Bezhladovania.sk

Symptóm menopauzy: Nechuť na sex

Pokles libida môže byť momentálny – u žien často počas tehotenstva, pri užívaní antikoncepcie alebo vplyvom stresu. Menopauza a všeobecne zvyšujúci sa vek so sebou prináša dlhodobejšie zmeny. Pokiaľ ich neriešite, môžu ovplyvniť nielen váš partnerský život, ale aj celkové zdravie.

Server MedicalNewsToday.com varuje, že sexuálne problémy sú u žien počas alebo po menopauze častejšie než v produktívnom veku. Z toho vychádza logický záver, že menopauza môže znižovať libido.

Znížené hladiny hormónov tlmia schopnosť vzrušenia, čo má za následok napríklad bolesť pri sexe. Ale nezúfajte – problém má niekoľko riešení.

TIP: Znížené libido trápi aj mužov v andropauze alebo mužskom prechode.

Čo je libido?

Pojem libido označuje všeobecne sexuálny záujem a schopnosť precítiť sex. Každý ho máme od prírody iné – niekto väčšie, iný menšie. Kolíše s vekom, fyzickou kondíciou a celkovou náladou. U žien, ktoré sú všeobecne emocionálnejšie, závisí aj na spokojnosti vo vzťahu a celkových pocitoch ku konkrétnemu partnerovi.

Problémy v sexe trápia po menopauze takmer 87 % žien

Na tému sex a menopauza zatiaľ nevzniklo veľa výskumov. Podľa jednej zo štúdií pozná sexuálnu dysfunkciu počas života 25 až 63 % žien. Po menopauze rastie toto číslo na 68 až 86,5 %.

Problémy v sexuálnej oblasti sú u žien všeobecne častejšie než u mužov. V priemere ich pozná iba 31 % mužov. 

V tele  súvisí všetko so všetkým. Neliečené choroby ako:

  • Cukrovka
  • Depresia a úzkosti
  • Kardiovaskulárne ochorenie a vysoký krvný tlak
  • Chronický zápal močových ciest
  • Chronická bolesť
  • Znížená funkcia štítnej žľazy

Často spôsobujú znížené libido ako jeden z prvých príznakov. Vyliečením hlavného problému sa často vyriešia aj vaše problémy v intímnej oblasti.

Ďalšie príčiny zníženého libida:

zníženie libida

Mayo Clinic uvádza ako najčastejšie problémy:

  • Niektoré lieky (napríklad antidepresíva)
  • Alkoholizmus a fajčenie
  • Stav po operácii prsníkov alebo gynekologickom zákroku
  • Obezita
  • Stres, nízke sebavedomie a predchádzajúce negatívne skúsenosti

Vzťahové otázky tiež zohrávajú dôležitú úlohu. Hovorte s partnerom o svojich potrebách, riešte konflikty, budujte dôveru. Chuť na sex sa obnoví aj sama.

Pokles hormónov v menopauze

„Zvádzať všetku vinu na hormóny by však bolo nespravodlivé,“ hovorí Dr. Stephanie Faubion, riaditeľka kliniky pre zdravie žien na Mayo Clinic. Obvykle stojí za problémami kombinácia zmien v našom tele, mysli a nefunkčnosti vzťahu.

Ale súvislosť s hormónmi tu predsa len je. Kľúčové hormóny pre sexuálnu funkciu sú estrogén a testosterón (áno, aj u žien). Estrogén hrá v intímnom živote dôležitú rolu: 

  1. Podporuje pružnosť a prekrvenie panvových tkanív pre pohodlný styk.
  2. Podporuje zvlhčenie sliznice.

Pokiaľ príde k výraznému poklesu hladiny estrogénu, sliznica stráca pružnosť, je tenšia, suchá a neprekrvená. Malé pysky a všeobecne celé genitálie sa stávajú menej citlivé na dotyk a môže nastať aj problém s dosahovaním orgazmu. 

