Bezhladovania.sk

Bolestivá menštruácia: Babské rady aj lekársky overené tipy

Zatiaľ čo pre väčšinu žien je obdobie menštruácie viac menej pohodové a bezbolestné, niektoré doslova prežívajú peklo, pretože ich trápia bolesti hlavy, kŕče v podbrušku, zmeny nálad a iné nepríjemné prejavy. Patríte medzi nich? Ako si s nepríjemnými a bolestivými prejavmi menštruácie poradiť bez toho, aby ste do seba musela sypať analgetiká?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Bolestivá menštruácia môže niektorým ženám každý mesiac na niekoľko dní znepríjemniť život a obmedziť ich aj pri vykonávaní bežných činností vrátane práce a starostlivosti o rodinu. Tieto ženy by si mali v prvom rade uvedomiť, že menštruačný cyklus je síce prirodzený proces, ale neznesiteľné bolesti počas jeho priebehu už nie. Zíde sa preto vedieť, čo im zaberá na bolestivú menštruáciu a kedy je už nutné navštíviť lekára.

Predmenštruačný syndróm verzus bolestivá menštruácia

V priebehu menštruácie ženské telo prechádza mnohými hormonálnymi zmenami, ktoré sa u každej ženy môžu prejavovať trochu inak. Zhruba sedem dní pred začiatkom menštruačného cyklu niektoré ženy prežívajú predmenštruačný syndróm (PMS). Najčastejšie sa ženy počas PMS sťažujú na podráždenosť a precitlivenosť, nadmerné zadržiavanie vody v tele, zníženie libida, zvýšenú chuť na sladké aj zhoršený vzhľad pokožky.

Bolestivá menštruácia nie je to isté čo PMS. Bolesti brucha a ďalšie nepríjemné prejavy sprevádza priamo menštruačné krvácanie. Odborne sa tento problém nazýva dysmenorea (dysmenorrhoea) a trpí ňou približne 30 až 50 % žien v reprodukčnom veku. Zhruba každá desiata z nich popisuje svoju menštruáciu ako natoľko bolestivú, že vždy ju vyradí z bežného života a vedie až k pracovnej neschopnosti.

Na bolesti pri menštruácii si sťažujú predovšetkým dospievajúce dievčatá a mladé ženy. S pribúdajúcim vekom sa totiž problémy spojené s menštruáciou zmierňujú a u väčšiny žien ustúpia úplne. U niektorých žien môžu zmiznúť po prvom pôrode. Pokiaľ sa bolesti objavia po 40. roku, môže ísť o signál blížiacej sa menopauzy.

Ako sa prejavujú menštruačné bolesti?

Veľmi bolestivá menštruácia môže mať rôzny priebeh, dĺžku aj intenzitu. Prvotné problémy sa môžu objaviť deň-dva pred začiatkom menštruácie, môžu sprevádzať iba prvé dni menštruácie, ale nepríjemné prejavy môžu trvať aj celú dobu krvácania.

Možné prejavy menštruačných bolestí:

  • kŕčovité bolesti v podbrušku
  • bolesti hlavy a migrény
  • bolesť chrbta
  • citlivé prsia
  • nevoľnosť
  • hnačka
  • vracanie
  • nadúvanie
  • únava
  • omdlievanie
prejavy menštruačných bolestí

Bolesti v podbrušku a niekedy aj kŕče obvykle prichádzajú vo vlnách a môžu mať rôznu intenzitu od nepríjemného tlaku až po neznesiteľnú bolesť znemožňujúcu vykonávať akékoľvek aktivity.

Bolesti chrbta sa prejavujú najčastejšie v krížoch a bedrovej oblasti, prípadne môžu ženy pociťovať bolesť vystreľujúcu do nôh. S veľmi bolestivou menštruáciou prichádzajú aj rýchle zmeny nálad, precitlivenosť a podráždenosť.

