. Odpočívajte

Snažte sa vyvarovať emočnému vypätiu. Nájdete si spôsob, akým budete psychicky odpočívať a bojovať proti každodennému stresu. Je jedno, akú meditáciu zvolíte. Môže to byť joga alebo obyčajná prechádzka so psom.

6. Nefajčite

Podľa webu o ľudskom zdraví webmd.com má fajčenie a nadmerné vylučovanie potu značnú spojitosť.

Niekoľko štúdií spojilo fajčenie s návalmi tepla. Jedna štúdia dokonca zistila, že silné fajčiarky boli až štyrikrát častejšie vystavené záchvatom nočného potenia než ženy, ktoré nikdy nefajčili.

Nočné potenie je nepríjemné pre ženy a mužov. Držte sa týchto 6 pravidiel a uvidíte, že vám bude čoskoro lepšie.

Diskutujte s nami

Aktuálne tipy a skúsenosti ostatných nájdete v našej facebookovej skupine Menopauza a chudnutie po päťdesiatke. Pridajte sa k nám!

Mgr. Šárka Jirchářová

Mgr. Šárka Jirchářová

Mojím veľkým koníčkom je varenie a pečenie. Nepríjemné črevné ochorenie ma priviedlo k diéte Low-FODMAP, ktorá žne vo svete veľký úspech. Uľahčuje život mnohým ľuďom so syndrómom dráždivého čreva. Nedostatok informácií v našich končinách ma priviedol k písaniu vlastného blogu.