Bezhladovania.sk

Hliva ustricová: Tipy na recepty a využitie tejto superhuby

Huby sú dôležitou súčasťou vyváženého a pestrého jedálnička. Sú chutné, zdravé a plné mnohých vitamínov, minerálov a ďalších cenných látok. Pre hlivu ustricovú to platí dvojnásobne. Čerstvá hliva tvorí základ mnohých vynikajúcich receptov, ale predáva sa tiež ako doplnok stravy.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Čo je hliva ustricová?

Hliva ustricová je jednou z najvýživnejších jedlých hub. Patrí do skupiny drevokazných húb a latinsky sa nazýva Pleurotus ostreatus.

Jej klobúčik meria v priemere 5 až 25 centimetrov a vzhľadom nápadne pripomína ustrice, od ktorých je odvodené druhové meno hlivy ostreatus, slovensky ustricová. Klenuté mladé klobúčiky so zavinutým okrajom dorastajú do širokých vejárov s ostrými hranami.

Farba klobúka môže byť biela, ale tiež šedomodrá, hnedá, niekedy až hnedočierna. Dužina hlivy je biela a šťavnatá, má sladkastú a výraznú chuť.

Hliva sa používa najmä v ázijskej kuchyni a je rovnako cennou surovinou v tradičnej čínskej medicíne.

Dá sa kúpiť v bežnom obchode alebo zbierať vo voľnej prírode. Tam vo viacerých radách či vrstvách nad sebou rastie na kôrach poškodených a mŕtvych listnatých stromov, odkiaľ získava živiny. Najčastejšie sú to vŕby, orechy, brezy, topole a buky. Objemné trsy hlivy bežne vážia aj niekoľko kilogramov. Rastie od jari až do jesene.

Aké ďalšie druhy hlivy poznáme?

Existuje viac druhov hlivy. Najväčší prínos má však hliva ustricová, preto je logicky zo všetkých najznámejšia, a jej obľuba neustále vzrastá. Ďalšie druhy sú:

  • Hliva dubová (lat. Pleurotus dryinus)
  • Hliva miskovitá (lat. Pleurotus cornucopiae)
  • Hliva klamná (lat. Omphalotus illudens)
  • Hliva kráľovská (lat. Pleurotus eryngii): tiež hliva mačková
  • Hliva olivová (lat. Omphalotus olearius)
  • Hliva pľúcna (lat. Pleurotus pulmonarius)
  • Hliva himalájska (lat. Pleurocybella porrigens)

VIETE, ŽE hliva nie je parazit, ale saprofyt? To znamená, že pomáha vrátiť živiny do pôdy pri rozklade mŕtveho alebo poškodeného dreva, a je tak prospešná pre ostatné rastliny.

pestovanie hlivy ustricovej
Hliva ustricová sa pestuje po celom svete.

Zloženie a účinky hlivy ustricovej na zdravie

V posledných rokoch popularita hlivy značne narástla. Je to nielen chutná, ale navyše veľmi zdravá huba, ktorá sa nie nadarmo nazýva zázračná huba, kráľovná húb či elixír mladosti.

Obsahuje ohromné množstvo účinných látok, najmä beta-glukány dôležité pre zdravú a silnú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Posilňuje a povzbudzuje imunitný systém detí aj dospelých, a preto sa najviac používa v období nachladnutia a chrípok.

Hliva ustricová obsahuje:

  • vitamíny skupiny B, C, D a K
  • minerály: železo, draslík, fosfor, sodík, zinok, selén, bór a jód
  • beta 1,3 – D glukány
  • mevinolín
  • antioxidanty
  • niektoré proteíny
  • enzýmy
  • steroly
  • aminokyseliny
  • mastné kyseliny

Nutričné hodnoty 1 šálky surovej huby (cca 86 g):

Energetická hodnota 28 kcal
Bielkoviny 3 g
Sacharidy 5 g
Tuky 1 g
Vláknina 2 g
Vitamín B3 (niacín) 27 % DDD
Kyselina listová (B9) 8 % DDD
Draslík  8 % DDD
Železo 8 % DDD
Fosfor  8 % DDD
Zinok 6 % DDD

Účinky hlivy ustricovej na zdravie

Tradičná čínska medicína ospevuje hlivu ustricovú ako hubu dlhovekosti a pevného zdravia. Zo sušených húb sa vyrába jemný prášok, tinktúry a masti, ktoré sa používajú na liečbu celej rady zdravotných neduhov od oslabenej imunity až po rakovinu.

