Bezhladovania.sk

Bojové športy a bojové umenie pre ženy: Tvrdý tréning a disciplína obohatí váš životný štýl

Bojové športy a bojové umenie nie sú len doménou mužov. Stále častejšie ich vyhľadávajú aj ženy, pre ktoré je tvrdý tréning a disciplína obohatením ich aktívneho života. Sú fyzicky náročné, kontaktné i bolestivé, ale to neznamená, že sú len o násilí. Okrem lepšej fyzičky vám pomôžu vybudovať si zdravé sebavedomie, posilniť sebadôveru a získať si rešpekt okolia. 

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Ak premýšľate, že by ste do svojho tréningu zaradili niektorý z bojových športov, čaká vás náročné rozhodovanie. Môžete si vybrať z pestrej ponuky bojových umení z rôznych kútov sveta. Nejde len o box, kickbox, džudo, karate, aikido či taekwondo. Ako si vybrať vhodný bojový šport a na aké prínosy sa vďaka pravidelnému tréningu môžete tešiť? To zistíte v nasledujúcom článku. 

Bojové športy, bojové umenie a bojové systémy

V článku budeme (pre zjednodušenie) písať o bojových športoch. Rozlíšiť ale môžeme bojové športy, bojové umenia a bojové systémy. O čo ide a ako sa od seba líšia?

Bojové umenia sa zameriavajú na telo a myseľ

Posilňujú telo, a zároveň zvyšujú psychickú odhodlanosť a sebadôveru. Pomáhajú ukľudniť myseľ a snažia sa o dosiahnutie duchovnej dokonalosti. Platia tu jasné pravidlá, sú stanovené povolené a zakázané hmaty, kopy a údery. Medzi tradičné bojové umenia patrí napríklad džudo, karate, aikido a kung-fu.

Bojové športy učia ako zvíťaziť v zápase s pravidlami

Bojové športy sú trochu iné. Tréning býva pomerne tvrdý a snaží sa vás pripraviť na všetky možné situácie, ktoré môžu pri zápase v ringu nastať. Naučia vás rôzne bojové techniky, ako útočiť a ako sa brániť. Cieľom je zvíťaziť a ctiť pravidlá. Patrí sem box, kick box a zmiešané bojové umenia MMA.

Bojové systémy pre život bez pravidiel

Využívajú jednoduché a maximálne účinné techniky v boji proti neznámemu nepriateľovi. V podstate ide o sebaobranu a sebaobrana určite nie je obyčajný zápas s presne danými pravidlami. Najznámejším bojovým systémom je izraelský sebaobranný systém Krav Maga, ruská Systema a britský Urban Combatives

Aký bojový šport si vybrať 

Najskôr si zistite, aké konkrétne bojové športy môžete trénovať vo vašom okolí, aby ste za tréningom necestovali príliš ďaleko. Následne sa zamyslite nad spôsobom boja, nad tým, aké bojové techniky preferujete, a taktiež, nad intenzitou telesného kontaktu. 

Vyskúšajte viac bojových športov

Pozorne si preštudujte ponuku hodín a kurzov, ale nezabudnite si tiež prezrieť prostredie a vybavenie telocviční, pýtajte sa na trénerov a tréneriek, ktorí hodiny bojových umení vedú. Využite možnosti ukážkových hodín zdarma a ak si nie ste istí, zájdite na skúšobné hodiny bojových umení, ktoré vás zaujali najviac. Možno, na vaše prekvapenie, skončíte pri športe, ktorý sa vo vašom rebríčku nachádzal až na poslednom mieste.

Zvoľte si typ kontaktu a techniky boja

Zvážte, aký typ telesného kontaktu preferujete a ktorý je vám najbližší spôsobom pohybu a boja. Niektoré sú založené na práci rúk: údery (box, aikido, kung-fu), iné zapájajú viac nohy: kopy (karate, muay thai, taekwondo).

Iné, namiesto úderov a kopov, používajú hody a páky (džudo, ju-jitsu), iné sú založené skôr na pomalších pohyboch a na práci s dychom (tai-chi). V posledných rokoch sú veľmi populárne zmiešané bojové umenia MMA (Mixed Martial Arts) kombinujúce rôzne bojové techniky.

Nezabúdajte na účel bojového športu

Niektoré sa zameriavajú na súlad tela a mysle, iné sa sústredia len na zápasenie a výhru, ďalšie vás naučia, ako sa účinne brániť v prípade fyzického napadnutia v bežnom živote.

Kondičná a bezkontaktná verzia bojových športov

Medzi ženami, ktoré sa klasických bojových tréningov obávajú, ale chcú využiť ich benefity, sú obľúbené kondičné podoby bojových športov. Sú bezkontaktné, a preto menej drsné a bolestivé. Pripomínajú viac aerobik než boj a ponúkajú jednoduchú choreografiu, na ktorú sú ženy zvyknuté z iných kondičných lekcií. 

