Bezhladovania.sk

Tyrozín: Prečo je dôležitý, prírodné zdroje a ďalšie spôsoby doplnenia

Máte pocit, že ide o dôležitú látku? Nemýlite sa. Tyrozín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny, ktoré si ľudské telo nie je schopné vyrobiť. Preto ho musí prijímať z potravy. K čomu ho vôbec potrebuje a kde všade ho môžeme nájsť?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Aminokyselina tyrozín má pre ľudské telo ohromný význam. Je dôležitý hlavne pre normálnu činnosť mozgu a svalov a taktiež pre správne reakcie organizmu na stres a všeobecne vypäté situácie.

Tyrozín tiež patrí medzi doplnky stravy, ktoré zlepšujú pozornosť a schopnosť sústrediť sa. Pri nesprávnom použití ale môže vyvolať vedľajšie a negatívne účinky. Je preto dobré vedieť nielen jeho benefity pre zdravie, ale aj možné riziká a bezpečný spôsob užívania.

Čo je tyrozín a čo všetko „robí“ v našom tele

Ľudské telo si túto neesenciálnu aminokyselinu vyrába z inej aminokyseliny, a to fenylalanínu, ktorý sa nachádza v rôznych potravinách, hlavne v syroch, kde aj bola prvýkrát zistená jeho prítomnosť. Má sa za to, že tyrozín ovplyvňuje správanie vo vypätých situáciách a celkovú náladu.

Nadbytok stresu ovplyvňuje kognitívnu funkciu mozgu, najmä pozornosť a koncentráciu, ale i uvažovanie a pamäť. Čím je človek vo väčšom strese, tým horšie zvláda bežné úkony. Stres môže negatívne ovplyvniť pracovné výkony a výsledky, najmä ak ide o zamestnanie v náročnom prostredí, prácu pod tlakom a podobne. 

Niektoré vedecké štúdie tvrdia, že tyrozín:

Naopak dosiaľ nebolo preukázané, že by tyrozín zlepšoval duševnú či fyzickú výkonnosť.

vplyv tyrozínu na zdravie

4 najdôležitejšie funkcie tyrozínu v ľudskom tele

Organizmus potrebuje tyrozín k tomu, aby si vytvoril štyri veľmi dôležité látky. Ide o dopamín, adrenalín, melanín a hormóny štítnej žľazy

  • Dopamín je označovaný ako hormón šťastia, neresti, potešenia a odmien. V malom množstve môže vyvolať depresie a pocity viny, v primeranom množstve zas pôsobí motivačne a ak je ho nadbytok, môže viesť k vzniku až závislosti či sebapoškodzovaniu.
  • Adrenalín a noradrenalín ovplyvňuje správanie v stresových situáciách a pripravuje telo na útek/útok či boj o život – a to ako v skutočnom, tak i prenesenom slova zmysle.
  • Melanín si nepleťte s hormónom spánku melatonínom. Je to pigment, ktorý ovplyvňuje farbu očí, vlasov i kože. 
  • Hormóny štítnej žľazy sú zodpovedné za správnu reguláciu metabolizmu.

Čo je fenylketonúria a ako s ňou súvisí tyrozín

Fenylketonúria je pomerne vzácna genetická choroba, pri ktorej si telo nedokáže vytvoriť enzým fenylalanínhydroxyláza, ktorý je zas nevyhnutný pre tvorbu tyrozínu. 

Pri tejto chybe nie je telo schopné spracovať prijatý fenylalanín a vyrobiť si tyrozín. Nedostatok tejto aminokyseliny môže viesť až k závažným problémom so správaním. Pacienti, ktorí trpia touto poruchou musia dodržiavať prísnu diétu s nižším príjmom fenylalanínu.

Ako riešenie sa tiež ponúka užívanie doplnkov stravy, kedy telo prijíma už hotový tyrozín. Žiadne vedecké výskumy však nepotvrdili, že by to skutočne pomáhalo.

Tyrozín a jeho vplyv na športový výkon a chudnutie

Táto aminokyselina sa pomerne často spája s podporou vytrvalosti a chudnutia. Žiadne štúdie však nepotvrdili, že by tyrozín nejako výrazne zvyšoval fyzický výkon alebo urýchľoval chudnutie.

Potláča tyrozín depresiu?

Veľa sa v súvislosti s tyrozínom píše o jeho pôsobení pri depresívnych stavoch a občas sa uvádza, že má antidepresívne účinky. To však nebolo preukázané a jedna štúdia potvrdila, že tieto účinky vôbec nemá. Podľa odborníkov sa nedá za pomoci jednej látky tak ľahko vyriešiť rôznorodá a komplexná porucha, akou depresia rozhodne je.

Hlavné zdroje tyrozínu a ako zvýšiť jeho príjem

Existujú dva spôsoby, ako telu doplniť aminokyselinu tyrozín. Prvým spôsobom, ktorý by mal prevládať, je konzumácia vhodných potravín. Druhý predstavujú doplnky stravy, ktoré sa užívajú väčšinou na zlepšenie bdelosti, pozornosti a koncentrácie. Tyrozín je možné kúpiť samostatne, či ako súčasť iného doplnku.

Hlavné prirodzené zdroje tyrozínu v potravinách:

  • syry,
  • mliečne výrobky,
  • vajcia,
  • ryby,
  • hydinové mäso,
  • sója a sójové výrobky,
  • orechy: mandle,
  • ovocie: banán a avokádo,
  • zvyčajne potraviny s vyšším obsahom bielkovín.

VIETE, ŽE latinský výraz „tyros”, od ktorého bol odvodený názov aminokyseliny, znamená po slovensky syr? Jeho najbohatšími zdrojmi sú totiž práve syry.

tyrozín v potravinách

Užívanie a dávkovanie tyrozínu v podobe doplnkov stravy

Pri užívaní tyrozínu v podobe doplnkov stravy sa obvykle odporúča užívať 500 až 2 000 mg  (presnejšie 100 až 150 mg na 1 kg telesnej hmotnosti) 30 až 60 minút pred aktivitou, pri ktorej hrozí zvýšený stres. Môže ísť o pracovné stretnutie či intenzívny fyzický tréning.

Vyššie dávky môžu vyvolať tráviace problémy. Takéto vedľajšie účinky je možné potlačiť tým, že dávku rozdelíte na dve časti. Jednu príjmete 60 minút a druhú 30 minút pred aktivitou.

O užívaní tyrozínu je tiež vhodné poradiť sa k lekárom. To platí najmä vtedy, ak užívate ďalšie doplnky stravy alebo dokonca lieky na predpis. Tyrozín nie je vhodné užívať spolu s antidepresívami a inými skupinami liekov, kedy môže dôjsť k nežiaducej interakcii.

Záverečné zhrnutie: Tyrozín pomáha udržať mentálne zdravie v stresových situáciách

Spôsobuje vám problém zachovať si chladnú hlavu, ak vám práca či iné problémy doslova prerastajú cez hlavu? Vyskúšajte tyrozín, ktorý podporuje: 

  • prirodzenú produkciu dôležitých neurotransmitterov, ktoré pomáhajú zvládať psychicky náročné stavy,
  • a udržuje kognitívne mozgové funkcie a zároveň zlepšuje schopnosť sústrediť sa a rozumne uvažovať i pod veľkým tlakom,
  • schopnosť koncentrácie a vďaka tomu môže podporiť a zlepšiť športové výkony.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)