Hliva ustricová:

  • posilňuje prirodzený imunitný systém,
  • má antioxidačné účinky a spomaľuje starnutie,
  • stimuluje tvorbu červených krviniek a pomáha tak pri anémii alebo pri chudokrvnosti,
  • znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi,
  • znižuje krvný tlak,
  • pôsobí proti baktériám, vírusom a plesniam,
  • má pozitívny vplyv na liečbu kožných ochorení (ekzémov, bradavíc a podobne),
  • môže pomôcť pri liečbe rakoviny,
  • priaznivo ovplyvňuje zdravie a funkcie čriev a tráviaceho systému,
  • pomáha pri reumatoídnej artritíde či osteoporóze,
  • bráni rozvoju chrípky, angíny či nachladnutia,
  • funguje protizápalovo.

Silnejší imunitný systém

Na posilnení prirodzenej obranyschopnosti sa podieľajú hlavne betaglukány. Tie chránia organizmus pred rôznymi vírusmi a baktériami, ktoré ohrozujú zdravie hlavne v priebehu jesene a zimy. S vitamínmi a minerálmi obsiahnutými v hlive ustricovej posilnia imunitu v boji s nežiaducimi bacilmi.

Zlepšenie zdravia pri chronických ochoreniach

Zvláštny význam má pravidelné užívanie hlivy pri chronických ochoreniach, medzi ktoré patrí napríklad reuma, diabetes, alergie, astma, ekzém, mykóza a ďalšie opakované zápaly. Príjem čerstvej hlivy alebo extraktu z hlivy podporuje organizmus a môže zmierniť nepríjemné prejavy či dokonca úplne vymiznúť. Nie je to však pravidlo a na každého človeka môže mať hliva trochu odlišné účinky. Vždy je vhodné poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom.

Obnovenie funkčnosti tráviaceho systému

Okrem mnohých blahodarných látok hliva obsahuje aj veľké množstvo vlákniny, ktorá je zásadná pre normálnu funkciu čriev a celého tráviaceho traktu. Funguje ako čistič tráviaceho traktu, ktorý črevá zbavuje škodlivých toxínov a usadenín. Ak vás trápi zápcha alebo hnačka, hliva ustricová môže pomôcť vrátiť črevá do rovnováhy.

Oddialenie starnutia

Hliva obsahuje látky s antioxidačnými účinkami, ktoré okrem iného znižujú negatívny vplyv voľných radikálov a spomaľujú tak procesy starnutia. Naznačuje to niekoľko štúdií z rokov 2006, 2007 a 2008.

Spomalenie rozvoja rakoviny

Účinné látky v hlive ustricovej pôsobia preventívne, ale tiež môžu spomaliť rozvoj prepuknutej choroby. Pomáhajú pri záverečnej terapii. Hliva potláča hlavne rast dvoch typov nádorov – a to hepatómu a sarkómu. Navyše môže znížiť množstvo nádorov v hrubom čreve. 

Liečitelia aj tradiční lekári často predpisujú onkologickým pacientom doplnky stravy obsahujúce extrakt z hlivy ustricovej. Rozhodne ale nie je vhodné užívať ju pri takto závažných ochoreniach bez konzultácie s lekárom.

VIETE, ŽE o najväčší rozmach vo využívaní hlivy sa postarali Nemci? Tí ju počas prvej svetovej vojny pestovali ako jedlo pre vojakov a onedlho potom objavili jej využitie v medicíne.

Hliva ustricová a jej možné negatívne účinky 

S konzumáciou a užívaním hlivy ustricovej nie sú spojené žiadne vedľajšie a negatívne účinky ani zdravotné problémy. Len vzácne sa môžu objaviť prípady alergie pri ďalšom vystavení sa pórom huby či občasné črevné problémy. Ľudia s citlivejším tráviacim traktom a starší jedinci by to s hubami nemali preháňať.

Vo väčšom množstve môže hliva ustricová vyvolať:

Hlivu ustricovú môžu jesť a užívať dospelí a mladšie deti do 12 rokov v menšom množstve. Pri užívaní doplnkov je potrebné dbať na dodržiavanie odporúčaného dávkovania.

Osoby, ktoré trápia ochorenia obličiek či kardiovaskulárne ochorenia, by mali hlivu konzumovať iba na základe konzultácie s lekárom a po jeho odporúčaní či súhlase.

