Bezhladovania.sk

Ďatelina lúčna (červená): Popis, zloženie, účinky, použitie aj recepty

Ďatelina lúčna pôsobí na prvý pohľad ako obyčajná burina, ktorá rastie na každej lúke, a ktorá nestojí za veľkú pozornosť. Lenže stojí. Ide totiž o úžasnú liečivú bylinu, ktorá pomáha hlavne ženám mierniť problémy počas menopauzy. Dokáže toho však omnoho viac.

Čo je ďatelina lúčna a odkiaľ pochádza?

Bežne používaný slovenský názov ďatelina červená je nesprávny a pochádza z anglického názvu red clover. Správny slovenský názov znie ďatelina lúčna, latinsky Trifolium pratense. 

Rastlina pochádza z Európy a priľahlých častí Ázie a Afriky. V našich podmienkach rastie takmer vo všetkých nadmorských výškach a na poliach sa pestuje od zavedenia tzv. striedavého hospodárstva v 19. storočí. Počas hladomoru sa pridávala aj do jedál a piekol sa z nej chlieb.

Ďatelina lúčna dorastá do výšky desiatich centimetrov až jedného metra, má ružové až fialové kvety a listy obvykle rastú v trojlístku, sem tam v podobe štvorlístka, ktorý nosí šťastie. Aspoň sa tak hovorí.

Ako chutná potrava slúži včelám, čmeliakom a motýľom, ale táto bylina nie je bezvýznamná ani pre človeka. Patrí medzi liečivé byliny, ktoré sa zbierajú vo voľnej prírode aj pestujú sa na veľkých poliach. Z čerstvých či sušených kvetov sa vyrábajú prípravky a doplnky stravy, ktoré môžu pomôcť pri liečbe mnohých zdravotných problémov – a to nielen tých ženských.

Kde všade rastie ďatelina lúčna a ako ju zbierať?

Ružová bylinka rastie na lúkach, pastvinách aj záhradách a kvitne celé teplé obdobie v roku – od neskorej jari cez leto až do jesene. Účinné látky obsahujú (vrátane prospešných účinkov) rozkvitnuté kvety. Platí to však iba pre tie so zdravou farbou a sladkou chuťou. Zhnednuté, odkvitnuté a suché kvety sa nezbierajú.

Nazbierané kvety ďateliny lúčnej sa sušia niekoľko dní v tieni a na vzdušnom mieste bez obracania. Na slnku by stratili farbu, ktorú si musia zachovať. Hnedé kvety sa vyhadzujú. Vysušené kvety je potrebné chrániť pred slnkom a vlhkom. Preto by sa mali uchovávať v tmavých nádobách na tmavom a suchom mieste.

VIETE, ŽE názov Trifolium pratense je odvodený z troch latinských slov – tres, folium a pratense? Prvé slovo tres znamená číslovku tri, druhé folium sú listy a tretie pratense znamená pestovanie na lúkach.

štvorlístok
Štvorlístok údajne prinesie svojmu nálezcovi veľké šťastie.

Zloženie a účinky ďateliny lúčnej na zdravie

Kvety ďateliny sú príjemne sladké a šťavnaté. Obsahujú mnoho účinných látok, ako napríklad:

  • fenoly, 
  • triesloviny,
  • silice, 
  • flavonoidy, 
  • glykozidy,
  • kumaríny,
  • živice,
  • fytoestrogény, 
  • vitamíny B3 (niacín) a B1 (tiamín), C a E, 
  • minerály chróm, fosfor, draslík, vápnik a horčík.

V tradičnom liečiteľstve sa kvety ďateliny lúčnej používajú od nepamäti, pretože majú mnoho zdraviu prospešných účinkov. 

  • kvety sa vyznačujú protizápalovými, antibiotickými a antiseptickými účinkami,
  • majú detoxikačné (očistné), močopudné a žlčopudné účinky,
  • podporujú odvodnenie organizmu a uľavujú od opuchov pri nadmernom zadržiavaní vody v tele,
  • vďaka dezinfekčnému účinku pôsobia proti infekciám tráviaceho traktu, hnačke, pri vracaní, črevnej kolike a otravách jedlom,
  • posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a kardiovaskulárny systém,
  • majú upokojujúce účinky a môžu pomôcť aj pri problémoch s nespavosťou a spánkom,
  • pomáhajú pri dýchacích problémoch, kedy uľahčujú odkašliavanie,
  • uľavujú aj pri reumatizme, dne a cukrovke,
  • prospievajú zdraviu kosti a chránia pred osteoporózou,
  • blahodarne pôsobia na lymfatický systém,
  • rovnako majú prospešné účinky na pokožku a zvonka pomáhajú pri akné, ekzémoch a drobných poraneniach,
  • vďaka vysokému obsahu fytohormónov poskytujú úľavu ženám, ktoré prechádzajú obdobím klimaktéria,
  • pomáhajú zvyšovať hladinu estrogénov u žien, ktoré trpia nízkou hladinou,
  • uľavujú od bolestí pri menštruácii a pomáhajú pri rôznych gynekologických zápaloch.

