Bezhladovania.sk

Ortorexia: Keď sa záujem o zdravé stravovanie stane posadnutosťou

Zdravé stravovanie je veľmi aktuálna a diskutovaná téma. Zaujímať sa o zdravú výživu je síce skvelé, ale nič sa nemá preháňať. U niektorých ľudí sa totiž zdravý záujem o správne stravovanie môže zmeniť na posadnutosť zdravou výživou známou ako ortorexia.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Čo je ortorexia?

Ortorexia je patologická posadnutosť zdravým stravovaním a biologickou čistotou potravín. Ide o psychické ochorenie, ktoré radíme medzi poruchy príjmu potravy. Názov „ortorexia“ pochádza z dvoch gréckych slov – ortho (správny) a orexi (chuť na jedlo). Ortorexia bola po prvý raz definovaná doktormi Stevenom Bratmanom a Davidom Knightom na konci 90. rokov, takže ide o pomerne novú poruchu.

Na zdravom stravovaní nie je, samozrejme, nič zlé, práve naopak

Zdravá výživa je pre väčšinu ľudí prospešná a vedie k zásadnému zlepšeniu zdravia a pohody. Avšak iba za predpokladu, že človeku neprerastie cez hlavu a nedôjde to do extrému. U niektorých ľudí totiž zameranie sa na zdravé stravovanie môže prerásť do posadnutosti a vyvinúť sa do poruchy príjmu potravy – známa ako ortorexia alebo ortorexia nervosa.

Kedy už ide o problém

Ortorektici (ľudia s ortorexiou) sa extrémne fixujú na „zdravosť“ alebo „čistotu“ potravín. Na rozdiel od iných porúch príjmu potravy sa ortorexia točí skôr okolo kvality potravín než okolo kvantity (množstva jedla). Ľudia s ortorexiou sa väčšinou zameriavajú na to, či je daná potravina podľa ich kritérií zdravá než na snahu schudnúť, ako je to pri mentálnej anorexii a bulímii.

Zdravie v ohrození

Ľudia s ortorexiou sú zdravou výživou tak posadnutí, že to môže poškodiť ich celkovú pohodu aj zdravie. Ortorektici postupne odmietajú čím ďalej tým viac potravín, pretože nie sú dostatočne „zdravé“. Nakoniec sa začnú vyhýbať aj zdravým potravinám, ktoré nespĺňajú ich štandardy alebo ktoré si sami nepripravia. To vedie k mnohým nutričným deficitom a súvisiacim poruchám zdravia.

Prvé príznaky

Ortorexia často začína nenápadne – snahou o „ozdravenie“ jedálnička. Spočiatku ide o nevinné pravidlá, ako je nepožívať alkohol, nejesť ultra spracované potraviny, vyhýbať sa pridanému cukru, nepiť kávu s kofeínom, nekonzumovať potraviny, ktoré obsahujú umelé prísady a podobne.

Ďalšie varovné signály

Neskôr k tomu pristupujú ďalšie obmedzenia v stravovaní – nejesť výrobky z pšenice, potraviny s lepkom, vyvarovať sa soli a všetkým jednoduchým cukrom vrátane ovocia, vyradiť z jedálnička mäso, vyhnúť sa potravinám obsahujúcim akékoľvek chemické látky, nepoužívať na prípravu stravy žiadny olej, a dokonca ani nejesť mliečne výrobky. 

Zoznam povolených potravín sa naďalej zužuje a človek s ortorexiou časom odmieta aj tie pre neho prijateľné „superzdravé“ potraviny. To všetko zo strachu, že by sa mohol nejakou potravinou otráviť, pretože nie je dostatočne „čistá“.

varovné signály ortorexie
Odmietaním nezdravých jedál to začína. A pokračuje až k odmietaniu tých zdravých.

Komplikácie a riziká ortorexie

Rovnako ako iné poruchy príjmu potravy, aj ortorexia môže viesť k vážnym následkom. Ortorexia môže spôsobiť nutričné nedostatky a viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, rovnako tak aj k psychickým a sociálnym problémom, vrátane sebaizolácie za účelom udržania diétnych obmedzení, ktoré si človek sám nariadil.

Táto porucha, rovnako ako všetky ostatné poruchy príjmu potravy, môže mať život ohrozujúce následky a nemala by sa brať na ľahkú váhu. Organizmus je ochudobnený o veľké množstvo dôležitých látok, vitamínov a živín v dôsledku vyradenia veľkého množstva potravín. To môže viesť k mnohým negatívnym dopadom na zdravie.

