Bezhladovania.sk

Aké si dať predsavzatie ohľadom chudnutia, aby ste pri ňom vydržali?

Každý koniec roka a začiatok toho nového so sebou prináša aj mnoho vyslovených novoročných predsavzatí. Je to už taká tradičná záležitosť. V súvislosti s mojou prácou nutričnej terapeutky sú to predsavzatia typu: „budem jesť lepšie/zdravšie“, „schudnem“, „začnem sa pravidelne hýbať“… Ako však takéto predsavzatie ohľadom chudnutia poňať, aby ste pri ňom zotrvali?

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Prečo nie je tak ťažké s predsavzatím začať

Aj keď sa to možno nezdá, tak najťažšie na predsavzatiach nie je s nimi začať. Často to síce ľudí stojí prehováranie a odhodlávanie sa. Ale ak už začnú, väčšinou vám potvrdia, že to nebolo to najťažšie. A pre koho to najťažšie bolo, tak ten pravdepodobne svoje predsavzatie ani realizovať nezačne.

Pre mnoho ľudí teda nie je najťažšie začať, ale vytrvať. Ľudia, ktorí sa rozhodnú napríklad schudnúť, jesť lepšie alebo sformovať postavu, potom majú obvykle spoločné to, že je u nich viditeľná prvotná túžba po zmene, nadšenie z nových impulzov, chuť prekopať svoje zvyky a vymaniť sa niekedy aj zo začarovaného kruhu. Tým pádom ide o silný prvotný motivačný prvok, ktorý nás núti začať.

Rozhodujú prvé 3 až 4 mesiace

Pokiaľ vám môžem odovzdať svoju skúsenosť z mojej nutričnej poradne, tak ľudia, ktorí sa rozhodnú začať chudnúť alebo meniť svoje návyky, sú najviac motivovaní prvé 3 až 4 mesiace. Po túto dobu je ich stav nadšenia dosť často podobný stavu prvotnej zamilovanosti. 

Lenže prvotné nadšenie časom jednoducho opadne a situácia zovšednie. A to niektorí nevydržia a pri predsavzatí nevydržia.

Prečo ľudia, ktorí si dali predsavzatie schudnúť, nakoniec často nevydržia?

Slabšia vôľa

Jednou z najčastejších príčin, prečo ľuďom ich sľuby sebe samým dlho nevydržia, je slabá vôľa. Je to tým, že žijeme v dostatku a doslova na každom kroku si môžeme z potravín a jedál kúpiť takmer všetko, na čo si spomenieme. 

V praxi to potom vyzerá tak, že keď opadne prvotné nadšenie z predsavzatí, potom u niekoho môže slabnúť vôľa. Tým pádom je ťažšie odmietať to, čo má človek v jedle rád. Navyše tých odmietnutí „niečoho dobrého“ môže byť každý deň aj niekoľko.

Predstavte si, že napríklad len cestou do práce musí niekto odolať trom obchodom s potravinami, kaviarňam, cukrárňam, fast foodu a dvom reštauráciám.

Na to príde do práce, kde ho kolegovia lákajú na dezert k dopoludňajšej káve, pretože niekto oslavuje svoj sviatok. Pri obede v reštaurácii nechce nechať na tanieri zvyšky, pretože to jedlo niečo stojí. Večer si rodina otvorí pri televízii chipsy. A tiež vie, že v potravinovej skrinke je kopa sladkostí. Na víkendovej návšteve pri príležitosti narodenín ho potom čaká množstvo chlebíčkov, zákuskov, alkoholu… 

slabá vôľa

Ten, kto nemá vycvičenú vôľu, jednoducho neodolá. V tú chvíľu je dôležité nevyčítať si to a zase sa vrátiť k opatreniam, ktoré súvisia s daným predsavzatím. Ísť jednoducho ďalej. Stane sa.

Motivácia nevychádza „zvnútra“

Pokiaľ budeme naše rozhodnutia a činy robiť kvôli niekomu alebo niečomu zvonku, vystavujeme sa tomu, že naše odhodlanie nebude mať dlhé trvanie. Ak opadne prvotné nadšenie z dodržiavania predsavzatí, tak je dôležité nájsť si ďalšiu motiváciu.

Naša motivácia, teda to veľké „prečo“, by pre nás mala mať nejaký vyšší zmysel, hlboký zámer, aby bola účinná. Je totiž rozdiel, či je naša motivácia skôr povrchná záležitosť, keď chceme schudnúť napríklad aby sme sa vošli do šiat, alebo že chudneme kvôli manželovi, poprípade z dôvodu, že už sa na seba nemôžete pozerať v zrkadle. Alebo naša motivácia vychádza z hlbokej vnútornej túžby a presvedčenia. 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Chcem schudnúť

Teda ak chcete schudnúť, aby ste napríklad žili život kvalitne a bez bolesti, tak viete, že k tomu vám môže pomôcť optimálna telesná hmotnosť a vhodnejšia strava. To pre vás môže byť práve ten vyšší zmysel.

Môžeme tiež povedať, že dlhšie pri predsavzatí vydržia tí, ktorí viac milujú konanie ako výsledky. 

