Bezhladovania.sk

Kotvičník zemný: Zloženie, účinky na zdravie, formy a spôsoby užívania

Kotvičník zemný je zaujímavá bylina, ktorá sa často zmieňuje v súvislosti s mužskou potenciou a fyzickou výkonnosťou. Okrem pozitívneho vplyvu na funkcie pohlavných orgánov u mužov aj žien posilňuje imunitný systém a stimuluje krvný obeh.

Všeobecné informácie o kotvičníku zemnom

Latinský názov jednoročnej poliehavej byliny kotvičník zemný (niekedy tiež pozemný) znie Tribulus terrestris. Pridáva sa do doplnkov stravy pre mužov a športovcov a využíva sa aj v lekárstve. Vo voľnej prírode ho môžete poznať podľa drobných jasno žltých kvetov a trojhranných plodov s ostrými hrotmi. Svojím tvarom pripomínajú kotvu alebo ježka, z čoho plynie názov tejto u nás pomerne vzácnej byliny.

Bylina s nebezpečne ostrými plodmi pochádza z piesočných pobreží Číny a Japonska, odkiaľ sa rozšírila do Ázie, Afriky, Austrálie aj Európy. Najviac rastie v európskej časti Ruska a strednej Ázii. Darí sa jej na suchých, slnečných až nehostinných stanovištiach, ako stepi, polopúšte, piesčiny, ale aj pastviny, okolia ciest a rumiská, kde sa pomerne rýchlo rozrastá. Niekde sa považuje aj za rýchlo rastúcu burinu.

Kotvičník je možné pomerne jednoducho pestovať v našich klimatických podmienkach. Nejde o nijako zvlášť náročnú rastlinu a darí sa jej aj vo voľnej pôde.

VIETE, ŽE plody kotvičníka sú natoľko ostré, že preniknú podrážkou topánky aj cez pneumatiku? Ak ho chcete pestovať doma, je nutná zvýšená opatrnosť, najmä ak máte domácich miláčikov, deti alebo len radi chodíte bosí.

Tribulus a obsah účinných látok

Kotvičník je prospešný kvôli vysokému obsahu rastlinných takzvaných anabolických steroidov, ktoré sa súhrnne nazývajú fytosteroly. Ďalej obsahuje saponíny, alkaloidy harman a harmín, taníny, glykozidy, flavonoidy, triesloviny, živice, sacharidy, steroly a ďalšie zložky. 

Najviac sa z byliny využíva vňať, ale aj ostatné časti rastliny obsahujú aktívne zložky, ktoré sa vyznačujú pozitívnym prínosom pre zdravie.

  • Korene sú bohaté hlavne na fytosteroly a saponín diosgenín. 
  • Listy a vňať obsahujú steroidné saponíny, alkaloidy, flavonoidy, živice, triesloviny a tiež vitamín C.
  • V kvetoch sa nachádzajú steroly, stigmasterol, kampesterol, beta-sitosterol, flavonoidy kemferol, steroidy diosgenín, alkaloidy, rutín a quercetín. 
  • Plody a semená obsahujú alkaloidy, živice a olej z kyseliny linolovej a linoleovej, olejové, behenové, stearové a ďalšie látky.

Kotvičník zemný obsahuje množstvo účinných látok:

  • steroidné saponíny
  • flavonoidy, 
  • glykozidy, 
  • fytosteroly, 
  • živice, 
  • terpenoidy, 
  • alkaloidy, 
  • aminokyseliny,
  • proteíny.

Pre ľudské zdravie sú veľmi dôležité steroidné saponíny, ktoré ovplyvňujú hladinu testosterónu u mužov a estrogénu u žien, a rovnako flavonoidy pre ich protizápalové a omladzujúce účinky.

Kotvičník a jeho využitie v tradičnej východnej medicíne

Kotvičník sa pomerne dosť využíval už tradičnými východnými medicínami. Však odtiaľ aj pochádza.