Môžete ich vyskúšať skôr, než sa pre niektorý z bojových športov rozhodnete. Minimálne sa naučíte niektoré zo základných pohybov a techník bojových športov. Ide napr. o piloxing, kondičný box alebo kickbox, fitbox a ďalšie.

Prehľad najznámejších bojových športov a umení

Nemá zmysel predstavovať neznáme bojové športy, ktoré sa u nás vôbec netrénujú alebo sa trénujú len výnimočne. V článku nájdete zoznam bojových športov, ktoré sú v našich končinách obľúbené a nemal by tak byť problém vo vašom okolí nájsť telocvične, kde tieto lekcie ponúkajú.

Box

Boj na blízko päsťami. Najdôležitejšími technikami sú ľavý a pravý priamy úder, hák, zdvihák, gross punch a doublette. Box má prísne pravidlá.

Karate

Využíva ruky aj nohy a zameriava sa na tvrdé údery a kopy. Naučí vás tiež disciplíne a rešpektu k sebe i k ostatným. Ide o veľmi dobrú voľbu aj pre deti a mládež.

nejznámější bojové sporty

Džudo

Japonské bojové umenie je založené na páčení a hodoch, nie na úderoch a kopoch. Bojuje sa v postoji alebo v ľahu na zemi. Sústredí sa na energiu, ktorú vyvinie súper na svoj útok a jej následné využitie proti nemu. 

Taekwondo

Obsahuje výbušné pohyby ako vysoké kopy a pomôže vám vybudovať si silu a kondíciu, aj zlepšiť flexibilitu. Už na začiatku to ale chce mať dobrú fyzičku.

Kung-fu

Čínske bojové umenie patrí k najstarším. Je vhodné aj pre začiatočníkov, pretože na začiatku nevyžaduje vysokú zdatnosť. S pravidelným a postupným tréningom zvýšite silu, zlepšíte vytrvalosť i flexibilitu. Kladie dôraz na duchovnú prípravu.

Aikido

Toto bojové umenie je veľmi obľúbené medzi ženami. Snaží sa o kontrolovaný pohyb v súlade s dychom, využívajú sa v ňom pády, boj na kolenách i páky. Základom je vedieť využiť silu protivníka a vyviesť ho z rovnováhy.

Taebo

Bojový cvičebný systém vznikol v USA v 70. rokoch 20. storočia. Využíva prvky bojových umení  z kickboxu, boxu, taekwonda či karate a pomôže vám rýchlo získať fyzičku, zhodiť nadbytočné kilá, a navyše, sa pritom vynikajúco odreagujete. 

Kickbox

Ide o bojové umenie, ktoré kombinuje box a karate. Bojuje sa v tesnej blízkosti, ale využívajú sa aj tvrdé kopy a údery na dlhšie vzdialenosti.

Thajský box (Muay Thai)

Ide o pomerne drsné, výrazne kontaktné bojové umenie, ktoré využíva údery lakťov a kolien. Na ženy býva zameraná odľahčená verzia kondičného thajského boxu, nekontaktného športu, ktorý kombinuje údery a kopy s cieľom posilniť telo a zbaviť sa podkožného tuku. 

Tai Chi

Bezkontaktné, pomaly cvičené bojové umenie, ktoré sa sústredí na meditatívne dýchanie, ktoré kombinuje s pohybmi z kung-fu. Tai Chi nie je až tak fyzicky náročné a môže ho cvičiť ktokoľvek, bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu.

bojové umenia

MMA (Mixed Martial Arts) 

Veľmi populárne sú zmiešané bojové umenia, ktoré spájajú techniky rôznych bojových umení. Zahrňuje údery a kopy, páky a chvaty, bojuje sa v stoji i na zemi, v klietke v tvare oktagonu a zápas trvá väčšinou 3 kolá po 5 minútach. Tu je dôležitá výborná fyzická kondícia, ale i všestrannosť bojovníkov.

Krav Maga

Izraelský bojový systém na boj zblízka je považovaný za najúčinnejší sebaobranný systém na svete. Využívajú ho armády po celom svete. Nemá pravidlá a pri tréningu sa naučíte, ako bojovať o holý život. Využíva útok na slabé miesta, ako sú oči, rozkrok, krk a ďalšie fyzické slabiny. Naučí vás, ako sa holými rukami ubrániť útočníkovi s nožom, tyčou, aj pištoľou. Cieľom je prežiť. Je to tiež zaujímavý spôsob, ako si vybudovať vynikajúcu kondičku.

Ďalšie bojové umenia a športy

  • Capoeira (Brazília)
  • Dai shing pop gar (Čína)
  • Fu-sing-i čchüan (Čína)
  • San-šou (Čína) 
  • Šao-jin (Čína)
  • Arnis  (Filipíny)
  • Eskrima (Filipíny)
  • Kendó (Japonsko)
  • Kjúdó (Japonsko) 
  • Hapkido (Kórea)
  • Hwarangdo (Kórea)
  • Taekwondo (Kórea)
  • Sambo (Rusko)

Klasikou medzi bojovým športami je určite karate.