Hlivu ustricovou by bez lekárskej konzultácie ďalej nemali užívať tehotné a dojčiace ženy. Účinky na plod a novorodencov dosiaľ neboli riadne preskúmané.

využitie hlivy ustricovej v kuchyni
Čerstvá huba našla využitie v kuchyni ako zdravá surovina do receptov alebo sa používa v podobe doplnkov stravy.

Ako na pestovanie hlivy ustricovej doma?

Nejde o nijak zvlášť náročnú plodinu. Nejaké nároky však má – potrebuje svetlo, vlhko a stálu teplotu okolo 15 až 18 stupňov. Na domáce pestovanie je najvhodnejší pripravený substrát s hlivou ustricovou, ktorý stojí okolo 8 eur za balenie.

Substrát umiestnite niekam na teplé miesto s príjemnou izbovou teplotou. Prerežte spodnú časť balenia a postavte ju na tácku s vodou potrebnou pre vlhkosť. Zhora do všetkých rohov zapichnite špilky a natiahnite na nich igelitové vrecko ako provizórny fóliovník. Zalievajte vodou. Ak sa objaví podhubie, preneste ho do teploty 15 až 18 stupňov. Po 2 až 3 týždňoch môžeme zbierať prvú úrodu. Hliva ustricová plodí vo vlnách. Substrát si cca týždeň odpočinie a začne rodiť druhýkrát, takto vydrží cca 2 až 3 mesiace.

Hlivu ustricovú je tiež možné pestovať na pni alebo na odrezkoch. Najvhodnejší je odrezok z listnatého stromu, napríklad breza, buk, dub, jelša, hrab alebo topoľ.

PRE ZAUJÍMAVOSŤ: Pestovanie hlivy na predaj začalo až v 20. storočí. Jej priekopníkom bol nemecký botanik a mykológ Richard Falck, ktorý študoval na lesnej akadémii v Liberci, a počas druhej svetovej vojny ušiel do USA, kde sa natrvalo usadil. V súčasnej dobe sú najväčšími svetovými producentmi Čína, Thajsko, USA a Pakistan, v Európe Francúzsko, Taliansko, Poľsko a Maďarsko.

Doplnky stravy s hlivou ustricovou

Okrem konzumácie čerstvej hlivy ustricovej je možné užívať doplnky stravy v podobe tabletiek a kapsúl s hlivou, prípadne sirupy a tinktúry. 

Prípravky sú často obohatené o ďalšie vitamíny a minerály. Veľmi obľúbená je kombinácia hlivy ustricovej s rakytníkovým olejom. Pre deti sú vhodné multivitamínové pastilky, ktoré obsahujú hlivu a ďalšie zdraviu prospešné látky.

Tipy na recepty s hlivou ustricovou

V kuchyni sa najčastejšie používa čerstvá hliva ustricová, ktorá sa varí, dusí, pečie i griluje. Jesť ju ale možno aj surovú. Treba ju osmažiť a spolu s cesnakom použiť ako chutnú prílohu, nakrájať ju a pridať do omáčky k cestovinám, ale tiež sa hodí do vaječných pokrmov a rizota. Konzistenciou a chuťou pripomína mäso, preto si ju veľmi obľúbili vegetariáni a vegáni. 

Z hlivy ustricovej sa najčastejšie pripravuje:

  • polievka,
  • guláš,
  • placky,
  • rizoto,
  • omáčky na cestoviny,
  • vegetariánske a vegánske jedlá.

TIP: Pri väčšej úrode je potrebné plodnice hlivy usušiť a sušené plodnice rozomlieť na jemný prášok. Takto spracovaná hliva stále obsahuje cenné látky a navyše získa výraznú arómu. Najčastejšie sa v tejto podobe pridáva do polievok, omáčok alebo k dusenému mäsu.

Krémová polievka z hlivy ustricovej s koriandrom

Suroviny:

  • cca 150 g hlivy ustricovej
  • 1 cibuľa
  • 1 strúčik cesnaku
  • 0,5 l zeleninového vývaru alebo vody
  • 1 lyžica oleja
  • soľ
  • majoránka a mletý kmín
  • čerstvý koriander

Postup:

Očistite hlivu a nakrájajte ju na kocky, cibuľu tiež nakrájajte najemno. Na oleji orestujte nakrájanú cibuľu so štipkou soli. Pridajte hlivu a krátko osmahnite. Zalejte vývarom alebo vodou, pridajte kmín a priveďte k varu. Potom stiahnite plameň a varte cca 10 minút. Po uvarení dochuťte cesnakom a majoránkou a všetko rozmixujte na hladký krém. Posypte čerstvým koriandrom a môžete podávať.