Čínska medicína ho používa:

  • na podporu normálnej funkcie obličiek,
  • pri ochoreniach obličiek, 
  • na zápaly rôzneho pôvodu, 
  • proti kožným vyrážkam, 
  • pri kašli, 
  • na bolesť hlavy,
  • proti závratom,
  • ženám sa odporúčal pri ťažkostiach s dojčením.

Indická ajurvéda zdôrazňuje jeho účinky na zdravie pohlavných orgánov, plodnosti a sexuálne libido.

POZNÁTE VŠETKY NÁZVY KOTVIČNÍKA? Je to napríklad kozia hlava, diablov tŕň i diabolské riasy. Ajurvéda ho nazýva kravským kopytom, pretože ostne kravám často uviazli v kopytách. Siddhská medicína ho nazýva nerunjil či tamil, v kašmírčine je známy ako mister kaend a v čínskej medicíne jeho názov znie baijili alebo ciliji. Angličtina používa goat’s-head (kozia hlava), bullhead (býčia hlava), cat’s-head (mačacia hlava). Latinský názov vznikol pravdepodobne zo slov tri (tri) a belos (hrot, ihla).

plody kotvičníka zemného
Plody kotvičníka zemného sú naozaj ostré a ľahko prejdú aj podrážkou topánky.

Kotvičník zemný a jeho prínos pre ľudské zdravie

Pre vysoký obsah aktívnych zložiek je kotvičník považovaný za všestrannú bylinu. Najčastejšie je vyhľadávaný kvôli prospešnému vplyvu na sexuálne zdravie mužov a žien a fyzickú výkonnosť. Tiež sa cielene pestuje na výrobu suplementov určených najmä pre športovcov.

Predpokladané účinky tejto byliny na zdravie sú omnoho širšie. Všeobecne sa môže odporučiť za účelom všeobecného povzbudenia a posilnenia organizmu.

  • pozitívne ovplyvňuje funkcie pohlavných orgánov (podporuje libido),
  • pomáha regulovať hormonálnu aktivitu u mužov aj žien,
  • podporuje normálne funkcie a zdravie močového ústrojenstva,
  • prispieva k normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému,
  • napomáha udržiavať zdravý svalový tonus,
  • prispieva k lepšej výkonnosti a vytrvalosti,
  • urýchľuje regeneráciu po náročnom fyzickom výkone,
  • posilňuje prirodzený imunitný systém,
  • podporuje normálne funkcie dýchacieho systému,
  • má prospešný vplyv na stav kože, zdravé ďasná a ústnu dutinu,
  • môže zmierniť dopady stresu, stavov úzkostí a depresie,
  • môže zlepšiť kontrolu krvného cukru a cholesterolu u diabetikov,
  • vyznačuje sa povzbudzujúcimi účinkami môže prispieť k psychickej pohode,
  • môže zlepšiť zdravú črevnú peristaltiku a tvorbu žalúdočných štiav,
  • môže tlmiť kašeľ, uľahčiť vykašliavanie a zmierniť prejavy kožných ekzémov.

Prírodné afrodiziakum pre mužov aj ženy

V súvislosti s kotvičníkom môžete počuť aj trefnú prezývku „zelená, prírodná alebo rastlinná viagra”. U mužov udržuje hladinu testosterónu a podporuje tvorbu spermií. Pozitívny vplyv má na ženský pohlavný hormón estrogén a napomáha dozrievaniu vajíčok. Kotvičník môže pôsobiť proti erektilnej dysfunkcii, zvýšiť chuť na sex a predĺžiť dobu trvania pohlavného styku.

Podpora fyzickej výkonnosti a vytrvalosti 

Obsiahnuté saponíny majú pozitívny vplyv na tvorbu testosterónu v mužskom tele. Údajne zvyšujú jeho prirodzenú tvorbu až o 30 %. Podporujú tvorbu svalov, zlepšujú fyzickú kondíciu aj výdrž. To je tiež hlavný dôvod, prečo sa kotvičník pridáva do doplnkov stravy určených pro športovcov. Existujú však aj štúdie, ktoré tento efekt vyvracajú.