Čo všetko môže spôsobiť dysmenoreu 

Príčiny vyvolávajúce nepríjemné pocity a bolesti pri menštruácii sa môžu líšiť. Najčastejšie ide o intenzívnejšie maternicové sťahy spôsobené zvýšenou hladinou látok prostaglandínov. Je tiež veľmi pravdepodobné, že pokiaľ bolesťami trpí matka, postihne rovnaký problém tiež jej dcéru či dcéry. 

Ďalším bežným problémom býva hormón vazopresín. Ten môže spôsobovať nedokrvenie maternice, ktorá nedostáva kyslík, a preto vylučuje chemikálie vyvolávajúce nepríjemné bolesti. Na vine môže byť aj hormonálna nerovnováha ženských hormónov estrogénu a progesterónu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Anémia: Príznaky, druhy chudokrvnosti a ich liečba

Najbežnejšie príčiny veľmi bolestivej menštruácie:

  • maternicové sťahy,
  • rodovo podmienený výskyt,
  • nedostatočné prekrvenie maternice,
  • narušená hormonálna rovnováha.

Iné príčiny bolestivej menštruácie

Dysmenoreu ale môže vyvolať iný, častokrát omnoho vážnejší zdravotný problém. Ak sú menštruačné bolesti naozaj silné, odporúča sa navštíviť gynekológa, ktorý potvrdí alebo vylúči ďalšie zdravotné komplikácie. V prípade iného ochorenia navrhne vhodnú liečbu alebo ďalšie vyšetrenie.

Môže ísť napríklad o:
  • zápal močového mechúra, vaječníkov či maternice,
  • poruchy štítnej žľazy,
  • psychogénne faktory (dlhodobý stres, partnerské konflikty a pod.),
  • nezhubné nádory: maternicové myómy,
  • polypy (výrastky na maternicovej sliznici),
  • endometriózu,
  • rakovinu,
  • cervikálnu stenózu,
  • malformáciu maternice (vrodená odchýlka), prípadne anomálie polohy či tvaru maternice.

Bolestivá menštruácie môže mať dve formy

Lekári bolestivú menštruáciu delia na primárnu a sekundárnu dysmenoreu podľa toho, kedy sa u dievčat či ženy objaví a čo je jej príčinou.

Primárna dysmenorea

Táto forma postihuje hlavne dospievajúce dievčatá, mladé ženy a tiež ženy pred prvým pôrodom. Príčinou väčšinou býva vyššia hladina prostaglandínov. Niekedy môže mať dysmenorea psychosomatický pôvod, ktorý najmä u adolescentných dievčat súvisí so zlou informovanosťou o menštruácii a dievča môže kvôli neznalostiam trpieť zbytočnými úzkosťami a stresom.

Sekundárna dysmenorea

Táto forma nie je spojená s dospievaním a prvými menštruáciami, ale môže sa u ženy objaviť nečakane kedykoľvek počas reprodukčného života. Príčinou býva väčšinou iné ochorenie, napríklad endometrióza, prípadne je na vine panvová patológia.

Za bolesťou môžu byť aj zápalové ochorenia či myómy. V tomto prípade sa vždy odporúča vyhľadať lekára.

Menštruačné bolesti po ovulácii, bez krvácania či v tehotenstve

Bolesti môžu ženy postihnúť aj v inom období menštruačného cyklu. Nepríjemné stavy môžu niektoré ženy zažívať aj počas ovulácie. Za tieto pocity môže najčastejšie prasnutý folikul alebo folikul obsahujúce nezrelé vajíčko. Pri pretrvávajúcich problémoch je vhodné navštíviť lekára.

Pokiaľ sa u ženy nedostaví pravidelné mesačné krvácanie, ale menštruačné bolesti áno, môže ísť o počiatočné štádium tehotenstva, u ktorého sú miernejšie bolesti v podbrušku normálne. Je teda vhodné urobiť si tehotenský test. Pokiaľ test graviditu nepotvrdí, je opäť rozumné vyhľadať lekára, ktorý odhalí príčinu neobvyklých problémov.

Počas tehotenstva sú niektoré vyššie spomínané problémy normálne, iné je vhodné konzultovať s lekárom. Bolesti môže vyvolať zápal močových ciest, dehydratácia organizmu, ale tiež mimomaternicové tehotenstvo, potrat a ďalšie. Akékoľvek intenzívne bolesti alebo problémy dlhodobejšieho rázu vždy riešte s lekárom.