Ďatelina lúčna zmierňuje prejavy klimaktéria

Fytoestrogény sú látky, ktoré sa podobajú ženským pohlavným hormónom estrogénom, čo je dôvod, prečo sa ďatelina lúčna popisuje ako „ženská bylina“.

Výťažky z nej pomáhajú harmonizovať hormonálny cyklus žien a zmierňujú nepríjemné prejavy spojené s menopauzou – ako striedanie nálad, návaly tepla, silné potenie, zvýšená únava, bolesti hlavy, priberanie na váhe, problémy so spánkom i strata libida. Rovnako posilňuje kosti a chráni pred osteoporózou.

Ďatelina lúčna, vnútorné použitie a kozmetika

Ďatelina červená má vynikajúce dezinfekčné vlastnosti. Zvonka sa používa na akné, ekzémy, vyrážky, lupienku aj horšie sa hojace povrchové rany.

Z kvetov sa vyrába pleťová voda, ktorá sa vyznačuje upokojujúcimi a hojivými účinkami. Hodí sa aj pri starostlivosti o citlivú a podráždenú pokožku so sklonom k zápalom a akné. Používať ju môžete aj na zrelú pleť.

Kvetovú vodu môžete používať na dočistenie a tonizáciu pleti za účelom hydratácie, posilnenia aj osvieženia. Alebo ju využite na masáž vlasovej pokožky či pridajte niekoľko kvapiek do kúpeľa. 

Využitie ďateliny lúčnej v kuchyni

Sladké kvety ďateliny lúčnej je možné pridať aj do pokrmov, napríklad do šalátov a rizota či do palaciniek. Poslúžia tiež ako krásna jedlá ozdoba.

Niekto je zvyknutý kvety smažiť na oleji a podávať so zemiakmi. V minulosti sa zo sušených a najemno mletých kvetov dokonca piekol chlieb. 

Mladé listy sa dajú pripraviť podobným spôsobom ako špenát, ale je potrebné dodať im chuť. Preto sa k nim pridáva napríklad medvedí cesnak.

Ďatelina lúčna a povery o šťastí

Zvyčajne sa štvorlístok spája so šťastím. Pôvod tejto povery vychádza z kresťanskej tradície, kedy štvorlístky pripomínajúce krížik ochránia pred diablom, šialenstvom, čarodejníckymi kúzlami aj bájnymi bytosťami a duchmi. Najväčšiu silu má, pokiaľ sa odtrhne hneď zrána. 

V predkresťanskej tradícii sa dokonca trojlístok uctieval ako symbol Trojjedinej Bohyne a údajne podnecoval vízie a možnosť vidieť do iných svetov. Niekoľko kvetov ďateliny nosených pri sebe vraj dokáže privolať novú lásku. 

NÁŠ TIP: Čerstvé kvety ďateliny lúčnej priložte na miesto bodnutia hmyzom. Vydezinfikujú ranu a zároveň uľavia od svrbenia a zmiernia opuch.

ružové kvety ďateliny
Liečivé účinky majú ružové kvety ďateliny.

Možné negatívne účinky ďateliny lúčnej

V súvislosti s užívaním ďateliny neboli preukázané žiadne vedľajšie či nežiaduce účinky. Občas sa ako možné negatívne účinky uvádzajú bolesť hlavy, nevoľnosť či vyrážka. Pri nadmernom pití ďatelinového čaju sa môžu objaviť laxatívne účinky.

Zvýšená opatrnosť je na mieste pri užívaní spolu s hormonálnou antikoncepciou a liekmi určenými na vysoký tlak. Ľuďom, ktorí dlhodobo užívajú akékoľvek liečivá, sa odporúča konzultácia s lekárom.

Prípravky s obsahom ďateliny lúčnej by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy, pretože látky obsiahnuté v ďateline by mohli spôsobiť abnormálny vývoj plodu. Toto odporúčanie platí pre väčšinu byliniek.

S ošetrujúcim lekárom by sa mali tiež poradiť ženy, ktoré trápia hormonálne problémy či akékoľvek gynekologické problémy (endometrióza, maternicové myómy či rakovina maternice, vaječníkov alebo pŕs). Bez vyšetrení a odporúčaní lekára sa ďatelina neodporúča ani mužom s rakovinou prostaty.

Prirodzený rast a možnosti pestovania ďateliny lúčnej

Rastie na lúkach, pastvinách, medziach, úhoroch a tiež sa pestuje na poliach – a to vo všetkých nadmorských výškach.

V prípade pestovania je potrebné na jeseň nazbierať semená z voľne rastúcich rastlín a na jar ich zasiať do dobre priepustnej a zásaditej pôdy. Semená sa dajú bežne kúpiť. Na začiatku rastu je dôležité zbavovať ich buriny a dobre zalievať.