Riziká spojené s ortorexiou:

  • podvýživa
  • strata svalovej hmoty
  • osteoporóza
  • chronická únava
  • oslabenie imunity
  • pokles energie
  • problémy s myslením, pamäťou a učením
  • poruchy koncentrácie
  • zvýšené riziko srdcových ochorení
  • poruchy trávenia
  • zhoršenie kvality kože
  • lámavosť a padanie vlasov
  • anémia
  • hormonálne poruchy, strata menštruácie, neplodnosť
  • spoločenská izolácia
  • emocionálna nestabilita
  • depresia a úzkosť
  • poruchy spánku

Ľudia s ortorexiou cítia úzkosť a strach pri myšlienke, že by sa mali vzdať svojej domnelej kontroly nad jedlom. Dodržujú vlastné prísne pravidlá, ktoré určujú vhodné jedlá. Takéto stravovacie návyky môžu sťažovať účasť na spoločenských aktivitách, ktoré sa točia okolo jedla, ako sú rodinné večere alebo jedlo vonku s kamarátmi.

Komu hrozí ortorexia?

Presnú príčinu ortorexie zatiaľ nepoznáme. Ortorexia môže postihnúť kohokoľvek, bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu alebo socioekonomický status. Môže byť spôsobená akoukoľvek kombináciou biologických, sociálnych, kultúrnych a environmentálnych faktorov. 

Ortorexia sa však objavuje skôr u ľudí s vyšším vzdelaním, najčastejšie vo veku 20 – 40 rokov a častejšie u žien. Často postihuje jedincov s túžbou byť dokonalí, tzv. perfekcionisti, s vtieravou myšlienkou, že stravovanie dotiahnu k dokonalosti.

Ďalšie možné príčiny

Medzi ďalšie príčiny ortorexie patrí snaha o štíhlu postavu, túžba mať všetko pod kontrolou, únik pred vlastným strachom, psychické problémy, využívanie jedla na utváranie vlastnej identity apod. Sklony k ortorexii majú aj zástancovia alternatívnych výživových smerov, ako je vegánstvo, makrobiotika, paleo strava, diéta podľa krvných skupín, vitariánstvo atď. Tieto aj iné módne diéty len vytvárajú a prehlbujú u verejnosti obavy z jedla.

Ďalšou rizikovou skupinou sú striktní zástancovia biopotravín a ľudia s profesiou, ktorá vyžaduje dokonalý vzhľad a postavu – modelky, tanečníci, baletky, športovci, ale aj výživoví poradcovia.

Veľký vplyv na vznik ortorexie (a iných porúch príjmu potravy) majú aj sociálne siete a rodinný vzťah k stravovaniu. Odhaliť človeka s ortorexiou je niekedy ťažké. Ani okolie spočiatku nevníma jeho správanie ako zlé – veď žije zdravo, a to je predsa úžasné. O to viac je ortorexia nebezpečná.

príčiny ortorexie
Hranica medzi strážením zdravej stravy a preháňaním hraničiacim s chorobou je veľmi tenká.

Príznaky ortorexie

Ortorexia zatiaľ nemá oficiálne diagnostické kritériá aj napriek tomu, že už o nej toho vieme dosť. Ako teda môžeme odlíšiť človeka s ortorexiou od človeka, ktorý dodržiava zdravý životný štýl? Hlavný rozdiel medzi zdravým stravovaním a ortorexiou spočíva v tom, že pri ortorexii jedlo negatívne ovláda každodenný život človeka.

Hlavné známky ortorexie:

  • neustále a vtieravé myšlienky na zdravú stravu
  • vyberavosť v jedle, ktorá narúša vzťahy s priateľmi a rodinou
  • intenzívny strach z „nezdravých“ potravín a vyhýbanie sa týmto potravinám
  • posadnutosť alebo neprimerané zaujatie zdravými potravinami, zdravou výživou a stravovaním
  • nutkanie pripravovať si každé jedlo
  • vyhýbanie sa jedlu pripravenému (alebo prinesenému) ostatnými
  • extrémna fixácia na špecifický stravovací štýl alebo diétny režim
  • neustále kontrolovanie nutričných hodnôt a zloženia potravín
  • bezdôvodné vyraďovanie veľkých skupín potravín (lepok, mlieko, mäso, všetky sacharidy, všetky tuky)
  • strata hmotnosti v dôsledku prísnych potravinových obmedzení
  • neobvyklý záujem alebo prehnane kritický pohľad na stravovacie návyky iných ľudí
  • vyhýbanie sa spoločenským akciám, ktoré sú spojené s jedlom zo strachu z neschopnosti dodržiavať svoju diétu
  • strach z návštevy reštaurácie a nosenie vlastných jedál na rôzne akcie v dôsledku presvedčenia, že jedlo od iných ľudí nebude spĺňať ich štandardy „zdravosti“
  • náladovosť a emočný stres
  • extrémny pocity viny pri konzumácii nezdravých potravín
  • strata záujmu o iné aktivity a centralizácia všetkého záujmu na zdravé stravovanie
hlavné známky ortorexia
Aj hodinové študovanie každej etikety značí problém vo vzťahu k jedlu.

