Bezhladovania.sk

Štítna žľaza: Čo sa deje, ak nefunguje ako má? Prečo chudnutie štrajkuje?

Môže narobiť v tele veľké problémy, pokiaľ nefunguje správne. Ako spoznať príznaky zníženej a zvýšenej funkcie štítnej žľazy, prečo sa nevypláca podceniť to a aký má štítna žľaza vplyv na chudnutie?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Čo je to štítna žľaza?

Ide o nenápadnú žľazu, ktorá sa nachádza na prednej strane krku pred priedušnicou. Jej hlavnou úlohou je tvorba hormónov, ktoré ovplyvňujú látkovú premenu (metabolizmus) a využívanie energie v našom tele. 

Hormóny štítnej žľazy sú potrebné pre množstvo životne dôležitých procesov v našom organizme. Poruchy funkcie preto predstavujú závažný problém, ktorý nie je dobré brať na ľahkú váhu.

Hormóny štítnej žľazy

Regulujú rýchlosť metabolizmu, energetickú rovnováhu aj fungovanie tkanív a mnohých orgánov. Štítna žľaza potrebuje pre svoju správnu funkciu dostatočný prísun jódu, ktorý vychytáva z krvi a potom ho zabudováva do hormónov. Medzi hormóny štítnej žľazy patrí tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín.

  • tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3) sa podieľajú na regulácii energetického metabolizmu.
  • kalcitonín sa podieľa na metabolizme vápnika – vychytáva vápnik z krvi a následne ho ukladá do kostí.

Ovplyvňujú metabolizmus všetkých živín (sacharidov, tukov a bielkovín), zasahujú do energetickej rovnováhy tela, ovplyvňujú spotrebu kyslíka a sú nevyhnutné pre správnu funkciu všetkých orgánov po celý život. Správna hladina hormónov štítnej žľazy je dôležitá tiež počas tehotenstva pre správny vývoj plodu a po narodení pre zdravý vývoj mozgu.

Poruchy funkcie štítnej žľazy

Najrozšírenejšími sú hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy) a hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy).

Hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy

Hypotyreóza (hypofunkcia štítnej žľazy) je stav, pri ktorom je štítna žľaza málo aktívna a nevytvára dostatok hormónov. Bez ich dostatočného množstva sa spomaľujú prirodzené funkcie tela vrátane bazálneho metabolizmu. Ľudia s hypotyreózou preto využívajú energiu pomalšie a majú spomalený metabolizmus, čo sťažuje chudnutie.

Prejavy hypofunkcie štítnej žľazy:

  • únava
  • znížená výkonnosť
  • spomalený metabolizmus
  • priberanie na váhe a jednoduchšie ukladanie telesného tuku
  • neschopnosť schudnúť (aj ak máme správne nastavený jedálniček a pravidelný pohyb)
  • ospalosť
  • zimomravosť
  • znížená schopnosť sústrediť sa
  • šupinatá, drsná a suchá koža
  • krehké a lámavé nechty
  • nízky krvný tlak
  • znížené libido
znížená funkcia štítnej žľazy

Príčiny hypofunkcie štítnej žľazy

Hypotyreóza môže byť vrodená, alebo sa môže objaviť až v priebehu života. Najčastejšou príčinou hypofunkcie štítnej žľazy je chronický autoimunitný zápal, pri ktorom náš imunitný systém vytvára protilátky proti vlastnému telu. Imunitný systém spôsobuje narušenie tvorby hormónov štítnej žľazy (T3 a T4). Medzi menej časté príčiny patria infekcie, operácia štítnej žľazy, liečba rádioaktívnym jódom a nedostatok jódu v strave.

Liečba hypofunkcie štítnej žľazy

Liečba zníženej funkcie štítnej žľazy nie je zväčša zložitá a najväčšie riziko predstavuje skôr to, že človek neodhalí ochorenie včas. Liečba hypotyreózy spočíva v dopĺňaní chýbajúcich hormónov vo forme tabliet, ktoré predpisuje lekár endokrinológ na základe laboratórneho vyšetrenia krvi.