Opatrenia, ktoré vedú k chudnutiu, sú dlhodobo neudržateľné

Pri opatreniach tiež dosť často dlhodobo nevydržia tí, ktorí si dali až veľmi prísne opatrenia/zákazy. Pokiaľ si dávate predsavzatie schudnúť, tak odporúčam si najskôr položiť otázku na zamyslenie: „Aké opatrenia, ktoré povedú k chudnutiu, si dokážem predstaviť, že vydržím dodržiavať rok alebo dva?“

Pokiaľ uvediem príklad, tak pre daného človeka môže byť nereálne si za rok nedať pohárik vína. Takže úplná eliminácia vína by asi za pár týždňov stroskotala. Ale je pre neho reálne znížiť množstvo pohárov vína na jeden týždeň oproti pôvodnému pitiu pohár vína skoro obdeň. Výborne a máme opatrenie, ktoré je možné dodržať ešte aj za rok. Preto sa týchto drobných, ale vlastne zásadných, ústupkov držte – sú totiž kľúčové.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Nutričná špecialistka radí: Ako by mal vyzerať jedálniček na chudnutie

Ako postupovať pri voľbe predsavzatia ohľadom chudnutia, aby ste pri ňom vydržali?

1. Dajte si špecifické ciele

Namiesto všeobecného „chcem schudnúť“ si stanovte konkrétne a merateľné ciele. Napríklad „chcem schudnúť 5 kilogramov telesného tuku“ alebo „chcem si obliecť svoje obľúbené nohavice, ktoré som už roky neobliekla“.

2. Skúste aplikovať postupné zmeny

Neodporúčam zavádzať radikálne zmeny naraz, ale skôr postupne upravujte svoje stravovacie a pohybové návyky. To môže byť trvalejšia a udržateľnejšia cesta k dosiahnutiu vašich prianí.

3. Sledujte pokrok, ale nelipnite tak na výsledku

Udržujte si sledovanie pokroku, aby ste mali prehľad o tom, ako sa vám darí. Na to môžete využívať denník, kde si budete zapisovať veci o strave, spánku a pohybových aktivitách alebo vyskúšajte aplikácie na záznam stravovania.

aplikácie na záznam stravovania

Odporúčam sledovať vývoj telesnej hmotnosti, celkového telesného zloženia a meranie telesných obvodov. Obvykle vám postačí sledovať tieto parametre raz za týždeň.

Aplikáciu na značenie stravy a váženie sa berte ako pomocné barličky, ale nelipnite na nich. Rovnako tak nelipnite na výsledkoch, pretože mám skúsenosť s tým, že čím viac ľudia tlačia na výsledky, tým viac sú v napätí a strese. Niekedy si aj, bohužiaľ, chudnutie sami blokujú urputnou snahou.

4. Hľadajte podporu v svojom okolí

U ľudí so slabšou vôľou odporúčam vyhľadať si spoločníka, podporu od rodiny, priateľa alebo si nájsť nutričného poradcu/terapeuta. Mať kohokoľvek, kto vás podporuje, môže byť významným faktorom úspechu.

5. Obnovujte svoju motiváciu, svoje vnútorné „prečo“

Čas od času sa sami seba spýtajte, prečo to celé robíte? Či máte ešte chuť na ďalšie opatrenia? Či vám to prináša viac radosti alebo viac prehovárania sa? Napokon si vyhodnoťte, či nie je niekde potrebné urobiť zmenu alebo obmenu, aby vás to stále bavilo a motivovalo.

6. Začínať nemusíte hneď 1. januára

Netrvala by som ani na tom, že je nutné začínať 1. januára. Pokiaľ niečo naozaj chcete, tak by vám mohlo byť jedno, či začnete v pondelok alebo piatok. Skôr začnite vtedy, keď pocítite, že nastal „ten správny čas“.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Chudnutie pre ženy: Ako na to po 20, 30, 40, 50 a 60

Záver: Univerzálna rada na chudnutie neexistuje

  • Každý človek je originál, a preto aj v predsavzatiach ohľadom chudnutia potrebujeme každý individuálne to, čo nám bude vyhovovať a zároveň fungovať. 
  • Niekto si dá v rámci predsavzatí prísnejší režim, rady a pravidlá a niekto iný je zas stvorený pre väčšiu benevolenciu a miernejšiu formu redukčného režimu.
  • Nech je to akokoľvek, stojím si za tým, že trvalé úspechy pri chudnutí budú mať ľudia vtedy, keď sa pre nich chudnutie stane radosťou, nenútenosťou a celkovo životnou zmenou. Zmenou, ktorá im prinesie nielen výsledky, ale predovšetkým pocit spokojnosti z toho, že robíte niečo pre svoje zdravie, fyzický vzhľad a psychický stav.

Môže sa hodiť:

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Som nutričná terapeutka, ktorá miluje svoju prácu spočívajúcu v pomoci ľuďom vyzerať a cítiť sa lepšie. To dosahujem vďaka konzultáciám stravovania, jedálničkom na mieru, online jedálničkom pre ľudí vzdialených a celkovému poradenstvu v oblasti životného štýlu. V samotnom srdci Plzne vediem svoju výživovú poradňu už mnoho rokov. Tiež s radosťou píšem články o stravovaní a prednášam na témy z oblasti životného štýlu a zdravia.