VIETE, ŽE nie všetky druhy ďateliny sú liečivé? Napríklad ďatelina biela nemá rovnaké účinky ako ďatelina červená. Ten „správny” druh ľahko spoznáte podľa purpurovej (ružovo-fialovej farby) a trojlístka. Žiadny druh nie je škodlivý či dokonca jedovatý.

Použitie a tipy na recepty s červenou ďatelinou

Z čerstvých či sušených kvetov sa najčastejšie pripravuje čaj. Na prípravu sirupu či tinktúry sú nutné čerstvé zdravé kvety. Zaujímavú chuť, vôňu aj ohromnú dávku vitamínov a minerálov má ďatelinový med.

  • Ďatelinový čaj sa odporúča pri nespavosti, hnačkách, anémii, nepravidelnej menštruácii, žalúdočných vredoch a bežnom nachladení. 
  • Ďatelinová tinktúra sa užíva pri menopauze a menštruácii.
  • Ďatelinový sirup sa pije pri nachladnutí, angíne, chrípke a hlavne pri kašli.
  • Ďatelinový med vyniká žltým odtieňom a jemne kyslou chuťou. Med z čistej ďateliny je bohatý na vitamíny skupiny B, draslík, horčík, zinok a meď. Pomáha znižovať krvný tlak, posilňuje imunitu a je vhodný aj pre diabetikov. 

Ďatelina lúčna sa predáva tiež v podobe kapsúl. Sú to hotové doplnky stravy a väčšinou ide o kombináciu s ďalšími vitamínmi a minerálmi, ktoré majú ženám uľahčiť menopauzu. 

Pri príprave môžeme použiť čisto ďatelinové kvety alebo kombináciu s inými bylinkami:

  • Ak hľadáte niečo na podporu imunity, k ďateline lúčnej sa perfektne hodí echinacea, šalvia a tymian.
  • Pri liečbe kašľa a nachladnutia je ideálna kombinácia ďateliny s mätou piepornou, čiernou bazou alebo materinou dúškou.
  • Pri zažívacích problémoch môže pomôcť ďatelina zmiešaná s harmančekom lekárskym alebo palinou pravou.
  • Detoxikáciu organizmu podporí ďatelina lúčna s brezou ,nevädzou poľnou či žihľavou

Ďatelinový sirup proti kašľu

Suroviny:

  • 1 kg čerstvých kvetov 
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 2 menšie citróny

Príprava

Kvety zalejte vodou, zakryte pokrievkou a nechajte 24 hodín macerovať. Potom sceďte a kvety dôkladne vyžmýkajte. Hotový nálev priveďte k varu, vsypte cukor a tenké plátky citrónu aj s kôrou. Zahrievajte cca 10 minút, ale nevarte, len pokým sa cukor nerozpustí. Sceďte a zlejte do fliaš. Skladujte v chladničke.

Sirup sa používa pri nachladnutí a kašli trikrát denne po lyžičke alebo ho pridajte do čaju.

Čaj z ďateliny lúčnej

Suroviny:

  • 8 až 9 čerstvých kvetov alebo 1 lyžica sušených kvetov
  • 250 ml vriacej vody

Čerstvé alebo sušené kvety ďateliny lúčnej zalejte vriacou vodou, zakryte a nechajte približne 5 minút lúhovať. Sceďte a vypite čerstvý. 

Tinktúra z ďateliny lúčnej pri menopauze

Suroviny:

  • 100 g čerstvých kvetov
  • 500 ml vodky alebo pálenky

Kvety nakrájajte, vložte do fľaše najlepšie z tmavého skla, zalejte alkoholom a uzavrite. Položte na tmavé a teplé miesto a nechajte tri týždne macerovať. Fľašu každý deň pretrepte. Potom sceďte cez sitko a ideálne aj kávový filter. Hotovú tinktúru prelejte do tmavých fliaš, uzavrite a skladujte v tme a chlade.

Ďatelinová tinktúra sa používa trikrát denne po 20 kvapkách rozpustených vo vode alebo čaji.

PRE ZAUJÍMAVOSŤ: Juhoamerický indiáni ďatelinu lúčnu údajne pestujú ako rastlinu, vďaka ktorej ľahšie preklenú obdobie hladu na jar.

Záverečné zhrnutie: Ďatelina červená pomáha (nielen) pri ženských problémoch

Ďatelina lúčna je prekvapivo úžasná bylina, ktorá nachádza uplatnenie pri rozličných zdravotných problémoch – a to najmä:

  • v období menopauzy, ale i pri ďalších ženských problémoch,
  • v priebehu nachladnutia, začínajúcej chrípky či angíny,
  • pri problémoch s trávením,
  • pri kožných problémoch, ako sú ekzémy, akné, vredy, zapareniny, lupienka aj drobné rany,
  • s detoxikáciou organizmu a povzbudením lymfatického systému.
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)