Čo pomáha na menštruačné bolesti?

Menštruačné bolesti nie sú normálne a neexistuje žiaden dôvod, kvôli ktorému by mala žena každý mesiac niekoľko dní trpieť neznesiteľnými bolesťami. Na zmiernenie problémov pri menštruácii môžete skúsiť užívať vybrané bylinky, ktoré pomáhajú pri ženských problémoch. Efektívnu pomoc ponúkajú aj režimové opatrenia

Lieky proti menštruačným bolestiam

V prípade silnejších bolestí ponúkajú úľavu liečivé prípravky proti bolesti (analgetiká) a proti kŕčom (spasmolytiká), ktoré je možné kúpiť v lekárni. Užívajú sa voľnopredajné liečivá (bez lekárskeho predpisu), ako Ibalgin, Aspirín či Acylpyrín.

Existujú aj liečivé prípravky priamo na menštruačné bolesti (Mastodynon). Dievčatám a ženám, ktoré trápia naozaj silné bolesti pri menštruácii, lekári predpisujú analgetiká s protizápalovým účinkom, ktoré okrem iného znižujú napätie maternicovej svaloviny. Ide napríklad o Aulin, Nimesil, Coxtral a ďalšie.

Hormonálna antikoncepcia: Áno či nie?

Niektorí lekári dospievajúcim dievčatám odporúčajú pri bolestiach užívať hormonálnu antikoncepciu, ktorá pomáha regulovať hormonálnu nerovnováhu. Užívanie antikoncepcie ako liečebného prostriedku je však sporné, pretože u veľmi mladých dievčat nie je hormonálna rovnováha ustálená a skoré podávanie tabletiek proti počatiu ju môže narušiť.

pomoc pri menštruačných bolestiach

Tipy a rady, ako zmierniť menštruačné bolesti 

Úľavu ale ponúkajú aj bylinky či rôzne babské rady proti bolestivej menštruácii

Jedzte lepšie a zdravšie

Medzi základné rady, ktoré môžu pri bolestivej menštruácii aj iných zdravotných problémoch uľaviť, je žiť zdravšie. Dbajte na zdravú stravu bohatú na všetky nevyhnutné vitamíny a minerály a vaše telo sa vám odvďačí. 

Z konkrétnych potravín sa odporúča konzumácia listovej zeleniny, orechov, ovocia, kvalitných rastlinných olejov či morských rýb. Neodporúča sa jesť polotovary, sladkosti a väčšie množstvo bieleho pečiva a iných výrobkov z bielej múky. Zdravie podporíte aj tým, že nebudete fajčiť a alkohol si dáte len výnimočne. 

Hýbte sa a cvičte

Rovnako ako kvalitná strava je všeobecne prospešný aj pravidelný fyzický pohyb a šport. Aktívne a športujúce ženy trápia menštruačné bolesti vo výrazne menšej miere. Odporúča sa cielene posilňovať svaly panvového dna, ktoré môžu byť ochabnuté. Veľmi vhodné je cvičenie podľa Ľudmily Mojžišovej, hormonálna joga alebo pilates

Často sa hovorí o Kegelových cvikoch, ktoré vyvinul americký gynekológ Arnold Kegel v 40. rokoch minulého storočia. Cviky fungujú na princípe sťahovania svalov okolo pošvy, ako keď sa snažíte na chvíľu zadržať moč. Kegelove cviky posilňujú svaly panvového dna, preventívne pôsobia proti inkontinencii a majú vplyv aj na lepšie sexuálne pôžitky.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Menopauza a chudnutie po päťdesiatke

Odpočinok a oddych

Pri bolestivej menštruácii si doprajte dostatok odpočinku a dodržujte pokojný režim. Relaxujte, počúvajte príjemnú hudbu, čítajte knihy, meditujte alebo sa len na niekoľko minút natiahnite do vane. Snažte sa vyhýbať stresovým situáciám a o podporu počas bolestivej menštruácie požiadajte aj svojich blízkych, partnera aj deti.

