Vysoký cholesterol sám o sebe nebolí, ale je veľmi nebezpečný. Pokiaľ sa cholesterol začne hromadiť v tele, prispieva k zužovaniu ciev a zhoršuje prietok krvi dôležitými orgánmi. To môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií vrátane infarktu myokardu a mozgovej mŕtvice. Aké sú príznaky vysokého cholesterolu a ako ho odhaliť?
Obsah článku:
Cholesterol – nepostrádateľná látka, ktorej nadbytok škodí
Cholesterol je zlúčenina tukovej povahy, ktorá je nevyhnutná pre náš organizmus. Cholesterol je súčasťou každej našej bunky, podieľa sa na tvorbe vitamínu D, je dôležitou stavebnou jednotkou nervov a nezaobídeme sa bez nej pri produkcii žlčových kyselín alebo hormónov (pohlavných hormónov a hormónov nadobličiek).
Naše telo si dokáže cholesterol vyrobiť samé a časť cholesterolu prijímame v potrave. Bez cholesterolu sa naše telo nezaobíde, takže je pre nás skutočne dôležitý. Problém nastáva vtedy, keď je cholesterolu príliš a začne sa hromadiť v tele. Nadbytok cholesterolu sa ukladá v stenách ciev a poškodzuje ich. Rizikové je hlavne hromadenie LDL cholesterolu a triglyceridov (krvných tukov).
„Dobrý“ a „zlý“ cholesterol
Cholesterol sa v krvi sám nerozpúšťa a prenáša sa pomocou tzv. lipoproteínov. Rozlišujeme dve hlavné formy lipoproteínov:
- Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL cholesterol) – „zlý“ cholesterol. Jeho nadbytok sa môže hromadiť v cievach a viesť k vážnym zdravotným problémom, najmä k srdcovo-cievnym ochoreniam.
- Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL cholesterol) – „dobrý“ cholesterol. Pomáha prenášať nadbytočný „zlý“ LDL cholesterol späť do pečene, kde sa odbúrava. Týmto spôsobom chráni naše srdce a cievy.
- Triglyceridy (jednoduché tuky) – okrem dvoch základných lipoproteínov je potrebné spomenúť aj triglyceridy, ktorých vysoká hladina patrí medzi rizikové faktory rozvoja srdcovo-cievnych ochorení. Vysoká hladina triglyceridov súvisí hlavne s nadmerným príjmom kalórií v strave a potravín bohatých na nasýtené tuky, trans tuky a jednoduché cukry.
Hodnoty cholesterolu v krvi | ||||
Celkový cholesterol | LDL cholesterol | HDL cholesterol | TAG (triglyceridy) | |
Normálna hodnota | < 5,0 mmol/l | < 3,0 mmol/l | > 1,2 mmol/l (ženy) > 1,0 mmol/l (muži) |
< 1,7 mmol/l |
Zvýšené riziko | 5,15 – 6,19 mmol/l | 3,37 – 4,12 mmol/l | 0,91 – 1,40 mmol/l | 1,80 – 4,00 mmol/l |
Vysoké riziko | > 6,22 mmol/l | ≥ 4,14 mmol/l | < 0,91 mmol/l | > 4,00 mmol/l |
Čo spôsobuje vysoký cholesterol?
Nezdravý jedálniček bohatý na živočíšne tuky a priemyselne spracované potraviny, nedostatok pohybu, nadváha, obezita, fajčenie ale aj genetika – to všetko patrí medzi rizikové faktory vysokého cholesterolu, odborne hypercholesterolémia. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je spôsobená buď nezdravým životným štýlom (hlavná príčina), alebo zvýšenou syntézou cholesterolu v pečeni skrz dedičnú záťaž (menej častá príčina).
