Bezhladovania.sk

Joga pre začiatočníkov: Ako postupovať, keď chcete začať cvičiť + tipy na lekcie na YouTube

Joga je opradená mnohými predstavami, mýtmi aj omylmi. Často ju ľudia vnímajú ako obyčajné preťahovanie. Môže mať ale rôznu podobu – jemnú aj dynamickú, uvoľňujúcu aj silovú. Nejde pritom len o cvičenie, joga predstavuje životný štýl, ktorý spočíva v telesnom aj duševnom rozvoji. Pripravte sa, že cvičenie jogy môže zmeniť váš doterajší prístup k životu, k sebe aj ostatným.

Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie

Joga ponúka mnoho štýlov – môže byť rýchla, plynulá a dynamická, ale tiež jemná, pomalá aj upokojujúca. Rôzne štýly môžete, samozrejme, striedať podľa toho, na ktorý z nich sa práve cítite. Záleží len od vás, ktorý zo štýlov vás zaujme najviac.

Čo je joga, stručná história a súčasnosť

Praktizovanie upokojuje a učí pokore, ale aj zlepšuje fyzickú kondíciu. Ale je to skôr životná filozofia ako klasický šport. Zjednodušene ju môžeme opísať ako komplexný systém zahrňujúci fyzické, mentálne a dychové techniky, ktoré vám majú pomôcť dosiahnuť súlad tela a mysle.

Kolískou je India 

Celý koncept vznikol už pred viac ako 5 000 rokmi, ako dokazujú početné archeologické výskumy spolu so zmienkami vo Vedách, posvätných sanskritských textoch. Z 2. storočia p. n. l. pochádza Patanjaliho Joga sútry, čo sa považuje za prvý systematicky spísaný prehľad postupu cvičení.

Klasická hathajoga

Nasledovalo niekoľko storočí dlhé obdobie, kedy majstri dávali dohromady postupy a techniky, ktoré mali viesť k omladeniu tela aj duše. Tak vznikla klasická hathajoga. Môžeme ju označiť za prvý štýl, z ktorého sa vyvinuli aj súčasné.

Príchod na západ

Na západ prenikla až v 18. storočí, kedy do Spojených štátov a Európy začali cestovať skúsení majstri, ktorí tu začali šíriť svoje umenie. Prvé západné štúdium vzniklo v Hollywoode. 

Dôležitým medzníkom vo výučbe sa stalo založenie prvej univerzity Hathajogy v roku 1924 v indickom meste Mysore (Maisúr). Univerzita bola prístupná aj pre žiakov zo západných krajín. Ďalšia veľká vlna záujmu o východné učenie všeobecne prišla počas voľnejších 60. rokov. Hathajoga sa začala vtedy odporúčať ako cvičenie pre lepšie fyzické zdravie.

Súčasnosť

V nasledujúcich rokoch sa stala vyhľadávaným cvičením po celom svete a východné učenie sa pre západnú zrýchlenú populáciu stalo symbolom harmónie, pokoja a návratu k prírode. Veľa ľudí ju dnes vníma ako spôsob, ako sa dostať nielen do lepšej fyzickej kondície, ale tiež ako cestu k duševnému ozdraveniu, pohode a harmónii.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Power joga: V čom sa líši od klasickej jogy a tipy na videolekcie z YouTube

Ako si vybrať vhodný štýl (nielen) pre začiatočníkov

Rozšírenie do západného sveta a veľký záujem mali za následok vznik najrôznejších štýlov. Niekedy sa rozlišujú tradičné a moderné štýly, no tak jednoduché to nie je. Ani súčasnú prax v Indii už nemôžeme považovať za pôvodnú. Joga v Indii v posledných desaťročiach prešla značnou zmenou práve na základe zvýšeného dopytu západných krajín.