Teplo a masáže

Pri problémoch pri PMS a bolestivej menštruácii pomáha teplo. Okrem klasického horúceho kúpeľa či sprchy sú výborné termofory a zahrievacie fľaše či vankúšiky, ktoré na chvíľku nahrejete v mikrovlnnej rúre a priložíte si ich na bolestivú oblasť podbruška alebo bedier. Skúste tiež domáce masáže.

Pozor: So sprchovaním by mali byť opatrné ženy, ktoré mávajú silnejšie krvácanie. Horúca voda prekrvuje svalstvo a môže krvácanie ešte viac zosilniť.

Bylinky na ženské problémy

Z prírodných metód sa často odporúčajú ženské bylinky. Konkrétne pri ženských problémoch vrátane menštruačných bolestí sú vhodné čaje pripravené z medovky, rumančeka, drmku, myšieho chvosta, alchemilky, pupalky či maliníka. Skúsiť môžete špeciálne čajové zmesi na ženské problémy.

Tip na malinový čaj

Čaj pripravený z čerstvých či sušených listov malín posilňuje maternicové svaly, uvoľňuje kŕče a zmierňuje silné krvácanie. Pomoc poskytuje aj pri hormonálnej nerovnováhe a hnačke.

Suroviny:
  • 1 lyžica sušených malinových listov (hrsť čerstvých)
  • 250 ml vriacej vody
Postup:

Listy zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 5 minút. Čaj pite zásadne čerstvý. Môžete ho piť denne – nemá vedľajšie účinky a uľaví vám.

Tip na odvar z alchemilky:

Alchemilka sa vyznačuje blahodarnými účinkami na ženské hormóny. Zmierňuje kŕče a bolesti počas menštruačného cyklu a tiež znižuje krvácanie. Alchemilka pomáha aj pri nepravidelnom krvácaní. Je vhodná ako pre dospievajúce dievčatá, ktoré ešte len začali krvácať, tak aj pre zrelé ženy v období menopauzy.

Suroviny:
  • 1 lyžica sušenej alchemilky
  • 250 ml vriacej vody
Postup:

Sušenú alchemilku zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 2 až 3 minúty. Pite raz denne po dobu aspoň 2 mesiacov. Výsledok by sa mal dostaviť už za niekoľko týždňov.

Videá na YouTube: cvičenie pri bolestivej menštruácii

Na YouTube môžete nájsť cvičenia, ktoré môžu zmierniť nepríjemné bolesti a kŕče pri menštruácii. Najčastejšie ide o jogové cvičenia zamerané na ženské orgány. Vždy ale vnímajte svoje telo a pokiaľ vám cvičenie nepomáha, alebo je vám dokonca horšie, skúste radšej viac odpočívať, dopriať si horúci kúpeľ, krátku prechádzku alebo navštívte lekára.

Jemná joga pri menštruácii

Joga nielen pri PMS a bolestivej menštruácii

Joga pri menštruácii a PMS | 30-minútový flow

Jogou proti bolestivej menštruácii

Záverečné zhrnutie: Pri bolestivej menštruácii skúste bylinné čaje, teplý kúpeľ a pomôcť môže aj ľahké cvičenie

Pri bolestivej menštruácii môžu okrem bežných liekov na bolesť zabrať ženské byliny, teplo, odpočinok aj mierne cvičenie. Tiež nezanedbávajte pravidelné ročné gynekologické prehliadky a vždy vyhľadajte lekára pokiaľ:

  • sa menštruačné bolesti objavia z ničoho nič, prípadne až po 45. roku,
  • je bolesť pri menštruácii natoľko intenzívna, že vás obmedzuje pri bežných denných aktivitách,
  • máte neobvyklé veľmi silné, alebo ste v posledných mesiacoch zaznamenali nepravidelné krvácanie.

Milé ženy, buďte k sebe láskavé a všímavé a menštruačné bolesti dobrovoľne neignorujte. Prirodzená je iba menštruácia, nie silné bolesti.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)