Povzbudzujúce účinky na organizmus

Ďalším pozitívnym účinkom kotvičníka je zvýšenie energie a zlepšenie celkovej vitality i chuti do života. Významné sú tiež jeho regeneračné schopnosti nielen po fyzickej aktivite, ale aj po ťažkých ochoreniach a úrazoch.

NÁŠ TIP: Pokiaľ vás trápi zvýšená únava alebo máte ťažkosti s oslabenou obranyschopnosťou organizmu, skúste životabudič v podobe bylinného čaju z kotvičníka zemného.

Podpora kardiovaskulárneho systému

Kotvičník má pozitívny vplyv na krvný obeh, srdce aj cievy. Môže pomôcť znížiť krvný tlak a upokojiť srdcový tep, rovnako pomáha v boji proti vysokému cholesterolu. Odporúča sa aj v prípade zhoršeného prekrvovania alebo anémie.

Vyššia šanca na počatie dieťaťa

Kotvičník obsahuje látky, ktoré vyrovnávajú hladiny pohlavných hormónov, zvyšujú sexuálny apetít, podporujú tvorbu spermií u mužov a u žien prispievajú k správnemu dozretiu vajíčka a jeho včasnému uvoľneniu. To všetko môže podporiť úspešné počatie potomka.

Pomocník pri menštruácii a menopauze

Tato blahodarná bylina sa spomína predovšetkým pre svoje účinky na mužské zdravie, pomáha ale aj ženám – a to napríklad pri bežných ťažkostiach s menštruáciou alebo pri menopauze, kedy pomáha tlmiť nepríjemné prejavy spojené s prechodom, ako sú: návaly tepla, ťažkosti so spánkom, podráždenosť a niekedy aj depresívne nálady.

Podpora pri redukčnej diéte

Kotvičník môže pomôcť i pri zhadzovaní nadbytočných kíl a zlepšovaní fyzickej kondície tým, že napomáha redukovať tuk a zároveň posilňovať svaly a zvyšovať objem svalovej hmoty. Rovnako podporuje regeneráciu svalového tkaniva po námahe.

NÁŠ TIP: Redukčné účinky môže podporiť v kombinácii s macou peruánskou. Spolu zlepšujú výkonnosť aj reprodukčné schopnosti a súčasne posilňujú prirodzený obranný systém.

Formy a spôsoby užívania kotvičníka

Základnú formu predstavuje kotvičníkový čaj na podporu zdravia a vitality. Bylinku si môžete za týmto účelom sami sušiť alebo zakúpiť už hotovú čajovú zmes. 

V podobe rastlinnej drogy sa používajú sušené plody, ktoré sa musia zbaviť ostňov. Pripravuje sa z nich odvar či nálev. Plody majú pomerne horkú a pálivú chuť. Spracováva sa aj vňať a koreň kotvičníka.

U nás nie je táto bylinka vyložene bežná, a preto sú na našom trhu častejšie doplnky stravy v podobe tabliet a kvapiek. Vždy pritom rešpektujte návod a nikdy neprekračujte odporúčané denné dávkovanie.

Pri výbere suplementu si starostlivo prečítajte zloženie. Extrakty nie sú štandardizované a môžu byť rôzne silné. Výrobok s kotvičníkom zemným by mal obsahovať aspoň 60 % saponínov v extrakte. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje okolo 5 mg saponínov na 1 kg váhy. Niektoré zdroje uvádzajú ako dennú odporúčanú dávku 2 000 mg.

Kotvičníkový čaj zo sušenej vňate

Na prípravu čaju sa hodí vňať, plody aj korene. Najčastejšie sa používa sušená vňať, ktorú si môžete zakúpiť takmer v každom bylinkárstve alebo lekárni. Kotvičník si tiež môžete vypestovať doma a usušiť si ho do zásoby. Odporúčaná dávka je 6 gramov denne (cca ½ lyžičky na 30 kilogramov telesnej váhy).