Jednotlivé štýly sa líšia vo výbere pozícii (ásan), spôsobe ich prevedenia a dobou výdrže v pozíciách, zložením lekcie aj jej dynamikou. Je naozaj dôležité si na začiatku vybrať vhodnú formu. V opačnom prípade vás môže lekcia odradiť, a to by bola škoda.

joga pre začiatočníkov

Než vyrazíte na svoju prvú lekciu jogy, najskôr sa zamyslite nad 4 otázkami:

  1. Čo o joge viete práve teraz? Ak neviete nič, skúste si o joge zistiť základné informácie a uistite sa, že je vám jej filozofia blízka.
  2. Prečo ste sa rozhodli začať ju praktizovať? Ide o cvičenie vhodné pre každého, kto sa snaží o harmóniu medzi svojím telom a mysľou.
  3. Akú máte aktuálnu fyzickú kondíciu? Začiatočníci bez kondície by mali voliť skôr pomalú lekciu, tí zdatnejší môžu skúsiť niečo dynamickejšie.
  4. Čo od cvičenia očakávate? Zlepšuje telesné zdravie, kondíciu, ale tiež pomáha spomaliť a zmierniť negatívny vplyv stresu.

Pre začiatočníkov sú všeobecne vhodné pokojnejšie štýly, napríklad hatha a jin joga. Fyzicky zdatnejších ľudí však môže príliš pomalý a pokojný štýl nudiť. Tí pokojne môžu začať s vinjásou alebo power jogou a až neskôr skúsiť niečo pokojnejšie. Je potrebné si uvedomiť, že nemusíte hneď na prvej lekcii zvládnuť každú ásanu perfektne.

Pozor tiež na štýly, ktoré sú viac duchovné. Nie každému je príjemné spievanie mantier na prvej lekcii a mohli by ste sa cítiť zvláštne. Meditovanie a mantry majú svoj čas. Niekto iný sa zas v hlbokom meditovaní nájde a bude nadšený. Vo všetkých prípadoch platí, že pravidelným cvičením vám bude stále bližšie a budete mať chuť skúšať aj iné štýly. Dynamické štýly sa hodia počas dňa, večer sú zas prospešné pokojné a relaxačné formy.

Veľa ľudí dnes určite vníma jogu len ako inú formu napríklad aerobiku. Cvičia ju roky a neznamená pre nich nič viac ako cvičenie a posilnenie tela. Niektorí ale zistili, že má aj istú transformačnú schopnosť. Naučí vás počúvať telo, dá vášmu životu zmysel, pokiaľ ste schopní a ochotní reflektovať vaše telesné a duševné stavy. Osobne si ale nie som úplne istá, či je to nejaká esenciálna kvalita jogy. Skôr si myslím, že je to esenciálna kvalita samotného pohybu, že ľudia v momente, keď sa začnú viac hýbať a reflektovať svoje vlastné telo, toto pocítia. Joga je špecifická tým, že v nej nie je žiaden cieľ, nie je stanovené, koľko máte zabehnúť alebo čo musíte zvládnuť, je to len robenie pohybu bez cieľa.

Barbora Sojková, inštruktorka, učiteľka dejín jogy v skvelom rozhovore pre Heroine.cz

Aké štýly existujú a rozdiely medzi nimi

V súčasnej dobe môžeme v joge naraziť na niekoľko základných štýlov. Môžeme ich rozdeliť na dve základné skupiny. Do prvej patria jemné, uvoľňujúce a relaxačné štýly, do druhej svižné, plynulé, dynamické a silové formy.

Najznámejšie štýly:

  • hatha joga: základná forma, pokojná, cvičí sa v pomalšom tempe
  • lyengar joga: kladie dôraz na precízne prevedenie ásan, využíva bloky a pásky
  • power joga: západný štýl z 80. rokov, dynamická, vhodná aj pri chudnutí
  • vinyasa (vinjása) flow joga: rýchla a dynamická plynúca v súlade s dychom
  • aštanga joga (ashtanga): dynamická a silová, ktorá sa skladá zo 6 daných sekvencií
  • hormonálna joga
  • jivamukti (dživamukti): náročná a meditatívna forma, zahŕňa čítania, meditácie a spievanie mantier
  • tantra
  • hot joga: cvičí sa pri teplote 40 °C
  • bikram joga: cvičí sa pri teplote nad 42 °C a pri vlhkosti 40 %, na zlepšenie flexibility
  • jin joga: jemná a pokojnejšia
  • restoratívna: uvoľňujúci štýl v pomalšom tempe
  • kundalini joga: vychádza zo štýlu tantra a jej cieľom je prehĺbenie duchovného života
  • mysore joga: cvičí sa vlastným tempom a v súlade so svojím dychom, inštruktor pomáha kontrolovať pohyb a prípadne navrhne jednoduchšiu ásanu
  • tvárová joga: špeciálny štýl zameraný na tvár, krk a dekolt

Lektora či lektorku hľadajte starostlivo

Okrem odlišností medzi jednotlivými štýlmi je treba brať ohľad aj to, že rovnakí nie sú ani inštruktori. Každý má svoj spôsob výučby a komunikácie. Ten váš by vám ale mal byť sympatický a mal by vám sadnúť jeho spôsob výučby aj vysvetľovania.