Lahodné rizoto s hlivou ustricovou podľa blogu Plný pupek

Suroviny:

  • 500 g hlivy ustricovej
  • 400 g ryže Arborio
  • 3 šalotky
  • 800 ml zeleninového alebo kuracieho vývaru
  • 200 g parmezánu
  • 400 ml bieleho vína
  • 1 lyžica olivového oleja
  • 5 lyžíc masla
  • čerstvá bazalka

Postup:

Na olivovom oleji a 2 lyžiciach masla speňte najemno nakrájané šalotky. Pridajte ryžu a ľahko orestujte. Postupne prilievajte biele víno a potom horúci vývar. Stále miešajte. Ak sa vývar vstrebe, prilejte ďalšiu časť, pokým nevsiakne všetok vývar a ryža bude mäkká. Trvá to cca 20 minút. Pred koncom varenia pridajte 2 lyžice masla, 100 g parmezánu a premiešajte. Hlivu očistite a nakrájajte na menšie kúsky. Na lyžici masla ju osmahnite dozlatista. Servírujte rizoto s hlivou, nasekanou čerstvou bazalkou a posypané zvyškom parmezánu.

Originálny recept nájdete na blogu Plnypupek.cz.

rizoto z hlivy ustricovej
Hlivové rizoto je lahôdka.

Jemná smotanová omáčka s hlivou ustricovou a cestovinami

Suroviny: 

  • 500 g hlivy ustricovej
  • téglik sladkej smotany na šľahanie
  • vývar
  • 1 väčšia cibuľa
  • 2 mrkvy
  • bobkový list
  • mletý kmín
  • čierne korenie a soľ
  • citrónová šťava
  • 1/2 PL cukru
  • 2 PL hladkej múky

Postup:

Cibuľu a hlivu očistite a nakrájajte na kocky. Cibuľu poduste na oleji a pridajte hlivu, krátko orestujte a podlejte vodou. Pridajte korenie a na miernom ohni duste. Pridajte najemno nastrúhanú mrkvu. Podlejte zeleninovým vývarom a ešte chvíľu povarte, dokiaľ hliva nezmäkne. Potom zahustite múkou rozmiešanou v smotane a omáčku povarte ďalších 10 minút. Nakoniec dochuťte cukrom, citrónovou šťavou a podľa chuti pridajte soľ a čierne korenie. Podávajte s cestovinami a prípadne kúskami mäsa alebo kúskami uvarenej či pečenej hlivy ustricovej.

Recept na pečenú hlivu ustricovú so zemiakmi a ružičkovým kelom

Suroviny:

  • 150 gramov hlivy ustricovej
  • 4 až 5 ks zemiakov
  • 1 väčšiu hrsť ružičkového kelu
  • 2 plátky slaniny
  • 1 hrsť parmezánu
  • 1 ks šalotky
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 4 lyžice olivového oleja
  • 1 lyžice nasekaného petržlenu
  • soľ, čierne korenie
  • tymian, kmín a mletá sladká paprika

Postup:

Najskôr zapnite rúru na 185 °C. Hlivu očistite, umyte a nakrájajte na menšie kúsky, rovnako aj zemiaky, olúpaný cesnak, slaninu a ružičkový kel. Nastrúhajte parmezán a petržlen nasekajte najemno. Položte na plech vyložený papierom na pečenie. Okoreňte a pokvapkajte olejom. 

Premiešajte, vložte do rúry a dajte piecť na 20 minút. Po desiatich minútach plech vyberte, znovu premiešajte a zasypte nastrúhaným parmezánom. Posypte čerstvou petržlenovou vňaťou a dajte dopiecť.

Originálny recept nájdete na blogu Houbička v kuchyni.

Niekoľko ďalších receptov s hlivou na partnerskom webe Bezhladoveni.cz

Záverečné zhrnutie: Hliva ustricová je nielen zdravá, je to tiež lahôdka

  • obsahuje dôležité vitamíny a minerály,
  • má antioxidačné účinky a posilňuje prirodzený imunitný systém,
  • znižuje hladinu cukru, cholesterolu aj krvný tlak,
  • pôsobí proti baktériám, vírusom a plesniam.

Pre milovníkov húb je jasnou voľbou. Nemusíte pre ňu ani chodiť do lesa, môžete si ju dokonca sami vypestovať. Tí, ktorí huby práve nemusia, si vystačia s doplnkami stravy, ktoré obsahujú hlivu.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)