Vysychanie sliznice spôsobuje

  • Bolestivý prienik
  • Celková bolesť pri sexe
  • Bolesť v podbrušku pri/po sexe
  • Drobné krvácanie pri/po styku

TIP: Po menopauze sa vplyvom zníženia hladín hormónov často objavujú aj problémy s močovým mechúrom. Časté močenie, inkontinencia alebo zápaly močových ciest (cysticídy) po sexe nie sú ničím neobvyklým. Ochránia vás čistiace krémy a peny (napríklad Ginexid). Používajte ich pred aj po styku.

Ako sliznicu zvlhčiť?

Vaginálnu suchosť odstránite napríklad použitím lubrikantov na báze látok rozpustných vo vode. Lubrikanty nerozpustné vo vode (napríklad vazelína) bývajú živnou pôdou baktérií a celkovo zbytočne zaťažujú sliznicu. Dobre fungujú aj lubrikanty na báze silikónu.  

Spýtajte sa aj svojho gynekológa – poradí vám vaginálne zvlhčovače (gély, krémy alebo masti) s nízkym obsahom vaginálneho estrogénu alebo čisto na bylinkovej báze.

Testosterón hrá rolu aj u žien

Postklimaterické obdobie prináša taktiež pokles hladiny testosterónu. Jedna zo štúdií upozorňuje na to, že aj testosterón hrá v sexuálnom zdraví žien dôležitú rolu. Kombinácia liečby testosterónom + estrogénom zatiaľ nemá jednoznačne preukázateľné výsledky – u koní však viedla k zvýšeniu sexuálnej túžby.

Hormonálne substitučné terapie

Pokiaľ vás príznaky menopauzy obťažujú vo viacerých smeroch, neváhajte navštíviť lekára. Možno vám predpíše antikoncepčné tabletky s nízkymi dávkami estrogénu alebo iné hormonálne lieky. Populárne sú tiež masti a čípky (napríklad Ovestin) na báze hormónov – najčastejšie estriolu. Bývajú pre telo šetrnejšie než tabletky.

Štúdia z roku 2010 potvrdila, že ženy, ktoré užívajú hormonálne lieky v menopauze, trpia zníženým libidom menej často.

Liečba estrogénmi má aj mnoho nežiaducich účinkov:

  • Väčšie riziko krvných zrazenín a nimi spôsobených komplikácií (infarkt, mŕtvica)
  • Väčšie riziko rakoviny (predovšetkým prsníkov)

Preto pokiaľ máte príznaky iba vaginálneho charakteru, začnite s masťami a bylinkami. S obnovou prirodzenej mikroflóry vám pomôžu aj voľne predajné výplachy (napríklad Rosalgin).

Verte bylinkám

V prírodných tabletkách na zvýšenie libida väčšinou nájdete:

  • Ďatelinu lúčnu
  • Sóju
  • Kotvičník zemný
  • Macu peruánsku

Dodávajú ženské hormóny prirodzenou cestou. Pre istotu sa poraďte s lekárom, či sa zvolené bylinky nebijú s vašou farmakologickou liečbou (predovšetkým estrogénovými prípravkami).

Ako zvýšiť ženské libido bez liekov?

Čaká vás práca na sebe aj na vzťahu s partnerom. Musíte sa sama dostať do pohody, vyriešiť stresy a úzkosti a začať jesť zdravo. Už cca 30 minút pohybu/cvičenia denne rozprúdi krv a povzbudí tvorbu hormónov šťastia. Vďaka nim príde chuť aj na intímne radovánky.

Okreňte svoje intímne chvíle

Čo stačilo na vzrušenie v 20, už dnes skrátka nemusí fungovať. Ale o to je to zaujímavejšie. Pár osvedčených trikov:

  1. Pustite si s partnerom erotický film ako predohru.
  2. Vyskúšajte pomôcky – nemusí ísť zrovna o vibrátory, niekedy postačí aj malá zmena, napríklad šatka cez oči a začnú sa diať divy.
  3. Nezanedbávajte autoerotiku – znovu vás naučí, ako aj vo vyššom veku dosiahnuť orgazmus. Triky potom naučíte svojho partnera. A je to.

Vzrušeniu a lepšiemu prekrveniu tiež napomáha horúci kúpeľ pred sexom. Čo ho takto skúsiť spoločne?