Na začiatku lekcie sa dobrý lektor vždy pýta, či je niekto na lekcii prvýkrát, prípadne či má niekto nejaké zdravotné obmedzenia. Pokiaľ sa tak nestane, upozornite na tento fakt sami. Rovnako tak sa nebojte kedykoľvek v priebehu hodiny požiadať o pomoc, pokiaľ vám niektorá z pozícii nie je jasná. Robte tak slušne a potichu, aby ste čo najmenej rušili ostatných cvičiacich.

Dôležité je uvedomiť si, že neexistuje niečo ako dokonalé prevedenie pozície. Každé telo je iné a má odlišné limity. Podstatou je vykonať každú pozíciu ako najlepšie zvládnete v ten konkrétny okamih. V joge nie je stanovené, koľko opakovaní musíte zvládnuť alebo ako dlho v danej pozícii musíte vydržať.

Vyberte si dobré jogové štúdio

Významnú úlohu hrá tiež priestor. Kvalitné štúdio ponúka pokojné a čisté prostredie. Malo by vám byť príjemné už pri prvej návšteve. Malo by vo vás vzbudzovať pocit pokoja a uvoľnenia

Automatické by malo byť zapožičanie potrebného vybavenia, konkrétne dosť podložiek, prípadne ďalších pomôcok: blokov, pásikov a prikrývok. Samozrejmosťou by malo byť aj zázemie v podobe šatní so sprchami a WC.

Nebojte sa navštíviť viac štúdií a vyskúšať si lekcie s rôznymi inštruktormi. Len málokto má šťastie, že sa trafí pri prvej návšteve. Ak máte medzi svojimi priateľmi, známymi či kolegami niekoho, kto pravidelne cvičí, opýtajte sa na konkrétne štúdio aj inštruktorov. Dobrých tipov nie je nikdy dosť 🙂.

výber jogového štúdia

Naučte sa najskôr základné pozície a ich názvy

Neponáhľajte sa, učte sa pozície postupne od jednoduchých až po tie zložité. Nie je to žiadna športová súťaž. Dať si nohu až za krk alebo vydržať hodinu v stoji na rukách nie je primárnym cieľom jogy. 

Rovnako ako pri každom inom cvičení je dôležité začať od ľahkého k zložitému. Ak máte možnosť navštevovať lekcie priamo určené pre začiatočníkov, neváhajte. Vhodné sú aj kurzy jogy pre začiatočníkov

Kde všade môžete cvičiť?

Cvičiť môžete v podstate kdekoľvek – doma, na chalupe, na záhrade, v parku aj na dovolenke v hoteli. Akonáhle sa naučíte správne prevedenie základných pozícii a zároveň pochytíte ich názvy ásan a naučíte sa terminológiu, určite nie je zlé cvičiť podľa videí napríklad na YouTube.com. Alebo môžete do svojej dennej rutiny zahrnúť Pozdrav slnku.

NÁŠ TIP: Osobne odporúčam kanály Joguj online a Miesto pre jogu, ktoré sú veľmi sympatické. Ponúkajú ohromné množstvo lekcií na rôzne príležitosti. 

Je joga vhodná pre každého?

Úžasné je na nej práve to, že ju môže cvičiť každý bez ohľadu na pohlavie, vek aj zdatnosť. Vďaka širokej ponuke štýlov s ňou môžete rovnako tak začať v dvadsiatke ako aj šesťdesiatke. Samozrejme, je potrebné vyberať si lekcie s ohľadom na vašu aktuálnu kondíciu, zdravotný a psychický stav.