Tieto hormóny nahradia, čo telo neprodukuje samo, a pomôžu vrátiť funkcie tela do normálu. Pri včasnom odhalení a liečbe ochorenia nedochádza k žiadnym trvalým následkom na zdraví a k vymiznutiu príznakov. Liečba je obvykle celoživotná a lieky je väčšinou nutné užívať, aj keď sa už človek cíti dobre.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Minerál jód v potravinách: Význam pre zdravie, riziko nedostatku aj nadbytku a hlavné zdroje

Hypertyreóza – zvýšená funkcia štítnej žľazy

Hypertyreóza (hyperfunkcia štítnej žľazy) je stav, keď žľaza produkuje nadbytok hormónov. V podstate ide o hyperaktivitu štítnej žľazy, ktorá vytvára abnormálne množstvo hormónov. Väčšie množstvo hormónov štítnej žľazy spôsobuje, že niektoré funkcie v tele sa zrýchľujú, napríklad srdcová frekvencia a metabolizmus.

Prejavy hyperfunkcie štítnej žľazy

  • nechcené chudnutie
  • neschopnosť pribrať na váhe (aj pri dobrom apetíte)
  • úbytok svalovej hmoty a problémy s naberaním svalov
  • nadmerné potenie
  • neznášanlivosť tepla
  • návaly tepla
  • poruchy trávenia
  • tras
  • svalová slabosť
  • búšenie srdca
  • nervozita
  • nespavosť
  • poruchy plodnosti
  • vypadávanie vlasov
  • zrýchlená srdcová frekvencia
  • srdcová arytmia
zvýšená funkcia štítnej žľazy

Príčiny hyperfunkcie štítnej žľazy

Medzi najčastejšie príčiny hypertyreózy patrí autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. V tomto prípade imunitný systém organizmu neprimerane produkuje látku, ktorá stimuluje tvorbu hormónov – trijódtyronínu (T3) a tyroxínu (T4). Menej častou príčinou sú niektoré typy nádorov štítnej žľazy.

Liečba hyperfunkcie štítnej žľazy

Hypertyreóza je menej častá ako hypotyreóza a jej liečba býva zložitejšia. Na liečbu hypertyreózy sa používajú lieky, terapia rádiojódom alebo chirurgický zákrok. Prvým krokom liečby je podávanie liekov, ktoré znižujú tvorbu hormónov štítnej žľazy (tyreostatiká).

V niektorých prípadoch sa môžu podávať aj doplňujúce lieky, ktoré tlmia negatívny vplyv nadmerného množstva hormónov štítnej žľazy na srdce a upokojujú srdcovú činnosť, tzv. betablokátory.

Liečba porúch štítnej žľazy sa líši podľa príčiny a patrí výhradne do rúk endokrinológa!

Pokiaľ by liečba tyreostatikami nemala dostatočný efekt, je nutné pristúpiť k operácii a odstráneniu štítnej žľazy alebo podávaniu rádioaktívneho jódu. Po chirurgickom odstránení je dôležité dopĺňať hormóny štítnej žľazy prostredníctvom tabliet, podobne ako pri hypotyreóze.

Normálne hodnoty hormónov štítnej žľazy

TSH 0,27 – 4,2 mU/l
voľný tyroxín fT4 12,0 – 22,0 pmol/l
voľný trijódtyronín fT3 3,0 – 6,80 pmol/l

Tabuľka: Referenčné hodnoty funkčných parametrov štítnej žľazy1

Štítna žľaza a strava

Základom jedálnička pri hypofunkcii aj hyperfunkcii štítnej žľazy je kvalitná strava založená na konzumácii prirodzených potravín. Dôležité je tiež dbať na minimálny príjem priemyselne spracovaných potravín – v jedálničku by sme mali obmedziť pridaný cukor, rafinované sacharidy a transmastné kyseliny z priemyselne spracovaných pokrmov a polotovarov.

Ako jesť pri hypofunkcii štítnej žľazy?