Rizikové faktory zvyšujúce hladinu cholesterolu
- nadváha a obezita
- nezdravá strava
- fyzická neaktivita
- fajčenie
- nadmerná konzumácia alkoholu
- hypertenzia (vysoký krvný tlak)
- diabetes mellitus 2. typu (cukrovka)
- vyšší vek
- genetika (familiárna hypercholesterolémia)
- mentálna anorexia sprevádzaná narušením metabolizmu cholesterolu
Vysoký cholesterol prináša mnoho zdravotných rizík
Cholesterol je síce pre náš organizmus nepostrádateľnou látkou, ale jeho nadbytok nám škodí. Vysoká hladina cholesterolu v krvi je totiž hlavným rizikovým faktorom pre vznik srdcovo-cievnych ochorení, ktoré patria medzi najčastejšie príčiny úmrtnosti v Slovenskej republike.
Pokiaľ je v tele cholesterolu príliš mnoho, začína sa usádzať v cievach (často spolu s ďalšími tukovými látkami). Usadzovanie cholesterolu vedie k zúženiu stien ciev a zníženiu ich pružnosti, čo obmedzuje prietok krvi dôležitými orgánmi. Orgány nie sú zásobované dostatočne kyslíkom a dochádza k ich poškodeniu. Tento proces sa nazýva ateroskleróza.
Ateroskleróza má za následok mnoho zdravotných problémov, medzi ktoré patrí vysoký krvný tlak, infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda a ischemická choroba dolných končatín. Hladinu cholesterolu je preto dobré mať pod kontrolou a pravidelne si nechať cholesterol merať.
Príznaky vysokého cholesterolu bývajú často nenápadné
Veľký problém je, že vysoká hladina cholesterolu nebolí. Zvýšený alebo vysoký cholesterol v krvi sa často dlho neprejavuje vôbec nijak. Prvé príznaky prichádzajú až náhle práve v podobe poškodenia dôležitých orgánov – napríklad infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody (mŕtvice). Vysokému cholesterolu sa preto hovorí „tichý zabijak“.
Medzi varovné signály vysokého cholesterolu patrí:
- vysoký krvný tlak
- angina pectoris – záchvatovitá zvieravá bolesť na hrudníku pri fyzickej záťaži, ktorá často vystreľuje do krku a ľavej ruky
- silná bolesť nôh a svalové kŕče pri pohybovej aktivite (dôsledok zužovania ciev)
- znížená citlivosť v končatinách
- vznik krvných zrazenín
- erektilná dysfunkcia
- tvorba žltých uzlíkov (hrbolčekov) alebo xantómov – v oblasti očí, pod kožou na lakťoch alebo kolenách, na zadku, okolo kĺbov a šliach na končatinách
Vysoký cholesterol spoľahlivo odhalí krvný test
Samotné usádzanie cholesterolu v cievach nespôsobuje bolesť, takže je ťažké vysoký cholesterol odhaliť len podľa príznakov. Vysoký cholesterol zistíte pri analýze krvi, ktorá sa vykonáva štandardne pri preventívnych prehliadkach. Testovanie cholesterolu v rámci preventívnych prehliadok je plne hradené zo zdravotného poistenia. Meranie cholesterolu môžete absolvovať aj sami ako samoplatca. Orientačný test si môžete urobiť aj sami doma.
Prevencia aj liečba spočíva v zmene životného štýlu
Základom prevencie aj liečby zvýšeného či vysokého cholesterolu je vždy zmena životného štýlu. Najúčinnejšie je nefajčiť, obmedziť príjem alkoholu, strážiť si optimálnu telesnú hmotnosť, pravidelne sa hýbať a zdravo jesť. Tieto opatrenia sú nesmierne dôležité aj v prípade, že máte genetickú záťaž.
V jedálničku by ste mali mať dostatok vlákniny (zelenina, ovocie, celozrnné obilniny, strukoviny), zdravých tukov (orechy, semienka, avokádo, rastlinné oleje) a kvalitných bielkovín (chudé mäso, ryby, kyslomliečne výrobky, menej tučné syry).