Okrem bežných štýlov môžeme v ponuke štúdií natrafiť aj na lekcie s užším zameraním na určitú skupinu ľudí, ako napríklad joga pre tehotné ženy, zdravotná či fyzio joga, na boľavý chrbát, pre seniorov a ďalšie typy.

V čom je pre vás joga prospešná:

  • pomáha navodiť vnútorný pokoj 
  • obnovuje súlad tela a mysle
  • buduje zdravé sebavedomie
  • získate lepšie držanie tela
  • zlepšuje flexibilitu a mobilitu tela
  • zvyšuje ale aj silu a spevňuje telo
  • dynamické formy môžu podporiť zdravú redukciu váhy
  • naučíte sa správne dýchať
  • môže vás zbaviť bolestí chrbta a kĺbov
  • naučíte sa žiť v prítomnom okamihu
  • prehĺbite svoj prežitok z fyzického cvičenia
  • rozvíja vzťah k sebe samému aj ostatným ľuďom

Aké vybavenie budete potrebovať

Najdôležitejšou pomôckou je podložka na cvičenie nazývaná jogamatka. Nemusíte si ju kupovať hneď na prvú lekciu. Všetky štúdia majú pre svojich návštevníkov pripravené podložky na požičiavanie rovnako ako ďalšie pomôcky (bloky, pásky a prikrývky). Pred a po použití podložku očistite pomocou prostriedku, ktorý je v štúdiách k dispozícii.

Čo sa týka oblečenia na jogu, najvhodnejšie sú obtiahnuté legíny s topom. Záleží len na vás, koľko do športového oblečenia investujete. Stačia však obyčajné športové legíny a tričko. Pozor si dávajte na voľnejšie oblečenie, ktoré by vám mohlo pri cvičení prekážať. Prišliapnuté nohavice alebo tričko prepadajúce cez hlavu môže pocit z cvičenia trochu pokaziť. 

Cvičí sa zásadne naboso, žiadnu obuv nebudete potrebovať. Pokiaľ je vám cvičenie bez obuvi extra nepríjemné, prípadne vás trápia studené chodidlá, zaobstarajte si protišmykové prstové ponožky.

Na verejné lekcie sa tiež hodí pribaliť si so sebou fľašu s vodou a malý uterák, pokiaľ sa pri cvičení viac potíte, prípadne vás čaká veľmi dynamická lekcia, kde sa potí úplne každý.

NAŠA RADA: Pri voľbe oblečenia sa riaďte zvoleným štýlom. Pri dynamických štýloch sa zahrejete a zapotíte, ale na pokojnejší štýl preferujte dlhšie legíny či nohavice a tričko s dlhším rukávom, aby vám pri dlhších výdržiach v pozíciách nebolo chladno.

Ako si vybrať jogamatku

Naozaj kvalitná podložka stojí 40 a viac eur. Zaobstarajte si ju až vtedy, keď vás joga chytí za srdce a budete sa cvičeniu chcieť venovať doma, prípadne si na verejné lekcie budete nosiť svoju. Nepozerajte pritom na krásny dizajn, pri výbere podložky sledujte hrúbku, hmotnosť a materiál

Nikdy sa nesmie na zemi prehýbať a nemali by sa vám pri cvičení šmýkať spotené dlane. Pre časté a pravidelné cvičenie sa hodí mäkšia podložka s hrúbkou 6 mm. Tie sú ale súčasne ťažšie a vážia cez 2 kg, myslite na to.

Ak sa vám nebude chcieť nosiť na lekcie vlastnú podložku, môžete si zaobstarať špeciálny protišmykový uterák. Je ľahký, perfektne kopíruje štandardnú podložku a po rozložení na ňu veľmi dobre drží. Jogové uteráky sú vyrobené z mikrovlákna a výborne odvádzajú pot. Na cesty sa zas hodí ľahká, tenká a skladná cestovná podložka.

Tipy na lekcie pre začiatočníkov na YouTube.com

Než vyrazíte na svoju prvú lekciu, pozrite nasledujúce videá a inšpirujte sa. Ak chcete, môžete si cvičenia podľa nich vyskúšať, ale buďte opatrní a nesnažte sa hneď každú pozíciu robiť na 100 %. Najlepšie je s cvičením začať pod dohľadom skúsenej inštruktorky či inštruktora, ktorí vás s každou pozíciou bližšie zoznámia a dohliadnu, či sa ich učíte robiť správne.