V jedálničku by nemali chýbať ryby a morské plody kvôli zaisteniu dostatočného prísunu jódu. Dôležitý je tiež dostatok zeleniny, tu ale pozor na hlúbovú zeleninu. Konzumáciu hlúbovej zeleniny (karfiol, brokolica, kel) je vhodné obmedziť na minimum kvôli obsahu strumigénov, ktoré zhoršujú funkciu štítnej žľazy. Nie úplne vhodná je aj kapusta, chren a sója. Tieto potraviny nie je potrebné zo svojho jedálnička vyradiť, ale odporúča sa výrazne ich obmedziť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Extrémne výkyvy váhy: Na čo si dať pozor a kedy už navštíviť lekára?

Ako sa stravovať pri hyperfunkcii štítnej žľazy?

V prípade zvýšenej funkcie štítnej žľazy je naopak vhodné vyhnúť sa potravinám bohatým na jód – morské ryby, morské plody a morské riasy. Jód je v tomto prípade ťažko stráviteľný. Na druhej strane, pri hyperfunkcii sa nemusíme báť potravín s vyšším obsahom strumigénov, ako je hlúbová zelenina. Strumigény totiž pomáhajú znižovať nadmernú funkciu štítnej žľazy.

Záver: Nedarí sa vám schudnúť alebo nabrať svaly? Spozornite

  • Pokiaľ nemôžete schudnúť aj pri naozaj perfektne nastavenom jedálničku s obmedzeným príjmom kalórií a dostatočnom pohybe, alebo naopak nedokážete vybudovať svaly ani keď tvrdo makáte v posilňovni a prijímate veľké množstvo energie, je možno načase zvážiť návštevu lekára. Môže totiž ísť o problém so štítnou žľazou.
  • Štítna žľaza ovplyvňuje fungovanie celého nášho organizmu. Neliečené poruchy funkcie štítnej žľazy môžu sťažiť našu snahu o vysnívanú postavu, ale tiež viesť k mnohým vážnym zdravotným komplikáciám. 
  • Pokiaľ sa však porucha štítnej žľazy odhalí včas a zvolí sa adekvátna liečba, ochorenie sa nemusí nijako negatívne podpísať na zdravotnom stave, kvalite života ani schopnosti schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu.

Zdroje

1.     Zamrazil, V. (2015). Léčba hormony štítné žlázy v klinické praxi. Interní medicína pro praxi, 17(4), 165–167.

2. Zamrazil, V., & Čeřovská, J. (2014). Jod a štítná žláza: optimální přívod jodu a poruchy z jeho nedostatku. Praha: Mladá fronta, 2014. Aeskulap. ISBN 978-80-204-3302-2.

3. Mullur, R., Liu, Y. Y., & Brent, G. A. (2014). Thyroid hormone regulation of metabolism. Physiological Reviews, 94(2), 355–382.

4. Babiker, A., Alawi, A., Al Atawi, M., & Al Alwan, I. (2020). The role of micronutrients in thyroid dysfunction. Sudanese Journal of Paediatrics, 20(1), 13–19.

5. Chaker, L., Bianco, A. C., Jonklaas, J., & Peeters, R. P. (2017). Hypothyroidism. Lancet, 390(10101), 1550–1562.

6. Shahid, M. A., Ashraf, M. A., & Sharma, S. (2023). [cit. 01-09-2023] Physiology, Thyroid Hormone. In: StatPearls [online]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 29763182.

7. Duntas, L. H. (2023). Nutrition and thyroid disease. Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity, PMID: 37578378.

8.     Ihnatowicz, P., Drywień, M., Wątor, P., & Wojsiat, J. (2020). The importance of nutritional factors and dietary management of Hashimoto’s thyroiditis. Annals of Agricultural and Environmental Medicine, 27(2), 184–193.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Mgr. Daniela Krčová

Mgr. Daniela Krčová

Som nutričná špecialistka a výživu človeka som vyštudovala na magisterskom štúdiu na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity. Po ukončení štúdia som založila svoju vlastnú nutričnú poradňu v Ostrave (NutriD poradňa), v rámci ktorej pomáham ľuďom so správnymi a trvalo udržateľnými stravovacími návykmi. Venujem sa najmä športovej výžive a chudnutiu, ale zameriavam sa tiež na výživu pri potravinových alergiách a intoleranciách, cukrovke, vysokom krvnom tlaku alebo napríklad na výživu tehotných a dojčiacich žien. Medzi moje hlavné záujmy patrí posilňovanie, behanie a turistika.