Hlavné prínosy bojových umení pre vaše zdravie a psychiku 

  • zlepšenie fyzickej zdatnosti: sily, vytrvalosti, koordinácie, rovnováhy, mobility i flexibility
  • zvýšenie svalového tonusu na úkor zníženia množstva podkožného tuku
  • tvarovanie a spevnenie tela
  • podpora fyzickej aj duševnej pohody, vyššia psychická odolnosť voči stresu
  • zvýšenie sebavedomia a sebadôvery
  • ukľudnenie mysle, zlepšenie sebakontroly a schopnosť koncentrácie
  • spestrenie klasického športového tréningu
  • časová a finančná náročnosť je porovnateľná s akoukoľvek inou športovou disciplínou
  • jedinečná kombinácia fyzického i psychického tréningu
  • schopnosť sebaobrany v normálnom živote

Ako vyzerá tréning bojových umení

Väčšina bojových umení vyžaduje základnú úroveň fyzickej kondície. Náplň tréningu sa odvíja od konkrétneho bojového športu. Tréningy sú zvyčajne postavené tak, aby zahŕňali komplexný telesný rozvoj.

Zahriatie a ukľudnenie

Všetky bojové športy majú začiatok a koniec každej hodiny. Začína sa krátkou rozcvičkou, zahriatím a prípravou tela na náročný fyzický tréning. Končí sa postupným ukľudnením a naťahovaním. 

Nácvik bojových techník

Hlavná časť tréningu bojových umení zahŕňa nácvik bojových techník, ktoré sú pre daný šport typické. Môže ísť o najrôznejší údery, kopy, bloky, páky, úchopy, hody a ďalšie techniky. Pri tréningu bojových športov sa využívajú pomôcky, ako sú boxovacie vrecia, boxovacie totemy, boxovacie hrušky, lapy, bloky, úderové aparáty, bambusové tyče a iné.

Čo je sparing

Dôležitou súčasťou tréningu pri kontaktných formách bojových športov býva sparing (tréningový boj so súperom, tréning vo dvojici, zápas nanečisto). Je to forma tréningu, nie však skutočný zápas, ktorý končí víťazstvom alebo porážkou. Sparing rozvíja získané zručnosti a umožňuje precvičovať techniky a stratégie, ktoré môže bojovník uplatniť v reálnom zápase.

Aké vybavenie je k bojovým športom potrebné?

Aj tu sa zoznam vybavenia odvíja od konkrétneho bojového športu. Kondičné verzie športov vyžadujú len pohodlné a priedušné športové oblečenie, uterák a fľašu s vodou. Cvičí sa naboso alebo v bežnej športovej obuvi.  

Pri kontaktných formách bojových športov bývajú potrebné špeciálne bandáže, tejpy, rukavice, chrániče zubov a holenných kostí a ďalšie ochranné pomôcky. Niekedy sa trénuje naboso, inokedy je potrebná špeciálna obuv určená priamo na konkrétny bojový šport. 

Tradičné ázijské bojové umenia mávajú vlastné športové oblečenie (kimoná a pásy) a úroveň bojovníka je označovaná pomocou farebných pásov. Napríklad, v karate začnete s bielym pásom a vrchol je pás čierny.

Kam za bojovými športami

Bojové športy a bojové umenie sú u nás pomerne rozšírené. Lekcie rôznych bojových športov nájdete nie len vo väčších slovenských mestách, ako sú Bratislava, Košice, Nitra, ale i v menších mestách a obciach.

Bojové športy na Youtube.sk

Myslíte si, že bojové športy nie sú pre ženy to pravé? Pozrite sa na nasledujúce videá a zahoďte podobné predsudky do koša. Bojové umenia sú rovnako dobré pre ženy, ako aj pre mužov.

Karate pre začiatočníkov | Prvé lekcie

Learn Martial Arts: 3 Basic Kicks for Beginners

Women in Aikido | Aikido hodiny

Krav maga Don’t be a victim • najlepšia sebaobrana pre ženy

Mám na to! Príbeh Luisy

Záverečné zhrnutie: Bojové športy pomáhajú rozvíjať fyzické i psychické zručnosti

Ak hľadáte tréning pre telo i myseľ, môžu byť bojové umenia správnou voľbou. Nebojte sa vyskúšať viac typov bojových umení a vyberte také, ktoré vám bude vyhovovať a budete schopní z neho vyťažiť maximálny prínos pre svoj fyzický i psychický rozvoj. 

O aké konkrétne prínosy ide?

  • lepšia fyzická kondícia: budete silnejší, rýchlejší, vytrvalejší i pružnejší
  • menej tuku a viac svalov: tréning nie je len o bojovaní
  • duševná pohoda: pri tréningu sa vybúrite a budete mať lepšiu náladu
  • vyššie sebavedomie a sebadôvera: budete si viac veriť a menej sa báť
  • sebaobrana: v prípade fyzického napadnutia budete vedieť, ako sa brániť
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)