Suroviny:

  • 1 čajová lyžička sušenej vňate kotvičníka zemného
  • 250 ml vriacej vody

Postup:

Sušenú vňať zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte približne 15 minút lúhovať. Pokiaľ chcete účinky bylinného čaju zosilniť, k lyžičke sušenej vňate prilejte liter vody a varte 30 minút na miernom plameni. Potom odvar sceďte a popíjajte buď teplý, alebo vlažný.

Odvar pripravený z plodov nikdy nepite nalačno. Mohol by vyvolať nepríjemné žalúdočné alebo črevné ťažkosti.

Tablety alebo kapsule

Kotvičník sa pridáva do doplnkov stravy určených špeciálne pre mužov. Väčšinou majú podporiť libido, zlepšiť sexuálnu aj celkovú fyzickú výkonnosť. Často sa do týchto preparátov pridávajú ďalšie bylinné extrakty, napríklad schizandra alebo vyššie spomínaná maca peruánska. Odstraňujú únavu, podporujú vitalitu a výkonnosť. Obvyklou dennou dávkou je jedna až dve tablety, pokiaľ výrobca neodporúča inak. Kapsule je vždy nutné zapiť dostatočným množstvom vody.

Tinktúra z púčikov

V špeciálnych obchodoch môžete zohnať kotvičníkovú tinktúru, ktorá obsahuje až 60 % alkoholu. Obvykle sa pripravuje z púčikov, ktoré obsahujú účinné zložky v najvyššej koncentrácii.

Odporúčané dávkovanie sa líši v závislosti od zloženia konkrétneho výrobku. Tinktúry spravidla sľubujú prílev energie a celkové zlepšenie zdravotného stavu po niekoľkých týždňoch pravidelného užívania.

Kotvičník v prášku

Ďalšou možnosťou je kotvičník pomletý na veľmi jemný prášok. Ten sa užíva raz až dvakrát denne rozmiešaný v 100 ml vody. Prášok sa pridáva do rôznych „superfoods zmesí” za účelom podpory vitality a imunitného systému. Denne sa spravidla užíva maximálne jedna lyžička prášku.

sušený kotvičník zemný
Najbežnejšou formou je sušený kotvičník na prípravu čaju.

Pro koho nie je vhodné užívanie kotvičníka

Užívanie kotvičníka zemného by malo byť bezpečné. Negatívne účinky nie sú známe, a pokiaľ, tak minimálne(napríklad mierne žalúdočné ťažkosti alebo reflux). 

Na mieste je (ako pri všetkých doplnkoch stravy) opatrnosť, a to najmä v prípade:

  • detí a dospievajúcich, ktorí prechádzajú hormonálnymi zmenami,
  • tehotných alebo dojčiacich žien,
  • osôb, ktoré užívajú lieky na srdce či krvný tlak,
  • mužov, ktorých trápia problémy so zväčšenou prostatou,
  • osôb, ktoré majú ochorenia obličiek a pečene,
  • osôb, ktoré majú celiakiu alebo ich trápi zlé vstrebávanie tukov.

Záverečné zhrnutie: Kotvičník vzpruží a dodá chuť do života i do sexu 

Kotvičník nie je všeliek a rozhodne nevyrieši všetky zdravotné ťažkosti. Je to bylinka, ktorá v spojení so zdravou stravou a dostatočnou pohybovou aktivitou podporí vaše zdravie. 

V prípade kotvičníka zemného ide primárne o podporu:

  • normálnych funkcií pohlavných hormónov,
  • činnosti pohlavných orgánov a plodnosti,
  • fyzickej výkonnosti a vytrvalosti,
  • plne funkčného a odolného imunitného systému,
  • duševného zdravia a pohody.
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)