Posilňujte pánvové dno

Ďalším problémom po menopauze býva pokles pánvového dna. Ten stojí za problémami s inkontinenciou a sexuálnymi dysfunkciami. Výbornou terapiou je sedenie na balančnej gymnastickej lopte alebo jazda na koni. Skúste tiež špeciálne Kegelove cviky pre ženy, ktoré cielia priamo na tento problém.

Jednoduchý Kegelov cvik

Začnite hneď teraz:

  1. Stlačte svaly panvového dna čo najviac k sebe.
  2. Udržte kontrakciu po dobu 5 sekúnd.
  3. Na 5 sekúnd uvoľnite.

Opakujte 10× za sebou, zhruba 3× denne.

Čo jesť na zvýšenie libida?

Staré dobré afrodiziaká v potravinách pozná snáď každý. Pre istotu pripomíname tie najznámejšie:

  • Jahody
  • Šafrán
  • Chilli
  • Špargľa
  • Banán

Naopak, obľúbené ustrice, čokoláda alebo med testom u stravníkov opakovane neprešli. Tak na ne príliš nevsádzajte.

TIP: Pripravte si smoothie afrodiziakum pre seba aj pre partnera. Rýchle, výborné a plné zdraviu prospešných látok.

Získajte endorfíny z cvičenia

zvýšenie libida

Kedy ste si naposledy dali svižnú prechádzaku alebo pár drepov? Potom sa nečudujte, že sa vám nič nechce, nieto ešte mať chuť na sex. Lekári všeobecne odporúčajú aspoň 2,5 hodiny pohybu týždenne – teda 30 minút denne.

Začnite postupne, napríklad 8-minútovým cvičením podľa vedcov z Orlanda.

Ďalšie vhodné druhy cvičenia

  1. Joga zlepší celkovú flexibilitu a naučí vás dýchať na účinnú relaxáciu svalov
  2. Aerobik pre zdravé srdce a celkové prekrvenie
  3. Pilates proti stresu a bolesti chrbta a podbruška

Odstráňte stres

Dlhodobá stresová záťaž zanecháva telesné aj duševné následky. Sexuálny život tým väčšinou utrpí ako prvý. Zoraďte si priority a zbavte sa akejkoľvek zbytočnej záťaže. Potom už stačí iba skúšať a skúšať, čo vám pomáha sa stresu zbaviť.

Väčšinou fungujú staré dobré tipy:

  1. Venujte sa aspoň 15 minút sebe – čítanie, strečing, počúvanie hudby – je to iba na vás.
  2. Naučte sa hlboké dýchanie do brucha.
  3. Vypestujte si vnútorný postoj pokoja.

TIP: Ako nájsť vnútorný pokoj? A aké ďalšie cviky zaradiť? Prečítajte si v článku venovanému boju proti stresu.

Už nemáte chuť každý deň? Nebojte sa, ste úplne normálna

Sexuálna túžba s vekom klesá. Podľa serveru Webmd.com pociťujú ženy tento „problém“ 2 až 3-krát častejšie ako muži. Na druhej strane je veľa žien, ktoré sa po klimaktériu uvoľnia a prestanú riešiť úzkosti spojené s nechceným otehotnením. Všetko má svoje výhody v každom veku.

Nezabudnite na 4 „S“ – dobrá strava, žiadny stres, kvalitný spánok a trochu športu vám zariadi pohodu na všetkých stranách. Zmenu neodkladajte a začnite hneď. Čo napríklad pár cvikov hormonálnej jogy?

Diskutujte s nami

Aktuálne tipy a skúsenosti ostatných nájdete v našej facebookovej skupine Menopauza a chudnutie po päťdesiatke. Pridajte sa k nám!

Mgr. Zuzana Veselá

Mgr. Zuzana Veselá

Som vyštudovaná právnička, ale v súčasnosti sa naplno venujem písaniu. Mám rada českú, taliansku, indickú a mexickú kuchyňu. Milujem ochutnávanie nových exotických druhov ovocia a (nealko!) nápojov. Od vyváženého jedálneho lístka z poctivých surovín sa podľa mňa odvíja aj naša celková pohoda.