Bezhladovania.sk

Čo jesť a nejesť pri zníženej funkcii štítnej žľazy podľa nutričnej terapeutky

Znížená funkcia štítnej žľazy, inak označovaná aj ako hypotyreóza, je ochorenie, ktoré trápi asi 3 až 5 % našej populácie. Jej výskyt sa zvyšuje s vekom, častejšie postihuje ženy než mužov a je strašiakom okrem iného pre tie ženy, ktoré si chcú udržať štíhlu líniu.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Príznaky hypotyreózy a hypertyreózy spojené s váhou

Jedným z príznakov hypotyreózy je totiž nechcená zmena hmotnosti a v drvivej väčšine prípadov ide práve o jej zvýšenie. Naopak hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy) sa často spája s nežiaducim úbytkom hmotnosti. 

Čo je hypotyreóza a aké sú jej prejavy, príčiny či liečba?

Pri hypotyreóze neprodukuje štítna žľaza dostatočné množstvo hormónov. Konkrétne ide o hormón tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3). Tie sú kľúčové pre reguláciu metabolických procesov v tele, reguláciu teploty tela aj srdcového rytmu, podieľajú sa na vývoji mozgu plodu, dozrievaní kostry a ovplyvňujú mnoho ďalších dôležitých telesných funkcií.

Príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy v niekoľkých rovinách

  • Okrem spomínaných zmien hmotnosti ju môže sprevádzať únava, nevýkonnosť, spomalené psychomotorické tempo, poprípade až depresia
  • Zo zažívacích ťažkostí je najčastejšia zápcha alebo nafukovanie.
  • U žien sa objavujú poruchy menštruačného cyklu, potraty, v najkrajnejšom prípade dochádza u žien aj mužov až k neplodnosti
  • Vyskytujú sa aj kožné ťažkosti, ako sú suchá pokožka, zhoršená kvalita nechtov, vlasov či rednutie ochlpenia.
  • Podobne sa môžu objaviť aj kardiovaskulárne problémy, dušnosť, bradykardia (znížený tep) alebo zmeny v EKG. 
  • Pacienti s hypotyreózou môže trápiť aj zvýšená citlivosť na chlad, svalová slabosť alebo bolesť svalov, brnenie, svrbenie či pálenie kože.
  • Výnimkou nie je ani syndróm karpálneho tunela alebo chrapot. 
  • Z laboratórnych hodnôt potom môžeme zistiť hyperlipidémiu, anémiu (chudokrvnosť) a hyponatrémiu (nedostatok sodíka)
prejavy hypotyreózy

Príčiny zníženej funkcie štítnej žľazy

Príčiny hypotyreózy môžu byť rôzne – od autoimunitných ochorení, ako je Hashimotova tyreoiditída, cez ožiarenie, liečbu jódom alebo niektorými liekmi až po chirurgické odstránenie štítnej žľazy.

Liečba hypotyreózy

Liečba hypotyreózy je predovšetkým založená na dopĺňaní chýbajúcich hormónov štítnej žľazy. Najčastejšie ide o užívanie syntetického tyroxínu vo forme levotyroxínu.

Ako môžeme ochorenie ovplyvniť stravou? 

Prostredníctvom stravy do tela dostávame rôzne živiny, vitamíny a minerálne látky. Ktoré z nich majú na funkciu hormónov štítnej žľazy najvýznamnejší vplyv? 

Jód 

Jód je mikronutrient, ktorý sa so štítnou žľazou spája asi najviac. Je nevyhnutný na syntézu hormónov štítnej žľazy, a práve jeho nedostatok môže byť jednou z príčin hypotyreózy. Zdrojom jódu sú morské ryby, morské plody a morské riasy, jodidovaná soľ, mliečne výrobky a vajcia.

Je nutné upozorniť, že rovnako ako nízky, tak aj príliš vysoký príjem jódu pri hypotyreóze nie je optimálny. Morské riasy môžu obsahovať veľmi vysoké množstvo jódu, a preto je potrebné k ich konzumácii pristupovať obozretne. Pokiaľ ich plánujete zaradiť do jedálnička ako novinku, najprv sa radšej poraďte s vaším lekárom.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Minerál jód v potravinách: Význam pre zdravie, riziko nedostatku aj nadbytku a hlavné zdroje

Selén a zinok

Ďalšími z významných minerálnych látok pri hypotyreóze sú selén a zinok. Oba tieto prvky sa podieľajú na premene hormónu tyroxínu (T4) na trijódtyronín (T3). Zinok je navyše dôležitý pre správny metabolizmus bielkovín, sacharidov a tukov, ktorý je pri hypotyreóze narušený.

Najvýznamnejším zdrojom selénu z potravín sú para orechy, spoločne so zinkom ho ďalej nájdeme v rybách alebo živočíšnych potravinách, ako sú mäso, vnútornosti, vajcia a mlieko, v rastlinných potravinách sú najviac obsiahnuté v celozrnných potravinách, orechoch, semenách či strukovinách.

Goitrogény

Pozor si dajte na vyšší príjem takzvaných goitrogénov. Ide o látky, ktoré narúšajú schopnosť využitia jódu v tele. Vyskytujú sa v kapustovitej zelenine, ako je brokolica, karfiol, kel, kaleráb, reďkvičky, kapusta, kvaka, horčica a pod. 

Goitrogénne účinky môžu vykazovať aj výrobky zo sóje, teda sójové bôby, tofu, tempeh či sójový nápoj.

Nemusíte sa ale hneď desiť a radikálne tieto potraviny zo svojej stravy vyškrtávať. Ich bežná konzumácia bude v drvivej väčšine prípadov pri hypotyreóze bezpečná. Je ale dobré o účinkoch jednotlivých potravín vedieť a pokiaľ ste ich milovníci, tak ich príjem radšej obmedziť.