Trpíte ortorexiou? Urobte si jednoduchý test

Prvým krokom na prekonanie ortorexie je uvedomiť si, že má človek problém. To môže byť často veľmi ťažké. Ľudia s ortorexiou totiž menej pravdepodobne rozpoznajú akýkoľvek negatívny vplyv ich štýlu stravovania na ich zdravie, pohodu alebo sociálnu funkciu. V skutočnosti sa mnohí môžu domnievať, že ich správanie zdravie skôr podporuje než mu škodí.

Pokiaľ hľadáte rýchly spôsob, ako zistiť, či máte alebo nemáte ortorexiu, vyskúšajte nasledujúci test. Stačí vám na to kus papiera a odpovedať áno alebo nie na nižšie uvedené otázky:

  1. Trávite viac než 3 hodiny denne premýšľaním o svojom jedálničku?
  2. Plánujete si jedlo na niekoľko dní dopredu?
  3. Je nutričná hodnota vášho jedla dôležitejšia než potešenie z jeho konzumácie?
  4. Znížila sa kvalita vášho života, keď sa zvýšila kvalita vašej stravy?
  5. Začali ste byť na seba v poslednej dobe prísnejší?
  6. Posilňuje zdravá strava vaše sebavedomie?
  7. Vzdali ste sa jedla, ktoré máte radi, len aby ste jedli „správne“ jedlá?
  8. Sťažuje vám vaša strava stravovanie mimo domova a vzďaľuje vás od rodiny a priateľov?
  9. Cítite sa previnilo, keď vybočíte zo svojho jedálnička?
  10. Cítite pocit uspokojenia, keď máte absolútnu kontrolu nad svojou stravou?

Pokiaľ ste odpovedali na 6 a viac otázok áno, pravdepodobne sa vás ortorexia týka a budete potrebovať zmeniť pohľad na svoju stravu. Môžete začať tým, že vyhľadáte pomoc svojho lekára a nutričného terapeuta.

Ako sa ortorexia lieči?

Najlepším prístupom k liečbe ortorexie je komplexná pomoc ako od lekára, tak od psychológa a nutričného terapeuta alebo špecialistu. Len takto vzájomne previazaná spolupráca dokáže vyriešiť zložitosť tejto poruchy a znížiť riziko jej návratu. Ortorexia je psychické ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu psychoterapiou a využíva sa najmä kognitívno-behaviorálna terapia.

Zhrnutie: Všetkého veľa škodí

  • Záujem o zdravé stravovanie je skvelý a nie každý, kto sa zaujíma o svoje zdravie, musí byť nutne chorý.
  • Problémy môžu nastať, keď myšlienka zdravého stravovania prekročí hranicu do nezdravej posadnutosti, ktorá môže ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie. 
  • O ortorexii hovoríme vtedy, keď akékoľvek jedlo vyvoláva nepríjemné a úzkostné pocity, predstavuje pre človeka stres a zaoberanie sa správnou stravou narúša každodenný život. 

Pokiaľ máte pocit, že vás vaše stravovací návyky ovládajú, pohovorte si o svojich problémoch s lekárom. Pri liečbe ortorexie je vhodné spolupracovať nielen s lekárom, ale aj nutričným terapeutom i psychológom. Rozhodne sa nevypláca ochorenie podceňovať. Čím skôr ortorexiu podchytíte, tým lepšie sa s ňou bude dať bojovať a neprinesie toľko zdravotných rizík do budúcna.

Zdroje

1.     McGregor, R. Ortorexia: posadnutosť zdravou stravou. Preložil Dana BALATKOVÁ. Praha: Dobrovský, 2019. Knihy Omega. ISBN 978-80-7390-968-0.

2. Steven B., Knight, D. Health Food Junkies: Orthorexia Nervosa: Overcoming the Obsession with Healthful Eating. Broadway Books, 2000. ISBN 978-07-6790-630-2.

3. Scarff, J. R. (2017). Orthorexia Nervosa: An Obsession With Healthy Eating. Federal Practitioner, 34(6), 36–39.

4. Kalra, S., Kapoor, N., & Jacob, J. (2020). Orthorexia nervosa. Journal of Pakistan Medical Association, 70(7), 1282–1284.

5.     Grammatikopoulou, M. G., Gkiouras, K., Polychronidou, G., Kaparounaki, C., Gkouskou, K. K., Magkos, F., Donini, L. M., Eliopoulos, A. G., & Goulis, D. G. (2021). Obsessed with Healthy Eating: A Systematic Review of Observational Studies Assessing Orthorexia Nervosa in Patients with Diabetes Mellitus. Nutrients, 13(11), 3823.

6.     https://www.psycom.net/eating-disorders/orthorexia

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.