Základy jogy pre začiatočníkov (StillOnTheValley)

Začať s jogou je ľahké. 5 tipov pre začiatočníkov (Joguj online)

Yoga for beginners (Yoga With Adrienne)

Jemná a pokojná joga pre úplných začiatočníkov (Eka Yoga Irma)

Joga na dobré ráno pre začiatočníkov (Martina Doubková)

20 minút jogy pre začiatočníkov (StillOnTheValley)

Naše tipy na ďalšie cvičenia, o ktorých sme písali na Bezhladovania.sk

Aqua aerobik: Zábavné kondičné cvičenie vo vode vhodné pre každého
BOSU: Čo to je, ako vyzerá a kedy je prospešné + videolekcie na YouTubeCore tréning: Ako vyzerá lekcia, pre koho je vhodný + videolekcie na domaCrossFit: Intenzívny silovo-kondičný tréning, ktorý si zamilovali muži aj ženy po celom svete
Funkčný tréning: Ako má vyzerať, tipy na videá a rozhovor s fitnes trénerom
Jumping: Zábavné skákanie na mini trampolínach pre štíhlejšiu postavu + videoukážky
Kruhový tréning (nielen) pre ženy: Čo to je, ako má vyzerať a na čo je dobrý + tipy na videá
Pilates: História, vývoj a základné princípy + tipy na online lekciePiloxing: Zábavné cvičenie kombinuje pilates, box a tanec + tipy na online lekcieHIIT tréning a jeho výhodyPole dance: Náročný tanec pri tyči, vďaka ktorému budete pružnejšia aj silnejšia
Port de Bras: Tanečný fitness program, ktorý natiahne a posilní svaly a naučí ladným pohybomPower joga: V čom sa líši od klasickej jogy a tipy na videolekcie z YouTube
Spinning: Najväčšie výhody indoorovej jazdy na stacionárnom bicykli a prečo s ním začaťTabata: Kde sa vzala, ako prebieha a komu ji odporúčame + tipy na videáZávesný posilňovací systém TRX: Kde sa vzal a ako funguje + tipy na videolekcie

PREČÍTAJTE SI TIEŽ
Veľký prehľad športov, cvičení aj skupinových lekcií pre ženy

Záverečné zhrnutie: Joga – studnica poznania o tele a duši

  • Je len na vás, čo si z tejto studne vyberiete. 
  • Pro niekoho je dôležitejší prínos cvičenia po fyzickej stránke, niekomu joga pomáha nájsť pokoj, odbúrať stres či lepšie zaspávať. 
  • Pokiaľ vás láka, na nič nečakajte a vyrazte na svoju prvú lekciu jogy.

Než ale vyrazíte, uistite sa, že:

  • vám fyzický ani zdravotný stav nebráni v cvičení, a pokiaľ máte nejaké ťažkosti, konzultuje svoj zámer s lekárom,
  • zvolené štúdio disponuje vhodnými priestormi a zázemím,
  • štúdio požičiava podložky a ďalšie pomôcky,
  • všetci lektori sú certifikovanými inštruktormi,
  • vami zvolená lekcia je vhodná aj pre začiatočníkov.
Reklama
Popis

Urobte prvý krok pre úspešné chudnutie ešte dnes

Rezervujte si nezáväznú konzultáciu s výživovým poradcom, na ktorej získate:

  • Diagnostiku tela na prístroji typu InBody / Tanita
  • Posúdenie jedálnička a tipy, ako ho upraviť, aby išla vaša váha dolu
  • Odporúčania, čo robiť pre lepší zdravotný stav aj kondíciu
  • Motiváciu a návrh postupu pre úspešné a trvalé chudnutie
Bc. Monika Šaríková

Bc. Monika Šaríková

Keď som pred rokmi študovala históriu a literatúru, nenapadlo by mi, že sa nakoniec budem živiť písaním. Jednoznačne najradšej sa venujem písaniu o zdravom životnom štýle. Milujem dobré jedlo, rada varím a najviac si ulietavam na českej a ázijskej kuchyni, zbožňujem prírodu a pohyb. Medzi moje veľké športové lásky patrí najmä beh, cyklistika, turistika a jóga. :)