Ideálne je konzumovať tieto potraviny v tepelne upravenej forme. Vysoká teplota môže množstvo goitrogénov v potravine znížiť o tretinu až polovicu (v závislosti od doby varu a typu potraviny).

Ako je to s pálivými potravinami?

Možno ste počuli alebo sa niekde dočítali, že je pri hypotyreóze vhodné jesť pálivé potraviny, a preto si vo veľkom dopriavate potraviny s čili, zázvorom, cesnakom, kurkumou a pod. 

Vedecké štúdie však ich vplyv na hypotyreózu nepotvrdzujú. Avšak kapsaicín v čili papričkách môže mierne zvyšovať metabolizmus, a pretože pri hypotyreóze býva často spomalený, môže sa čili odporúčať na jeho podporu. Efekt je ale krátkodobý a minimálny, preto sa nedá brať ako smerodajný.

Pro niektorých ľudí môžu byť navyše ostré pokrmy dráždivé. V takom prípade nie je dôvod sa do ich konzumácie nútiť. Pokiaľ vám naopak pikantné jedlo chutí a vyhovuje, v rozumnej miere si ho určite môžete dopriavať. Priaznivý efekt na organizmus tieto potraviny môžu mať napríklad pri podpore tela proti zápalom.

hypotyreóza a strava

Na čo ďalšie sa pri zníženej funkcii štítnej žľazy zamerať?

  1. Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, hypotyreóza spomaľuje metabolické procesy v tele, a preto je vhodné metabolizmus podporiť. To docielite tým, že budete jesť vyváženú a pestrú stravu bohatú na celozrnné potraviny, ovocie a zeleninu.
  2. Rovnako dôležitý je aj dostatočný príjem bielkovín a kvalitných tukov s dôrazom na rastlinné zdroje a rybí tuk. 
  3. Naopak sa snažte obmedziť príjem jednoduchých rafinovaných cukrov a nasýtených mastných kyselín. 
  4. Svoj celkový energetický príjem výrazne neznižujte, jedzte dostatočne, aby mohlo vaše telo optimálne fungovať a nechradlo. Rapídnym znížením energie metabolizmus rozhodne nepodporíte. Pokiaľ si prajete znížiť hmotnosť, zamerajte sa viac na zloženie vášho taniera než na znižovanie veľkosti porcií.

Okrem stravy nezabúdajte ani na kvalitný a dostatočne dlhý spánok, pravidelný pohyb a obmedzenie miery stresu. Pokiaľ sa zameriate na takúto komplexnú úpravu životného štýlu, výsledky na zdraví zaručene pocítite.

Nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu u lekára

Pokiaľ máte hypotyreózu, vždy konzultujte váš individuálny zdravotný stav s lekárom a postupujte podľa jeho odporúčaní. Dodržujte užívanie liekov, pokiaľ vám ich lekár predpísal, a nezabúdajte ani na pravidelné kontroly.

Pokiaľ významne upravujete stravovanie a celkový životný štýl, mal by o tom vždy váš lekár vedieť, aby mohol monitorovať zdravotný stav a prispôsobovať tomu prípadnú medikáciu.

V mnohých prípadoch, predovšetkým pri miernejších formách hypotyreózy, potom môže zmena celkového životného štýlu ochorenie zvrátiť. Aj v takom prípade ale pravidelné a preventívne kontroly u lekára nevynechávajte. 

Záver: Miernejšie formy hypotyreózy môže vyriešiť zdravá strava

  • Základom sú pravidelné kontroly u praktického lekára, ktorý vám zmeria hodnoty hormónov štítnej žľazy.
  • Pokiaľ vám lekár nasadí lieky, rozhodne ich užívajte. Doplniť ich môžete aj potravinami s jódom, selénom a zinkom.
  • Pozor si naopak dejte na tzv. goitrogénne potraviny, ktoré narúšajú schopnosť tela správne metabolizovať jód.

Zdroje:

Babiker A., Alawi A., Al Atawi M., Al Alwan I.. The role of micronutrients in thyroid dysfunction. Sudan J Paediatr. 2020;20(1):13-19. doi: 10.24911/SJP.106-1587138942. 

Chaker, L., Razvi, S., Bensenor, I.M. et al. Hypothyroidism. Nat Rev Dis Primers 8, 30 (2022). https://doi.org/10.1038/s41572-022-00357-7.

Khandelwal D, Tandon N. Overt and subclinical hypothyroidism: who to treat and how. Drugs. 2012 Jan 1;72(1):17-33. doi: 10.2165/11598070-000000000-00000. 

Referenční hodnoty pro príjem živin. 2. vydání. Praha: Výživaservis, 2019. ISBN 978-80-906659-3-4.
ŠARAPATKOVÁ, Hana. Nejčastejší onemocnení štítné žľazy a jejich léčba. Medicína pro paxi. 2021; 17(2): 81–84.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Ing. Jana Kroutilová

Ing. Jana Kroutilová

Obor nutriční terapeut jsem vystudovala na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Při magisterském studiu Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze jsem pracovala v Thomayerově nemocnici, následně se přesunula do soukromé nutriční poradny Institutu Moderní výživy, ze které jsem se po dvou a čtvrt letech vydala na volnou nohu do online poradenství. Klientům pomáhám budovat si dlouhodobě udržitelné návyky nejen ve výživě, ale celkovém životním stylu. Nejčastějším tématem je samozřejmě hubnutí, ale věnuji se i preventivní výživě, výživě při alergiích a intolerancích a mými oblíbenými tématy jsou strava v období před a v průběhu těhotenství, při kojení a také kojení, jsem i laktační poradkyně. Moje koníčky jsou jóga, tanec a turistika.