10 rýchlych tipov, ako udržať cholesterol pod kontrolou
- Dbajte na pestrý jedálniček.
- Obmedzte konzumáciu priemyselne spracovaných potravín.
- Zamerajte sa na prirodzené potraviny – zelenina, ovocie, celozrnné obilniny, chudé mäso, ryby, kyslomliečne výrobky, strukoviny, zemiaky, orechy, semienka, kvalitné rastlinné oleje.
- Vyraďte z jedálnička sladkosti a sladené nápoje.
- Znížte príjem nasýtených tukov – tučné mäsá, plnotučné syry, maslo, smotana, sadlo, tučné údeniny.
- Zvýšte príjem nenasýtených tukov – tučné ryby, orechy, semienka, rastlinné oleje (s výnimkou kokosového a palmového tuku), avokádo, olivy.
- Každý deň si doprajte aspoň 400 gramov zeleniny a 100 – 150 gramov ovocia.
- Pri príprave pokrmov voľte šetrné tepelné úpravy – varenie, dusenie, pečenie, opekanie na sucho alebo s malým množstvom kvalitného oleja na nepriľnavej panvici.
- Viac sa hýbte – každý deň venujte pohybu aspoň 30 minút (stačia aj prechádzky).
- Prestaňte fajčiť a obmedzte spotrebu alkoholických nápojov.
Záver: Nečakajte na život ohrozujúce následky, riešte príznaky hneď
- Pretože vysoký cholesterol nemá spočiatku žiadne špecifické príznaky, o to dôležitejšie je vnímať prvé náznaky, pri ktorých telo volá o zmenu životného štýlu.
- Môže to byť zadýchavanie pri kráčaní po schodoch, bolesť hlavy alebo nespavosť.
- Jedzte zdravo, dodržiavajte spánkovú i pohybovú rutinu a nechajte si skontrolovať pravidelne cholesterol u svojho lekára.
So stravou vám pomôže výživový poradca. Množstvo tipov nájdete aj v našej facebookovej skupine venovanej zníženiu cholesterolu prírodnou cestou.
Zdroje
1. Ibrahim, M. A., Asuka, E., & Jialal, I. Hypercholesterolemia. [cit. 15-04-2024]. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459188/
2. Vrablík, M., Schwarzová, L., Freiberger, T., Tichý, L., & Češka, R. (2016). Familiární hypercholesterolemie: klinické nálezy, molekulární genetika a diferenciální diagnostika. Athero Review, 1(1), 19–27.
3. Sovová, E., & Sovová, M. (2020). Nová doporučení pro management a léčbu dyslipidemií. Medicína pro praxi, 17(3), 144–149.
4. Špinar, J., Ludka, O., Šenkyríková, M., Vítovec, J., Špinarová, L., & Dušek, L. (2009). Hladiny cholesterolu v závislosti na veku. Vnitrní lékarství, 55(9), 724–729.
5. Pereira, H. (2017). The Importance of Cholesterol in Psychopathology: A Review of Recent Contributions. Indian Journal of Psychological Medicine, 39(2), 109–113.
6. Choi, H. R., Chang, Y., Kim, Y., Kang, J., Kwon, M. J., Kwon, R., Lim, G. Y., Kim, K. H., Kim, H., Hong, Y. S., Zhao, D., Cho, J., Guallar, E., Park, H. Y., & Ryu, S. (2022). High low-density lipoprotein cholesterol level is associated with an increased risk of incident early-onset vasomotor symptoms. Scientific Reports, 12(1), 14652.
7. Gidding, S. S., & Allen, N. B. (2019). Cholesterol and Atherosclerotic Cardiovascular Disease: A Lifelong Problem. Journal of the American Heart Association, 8(11), e012924.
8. Su, L., Mittal, R., Ramgobin, D., Jain, R., & Jain, R. (2021). Current Management Guidelines on Hyperlipidemia: The Silent Killer. Journal of Lipid Research.